Houzez Theme - en to id translation catalogue (2238 entries)

en:  - All -
id:  - Semua -

en:  - For exmaple https://vimeo.com/120596335
id:  - Untuk contoh https://vimeo.com/120596335

en:  - Paste page URL from SoundCloud
id:  - Tempelkan URL laman dari SoundCloud

en:  Featured Payment
id:  Pembayaran Unggulan

en:  The type field is empty.
id:  Bidang jenisnya kosong.

en:  The username field is empty.
id:  Bidang username kosong.

en:  package on
id:  paket di

en: %1$s at %2$s
id: % 1 $ s di% 2 $ s

en: %1$s installed and activated successfully.
id: % 1 $ s terinstal dan diaktifkan dengan sukses.

en: %1$s installed successfully.
id: % 1 $ s berhasil diinstal

en: %1$s, %2$s
id: % 1 $ s,% 2 $ s

en: %s
id: % s

en: %s Email address is not configured!
id: % s Alamat email tidak dikonfigurasi!

en: %s Select a %s Package
id: % s Pilih Paket% s

en: %s Target Email address is not properly configured!
id: % s Target alamat Email tidak dikonfigurasi dengan benar!

en: %s ago
id: % s lalu

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
id: % submission_title sebagai judul properti,% submission_url sebagai url pengajuan properti

en: %user_login_register as username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
id: % user_login_register sebagai nama pengguna,% user_pass_register sebagai kata sandi pengguna,% user_email_register sebagai email pengguna baru

en: &larr; Older Comments
id: & larr; komentar lama

en: ( max 20 )
id: (maks 20)

en: *minimum 270px x 270px
id: Minimal 270px x 270px

en: 1 to 20
id: 1 sampai 20

en: 2Checkout(Beta)
id: 2Checkout (Beta)

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
id: 3 atau 4 digit biasanya ditemukan di strip tanda tangan.

en: 360° Virtual Tour
id: 360 ° Virtual Tour

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
id: <p> Jika Anda belum memiliki kunci, kunjungilah <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ kbd> untuk membuatnya.
            Tetapkan kunci masing-masing di <kbd> Kunci Situs </ kbd> dan
            <kbd> Kunci Rahasia </ kbd> </ p>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-left"></i></span>
id: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-left"> </ i> </ span>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-right"></i></span>
id: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-right"> </ i> </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
id: <span class = "font24"> Kisaran Pencarian Lanjutan untuk harga slider. </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Widget Area Size range.</span>
id: <span class = "font24"> Ukuran Widget Tingkat Pencarian Lanjutan. </ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
id: <span class = "font24"> Cantuman yang Disetujui </ span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
id: <span class = "font24"> Kamar Tidur & Kamar Mandi </ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
id: <span class = "font24"> Pembayaran langsung / Transfer Kawat </ span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
id: <span class = "font24"> Listing Kedaluwarsa </ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
id: <span class = "font24"> Daftar Kedaluwarsa Dikirim Ulang untuk Persetujuan. </ span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
id: <span class = "font24"> Unggulan Submission Per Listing. </ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
id: <span class = "font24"> Listing Gratis kadaluarsa </ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
id: <span class = "font24"> Penyesuaian Pencocokan. </ span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
id: <span class = "font24"> Keanggotaan Dibatalkan </ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
id: <span class = "font24"> Pengguna Terdaftar Baru </ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
id: <span class = "font24"> Transfer Kawat Baru. </ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
id: <span class = "font24"> Paket dan Daftar Penyerahan Gratis. </ span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
id: <span class = "font24"> Submission Per Listing Dibayar. </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
id: <span class = "font24"> Beli Paket Terpercaya </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
id: <span class = "font24"> Pembelian Activated </ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
id: <span class = "font24"> Pembayaran Berulang </ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
id: <span class = "font24"> Harga Sewa. </ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
id: <span class = "font24"> Tautan Sosial 1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
id: <span class = "font24"> Tautan Sosial 2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
id: <span class = "font24"> Tautan Sosial 3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
id: <span class = "font24"> Tautan Sosial 4 </ span>

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
id: <strong> Kesalahan! </ strong> Isilah bidang wajib berikut ini.

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
id: <strong> Kesalahan! </ strong> Unggah setidaknya satu gambar.

en: <strong>HOUZEZ09:</strong> Only homepage revolution slider will be import, other sliders can be find in download zip file in "houzez09 slider" folder.
id: <strong> HOUZEZ09: </ strong> Hanya slider pengubah beranda yang akan diimpor, slider lain dapat ditemukan di file zip unduhan di folder "houzez09 slider".

en: <strong>Normal Page:</strong> Create page using "Advanced Search Result" template.<br/><strong>Half Map:</strong> Create page using "Property Listings Half Map" template.
id: <strong> Laman Normal: </ strong> Buat halaman menggunakan template "Hasil Pencarian Lanjutan". <br/> <strong> Half Map: </ strong> Buat halaman menggunakan template "Listing Listing Half Map".

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
id: Widget yang menampilkan slider / thumbs dengan gambar instagram

en: A widget that shows latest tweets from twitter profile
id: Sebuah widget yang menampilkan tweets terbaru dari profil twitter

en: AGENTS
id: AGEN

en: ALL
id: SEMUA

en: About Agency
id: Tentang agensi

en: About WP Currencies
id: Tentang WP Currencies

en: About me
id: Tentang saya

en: About site widget
id: Tentang widget situs

en: Account Downgraded,
id: Account Downgrade,

en: Account Information
id: Informasi Akun

en: Account role
id: Peran akun

en: Actions
id: Tindakan

en: Activate
id: Mengaktifkan

en: Activate %2$s
id: Aktifkan% 2 $ s

en: Active
id: Aktif

en: Active Life
id: Hidup Aktif

en: Adapt to container width
id: Beradaptasi dengan lebar wadah

en: Add More
id: Tambah Lagi

en: Add New
id: Tambah baru

en: Add New Agent
id: Tambahkan Agen Baru

en: Add New Property form.
id: Tambahkan formulir Properti Baru.

en: Add Property Options
id: Tambahkan Opsi Properti

en: Add SoundCloud Audio:
id: Tambahkan SoundCloud Audio:

en: Add a responsive mortgage calculator widget
id: Tambahkan widget kalkulator hipotek responsif

en: Add image banner 300x300 or 300x250
id: Tambahkan gambar banner 300x300 atau 300x250

en: Add new property
id: Tambahkan properti baru

en: Add video page url:
id: Tambahkan url halaman video:

en: Add/Edit Images
id: Tambah / Edit Foto

en: Added
id: Ditambahkan

en: Additional Details
id: detil tambahan

en: Additional Features
id: Fitur tambahan

en: Additional Info
id: Informasi tambahan

en: Additional Information:
id: Informasi tambahan:

en: Additional details
id: Detil tambahan

en: Additional message is as follows.
id: Pesan tambahan adalah sebagai berikut.

en: Additional message is.
id: Pesan tambahan

en: Address
id: Alamat

en: Address Icon
id: Ikon alamat

en: Address(*only street name and building no)
id: Alamat (* hanya nama jalan dan bangunan tidak)

en: Address:
id: Alamat:

en: Adds support for Facebook Like Box.
id: Menambahkan dukungan untuk Facebook Like Box.

en: Advanced
id: Maju

en: Advanced Search
id: Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search Measurement Unit
id: Unit Pengukuran Pencarian Lanjutan

en: Advanced button color
id: Warna tombol tingkat lanjut

en: Advanced search over headers map, video etc background color
id: Pencarian lanjutan melalui header header, warna latar belakang video dll

en: Advanced search over headers map, video etc text color
id: Pencarian lanjutan melalui header header, warna teks video dll

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: After
id: Setelah

en: After Login Redirect Page
id: Setelah Login Redirect Page

en: After Price Label
id: Setelah Label Harga

en: After Price Label (ex: monthly)
id: Setelah Label Harga (misal: bulanan)

en: Agencies
id: Agen

en: Agencies Options
id: Pilihan agen

en: Agency
id: Agen

en: Agency Data.
id: Data agen

en: Agency ID
id: ID agen

en: Agency Information
id: Informasi Badan

en: Agency License
id: Lisensi Agensi

en: Agency Location
id: Lokasi agen

en: Agency Location at Google Map*
id: Badan Lokasi di Google Map *

en: Agency Name
id: nama agensi

en: Agency Profile Info
id: Info Profil Agen

en: Agency Role
id: Peran Badan

en: Agency Sidebar
id: Badan Sidebar

en: Agent
id: Agen

en: Agent Category
id: Kategori Agen

en: Agent Contact
id: Kontak agen

en: Agent Contact Form
id: Formulir Kontak Agen

en: Agent Contact Form Bottom
id: Formulir Kontak Agen Bawah

en: Agent Contact Form in Sidebar ?
id: Formulir Kontak Agen di Sidebar?

en: Agent Contact Form in Sidebar for Mobiles ?
id: Formulir Kontak Agen di Sidebar untuk Mobiles?

en: Agent Data (Choose agent from the list below)
id: Data Agen (Pilih agen dari daftar di bawah ini)

en: Agent Detail Form
id: Formulir Detail Agen

en: Agent Forms
id: Formulir Agen

en: Agent Information
id: Informasi Agen

en: Agent Name
id: Nama agen

en: Agent Profile Info
id: Info Profil Agen

en: Agent Responsible
id: Agen Bertanggung jawab

en: Agent Role
id: Peran agen

en: Agent Sidebar
id: Agen Sidebar

en: Agent bottom
id: Bagian bawah agen

en: Agent contact form on lightbox
id: Formulir kontak agen di lightbox

en: Agent data (Choose agent from the list below)
id: Data agen (Pilih agen dari daftar di bawah)

en: Agents
id: Agen

en: Agents Options
id: Pilihan Agen

en: Agents Search
id: Agen Pencarian

en: Agents Type:
id: Agen Tipe:

en: Agents:
id: Agen:

en: Aland Islands
id: Pulau Aland

en: Aland Islands
id: Pulau Aland

en: Algeria
id: Aljazair

en: Align:
id: Meluruskan:

en: All
id: Semua

en: All - Button Text:
id: Semua - Teks Tombol:

en: All - button url:
id: Semua-tombol url:

en: All <span class="count">(%s)</span>
id: Semua <span class = "count"> (% s) </ span>

en: All Areas
id: Semua area

en: All Categories
id: semua Kategori

en: All Cities
id: Semua kota

en: All Countries
id: Semua negara

en: All Labels
id: Semua label

en: All Posts Link
id: Semua posting link

en: All Posts Text
id: Semua Tulisan Teks

en: All States
id: Semua negara

en: All Status
id: Semua Status

en: All Types
id: Semua jenis

en: All installations and activations have been completed.
id: Semua instalasi dan aktivasi telah selesai.

en: All installations have been completed.
id: Semua instalasi telah selesai.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
id: Semua plugin terinstal dan berhasil diaktifkan. % 1 $ s

en: Allow login via Facebook ?
id: Izinkan masuk melalui Facebook?

en: Allow login via Google ?
id: Izinkan masuk melalui Google?

en: Allow login via Yahoo ?
id: Izinkan login via Yahoo?

en: Allow user to change area prefix?
id: Izinkan pengguna mengubah awalan area?

en: Already have an account?
id: Sudah memiliki akun?

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Amount Financed:
id: Jumlah yang Dibiayai:

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
id: Terjadi kesalahan saat menginstal% 1 $ s: <strong>% 2 $ s </ strong>.

en: Annual cost of Loan:
id: Biaya tahunan Pinjaman:

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Any
id: Apa saja

en: Apple iPad Icon
id: Ikon Apple iPad

en: Apple iPad Retina Icon
id: Ikon Apple iPad Retina

en: Apple iPhone Icon
id: Ikon iPhone Apple

en: Apple iPhone Retina Icon
id: Ikon Apple iPhone Retina

en: Approved
id: Disetujui

en: Are you sure you want to delete?
id: Anda yakin ingin menghapusnya?

en: Are you sure you want to make this a featured listing?
id: Yakin ingin membuat daftar fitur ini?

en: Are you sure you want to relist this property?
id: Apakah Anda yakin ingin menghubungkan properti ini?

en: Are you sure you want to remove from featured listing?
id: Yakin ingin menghapus dari daftar unggulan?

en: Area
id: Daerah

en: Area Size
id: Ukuran Area

en: Area Size ( Only digits )
id: Ukuran Area (hanya angka)

en: Area Switcher
id: Pengalih area

en: Areas
id: Daerah

en: Arts & Entertainment
id: Seni & Hiburan

en: Attachments
id: Lampiran

en: Audio Format
id: Format Audio

en: Author
id: Penulis

en: Author Archive
id: Arsip pengarang

en: Author Data.
id: Data Penulis

en: Author Profile Info
id: Info Profil Penulis

en: Author data
id: Data penulis

en: Auto Generate Property ID ?
id: Auto Menghasilkan ID Properti?

en: Auto Play Speed:
id: Kecepatan Putar Otomatis:

en: Auto Play:
id: Putar Otomatis:

en: Auto fix
id: Memperbaiki otomatis

en: Automotive
id: Otomotif

en: Availability Date
id: Tanggal ketersediaan

en: Available from
id: tersedia dari

en: Available version:
id: Versi yang tersedia:

en: Average
id: Rata-rata

en: Back
id: Kembali

en: Back to Homepage
id: Kembali ke Homepage

en: Background Color
id: Warna latar belakang

en: Background Image Options
id: Pilihan Gambar Latar Belakang

en: Background Slider Options
id: Pilihan Slider Latar Belakang

en: Background Type
id: Tipe latar belakang

en: Background Video Options
id: Pilihan Video Latar Belakang

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bahamas the
id: Bahama

en: Banner color
id: Warna spanduk

en: Bar Chart
id: Grafik batang

en: Base Area
id: Area Dasar

en: Base Currency
id: Mata uang dasar

en: Bath
id: Mandi

en: Bathroom
id: Kamar mandi

en: Bathrooms
id: Kamar mandi

en: Bathrooms List
id: Daftar Kamar Mandi

en: Bathrooms:
id: Kamar mandi:

en: Baths
id: Mandi

en: Baths:
id: Mandi:

en: Beauty & Spas
id: Kecantikan & Spa

en: Bed
id: Tempat tidur

en: Bedroom
id: Kamar tidur

en: Bedrooms
id: Kamar tidur

en: Bedrooms List
id: Daftar Kamar Tidur

en: Bedrooms, Bathrooms
id: Kamar tidur, kamar mandi

en: Bedrooms:
id: Kamar tidur:

en: Beds
id: Tempat tidur

en: Before
id: Sebelum

en: Before Price Label
id: Sebelum Label Harga

en: Begin activating plugin
id: Mulai aktivasi plugin

en: Begin installing plugin
id: Mulailah menginstal plugin

en: Begin updating plugin
id: Mulai perbarui plugin

en: Best if used on new WordPress install.
id: Terbaik jika digunakan di installasi WordPress baru.

en: Bi-Weekly
id: Dua kali seminggu

en: Bi-Weekly Payment
id: Pembayaran Bi-Weekly

en: Billing For
id: Penagihan untuk

en: Billing For:
id: Penagihan Untuk:

en: Billing Frequency
id: Frekuensi Penagihan

en: Billing Period
id: Periode pembayaran

en: Billing Type
id: Jenis Penagihan

en: Billing Type:
id: Jenis Penagihan:

en: Block Users Admin Access?
id: Blokir Akses Admin Pengguna?

en: Blog Posts Carousel
id: Korsel Blog Posts

en: Blog Posts Grid
id: Tulisan Blog Grid

en: Body
id: Tubuh

en: Bolivia, Plurinational State of
id: Bolivia, Negara Plurinasional

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
id: Bonaire, Sint Eustatius dan Saba

en: Border
id: Berbatasan

en: Border Color
id: Warna Perbatasan

en: Border color
id: Warna perbatasan

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Bottom Border
id: Perbatasan Bawah

en: Bottom Border Color
id: Warna Batas Bawah

en: Bouvet Island
id: Pulau Bouvet

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
id: Pulau Bouvet (Bouvetoya)

en: Boxed
id: Kemas

en: Breadcrumb?
id: Remah roti?

en: British Indian Ocean Territory
id: Teritorial Samudera Hindia Inggris

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
id: Teritorial Samudera Hindia Inggris (Kepulauan Chagos)

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: Button Border
id: Tombol Border

en: Button Border Hover Color
id: Tombol Border Hover Color

en: Button Color
id: Tombol Warna

en: Button Hover Color
id: Tombol Hover Color

en: Button Text Hover color
id: Tombol Teks Hover warna

en: Button Text color
id: Tombol warna teks

en: Button Text:
id: Teks Tombol:

en: Buyer
id: Pembeli

en: Buyer Role
id: Peran pembeli

en: By Favethemes
id: Oleh Favethemes

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
id: Dengan mengeklik "Keanggotaan Lengkap", Anda menyetujui <a href="%s"> Persyaratan & Ketentuan </a> kami

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
id: Dengan mengeklik "Pembayaran Lengkap", Anda menyetujui <a href="%s"> Persyaratan & Ketentuan </a> kami

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
id: Secara default gambar yang dipotong dengan WordPress diubah ukurannya / dipotong dengan kualitas 90%. Aktifkan pengaturan ini untuk mengatur semua kualitas JPEG menjadi 100%.

en: By default the theme loads a style.css that is not minified. If you wish you can enable this setting to instead load a single style-min.css file with the code minified. If you are using a child theme you will have to change the @import from pointing to style.css to point to style-min.css
id: Secara default, tema memuat style.css yang tidak diperkecil. Jika Anda menginginkannya, Anda dapat mengaktifkan setelan ini alih-alih memuat file style-min.css tunggal dengan kode yang diminimalkan. Jika Anda menggunakan tema anak, Anda harus mengubah @import dari menunjuk ke style.css untuk menunjuk ke gaya-min.css

en: By who?
id: Dengan siapa

en: CONTACT
id: KONTAK

en: CONTACT AGENCY
id: HUBUNGI BADAN

en: CONTACT AGENT
id: AGEN KONTAK

en: CONTACT MANAGER
id: HUBUNGI MANAJER

en: CONTACT OWNER
id: KONTAK PEMILIK

en: CONTACT SELLER
id: HUBUNGI PENJUAL

en: CSS Code
id: Kode CSS

en: Calculate
id: Menghitung

en: Call Us
id: Hubungi kami

en: Call us number in header
id: Hubungi nomor kami di header

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
id: Dapat menggunakan% expired_listing_url sebagai url daftar kadaluarsa dan% expired_listing_name sebagai nama daftar kadaluarsa

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
id: Dapat menggunakan% recurring_package_name sebagai nama packacge berulang dan% merchant sebagai nama pedagang

en: Canada
id: Kanada

en: Cancel
id: Membatalkan

en: Cancel Stripe Subscription
id: Batalkan Stripe Berlangganan

en: Cape Verde
id: Tanjung Verde

en: Card holder’s name
id: Nama pemegang kartu

en: Card holder’s name required
id: Nama pemegang kartu diperlukan

en: Card security code
id: Kode Keamanan Kartu

en: Category filter:
id: Filter kategori:

en: Category:
id: Kategori:

en: Cayman Islands
id: Pulau cayman

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Change Membership Plan
id: Ubah Rencana Keanggotaan

en: Change Package
id: Ubah Paket

en: Change Payment Status:
id: Ubah Status Pembayaran:

en: Change password
id: Ganti kata sandi

en: Child
id: Anak

en: Chile
id: Chili

en: China
id: Cina

en: Choose Background Color For Menu Area
id: Pilih Warna Latar Belakang Untuk Area Menu

en: Choose Background Color For Top Area
id: Pilih Warna Latar Belakang Untuk Area Atas

en: Choose Borders Color for Form Fields
id: Pilih Borders Color untuk Form Fields

en: Choose Grid:
id: Pilih Kotak:

en: Choose Header Type
id: Pilih Header Type

en: Choose body background color
id: Pilih warna background body

en: Choose city for proeprties on map header, you can select multiple cities or keep all un-select to show from all cities
id: Pilih kota untuk proeprties pada header peta, Anda dapat memilih beberapa kota atau menyimpan semua un-select untuk ditampilkan dari semua kota

en: Choose color
id: Pilih warna

en: Choose default radius
id: Pilih radius default

en: Choose grid style, default will be version 1
id: Pilih style grid, defaultnya adalah versi 1

en: Choose grid/list style, default will be version 1
id: Pilih style grid / list, defaultnya adalah versi 1

en: Choose on which header type you want to show advanced search
id: Pilih jenis header yang ingin Anda tampilkan penelusuran lanjutan

en: Choose page Sidebar
id: Pilih Sidebar halaman

en: Choose page background
id: Pilih latar belakang halaman

en: Choose page header type
id: Pilih jenis header halaman

en: Choose property status for this tab
id: Pilih status properti untuk tab ini

en: Choose which data you want to hide on property detail page?
id: Pilih data mana yang ingin Anda sembunyikan di halaman detail properti?

en: Choose which fields you want to hide on add property page?
id: Pilih bidang mana yang ingin Anda sembunyikan di halaman properti tambahan?

en: Choose which roles you want to be disable?
id: Pilih peran yang ingin Anda nonaktifkan?

en: Choose which sidebars you want to be sticky?
id: Pilih sidebars mana yang ingin Anda lengket?

en: Christmas Island
id: Pulau Natal

en: Cities
id: Kota

en: City
id: Kota

en: City required
id: Kota yang dibutuhkan

en: City:
id: Kota:

en: Click here for database update, It is required
id: Klik disini untuk update database, diperlukan

en: Click here to see message on website dashboard.
id: Klik di sini untuk melihat pesan di dasbor situs web.

en: Client ID
id: ID klien

en: Client Secret
id: Rahasia Klien

en: Cluster Zoom Level
id: Tingkat Zoom Cluster

en: Cocos (Keeling) Islands
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Colombia
id: Kolumbia

en: Color
id: Warna

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Comoros
id: Komoro

en: Comoros the
id: Komoro

en: Company Address
id: Alamat perusahaan

en: Company Logo
id: Logo perusahaan

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Company Phone
id: Telepon Perusahaan

en: Compare
id: Membandingkan

en: Compare Listings
id: Bandingkan daftar

en: Complete Membership
id: Keanggotaan Lengkap

en: Complete Payment
id: Pembayaran lengkap

en: Confirm New Password
id: Konfirmasi password baru

en: Confirm Password
id: konfirmasi sandi

en: Confirm Password *
id: Konfirmasi sandi *

en: Congo
id: Kongo

en: Congo the
id: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
id: Kongo, Republik Demokratik Kongo

en: Connecting to mollie, Please wait...
id: Menghubungkan ke mollie, tolong tunggu ...

en: Connecting to paypal, Please wait...
id: Menghubungkan ke paypal, silahkan tunggu ...

en: Contact
id: Kontak

en: Contact Agent
id: Hubungi agen

en: Contact Form 7
id: Formulir Kontak 7

en: Contact Info
id: Info kontak

en: Contact Info + Social Icons
id: Info Kontak + Ikon Sosial

en: Contact Info Icon
id: Ikon Info Kontak

en: Contact Information
id: Kontak informasi

en: Contact info
id: Info kontak

en: Contact us
id: Hubungi kami

en: Contact us widget
id: Hubungi kami widget

en: Content for Admin - Expired Listing
id: Konten untuk Admin - Daftar Kedaluwarsa

en: Content for Admin - Featured Submission
id: Konten untuk Penyerahan Admin - Unggulan

en: Content for Admin - New wire Transfer
id: Konten untuk Admin - Transfer kawat baru

en: Content for Admin - Paid Submission
id: Konten untuk Admin - Submission Dibayar

en: Content for Admin - Submission
id: Konten untuk Admin - Penyerahan

en: Content for Featured Submission
id: Konten untuk Pengiriman Unggulan

en: Content for Free Listing Expired
id: Konten untuk Listing Gratis kadaluarsa

en: Content for Listing Approved
id: Konten untuk Listing Disetujui

en: Content for Listing Expired
id: Konten untuk Listing Expired

en: Content for Matching Submissions
id: Konten untuk Pencocokan Submisi

en: Content for Membership Cancelled
id: Konten untuk Keanggotaan Dibatalkan

en: Content for New User Admin Notification
id: Konten untuk Notifikasi Admin Pengguna Baru

en: Content for New User Notification
id: Konten untuk Pemberitahuan Pengguna Baru

en: Content for New wire Transfer
id: Konten untuk Transfer kawat baru

en: Content for Paid Submission
id: Konten untuk Pengiriman Dibayar

en: Content for Purchase Activated
id: Konten untuk Pembelian Diaktifkan

en: Content for Recurring Payment
id: Konten untuk Pembayaran Berulang

en: Content for Submission
id: Konten untuk Pengiriman

en: Content:
id: Konten:

en: Continue reading
id: lanjutkan membaca

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Cookie update failed
id: Pembaruan kuki gagal

en: Copyright
id: hak cipta

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
id: Pantai Gading

en: Count
id: Menghitung

en: Countries
id: Negara

en: Country
id: Negara

en: Country field required
id: Bidang tanah yang dibutuhkan

en: Country:
id: Negara:

en: County / State
id: Kabupaten / Negara

en: Create Listing
id: Buat Listing

en: Create Listing Button
id: Buat Tombol Cantuman

en: Create Listing Sidebar
id: Buat Listing Sidebar

en: Create listing Sidebar
id: Buat daftar Sidebar

en: Credit Card
id: Kartu kredit

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
id: Rincian kartu kredit salah, coba lagi.

en: Credit Card number
id: Nomor kartu kredit

en: Croatia
id: Kroasia

en: Cuba
id: Kuba

en: Curaçao
id: Curacao

en: Currency For Paid Submission
id: Mata Uang Untuk Submission Dibayar

en: Currency Switcher
id: Pengalih mata uang

en: Currency Switcher + Area Switcher
id: Switcher Mata Uang + Switcher Area

en: Currency Symbol
id: Simbol mata uang

en: Current Page
id: Halaman saat ini

en: Custom
id: Adat

en: Custom Code
id: Kode Kustom

en: Custom JS Code
id: Kode JS Khusus

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
id: Footer Custom JavaScript / Analytics.

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
id: Header Custom JavaScript / Analytics.

en: Custom Link
id: Tautan Kustom

en: Custom Settings for this Page
id: Pengaturan Kustom untuk Halaman ini

en: Customer details:
id: Detil pelanggan:

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: DATE
id: TANGGAL

en: Daily
id: Harian

en: Dark gradient overlay ?
id: Hamparan gradien gelap?

en: Dashboard Menu
id: Menu Dashboard

en: Data Type:
id: Tipe data:

en: Database need to be update for Houzez 1.5.0
id: Database perlu diperbaharui untuk Houzez 1.5.0

en: Date
id: Tanggal

en: Date :
id: Tanggal:

en: Date New to Old
id: Tanggal Baru ke Lama

en: Date Old to New
id: Tanggal Lama ke Baru

en: Date field is empty!
id: Bidang tanggal kosong

en: Day
id: Hari

en: Decimal Point Separator
id: Pemisah Titik Desimal

en: Default 600px
id: Standar 600px

en: Default Map Zoom
id: Zoom Map Default

en: Default Radius
id: Radius Default

en: Default View
id: Tampilan Default

en: Default area prefix
id: Awalan area default

en: Default delay is 7000
id: Penundaan default adalah 7000

en: Default option for area prefix.
id: Pilihan default untuk awalan area.

en: Default: Agency
id: Default: Agensi

en: Default: Agent
id: Default: Agen

en: Default: Buyer
id: Default: Pembeli

en: Default: Manager
id: Default: Manajer

en: Default: Owner
id: Default: Pemilik

en: Default: Seller
id: Default: Penjual

en: Delay
id: Menunda

en: Delete
id: Menghapus

en: Delete My Account
id: Hapus akun Saya

en: Delete account
id: Hapus akun

en: Deleted Successfully
id: Berhasil Dihapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Description & Details
id: Deskripsi & Detail

en: Description & Price
id: Deskripsi & Harga

en: Desktop logo (Width/Height) Option
id: Opsi logo desktop (Lebar / Tinggi)

en: Details
id: Rincian

en: Different Page
id: Beda

en: Direct Bank Transfer
id: Transfer Bank Langsung

en: Direct Messages
id: Pesan langsung

en: Direct Payment / Wire Payment
id: Pembayaran Langsung / Pembayaran Kawat

en: Direct Payment Instructions
id: Instruksi Pembayaran Langsung

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Disabled
id: Cacat

en: Disble "Stripe" if you want to use 2Checkout
id: Disble "Stripe" jika ingin menggunakan 2Checkout

en: Dismiss this notice
id: Tutup pemberitahuan ini

en: Display Properties as List
id: Tampilkan Properties sebagai List

en: Display Properties as Slider
id: Tampilkan Properties sebagai Slider

en: Distance Unit
id: Unit Jarak

en: Do not display
id: Jangan tampilkan

en: Do not display data container
id: Jangan tampilkan kontainer data

en: Do not display the title
id: Jangan tampilkan judulnya

en: Do you have an account?
id: Apakah kamu punya akun?

en: Do you want to display this property in the slider?
id: Apakah Anda ingin menampilkan properti ini di slider?

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
id: Apakah Anda ingin menerima salinan pesan yang dikirim ke agen?

en: Documents Download
id: Dokumen Download

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Done
id: Selesai

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
id: Selesai: Berlangganan akan dibatalkan pada akhir periode sekarang

en: Down Payment
id: Uang muka

en: Draft
id: Konsep

en: Drag and drop images here
id: Tarik dan lepaskan gambar di sini

en: Drag and drop marker on map to find exact location or use property add field above.
id: Drag dan drop marker pada peta untuk mencari lokasi yang tepat atau menggunakan property add field diatas.

en: Drag the google map marker to point your agency location. You can also use the address field above to search for your agency.
id: Seret penanda peta google ke titik lokasi biro iklan Anda. Anda juga dapat menggunakan bidang alamat di atas untuk mencari agensi Anda.

en: Dropdown Links Background Color
id: Tautan Latar Belakang Latar Belakang

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Edit Listings Should be Approved by Admin?
id: Edit Listing Harus Disetujui oleh Admin?

en: Edit Property
id: Edit Properti

en: Education
id: pendidikan

en: Eg: 1
id: Misalnya: 1

en: Eg: 1500
id: Misalnya: 1500

en: Eg: 3
id: Misalnya: 3

en: Eg: 4
id: Misalnya: 4

en: Eg: 557000 or See open request
id: Misalnya: 557000 atau Lihat permintaan terbuka

en: Eg: 700
id: Misalnya: 700

en: Eg: Equipment
id: Misalnya: Peralatan

en: Eg: Per Month
id: Misalnya: Per Bulan

en: Eg: Sq Ft
id: Misalnya: Sq Ft

en: Eg: SqFt
id: Misalnya: SqFt

en: Eg: Start From
id: Misalnya: Mulai Dari

en: Egypt
id: Mesir

en: Email
id: E-mail

en: Email Address
id: Alamat email

en: Email Address *
id: Alamat email *

en: Email Address:
id: Alamat email:

en: Email Management
id: Manajemen Email

en: Email Sent Successfully!
id: Email berhasil dikirim!

en: Email address to receive message copy.
id: Alamat email untuk menerima copy pesan.

en: Email content for New wire Transfer
id: Isi email untuk Transfer kawat baru

en: Email content for Purchase Activated
id: Konten email untuk Pembelian Diaktifkan

en: Email content for admin expired listing
id: Konten email untuk daftar kedaluwarsa admin

en: Email content for featured submission per listing
id: Konten email untuk pengajuan fitur per cantuman

en: Email content for free listing expired
id: Konten email untuk daftar gratis kadaluarsa

en: Email content for listing approved
id: Konten email untuk daftar disetujui

en: Email content for listing expired
id: Konten email untuk daftar kadaluarsa

en: Email content for matching submissions
id: Email konten untuk pencocokan pengiriman

en: Email content for membership cancelled
id: Konten email untuk keanggotaan dibatalkan

en: Email content for new user admin notification
id: Konten email untuk pemberitahuan admin pengguna baru

en: Email content for new user notification
id: Email konten untuk pemberitahuan pengguna baru

en: Email content for package and free listing submission
id: Isi email untuk pengiriman paket dan daftar gratis

en: Email content for paid submission per listing
id: Isi email untuk pengiriman berbayar per cantuman

en: Email content for recurring payment
id: Email konten untuk pembayaran rutin

en: Email subject for New wire Transfer
id: Subjek email untuk Transfer kawat baru

en: Email subject for admin expired listing
id: Subjek email untuk daftar kedaluwarsa admin

en: Email subject for approved listing
id: Subjek email untuk daftar yang disetujui

en: Email subject for expired listing
id: Subjek email untuk daftar kedaluwarsa

en: Email subject for featured submission per listing
id: Subjek email untuk pengajuan fitur per cantuman

en: Email subject for free listing expired
id: Subjek email untuk daftar gratis kadaluarsa

en: Email subject for matching submissions
id: Subjek email untuk pengiriman yang sesuai

en: Email subject for membership cancelled
id: Subjek email untuk keanggotaan dibatalkan

en: Email subject for new user admin notification
id: Subjek email untuk pemberitahuan admin pengguna baru

en: Email subject for new user notification
id: Subjek email untuk pemberitahuan pengguna baru

en: Email subject for package and free listing submission
id: Subjek email untuk pengiriman paket dan daftar gratis

en: Email subject for paid submission per listing
id: Subjek email untuk pengiriman berbayar per cantuman

en: Email subject for purchase activated
id: Subjek email untuk pembelian diaktifkan

en: Email subject for recurring payment
id: Subjek email untuk pembayaran rutin

en: Email:
id: E-mail:

en: Empty Space
id: Ruang kosong

en: Enable
id: Memungkinkan

en: Enable 2Checkout
id: Aktifkan 2Checkout

en: Enable Auto Recurring
id: Aktifkan Auto Recurring

en: Enable Email Footer.
id: Aktifkan Footer Email

en: Enable Email Header.
id: Aktifkan Email Header.

en: Enable Paid Submission
id: Aktifkan Submission

en: Enable Paypal
id: Aktifkan Paypal

en: Enable Property Expiration
id: Aktifkan Kadaluarsa Properti

en: Enable Radius Search on half map.
id: Aktifkan Radius Search di setengah peta.

en: Enable Radius Search.
id: Aktifkan Radius Search.

en: Enable Stripe
id: Aktifkan Stripe

en: Enable Wire Transfer
id: Aktifkan Transfer Kawat

en: Enable auto recurring for paypal & stripe.
id: Aktifkan auto recurring untuk paypal & stripe.

en: Enable contact form 7 for agent detail page ?
id: Aktifkan form kontak 7 untuk halaman detail agen?

en: Enable contact form 7 for property detail page forms ?
id: Aktifkan form kontak 7 untuk form halaman detail properti?

en: Enable reCaptcha for contact forms?
id: Aktifkan reCaptcha untuk formulir kontak?

en: Enable short price number like 12K, 10M, 10B.
id: Aktifkan nomor harga pendek seperti 12K, 10M, 10B.

en: Enable user roles on profile page
id: Aktifkan peran pengguna di halaman profil

en: Enable user roles on regsiter form
id: Aktifkan peran pengguna dalam bentuk regsiter

en: Enable/Disable
id: Aktifkan / Nonaktifkan

en: Enable/Disable Additional Features
id: Aktifkan / Nonaktifkan Fitur Tambahan

en: Enable/Disable Address
id: Aktifkan / Nonaktifkan Alamat

en: Enable/Disable Contact Info
id: Aktifkan / Nonaktifkan Info Kontak

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
id: Aktifkan / Nonaktifkan email HTML, jika memungkinkan maka sistem akan memungkinkan Anda menambahkan html dalam template email

en: Enable/Disable Ip info location, only work with chrome withour SSL.
id: Aktifkan / Nonaktifkan lokasi info Ip, hanya bekerja dengan krom dengan SSL kami.

en: Enable/Disable Office Timing
id: Aktifkan / Nonaktifkan Waktu Kantor

en: Enable/Disable Roles
id: Aktifkan / Nonaktifkan Peran

en: Enable/Disable Scroll to top
id: Aktifkan / Nonaktifkan Gulir ke atas

en: Enable/Disable Search
id: Aktifkan / Nonaktifkan Pencarian

en: Enable/Disable advanced search over header type: map, revolution slider, image, property slider and video.
id: Aktifkan / Nonaktifkan pencarian lanjutan melalui tipe header: peta, slider revolusi, gambar, slider properti dan video.

en: Enable/Disable advanced search radius search
id: Aktifkan / Nonaktifkan penelusuran radius pencarian lanjutan

en: Enable/Disable advanced search radius search on half map
id: Aktifkan / Nonaktifkan penelusuran radius penelusuran lanjutan di setengah peta

en: Enable/Disable advnaced search sticky
id: Enable / Disable advnaced search sticky

en: Enable/Disable advnaced search sticky on mobiles
id: Aktifkan / Nonaktifkan pencarian advnaced yang lengket di ponsel

en: Enable/Disable agent contact forms.
id: Aktifkan / Nonaktifkan formulir kontak agen.

en: Enable/Disable agent name info on grid/list view
id: Aktifkan / Nonaktifkan info nama agen di grid / tampilan daftar

en: Enable/Disable area switcher in top bar
id: Aktifkan / Nonaktifkan pengalih area di bilah atas

en: Enable/Disable author box on post detail page
id: Aktifkan / Nonaktifkan kotak penulis pada halaman detail posting

en: Enable/Disable auto complete for keyeord field.
id: Aktifkan / Nonaktifkan auto complete untuk field keyeord.

en: Enable/Disable auto generate property id
id: Aktifkan / Nonaktifkan otomatis buat id properti

en: Enable/Disable blog featured image
id: Aktifkan / Nonaktifkan gambar fitur blog

en: Enable/Disable blog posts author
id: Aktifkan / Nonaktifkan posting blog penulis

en: Enable/Disable blog posts date
id: Aktifkan / Nonaktifkan tanggal posting blog

en: Enable/Disable breadcrumb
id: Aktifkan / Nonaktifkan breadcrumb

en: Enable/Disable call us in header
id: Aktifkan / Nonaktifkan hubungi kami di tajuk

en: Enable/Disable create lising button
id: Aktifkan / Nonaktifkan buat tombol lising

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
id: Aktifkan / Nonaktifkan pengalih mata uang di bilah atas

en: Enable/Disable date info on grid/list view
id: Aktifkan / Nonaktifkan info tanggal pada tampilan grid / daftar

en: Enable/Disable direct messages on property detail page, if it enable then logged in user will be able to  send direct messages
id: Aktifkan / Nonaktifkan pesan langsung pada halaman detail properti, jika memungkinkan maka login pengguna akan dapat mengirim pesan langsung

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
id: Aktifkan / Nonaktifkan dokumen download hanya untuk pengguna register.

en: Enable/Disable email footer
id: Aktifkan / Nonaktifkan footer email

en: Enable/Disable email header
id: Aktifkan / Nonaktifkan tajuk email

en: Enable/Disable favorite property button
id: Aktifkan / Nonaktifkan tombol properti favorit

en: Enable/Disable featured listings on top. Ex: Show first (x) listings featured then non-featured
id: Aktifkan / Nonaktifkan cantuman unggulan di atas. Contoh: Tampilkan daftar pertama (x) yang ditampilkan kemudian tidak ditampilkan

en: Enable/Disable floor plans
id: Aktifkan / Nonaktifkan denah lantai

en: Enable/Disable footer social media
id: Aktifkan / Nonaktifkan media sosial footer

en: Enable/Disable geo location.
id: Aktifkan / Nonaktifkan lokasi geo.

en: Enable/Disable header social media
id: Aktifkan / Nonaktifkan media sosial header

en: Enable/Disable header top bar
id: Aktifkan / Nonaktifkan bilah atas header

en: Enable/Disable icons for property features.
id: Aktifkan / Nonaktifkan ikon untuk fitur properti.

en: Enable/Disable listing tabs
id: Aktifkan / Nonaktifkan tab daftar

en: Enable/Disable login register in header menu
id: Aktifkan / Nonaktifkan daftar login di menu header

en: Enable/Disable map fullscreen button on half map.
id: Aktifkan / Nonaktifkan tombol layar penuh peta pada setengah peta.

en: Enable/Disable multi agents
id: Aktifkan / Nonaktifkan multi agen

en: Enable/Disable next/prev properties.
id: Aktifkan / Nonaktifkan properti next / prev.

en: Enable/Disable photo count info on grid/list view
id: Aktifkan / Nonaktifkan info hitungan foto pada tampilan grid / daftar

en: Enable/Disable print property button
id: Aktifkan / Nonaktifkan tombol properti cetak

en: Enable/Disable property compare
id: Aktifkan / Nonaktifkan perbandingan properti

en: Enable/Disable property favorite
id: Aktifkan / Nonaktifkan properti favorit

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
id: Mengaktifkan / Menonaktifkan unit pengukuran properti secara global, akan menimpa unit pengukuran yang ditambahkan untuk properti tunggal

en: Enable/Disable share property button
id: Aktifkan / Nonaktifkan tombol properti berbagi

en: Enable/Disable similar properties on property detail page.
id: Aktifkan / Nonaktifkan properti serupa pada halaman detail properti.

en: Enable/Disable social media
id: Aktifkan / Nonaktifkan media sosial

en: Enable/Disable splash page navigation
id: Aktifkan / Nonaktifkan navigasi halaman splash

en: Enable/Disable splash page overlay
id: Aktifkan / Nonaktifkan overlay halaman splash

en: Enable/Disable sticky menu
id: Aktifkan / Nonaktifkan menu lengket

en: Enable/Disable sticky menu in mobiles
id: Aktifkan / Nonaktifkan menu lengket di ponsel

en: Enable/Disable the display of number of view by day graphic.
id: Aktifkan / Nonaktifkan tampilan jumlah tampilan berdasarkan grafik hari.

en: Enable/Disable the display schedule your form.
id: Aktifkan / Nonaktifkan tampilan jadwal formulir anda.

en: Enable/Disable video audio on splash page and video header
id: Aktifkan / Nonaktifkan audio video pada halaman splash dan header video

en: Enable/Disable video loop on splash page and video header
id: Aktifkan / Nonaktifkan lingkaran video pada halaman splash dan header video

en: Enable/Disable walkscore on property detail page.
id: Aktifkan / Nonaktifkan walkscore di halaman detail properti.

en: Enable/Disable yelp on property detail page.
id: Aktifkan / Nonaktifkan cengkeraman pada halaman detail properti.

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: End date
id: Tanggal akhir

en: Ends On
id: Berakhir pada

en: English, Spanish, French
id: Inggris, Spanyol, Perancis

en: Enter -1 to show all
id: Masukkan -1 untuk menampilkan semua

en: Enter Instagram profile url
id: Masukkan url profil Instagram

en: Enter Link
id: Masukkan link

en: Enter Pinterest profile url
id: Masukkan url profil Pinterest

en: Enter Redirect Page Link
id: Masukkan Redirect Page Link

en: Enter Sale or Rent Price
id: Masukkan Harga Jual atau Sewa

en: Enter Yelp profile url
id: Masukkan url profil Yelp

en: Enter Your Password
id: Masukkan kata sandi anda

en: Enter Your Username
id: Masukkan Username anda

en: Enter Youtube profile url
id: Masukkan url profil Youtube

en: Enter a Location
id: Masukkan Lokasi

en: Enter a title for your review
id: Masukkan judul untuk ulasan Anda

en: Enter after price label
id: Masukkan setelah label harga

en: Enter agent name
id: Masukkan nama agen

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
id: Masukkan alamat, kota, jalan, zip atau ID properti

en: Enter before price label
id: Masukkan sebelum label harga

en: Enter company full address
id: Masukkan alamat lengkap perusahaan

en: Enter company full name
id: Masukkan nama lengkap perusahaan

en: Enter contact form 7 shortcode for agent detail page.
id: Masukkan kode kontak 7 kode sumber untuk halaman detail agen.

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
id: Masukkan contact form 7 shortcode untuk form agen di atas gambar, sidebar dan lightbox galeri properti.

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form in property detail page bottom.
id: Masukkan kode kontak 7 kode pendek untuk formulir agen di bagian bawah detail properti.

en: Enter email address
id: Masukkan alamat email

en: Enter facebook profile url
id: Masukkan url profil facebook

en: Enter full url
id: Masukkan url lengkap

en: Enter garage size
id: Masukkan ukuran garasi

en: Enter google maps latitude
id: Masukkan google maps lintang

en: Enter google maps longitude
id: Masukkan bujur peta google

en: Enter google plus profile url
id: Masukkan google plus url profil

en: Enter google reCaptha Secret key.
id: Masukkan kunci rahasia google reCaptha.

en: Enter google reCaptha site key.
id: Masukkan kunci situs google reCaptha.

en: Enter keyword...
id: Masukkan kata kunci ...

en: Enter linked in profile url
id: Masukkan link dalam url profil

en: Enter number of bathrooms
id: Masukkan jumlah kamar mandi

en: Enter number of bedrooms
id: Masukkan jumlah kamar tidur

en: Enter number of garages
id: Masukkan jumlah garasi

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
id: Masukkan awalan untuk id properti, biarkan kosong jika Anda tidak ingin menampilkan awalan. Contoh HZ-

en: Enter price decimal, IE .99
id: Masukkan harga desimal, IE .99

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
id: Masukkan properties id koma yang dipisahkan. Mantan 12.305,34

en: Enter property ID
id: Masukkan ID properti

en: Enter property ID. Ex 305
id: Masukkan ID properti. Ex 305

en: Enter property area size
id: Masukkan ukuran area properti

en: Enter property land area size
id: Masukkan ukuran lahan properti

en: Enter section sub title
id: Masukkan sub judul bagian

en: Enter section title
id: Masukkan judul bagian

en: Enter subtitle for splash page
id: Masukkan subjudul untuk halaman splash

en: Enter text for square feet
id: Masukkan teks untuk kaki persegi

en: Enter text for square meters
id: Masukkan teks untuk meter persegi

en: Enter title for splash page
id: Masukkan judul untuk halaman splash

en: Enter twitter profile url
id: Masukkan url profil twitter

en: Enter video link/url. Supported format: YouTube, Vimeo, SWF and MOV
id: Masukkan link / url video. Format yang didukung: YouTube, Vimeo, SWF dan MOV

en: Enter virtual tour embeded code
id: Masukkan kode embeded virtual tour

en: Enter virtual tour iframe/embeded code
id: Masukkan kode iframe / embeded virtual tour

en: Enter website address
id: Masukkan alamat situs

en: Enter website slogan
id: Masukkan slogan situs web

en: Enter year built
id: Masukkan tahun dibangun

en: Enter your address, it will use for invoices
id: Masukkan alamat Anda, itu akan digunakan untuk faktur

en: Enter your email address
id: Masukkan alamat email Anda

en: Enter your google maps api key
id: Masukkan kunci google maps api Anda

en: Enter your property address
id: Masukkan alamat properti anda

en: Enter your property city
id: Masukkan kota milikmu

en: Enter your property country
id: Masukkan negara tujuan Anda

en: Enter your property county/state
id: Masukkan properti Anda county / negara bagian

en: Enter your property neighborhood
id: Masukkan lingkungan tempat tinggal Anda

en: Enter your property second price
id: Masukkan harga second property anda

en: Enter your property title
id: Masukkan judul properti Anda

en: Enter your property zip code
id: Masukkan kode pos properti Anda

en: Enter your standard logo height. Used for retina logo.
id: Masukkan tinggi logo standar Anda. Digunakan untuk logo retina.

en: Enter your standard logo width. Used for retina logo.
id: Masukkan lebar logo standar Anda. Digunakan untuk logo retina.

en: Enter your username
id: Masukkan nama pengguna anda

en: Enter your username or email
id: Masukkan nama pengguna atau email anda

en: Enter youtube profile url
id: Masukkan url profil youtube

en: Equal
id: Sama

en: Equatorial Guinea
id: Guinea ekuator

en: Error 404
id: kesalahan 404

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: Event Planning & Services
id: Perencanaan Acara & Layanan

en: Ex: Founder & CEO.
id: Contoh: Pendiri & CEO.

en: Example ID: 23100287@N07
id: Contoh ID: 23100287 @ N07

en: Exceptional
id: Luar biasa

en: Exclude Cities:
id: Kecualikan Kota:

en: Exclude County/State:
id: Kecualikan Kabupaten / Kota:

en: Exclude Labels:
id: Kecualikan Label:

en: Exclude Neighborhood:
id: Kecualikan Lingkungan:

en: Exclude Types:
id: Kecualikan Jenis:

en: Expiration date
id: Tanggal kadaluarsa

en: Expiration:
id: Kadaluarsa:

en: Expire Date:
id: Tanggal kadaluarsa:

en: Expire Days
id: Kadaluarsa hari

en: Expired
id: Kadaluarsa

en: Expired (%s)
id: Kadaluarsa (% s)

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
id: Daftar Kedaluwarsa dikirim untuk persetujuan di% website_url

en: Expiry time
id: Kadaluwarsa

en: External Source
id: Sumber luar

en: Facebook Api key
id: Kunci Facebook Api

en: Facebook Api key for facebook login
id: Facebook Api kunci untuk login facebook

en: Facebook Page URL:
id: URL Halaman Facebook:

en: Facebook Profile Link
id: Tautan Profil Facebook

en: Facebook Secret Code
id: Kode Rahasia Facebook

en: Facebook URL
id: URL Facebook

en: Facebook secret code for facebook login
id: Kode rahasia Facebook untuk login facebook

en: Failed to updated cookie !
id: Gagal memperbarui cookie!

en: Falkland Islands (Malvinas)
id: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Favorite
id: Favorit

en: Favorite Property
id: Properti Favorit

en: Favourite properties
id: Sifat favorit

en: Fax Number
id: Nomor fax

en: Featured
id: Unggulan

en: Featured Fee:
id: Biaya Unggulan:

en: Featured Included:
id: Feature Termasuk:

en: Featured Label
id: Label Unggulan

en: Featured Listing Included:
id: Daftar Unggulan Termasuk:

en: Featured Listings
id: Daftar Unggulan

en: Featured Listings available
id: Daftar Unggulan tersedia

en: Featured Listings available:
id: Daftar Unggulan tersedia:

en: Featured Properties:
id: Feature Properties:

en: Featured Remaining:
id: Sisa Tersisa:

en: Features
id: fitur

en: Features Limit
id: Batasi Fitur

en: Fiji the Fiji Islands
id: Fiji Kepulauan Fiji

en: Financial Services
id: Jasa Keuangan

en: Finland
id: Finlandia

en: First Name
id: Nama depan

en: Floor Plan
id: Rencana denah

en: Floor Plans
id: Rencana Lantai

en: Floor Plans for
id: Rencana Lantai untuk

en: Floor plans
id: Denah lantai

en: Follow us
id: Ikuti kami

en: Follow us on
id: Ikuti kami di

en: Font Awesome Icon
id: Ikon Ikon Ikut

en: Food
id: Makanan

en: Footer Area 1
id: Area Footer 1

en: Footer Area 2
id: Area Footer 2

en: Footer Area 3
id: Area Footer 3

en: Footer Area 4
id: Area Footer 4

en: Footer Content
id: Konten Footer

en: Footer Layout
id: Layout Footer

en: Footer Menu
id: Menu Footer

en: Footer background Color
id: Latar belakang Footer Warna

en: Four
id: Empat

en: France
id: Perancis

en: Free ( Pay for Featured )
id: Gratis (Bayar untuk Unggulan)

en: Free Listing expired on %website_url
id: Listing Gratis kadaluarsa di% website_url

en: French Guiana
id: Guyana Perancis

en: French Polynesia
id: Polinesia Perancis

en: French Southern Territories
id: Wilayah Selatan Perancis

en: From
id: Dari

en: Frontend register user as agent or agency
id: Pengguna register frontend sebagai agen atau agensi

en: Full Screen
id: Layar penuh

en: Full Screen Type
id: Tipe layar penuh

en: Full Width
id: Lebar Penuh

en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Gallery
id: Galeri

en: Gallery Format
id: Format Galeri

en: Gallery Images
id: Gambar galeri

en: Gallery Slider
id: Slider Galeri

en: Gambia the
id: Gambia

en: Garage
id: Garasi

en: Garage Size
id: Ukuran Garasi

en: Garage Size:
id: Ukuran Garasi:

en: Garage:
id: Garasi:

en: Garages
id: Garasi

en: Garages Size
id: Ukuran garasi

en: General
id: Umum

en: Geo Location
id: Lokasi Geo

en: Geo autocomplete limit to specific country
id: Batas pelengkapan otomatis Geo ke negara tertentu

en: Germany
id: Jerman

en: Get Membership Plan
id: Dapatkan Rencana Keanggotaan

en: Get Package
id: Dapatkan Paket

en: Get Started
id: Memulai

en: Get new password
id: Dapatkan password baru

en: Get this detail after you signup here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app</a>
id: Dapatkan detail ini setelah Anda mendaftar di sini <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app"> https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app < / a>

en: Global ( As theme options settings )
id: Global (Sebagai opsi pengaturan tema)

en: Global Color
id: Warna global

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
id: Variabel global:% website_url sebagai url situs web,% website_name sebagai nama situs web,% user_email sebagai user_email,% username sebagai nama pengguna

en: Go
id: Pergi

en: Go back
id: Kembali

en: Go to Dashboard
id: Buka Dasbor

en: Google Api key
id: Kunci Google Api

en: Google Api key for google login
id: Kunci Google Api untuk login google

en: Google Client Secret
id: Rahasia Klien Google

en: Google Map Settings
id: Setelan Google Map

en: Google Maps API KEY
id: KUNCI API Google Maps

en: Google Maps latitude
id: Lintang Google Maps

en: Google Maps longitude
id: Bujur Google Maps

en: Google OAuth Client ID
id: ID Klien Google OAuth

en: Google Plus Profile Link
id: Tautan Profil Google Plus

en: Google client secret code for google login
id: Kode rahasia klien Google untuk login google

en: Google oAuth client id for google login
id: Id klien google oAuth untuk login google

en: Graph Background Color
id: Warna Latar Belakang Grafik

en: Graph Border Color
id: Warna Border Graph

en: Graph Type
id: Jenis Grafik

en: Greater
id: Lebih besar

en: Greece
id: Yunani

en: Greenland
id: Tanah penggembalaan

en: Grid Style:
id: Gaya Kisi:

en: Grid View
id: Tampilan bergaris

en: Grid View 3 col ( Only for "Property listing full width template" )
id: Grid View 3 col (Hanya untuk "Listing Listing full width template")

en: Grid/List Style:
id: Kisi / Daftar Gaya:

en: HOUZEZ: About Site
id: HOUZEZ: Tentang Situs

en: HOUZEZ: Advanced Search
id: HOUZEZ: Pencarian Lanjutan

en: HOUZEZ: Agent Search
id: HOUZEZ: Pencarian Agen

en: HOUZEZ: Code Banner
id: HOUZEZ: Kode Banner

en: HOUZEZ: Contact Us
id: HOUZEZ: Hubungi Kami

en: HOUZEZ: Featured Properties
id: HOUZEZ: Feature Properties

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
id: HOUZEZ: Gambar Banner 300x250

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
id: HOUZEZ: Kalkulator KPR

en: HOUZEZ: Properties
id: HOUZEZ: Properti

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
id: HOUZEZ: Taksonomi Properti

en: HTML Emails?
id: Email HTML?

en: Half Map Template
id: Template Peta Setengah

en: Header Type
id: Jenis Header

en: Header background Color
id: Latar belakang Header Warna

en: Header banner text color
id: Header banner teks warna

en: Header create listing button required login or not
id: Header membuat tombol daftar yang dibutuhkan login atau tidak

en: Headers
id: Judul

en: Headings
id: Judul

en: Health & Medical
id: Kesehatan & Medis

en: Heard Island and McDonald Islands
id: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

en: Height of the space(px)
id: Ketinggian ruang (px)

en: Height:
id: Tinggi:

en: Hello, I am interested in
id: Halo, saya tertarik

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
id: Halo, Anda menurunkan versi langganan Anda pada% s. Karena jumlah cantuman Anda lebih besar daripada paket penawaran yang sebenarnya, kami menetapkan status semua cantuman Anda menjadi "kedaluwarsa". Anda harus memilih daftar yang Anda inginkan dan mengirimnya lagi untuk mendapatkan persetujuan. Terima kasih!

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if you could help me
id: Hai% s, saya melihat profil Anda di% s dan ingin melihat apakah Anda dapat membantu saya

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
id: Halo,
    Pengajuan baru yang sesuai dengan kriteria yang Anda pilih telah dipublikasikan di% website_url.
    Ini adalah kiriman baru:
    % matching_submissions

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
id: Halo,
    Pengguna telah mengajukan ulang properti baru di% website_url! Anda harus pergi dan memeriksanya.
    Ini adalah judul properti:% submission_title.

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
id: Halo,
    Salah satu cantuman gratis Anda di% website_url telah "kedaluwarsa". Daftarnya adalah% expired_listing_url.
    Terima kasih!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
id: Halo,
    Kami menagih akun Anda pada% merchant untuk berlangganan di% website_url! Anda harus pergi dan memeriksanya.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
id: Halo,
    Selamat datang di% website_url! Anda bisa login sekarang menggunakan kredensial di bawah ini:
    Nama pengguna:% user_login_register
    Kata sandi:% user_pass_register
    Jika Anda memiliki masalah, silahkan hubungi kami.
    Terima kasih!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
id: Halo,
    Anda memiliki kiriman fitur baru di% website_url!
    Judul Cantuman:% listing_title
    ID cantuman:% listing_id
    Nomor fakturnya adalah:% invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
id: Halo,
    Anda memiliki pengajuan pembayaran baru di% website_url!
    Judul Cantuman:% listing_title
    ID cantuman:% listing_id
    Nomor fakturnya adalah:% invoice_no

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
id: Halo,
    Anda telah mengirimkan daftar baru di% website_url!
    Judul Cantuman:% listing_title
    ID cantuman:% listing_id
    Nomor fakturnya adalah:% invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
id: Halo,
    Cantuman Anda di% website_url telah disetujui
    
    Daftar judul:% listing_title
    Url Listing:% listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
id: Halo,
    Listing Anda di% website_url telah habis masa berlakunya.
    
    Daftar judul:% listing_title
    Url Listing:% listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
id: Halo,
    Pembelian Anda di% website_url diaktifkan! Anda harus pergi dan memeriksanya.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
id: Halo,
    Langganan Anda pada% website_url dibatalkan karena kadaluarsa atau pembayaran rutin dari pedagang tidak diproses. Semua cantuman Anda tidak lagi terlihat bagi pengunjung kami namun tetap berada di akun Anda.
    Terima kasih.

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
id: Hai di sana, <br>
    Selamat datang di% website_url dan terima kasih telah membeli sebuah rencana bersama kami. Kami senang Anda telah memilih% website_name. % website_name adalah tempat yang tepat untuk mengiklankan dan mencari properti
    
    Anda berencana untuk% site_url diaktifkan! Anda sekarang bisa daftar properti Anda sesuai rencana Anda.

en: Hi there,<br>
    You have a new submission on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
id: Hai di sana, <br>
    Anda memiliki pengiriman baru di% website_url! <br>
    Judul Cantuman:% listing_title <br>
    ID cantuman:% listing_id

en: Hi there,<br>
    You have submitted new listing on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
id: Hai di sana, <br>
    Anda telah mengirimkan daftar baru di% website_url! <br>
    Judul Cantuman:% listing_title <br>
    ID cantuman:% listing_id

en: Hide
id: Menyembunyikan

en: Hide Advanced Search Fields
id: Sembunyikan kolom pencarian lanjutan

en: Hide Child
id: Sembunyikan Anak

en: Hide Count
id: Sembunyikan Count

en: Hide Details
id: Sembunyikan detail

en: Hide Empty:
id: Sembunyikan Kosong:

en: Hide Half Map Search Fields
id: Sembunyikan setengah kolom pencarian peta

en: Hide Top Bar in Mobile?
id: Sembunyikan Bar Teratas di Seluler?

en: Hide Widget Title
id: Sembunyikan Judul Widget

en: Hide but show on scroll
id: Sembunyikan tapi tampilkan di gulir

en: Hide for This Page
id: Sembunyikan untuk Halaman ini

en: Holy See (Vatican City State)
id: Tahta Suci (Negara Kota Vatikan)

en: Home
id: Rumah

en: Home Services
id: Layanan Rumah Tangga

en: Home plans
id: Rencana rumah

en: Homepage + Inner Pages
id: Homepage + halaman batin

en: Hong Kong
id: Hongkong

en: Hospitals
id: Rumah sakit

en: Hotels & Travel
id: Hotel & Travel

en: Hour
id: Jam

en: Houzez: Twitter Feeds
id: Houzez: Twitter Feed

en: How many Featured listings are included?
id: Berapa daftar Unggulan yang disertakan?

en: How many days data will show ? Default: 14
id: Berapa hari data akan ditampilkan? Default: 14

en: How many images are included per listing?
id: Berapa banyak gambar yang disertakan per daftar?

en: How many listings are included?
id: Berapa daftar yang disertakan?

en: Hungary
id: Hongaria

en: Hybrid
id: Hibrida

en: I agree with your <a href="%s">Terms & Conditions</a>
id: Saya setuju dengan <a href="%s"> Persyaratan & Ketentuan </a> Anda

en: IDX Sidebar
id: Sidebar IDX

en: INVOICE
id: FAKTUR

en: IPINFO Location
id: IPINFO Lokasi

en: Iceland
id: Islandia

en: Icon
id: Ikon

en: Icons
id: Ikon

en: Icons Color
id: Ikon Warna

en: Icons for luxury home type property detail page
id: Ikon untuk halaman detail properti tipe rumah mewah

en: If "Yes" it will fit according to screen size
id: Jika "Ya" itu akan sesuai dengan ukuran layar

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
id: Jika tidak, pencarian lanjutan atas header akan ditampilkan dalam posisi tertutup secara default.

en: If no, it will show price dropdowns
id: Jika tidak, itu akan menunjukkan dropdown harga

en: If no, users will get the auto generated password via email
id: Jika tidak, pengguna akan mendapatkan password yang dihasilkan secara otomatis melalui email

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
id: Jika disetel ke "Yes" maka setiap user mendaftar dari front-end role Agent akan otomatis membuat custom code dan role agent yang akan dibuat secara otomatis di agency custom post type.

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
id: Jika Anda tidak ingin diberitahu lagi, mohon masuk ke akun Anda dan hapus pencarian yang tersimpan. Terima kasih!

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
id: Jika Anda tidak memiliki akun, Anda dapat membuatnya di bawah dengan memasukkan alamat email Anda. Rincian akun Anda akan dikonfirmasi melalui email. Jika tidak, Anda bisa

en: Image
id: Gambar

en: Image Banner Link:
id: Gambar Banner Link:

en: Image Banner URL:
id: URL Banner Gambar:

en: Image Height
id: tinggi gambar

en: Image Url:
id: Url Gambar:

en: Image/Gallery
id: Gambar / galeri

en: Images Layout
id: Gambar Layout

en: Images are for demo purpose only.
id: Gambar hanya untuk tujuan demo.

en: Images overlay ?
id: Hamparan gambar

en: Images uploader
id: Pengupload gambar

en: Infinite Scroll:
id: Gulir tak terbatas:

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
id: Info diambil dari akun Anda di https://dashboard.stripe.com/login

en: Information
id: Informasi

en: Inherit from default accent color
id: Mewarisi dari warna aksen default

en: Inquire about this property
id: Tanyakan tentang properti ini

en: Instagram Image
id: Gambar Instagram

en: Instagram Profile
id: Profil Instagram

en: Instagram URL
id: URL Instagram

en: Instagram user ID:
id: ID pengguna Instagram:

en: Install
id: Memasang

en: Install %2$s
id: Pasang% 2 $ s

en: Install Plugins
id: Pasang plugin

en: Install Required Plugins
id: Pasang plugin yang dibutuhkan

en: Installed But Not Activated
id: Dipasang Tapi Tidak Diaktifkan

en: Installed version:
id: Versi terinstal:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
id: Memasang Plugin% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Installing Plugin: %s
id: Memasang Plugin:% s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
id: Memasang dan Mengaktifkan Plugin% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Interest Rate
id: Suku bunga

en: Invalid Nonce
id: Nonce tidak valid

en: Invalid Nonce!
id: Nonce tidak valid

en: Invalid Request !
id: Permintaan tidak sah

en: Invalid email address!
id: Alamat email salah!

en: Invalid email address.
id: Alamat email salah.

en: Invalid password reset Key
id: Kunci reset kata kunci tidak valid

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
id: Nama pengguna tidak valid (jangan gunakan karakter khusus atau spasi)!

en: Invoice Details
id: Detail faktur

en: Invoice ID:
id: ID faktur:

en: Invoice Options
id: Pilihan Faktur

en: Invoices
id: Faktur

en: Iran, Islamic Republic of
id: Iran (Republik Islam

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Is Popular/Featured?
id: Apakah Populer / Unggulan?

en: Is Visible?
id: Apakah terlihat

en: Isle of Man
id: Pulau manusia

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
id: Sepertinya kita tidak dapat menemukan apa yang Anda cari. Mungkin mencari bisa membantu.

en: Italy
id: Italia

en: Item ID (Listing or Package id ):
id: ID Item (Kode Cantuman atau Paket):

en: Item Price:
id: Harga barang:

en: JPEG 100% Quality
id: Kualitas JPEG 100%

en: JS or Google AdSense Code
id: JS atau Google AdSense Code

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Join The Discussion
id: Bergabunglah dengan Diskusi

en: Keep Advanced Search visible?
id: Pertahankan Penelusuran Lanjutan terlihat?

en: Keyword
id: Kata kunci

en: Keyword Field
id: Bidang Kata Kunci

en: Korea, Democratic People's Republic of
id: Korea, Republik Rakyat Demokratik

en: Korea, Republic of
id: Korea, Republik Indonesia

en: Kyrgyz Republic
id: Republik Kyrgyz

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Labels
id: Label

en: Land Area
id: Luas lahan

en: Land Area ( Only digits )
id: Luas Tanah (hanya angka)

en: Land Area Size Postfix
id: Ukuran Area Luas Postfix

en: Land Area:
id: Luas lahan:

en: Land Size
id: Ukuran Tanah

en: Language
id: Bahasa

en: Language for datepicker
id: Bahasa untuk datepicker

en: Language:
id: Bahasa:

en: Lao People's Democratic Republic
id: Republik Demokratik Rakyat Laos

en: Last Message
id: Pesan Terakhir

en: Last Name
id: Nama keluarga

en: Latest Tweets
id: Tweet terakhir

en: Layout Manager
id: Manajer Tata Letak

en: Layout Manager Luxury Homes
id: Tata Letak Manajer Rumah Mewah

en: Layout Manager Tabs
id: Tab Pengelola Tata Letak

en: Layout:
id: Tata letak:

en: Leave it empty if you want to hide map on agency detail page.
id: Biarkan kosong jika ingin menyembunyikan peta di halaman detail agensi.

en: Lebanon
id: Libanon

en: Left Align
id: Waktu Lurus

en: Left Sidebar
id: Sidebar kiri

en: Libraries
id: Perpustakaan

en: Libyan Arab Jamahiriya
id: Jamahiriya Arab Libya

en: License
id: Lisensi

en: License:
id: Lisensi:

en: Licenses
id: Lisensi

en: Lightbox Logo
id: Logo Lightbox

en: Limit Geo auto complete to specific country
id: Batasi Geo auto lengkap ke negara tertentu

en: Limit post number:
id: Batasi nomor pos:

en: Limit to Country
id: Batasi ke Negara

en: Limit:
id: Membatasi:

en: Line 1
id: Baris 1

en: Line 2
id: Baris 2

en: Line Chart
id: Bagan garis

en: Link Images To:
id: Link Gambar ke:

en: LinkedIn Profile Link
id: Link Profil LinkedIn

en: Linkedin URL
id: URL Linkedin

en: Links Color
id: Link warna

en: Links Hover Background Color
id: Link Hover Background Color

en: Links Hover Background color
id: Link Hover Warna latar belakang

en: Links Hover Color
id: Tautan Hover Color

en: Links Hover background color
id: Link Hover warna latar belakang

en: Links Hover color
id: Tautan Hover warna

en: Links color
id: Link warna

en: List View
id: Tampilan daftar

en: Listing
id: Daftar

en: Listing Included:
id: Listing Termasuk:

en: Listing Payment
id: Daftar pembayaran

en: Listing payment on
id: Daftar pembayaran di

en: Listing with Featured
id: Cantumkan dengan Unggulan

en: Listing with Featured Payment option
id: Cantumkan dengan opsi Pembayaran Unggulan

en: Listings
id: Listing

en: Listings Included:
id: Listing Termasuk:

en: Listings Layout
id: Daftar Tata Letak

en: Listings Remaining:
id: Daftar Sisa:

en: Listings available
id: Daftar tersedia

en: Listings available:
id: Daftar yang tersedia:

en: Listings found
id: Listing ditemukan

en: Load More
id: Muat lebih

en: Loading Slider...
id: Memuat Slider ...

en: Loan Term (Years)
id: Jangka Waktu Pinjaman (Tahun)

en: Local Flavor
id: Rasa Lokal

en: Local Services
id: Layanan Lokal

en: Location
id: Lokasi

en: Log in | Register
id: Masuk Daftar

en: Log out
id: Keluar

en: Login
id: Masuk

en: Login & Register
id: Login & Daftar

en: Login for Review
id: Login untuk Review

en: Login here
id: Masuk disini

en: Logo Link
id: Link Logo

en: Logo Splash & Transparent Header
id: Logo Splash & Transparan Header

en: Logos & Favicon
id: Logo & Favicon

en: Lost your password?
id: Kehilangan password?

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Luxury Homes ( Since v1.4.0 )
id: Rumah Mewah (Sejak v1.4.0)

en: MAP
id: PETA

en: MP4 File
id: File MP4

en: Macao
id: Makao

en: Macedonia
id: Makedonia

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Main Menu
id: Menu utama

en: Main Menu Transparent ?
id: Menu Utama Transparan?

en: Make Featured
id: Buatlah Unggulan

en: Make add property fields required.
id: Buat tambahkan bidang properti yang dibutuhkan.

en: Make your payment direct into our bank account. Please use order ID as the payment reference
id: Lakukan pembayaran langsung ke rekening bank kami. Harap gunakan ID pesanan sebagai referensi pembayaran

en: Maldives
id: Maladewa

en: Manager
id: Manajer

en: Manager Role
id: Peran Manajer

en: Map
id: Peta

en: Map Address
id: Alamat peta

en: Map Cluster
id: Peta Cluster

en: Map Fullscreen
id: Peta Layar penuh

en: Map View
id: Tampilan peta

en: Mark this property as featured?
id: Tandai properti ini sebagai fitur?

en: Marshall Islands
id: Pulau Marshall

en: Mass Media
id: Media massa

en: Matching Submissions on %website_url
id: Pencocokan Submissions di% website_url

en: Max Price
id: Harga maks

en: Maximum Area Size
id: Ukuran Luas Maksimum

en: Maximum File Size
id: Ukuran File Maksimum

en: Maximum Images
id: Gambar Maksimum

en: Maximum Price
id: Harga Maksimum

en: Maximum Price for Rent Only
id: Harga Maksimum untuk Disewakan saja

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
id: Daftar Harga Maksimum untuk Formulir Pencarian Awal

en: Maximum Prices List for Rent Only
id: Daftar Harga Maksimum untuk Disewakan saja

en: Maximum images allow for single property.
id: Gambar maksimum memungkinkan satu properti.

en: Maximum posts to show:
id: Pos maksimum untuk ditampilkan:

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
id: Ukuran gambar upload maksimum Misalnya 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Maximum zoom level for Cluster to appear. Default 10
id: Tingkat zoom maksimum untuk Cluster muncul. Default 10

en: Me
id: Saya

en: Measurement Unit
id: Unit pengukuran

en: Measurement Unit Globally
id: Unit Pengukuran Secara Global

en: Membership
id: Keanggotaan

en: Membership Cancelled on %website_url
id: Keanggotaan Dibatalkan di% website_url

en: Membership Package
id: Paket Keanggotaan

en: Membership Payment
id: Pembayaran Keanggotaan

en: Membership payment on
id: Pembayaran keanggotaan pada

en: Memebership Plan
id: Rencana Memebership

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
id: Menu (Buat dan penuhi menu di bawah Appearance -> Menus)

en: Menu Button Color
id: Tombol Menu Warna

en: Menu Button Color for Splash
id: Tombol Menu Warna untuk Splash

en: Message
id: Pesan

en: Message Sent Successfully!
id: Pesan terkirim dengan sukses!

en: Message sent successfully!
id: Pesan terkirim berhasil!

en: Messages
id: Pesan

en: Mexico
id: Meksiko

en: Micronesia
id: Mikronesia

en: Micronesia, Federated States of
id: Mikronesia, Negara Federasi

en: Min Price
id: Harga min

en: Min.Bedrooms
id: Ruang tidur min.

en: Minify CSS
id: Minimalkan CSS

en: Minimum 3 characters required
id: Minimal 3 karakter yang dibutuhkan

en: Minimum Area Size
id: Ukuran Area Minimum

en: Minimum Price
id: Harga Minimum

en: Minimum Price for Rent Only
id: Harga Minimum untuk Disewakan saja

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
id: Daftar Harga Minimum untuk Formulir Pencarian Awal

en: Minimum Prices List for Rent Only
id: Daftar Harga Minimum untuk Disewakan saja

en: Minimum required version:
id: Versi wajib minimum:

en: Minute
id: Menit

en: Mobile Logo
id: Logo Seluler

en: Mobile Logo Splash
id: Logo Handphone Splash

en: Mobile Menu
id: Menu Handphone

en: Mobile Number
id: Nomor handphone

en: Mobile Retina Logo
id: Logo Retina Seluler

en: Mobile Retina Logo Splash
id: Logo Retina Seluler Splash

en: Mobile Sticky Menu
id: Menu Sticky Mobile

en: Mobile navigation border
id: Navigasi navigasi perbatasan

en: Mobile:
id: Handphone:

en: Moldova, Republic of
id: Moldova, Republik Indonesia

en: Month
id: Bulan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Monthly Payment
id: Pembayaran bulanan

en: More Options
id: Lebih banyak pilihan

en: Morocco
id: Maroko

en: Mortgage Payments:
id: Pembayaran Hipotek:

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
id: Sebagian besar skrip dan style sheet yang disebut WordPress menyertakan string kueri yang mengidentifikasi versinya. Hal ini dapat menyebabkan masalah dengan caching dan semacamnya, yang akan menghasilkan waktu muat kurang optimal. Anda dapat mengaktifkan setelan ini untuk menghapus string kueri dari string tersebut.

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Multi Agents
id: Multi Agen

en: Multi Step
id: Multi Langkah

en: Multi Unit / Sub Listings
id: Multi Unit / Sub Listing

en: Multi Units / Sub Properties
id: Multi Unit / Sub Properti

en: Multi Units / Sub Properties for
id: Multi Unit / Sub Properti untuk

en: My Properties
id: Properti saya

en: My location
id: Lokasi saya

en: My profile
id: Profil saya

en: NEXT PROPERTY
id: PROPERTI NEXT

en: NOT PAID
id: TIDAK DIBAYARKAN

en: Name
id: Nama

en: Name field is empty!
id: Bidang isian kosong

en: Name for agency role
id: Nama untuk peran agensi

en: Name for agent role
id: Nama untuk peran agen

en: Name for buyer role
id: Beri nama untuk peran pembeli

en: Name for manager role
id: Nama untuk peran manajer

en: Name for owner role
id: Nama untuk peran pemilik

en: Name for seller role
id: Nama untuk peran penjual

en: Name of the client who gave feedback
id: Nama klien yang memberi umpan balik

en: Name:
id: Nama:

en: Navigation
id: Navigasi

en: Navigation Align
id: Navigasi Sejajarkan

en: Near by
id: Dekat dengan

en: Near by Places
id: Tempat terdekat

en: Nearby
id: Dekat

en: Neighborhood
id: Lingkungan

en: Neighborhood:
id: Lingkungan:

en: Netherlands
id: Belanda

en: Netherlands Antilles
id: Antillen Belanda

en: Netherlands the
id: Belanda

en: Never
id: Tak pernah

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: New Password
id: kata sandi baru

en: New Password
id: kata sandi baru

en: New User Registration
id: pendaftaran pengguna baru

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: New featured submission on %website_url
id: Pengunduran fitur baru di% website_url

en: New featured upgrade on %website_url
id: Upgrade fitur baru di% website_url

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
id: Pesan baru dikirim oleh% s menggunakan formulir kontak agen di% s

en: New message sent by %s using contact form at %s
id: Pesan baru dikirim oleh% s menggunakan formulir kontak di% s

en: New message sent by %s using schedule contact form at %s
id: Pesan baru dikirim oleh% s menggunakan formulir kontak jadwal di% s

en: New paid submission on %website_url
id: Pengunduran pembayaran baru di% website_url

en: New password or confirm password is blank
id: Kata sandi baru atau konfirmasi kata sandi kosong

en: New submission on %website_url
id: Pengajuan baru di% website_url

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
id: Pendaftaran pengguna baru di% website_url
    Nama pengguna:% user_login_register,
    E-mail:% user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
id: Komentar baru & rarr;

en: Next
id: Berikutnya

en: Next post
id: Posting berikutnya

en: Next/Prev Listings
id: Next / Prev Listings

en: Next/Prev Navigation:
id: Next / Prev Navigation:

en: Next/Prev properties
id: Next / Prev properties

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Nightlife
id: Dunia malam

en: No
id: Tidak

en: No Property ID found
id: Tidak ditemukan ID Properti

en: No Review
id: Tidak ada review

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
id: Tidak ada tindakan yang diambil Plugin% 1 $ s sudah aktif

en: No listings available
id: Tidak ada daftar yang tersedia

en: No plugins are available to be activated at this time.
id: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diaktifkan saat ini.

en: No plugins are available to be installed at this time.
id: Tidak ada plugin yang tersedia untuk dipasang saat ini.

en: No plugins are available to be updated at this time.
id: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diperbarui saat ini.

en: No plugins to install, update or activate.
id: Tidak ada plugin untuk menginstal, memperbarui atau mengaktifkan.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
id: Tidak ada plugin yang dipilih untuk diaktifkan. Tidak ada tindakan yang diambil

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
id: Tidak ada plugin yang dipilih untuk dipasang. Tidak ada tindakan yang diambil

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
id: Tidak ada plugin yang dipilih untuk diperbarui. Tidak ada tindakan yang diambil

en: No record found
id: Tidak ditemukan rekaman

en: None
id: Tidak ada

en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: Not Installed
id: Tidak terpasang

en: Not Paid
id: Tidak dibayarkan

en: Note: Google Geo location not work in chrome without SSL (https://), you can enable IPINFO location below for Google chrome if you don not have SSL.
id: Catatan: Lokasi Google Geo tidak bekerja di krom tanpa SSL (https: //), Anda dapat mengaktifkan lokasi IPINFO di bawah ini untuk Google chrome jika Anda tidak memiliki SSL.

en: Note: will only work when main menu sticky disabled
id: Catatan: hanya akan bekerja bila menu utama lengket cacat

en: Note: will only work when mobile menu sticky disabled
id: Catatan: hanya akan bekerja bila menu mobile sticky disabled

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Number of Agencies to Display
id: Jumlah Agensi yang Akan Ditampilkan

en: Number of Agents to Display
id: Jumlah Agen yang Akan Ditampilkan

en: Number of Days
id: Jumlah hari

en: Number of Expire Days
id: Jumlah Hari Kedaluwarsa

en: Number of Images to Show:
id: Jumlah Gambar yang Akan Ditunjukkan:

en: Number of Items to Show:
id: Jumlah Item yang Akan Ditunjukkan:

en: Number of Listings to Show
id: Jumlah Listing yang Menunjukkan

en: Number of Posts ( for masonry blog template )
id: Jumlah Pos (untuk template blog tukang batu)

en: Number of decimal points?
id: Jumlah angka desimal?

en: Number of featured listings to show
id: Jumlah cantuman unggulan untuk ditampilkan

en: Number of features to show in advanced search, add -1 for all.
id: Jumlah fitur yang ingin ditampilkan dalam pencarian lanjutan, tambahkan -1 untuk semua.

en: Number of listings to show
id: Jumlah cantuman yang akan ditampilkan

en: Number of photos
id: Jumlah foto

en: Number of posts to show
id: Jumlah posting yang akan ditampilkan

en: OFFICE:
id: KANTOR:

en: OGV File
id: File OGV

en: OVERVIEW
id: TINJAUAN

en: Off
id: Mati

en: Office Number
id: Nomor kantor

en: Office Timing
id: Waktu kantor

en: Offset
id: Mengimbangi

en: Offset posts:
id: Posting offset

en: Old Password
id: password lama

en: Old password is not correct
id: Kata sandi lama tidak benar

en: On
id: Di

en: One
id: Satu

en: One Day
id: Suatu hari

en: One Hour
id: Satu jam

en: One Month
id: Satu bulan

en: One Step
id: Satu langkah

en: One Time
id: Satu kali

en: One Week
id: Satu minggu

en: One of the password field is empty!
id: Salah satu bidang kata sandi kosong!

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
id: Satu pemikiran tentang & ldquo;% 2 $ s & rdquo;

en: Online
id: On line

en: Only Homepage
id: Hanya Homepage

en: Only Inner Pages
id: Hanya halaman batin

en: Only for Per Listings and Free ( Pay for Featured )
id: Hanya untuk Per Listing dan Gratis (Bayar untuk Unggulan)

en: Only for header style two, three and top bar
id: Hanya untuk style header dua, tiga dan top bar

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
id: Hanya berikan nomor dipisahkan koma. Jangan menambahkan tanda hubung, spasi dan tanda mata uang.

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
id: Hanya berikan nomor dipisahkan koma. Jangan menambahkan titik desimal, tanda hubung, spasi dan tanda mata uang.

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
id: Oopps beberapa hal menjadi salah, silakan coba lagi!

en: Oops something went wrong.
id: Ups! Ada yang tidak beres.

en: Opacity
id: Kegelapan

en: Open on Google Maps
id: Buka di Google Maps

en: Open/Close Button Background Color
id: Buka / Tutup Tombol Background Color

en: Open/Close Button Color
id: Buka / Tutup Tombol Warna

en: Opening Days
id: Hari Pembukaan

en: Opening Hours
id: Jam buka

en: Optimizations
id: Optimalisasi

en: Optional - Custom Sub Title:
id: Opsional - Sub judul ubahsuaian:

en: Optional - Custom Title:
id: Opsional - Judul Khusus:

en: Options Options
id: Pilihan Pilihan

en: Order
id: Memesan

en: Order By
id: Dipesan oleh

en: Order By:
id: Dipesan oleh:

en: Order Number
id: Jumlah order

en: Order Properties By
id: Order Properties Dengan

en: Order:
id: Memesan:

en: Other Features
id: Fitur lainnya

en: Overlay
id: Hamparan

en: Overlay Color
id: Warna hamparan

en: Overlay Image
id: Gambar hamparan

en: Overlay Image
id: Gambar hamparan

en: Owner
id: Pemilik

en: Owner Role
id: Peran pemilik

en: PAID
id: DIBAYAR

en: PREVIOUS PROPERTY
id: PROPERTI SEBELUMNYA

en: Package
id: Paket

en: Package Activation
id: Aktivasi paket

en: Package Activation:
id: Aktivasi paket

en: Package Currency:
id: Paket Mata Uang:

en: Package Decimal:
id: Paket Desimal:

en: Package Details
id: Rincian paket

en: Package Id
id: Id paket

en: Package Info
id: Info Paket

en: Package Name
id: Nama paket

en: Package Name:
id: Nama paket:

en: Package Payment
id: Pembayaran paket

en: Package Price
id: Harga paket

en: Package Price:
id: Harga paket:

en: Package Time:
id: Waktu Paket:

en: Package stripe id (ex: gold_pack)
id: Paket stripe id (ex: gold_pack)

en: Package:
id: Paket:

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
id: Paket transfer kawat dan pembayaran gateway pembayaran lainnya diaktifkan

en: Page
id: Halaman

en: Page 404
id: Halaman 404

en: Page Background
id: Latar belakang halaman

en: Page Breadcrumb
id: Halaman Breadcrumb

en: Page Description
id: Deskripsi halaman

en: Page Header Options
id: Pilihan Header Halaman

en: Page Layout
id: Tata letak halaman

en: Page Navigation Options
id: Pilihan Navigasi Halaman

en: Page Sidebar
id: Sidebar halaman

en: Page Template Options
id: Opsi Template Halaman

en: Page Title
id: Judul halaman

en: Page Views
id: Tampilan Halaman

en: Pages:
id: Halaman:

en: Paid
id: Dibayar

en: Paid Submission
id: Pengiriman berbayar

en: Paid Submission is disabled
id: Submission berbayar dinonaktifkan

en: Palestinian Territory
id: Wilayah Palestina

en: Palestinian Territory, Occupied
id: Wilayah Palestina, yang diduduki

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Partner Details
id: Detail Mitra

en: Partner website address
id: Alamat situs mitra

en: Partners
id: Mitra

en: Password
id: Kata sandi

en: Password Updated
id: Password Diperbarui

en: Password has been changed, you can login now.
id: Password sudah berubah, kamu bisa login sekarang.

en: Password reset successfully, you can login now.
id: Penyetelan ulang password berhasil, anda bisa login sekarang.

en: Passwords do not match
id: Sandi tidak cocok

en: Paste your CSS code here.
id: Tempel kode CSS Anda di sini.

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
id: Tempel kode banner JS atau Google Adsense Anda

en: Pay Listing
id: Daftar bayaran

en: Pay Now
id: Bayar sekarang

en: Pay with Credit Card
id: Bayar dengan Kartu Kredit

en: Pay with PayPal
id: Bayar dengan PayPal

en: Pay with Wire Transfer
id: Bayar dengan Wire Transfer

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payment & Membership
id: Pembayaran & Keanggotaan

en: Payment Method
id: Metode pembayaran

en: Payment Method:
id: Metode pembayaran:

en: Payment Status
id: Status pembayaran

en: Payment Status:
id: Status pembayaran:

en: Payment details
id: Rincian Pembayaran

en: Paypal API Password
id: Password Paypal API

en: Paypal API Signature
id: Tanda Tangan API Paypal

en: Paypal API Username
id: Nama Pengguna Paypal API

en: Paypal Client ID
id: ID Klien Paypal

en: Paypal Client Secret Key
id: Kunci Rahasia Klien Paypal

en: Paypal Receiving Email
id: Menerima email paypal

en: Paypal Recuring Profile
id: Profil Paypal Recuring

en: Paypal Settings
id: Pengaturan Paypal

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
id: Paypal, Stripe dan 2Checkout Api

en: Pending
id: Tertunda

en: Per listing wire transfer purchase activate
id: Per daftar pembelian transfer kawat aktif

en: Permission denied
id: Izin ditolak

en: Pets
id: Hewan peliharaan

en: Pharmacies
id: Apotik

en: Philippines
id: Filipina

en: Phone
id: Telepon

en: Phone Number
id: Nomor telepon

en: Phone Number :
id: Nomor telepon :

en: Phone Number:
id: Nomor telepon:

en: Phone field is empty!
id: Bidang telepon kosong!

en: Phone:
id: Telepon:

en: Photo
id: Foto

en: Photos
id: Foto

en: Photos Count
id: Jumlah Foto

en: Pick a background color for the advanced search (default: #ffffff).
id: Pilih warna latar belakang untuk pencarian lanjutan (default: #ffffffff).

en: Pick background color for mobile menu
id: Pilih warna latar belakang untuk menu mobile

en: Pick border for header version 3
id: Pilih border untuk header versi 3

en: Pick button background color
id: Pilih warna latar belakang tombol

en: Pick button hover background color
id: Pilih tombol hover warna background

en: Pick color for mobile menu button
id: Pilih warna untuk tombol menu mobile

en: Pick color for mobile menu button for splash page
id: Pilih warna untuk tombol menu mobile untuk halaman splash

en: Pick create listing button style
id: Pilih membuat tombol daftar gaya

en: Pick footer background color
id: Pilih warna latar belakang footer

en: Pick footer bottom background color
id: Pilih warna latar belakang footer

en: Pick footer color
id: Pilih warna footer

en: Pick footer hover color
id: Pilih warna footer hover

en: Pick header top area background color
id: Pilih warna latar belakang kepala atas

en: Pick header top area icons color
id: Pilih warna header atas ikon warna

en: Pick header top area text color
id: Pilih warna teks area top header

en: Pick mobile menu dropdown links background color
id: Pilih dropdown menu mobile yang menyambungkan warna latar belakang

en: Pick mobile menu dropdown links color
id: Pilih menu dropdown menu mobile warna

en: Pick mobile menu links color
id: Pilih menu mobile yang berwarna

en: Pick mobile menu links hover background color
id: Pilih menu mobile link hover background color

en: Pick mobile menu links hover color
id: Pilih menu mobile link hover color

en: Pick property details background color.
id: Pilih detail latar belakang properti.

en: Pick style for header top area
id: Pilih gaya untuk area top header

en: Pick text color like "other features" etc
id: Pilih warna teks seperti "fitur lain" dll

en: Pick website primary color.
id: Pilih warna utama situs web.

en: Pick website primary hover color.
id: Pilih situs web warna hover utama.

en: Pick website secondary color.
id: Pilih warna sekunder situs web.

en: Pick website secondary hover color.
id: Pilih situs web warna hover sekunder.

en: Picture Url
id: Url Gambar

en: Pinterest Profile Link
id: Tautan Profil Pinterest

en: Pinterest Url
id: Url Pinterest

en: Pitcairn Islands
id: Kepulauan Pitcairn

en: Place the pin the address above
id: Tempatkan pin alamat di atas

en: Plan Bathrooms
id: Rencanakan kamar mandi

en: Plan Bedrooms
id: Rencanakan kamar tidur

en: Plan Description
id: Deskripsi Rencana

en: Plan Image
id: Rencanakan Gambar

en: Plan Postfix
id: Rencanakan Postfix

en: Plan Price
id: Rencana harga

en: Plan Size
id: Ukuran Rencana

en: Plan Title
id: Judul rencana

en: Please contact the administrator of this site for help.
id: Silahkan hubungi administrator situs ini untuk mendapatkan bantuan.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
id: Silahkan hubungi penyedia plugin dan mintalah mereka untuk mengemas plugin mereka sesuai dengan panduan WordPress.

en: Please create page using compare properties template
id: Silakan membuat halaman menggunakan template compare properties

en: Please enter only digits
id: Harap masukkan angka saja

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
id: Silahkan masukkan nama pengguna atau alamat email anda. Anda akan menerima link untuk membuat password baru melalui email.

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>wp-currencies plugin is required - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/
id: Harap temukan daftar lengkap mata uang yang tersedia di <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies"> https://openexchangerates.org/currencies </a> <br/> wp-currency plugin diperlukan - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
id: Silahkan pasang dan aktifkan plugin fungsi tema Houzez

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
id: Silahkan install dan aktifkan plugin wp-currency!

en: Please keep in mind currency switcher will not work if short price enabled.
id: Harap diingat pengalih mata uang tidak akan berfungsi jika harga memungkinkan.

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
id: Harap dicatat bahwa Yelp tidak bekerja untuk semua negara. Lihat di sini <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> daftar negara tempat Cengking tersedia.

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
id: Tolong berikan kode mata uang yang dipisahkan dengan tanda koma di Capital Letters.

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
id: Harap pilih mata uang dasar yang akan digunakan sebagai mata uang dasar untuk semua konversi.

en: Please set an icon. The entire list of icons can be found at <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'>FontAwesome project page</a>. For example, if an icon is named 'fa-angle-right', the value you have to add inside the field is 'angle-right'.
id: Harap tentukan sebuah ikon. Seluruh daftar ikon dapat ditemukan di <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'> halaman proyek FontAwesome </a>. Misalnya, jika sebuah ikon diberi nama 'fa-angle-right', nilai yang harus Anda tambahkan di dalam field adalah 'angle-right'.

en: Plugin activated successfully.
id: Plugin diaktifkan dengan sukses.

en: Plugin activation failed.
id: Aktivasi plugin gagal

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
id: Plugin tidak diaktifkan Versi yang lebih tinggi dari% s diperlukan untuk tema ini. Perbarui plugin

en: Poland
id: Polandia

en: Poor
id: Miskin

en: Popular?
id: Populer?

en: Portugal, Portuguese Republic
id: Portugal, Republik Portugis

en: Position
id: Posisi

en: Postal Code / Zip
id: Kode Pos / Zip

en: Pre-Packaged
id: Pra-Dikemas

en: Prev
id: Sebelumnya

en: Previous post
id: Posting sebelumnya

en: Price
id: Harga

en: Price & Currency
id: Harga & mata uang

en: Price (High to Low)
id: Harga (Tinggi ke Rendah)

en: Price (Low to High)
id: Harga (rendah ke tinggi)

en: Price Per Submission
id: Harga Per Pengiriman

en: Price Postfix
id: Harga Postfix

en: Price Postfix
id: Harga Postfix

en: Price Prefix (ex: Start From)
id: Harga Awalan (misal: Mulai Dari)

en: Price Prefix (ex: Start from)
id: Harga Awalan (misal: Mulai dari)

en: Price Range Slider
id: Kisaran harga slider

en: Price Range:
id: Kisaran harga:

en: Price Table
id: Tabel harga

en: Price To Make Listing Featured
id: Harga Untuk Membuat Listing Ditampilkan

en: Price:
id: Harga:

en: Primary Color
id: Warna primer

en: Primary Hover Color
id: Warna Hover Utama

en: Print
id: Mencetak

en: Print Invoice
id: Cetak Faktur

en: Print Property
id: Cetak Properti

en: Print Property Logo
id: Cetak Logo Properti

en: Private Key
id: Kunci pribadi

en: Private Note
id: Catatan Pribadi

en: Processing, Please wait...
id: Memproses ... tunggu sebentar...

en: Processing, please wait...
id: Memproses ... tunggu sebentar...

en: Professional Services
id: Layanan profesional

en: Profile Info
id: Info Profil

en: Profile updated
id: Profil diperbarui

en: Properties
id: Properti

en: Properties Carousel V1
id: Properti Korsel V1

en: Properties Carousel V2
id: Properti Korsel V2

en: Properties Count
id: Penghitungan Properti

en: Properties Google Map
id: Properti Google Map

en: Properties Grids
id: Grid properti

en: Properties IDs:
id: Properti ID:

en: Properties Layout
id: Tata Letak Properti

en: Properties Map
id: Peta Properti

en: Properties Slider
id: Slider properti

en: Properties by IDs
id: Properti dengan ID

en: Properties listed:
id: Properti yang tercantum:

en: Property
id: Milik

en: Property Additional Details
id: Detail Tambahan Properti

en: Property Agent
id: Agen Properti

en: Property Area filter:
id: Filter Area Properti:

en: Property City
id: Kota properti

en: Property City filter:
id: Filter Properti Kota:

en: Property Content Layout
id: Tata Letak Properti

en: Property Deleted
id: Properti Dihapus

en: Property Description
id: Deskripsi properti

en: Property Detail Data
id: Detail Properti Data

en: Property Detail Nav
id: Detil Properti Nav

en: Property Detail Page
id: Detail Properti

en: Property Details
id: Rincian Properti

en: Property Details Background Color
id: Rincian Properti Warna Latar Belakang

en: Property Documents
id: Dokumen properti

en: Property Expirator
id: Expirator Properti

en: Property Feature
id: Fitur Properti

en: Property Features
id: Fitur Properti

en: Property Features Icons
id: Ikon Fitur Properti

en: Property Full Address
id: Alamat lengkap properti

en: Property Gallery
id: Galeri Properti

en: Property ID
id: ID properti

en: Property ID Prefix
id: Awalan ID Properti

en: Property ID will help to search property directly.
id: ID Properti akan membantu untuk mencari properti secara langsung.

en: Property ID:
id: ID Properti:

en: Property Label
id: Label properti

en: Property Label filter:
id: Filter Label Properti:

en: Property Lightbox
id: Lightbox Properti

en: Property Listing Advanced Options
id: Daftar Properti Opsi Lanjutan

en: Property Listings
id: Listing Properti

en: Property Location
id: Lokasi properti

en: Property Map?
id: Peta Properti?

en: Property Media
id: Media Properti

en: Property Neighbourhood
id: Properti Lingkungan

en: Property Price
id: Harga properti

en: Property Setting
id: Pengaturan properti

en: Property Size
id: Ukuran Properti

en: Property Size:
id: Ukuran Properti:

en: Property State
id: Negara properti

en: Property State filter:
id: Filter Negara Properti:

en: Property Status
id: Status Properti

en: Property Status filter:
id: Filter Status Properti:

en: Property Status:
id: Status Properti:

en: Property Title
id: Judul Properti

en: Property Title :
id: Judul Properti:

en: Property Title or Content
id: Judul Properti atau Konten

en: Property Top Area Default Active Tab
id: Tab Aktif Default Area Properti Atas

en: Property Top Type
id: Properti Top Type

en: Property Type
id: jenis properti

en: Property Type filter:
id: Filter Tipe Properti:

en: Property Type:
id: Jenis properti:

en: Property URL :
id: URL properti:

en: Property address, street, zip or property ID
id: Alamat properti, jalan, zip atau ID properti

en: Property by ID
id: Properti dengan ID

en: Property description and price
id: Deskripsi dan harga properti

en: Property detail page sticky navigation. only for Default layout
id: Halaman detail halaman lengket navigasi. hanya untuk layout Default

en: Property features
id: Fitur properti

en: Property images
id: Gambar properti

en: Property label filter:
id: Filter label properti:

en: Property listings
id: Daftar properti

en: Property location
id: Lokasi properti

en: Property media
id: Media properti

en: Property top area.
id: Properti atas daerah.

en: Provide agent email address, Agent related messages from contact form on property details page, will be sent on this email address.
id: Berikan alamat email agen, pesan terkait Agen dari formulir kontak di halaman rincian properti, akan dikirim pada alamat email ini.

en: Provide currency sign. For Example: $.
id: Berikan tanda mata uang. Sebagai contoh: $.

en: Provide the decimal point separator. For Example: .
id: Berikan pemisah titik desimal. Sebagai contoh: .

en: Provide the thousands separator. For Example: ,
id: Sediakan pemisah ribuan. Sebagai contoh: ,

en: Provide website url.
id: Berikan url situs web.

en: Provided Email address is invalid!
id: Asalkan alamat email tidak valid

en: Public Services & Government
id: Pelayanan Publik & Pemerintah

en: Publishable Key
id: Kunci Publishable

en: Published
id: Diterbitkan

en: Puerto Rico
id: Puerto Riko

en: Purchase Date:
id: Tanggal Pembelian:

en: Radius Unit
id: Unit Radius

en: Rate This Property
id: Tarif Properti ini

en: Re-List
id: Daftar ulang

en: Reactivate Listing
id: Aktifkan kembali daftar

en: Reactivated
id: Diaktifkan kembali

en: Read More
id: Baca lebih banyak

en: Read more
id: Baca lebih banyak

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
id: Siap mempublikasikan posting pertama anda? <a href="%1$s"> Mulai di sini </a>

en: Real Estate
id: Perumahan

en: Recently used
id: Baru - baru ini digunakan

en: Recommend image size 1170 x 738
id: Kenalkan ukuran gambar 1170 x 738

en: Recommended
id: Direkomendasikan

en: Recommended size 85 x 85
id: Ukuran yang dianjurkan 85 x 85

en: Recurring
id: Berulang

en: Recurring Payment on %website_url
id: Pembayaran Berulang pada% website_url

en: Register
id: Daftar

en: Register here
id: Daftar disini

en: Register successful, redirecting...
id: Daftar berhasil, mengalihkan ...

en: Related posts
id: Pos terkait

en: Religious Organizations
id: Organisasi Keagamaan

en: Remember me
id: Ingat saya

en: Remove From Featured
id: Hapus Dari Unggulan

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
id: Hapus Parameter Versi Dari File JS & CSS

en: Remove dark gradient overlay over the featured image
id: Hapus overlay gradien gelap di atas gambar unggulan

en: Remove dark gradient overlay over the images
id: Hapus overlay gradien gelap pada gambar

en: Removed
id: Dihapus

en: Reply <i class="fa fa-angle-right"></i>
id: Balas <i class = "fa fa-angle-right"> </ i>

en: Reply Message
id: Balas pesan

en: Request info
id: Permintaan info

en: Request not valid
id: Permintaan tidak sah

en: Required
id: Wajib

en: Required Fields
id: Bidang yang Diperlukan

en: Required Update not Available
id: Diperlukan Update tidak tersedia

en: Requires Update
id: Membutuhkan Pembaruan

en: Reset Marker
id: Setel ulang penanda

en: Reset password Session key expired.
id: Setel ulang kunci Sesi sandi kedaluwarsa.

en: Restaurants
id: Restoran

en: Restrict user admin panel access
id: Batasi akses panel admin pengguna

en: Result Limit
id: Batas Hasil

en: Retina Logo
id: Logo Retina

en: Retina Logo Splash  & Transparent Header
id: Logo Retina Splash & Transparent Header

en: Return to Required Plugins Installer
id: Kembali ke Installer Plugin yang Disarankan

en: Return to the Dashboard
id: Kembali ke Dasbor

en: Retype Password
id: Ketik ulang kata sandi

en: Reunion
id: Reuni

en: Review
id: Ulasan

en: Review & Ratings
id: Ulasan & penilaian

en: Review & Ratings Approved by Admin
id: Review & Rating Disetujui oleh Admin

en: Review Title
id: Tinjau judul

en: Reviews
id: Ulasan

en: Reviews & Rating
id: Ulasan & Rating

en: Revolution Slider
id: Revolusi Slider

en: Right Align
id: Kanan kanan

en: Right Sidebar
id: Sidebar kanan

en: Roadmap
id: Peta jalan

en: Roles on regsiter form
id: Peran dalam bentuk regsiter

en: Roles on user profile page which will account user to change his role
id: Peran di laman profil pengguna yang akan mempertanggungjawabkan pengguna untuk mengubah perannya

en: Romania
id: Rumania

en: Rooms
id: Kamar

en: Rooms:
id: Kamar:

en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

en: SEND ME THE INVOICE
id: KIRIMKAN AKU SENDIRI

en: SEND MESSAGE
id: MENGIRIM PESAN

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: Saint Martin (French part)
id: Saint Martin (bagian Perancis)

en: Saint Pierre and Miquelon
id: Saint Pierre dan Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: Sale or Rent Price
id: Dijual atau Harga Sewa

en: Same as defined in Theme Options
id: Sama seperti yang didefinisikan dalam Theme Options

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
id: Sandbox = uji API LIVE = real payment API

en: Sao Tome and Principe
id: Sao Tome dan Principe

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Save
id: Menyimpan

en: Save as draft
id: Simpan sebagai draf

en: Save search option on search result page
id: Simpan opsi pencarian di halaman hasil pencarian

en: Save this Search?
id: Simpan Pencarian ini?

en: Saved Searches
id: Pencarian Tersimpan

en: Schedule Tour
id: Jadwal Tour

en: Schedule a Tour
id: Jadwalkan Tur

en: Schools
id: Sekolah

en: Screen fix
id: Perbaikan layar

en: Scroll To Top?
id: Gulir Ke Atas?

en: Search
id: Pencarian

en: Search Agent
id: Agen Pencarian

en: Search Button Background Color
id: Tombol Cari Warna Latar Belakang

en: Search Button Border Color
id: Tombol Cari Warna Border

en: Search Button Text Color
id: Tombol Cari Warna Teks

en: Search City, State or Area
id: Cari Kota, Negara Bagian atau Area

en: Search Fields
id: Kolom pencarian

en: Search Invoices
id: Cari faktur

en: Search Listing
id: Daftar pencarian

en: Search Options
id: Pilihan pencarian

en: Search Pages
id: Halaman pencarian

en: Search Parameters:
id: Parameter Pencarian:

en: Search Position
id: Posisi Pencarian

en: Search Position
id: Posisi Pencarian

en: Search Reslt Page
id: Cari Reslt Page

en: Search Result Page
id: Halaman Hasil Pencarian

en: Search Results for "%s" Query
id: Hasil Pencarian untuk "% s" Query

en: Search Sidebar
id: Cari Sidebar

en: Search State, City or Area
id: Cari Negara Bagian, Kota atau Daerah

en: Search Style
id: Gaya Pencarian

en: Search Width
id: Cari Lebar

en: Search criteria for bedrooms and bathrooms
id: Cari kriteria untuk kamar tidur dan kamar mandi

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
id: Pencarian sudah disimpan Anda akan menerima pemberitahuan email bila properti baru yang sesuai dengan pencarian Anda akan dipublikasikan

en: Search listing
id: Daftar pencarian

en: Searching...
id: Mencari ...

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
id: Harga Kedua (pilihan harga opsional untuk sewa atau kaki persegi)

en: Second Price (Optional)
id: Harga Kedua (Opsional)

en: Secondary Color
id: Warna sekunder

en: Secondary Hover Color
id: Warna Hover Sekunder

en: Secret Key
id: Kunci rahasia

en: Section Title
id: Judul bagian

en: Security check failed!
id: Pemeriksaan keamanan gagal!

en: Select Attachment
id: Pilih Lampiran

en: Select City
id: Pilih Kota

en: Select Header Type
id: Pilih Header Type

en: Select Images
id: Pilih Gambar

en: Select Listings layout for half map.
id: Pilih Listing layout untuk setengah peta.

en: Select Listings layout for taxonomy page.
id: Pilih Listing layout untuk halaman taksonomi.

en: Select Package:
id: Pilih Paket:

en: Select Pages
id: Pilih Halaman

en: Select Role
id: Pilih Peran

en: Select Sidebar
id: Pilih Sidebar

en: Select Term
id: Pilih istilah

en: Select Type
id: Pilih tipe

en: Select Type *
id: Pilih tipe *

en: Select an Slider
id: Pilih Slider

en: Select city which has this area.
id: Pilih kota yang memiliki area ini.

en: Select count for similar properties.
id: Pilih hitungan untuk properti serupa.

en: Select country which has this state.
id: Pilih negara yang memiliki negara ini.

en: Select default country
id: Pilih negara default

en: Select default view for listing page( will not work for listing template style 3 )
id: Pilih tampilan default untuk halaman daftar (tidak akan berfungsi untuk daftar gaya template 3)

en: Select expiry time for selected currency.
id: Pilih waktu kedaluwarsa untuk mata uang yang dipilih.

en: Select graph type
id: Pilih jenis grafik

en: Select header style
id: Pilih gaya tajuk

en: Select layout for search result page.
id: Pilih tata letak untuk halaman hasil pencarian.

en: Select navigation align
id: Pilih navigasi yang sesuai

en: Select on which pages you want to show search
id: Pilih pada halaman mana yang ingin Anda cari

en: Select properties layout for search result page.
id: Pilih tata letak properti untuk halaman hasil pencarian.

en: Select result page properties default display order.
id: Pilih result page properties default display order.

en: Select search position
id: Pilih posisi pencarian

en: Select search style
id: Pilih gaya pencarian

en: Select search width
id: Pilih lebar pencarian

en: Select state which has this city.
id: Pilih negara yang memiliki kota ini.

en: Select taxonomies ( type, status, city, state, features, neighbourhood, labels ) pages layout
id: Pilih taksonomi (tipe, status, kota, negara bagian, fitur, lingkungan, label) tata letak halaman

en: Select taxonomy page listings default display order.
id: Pilih taksonomi daftar halaman default display order.

en: Select terms & conditions page
id: Pilih halaman syarat & kondisi

en: Select the Appropriate Rent Status
id: Pilih Status Penyesuaian yang Tepat

en: Select the measurement unit for advanced searches
id: Pilih unit pengukuran untuk pencarian lanjutan

en: Select the measurement unit you will use on the website
id: Pilih unit pengukuran yang akan Anda gunakan di situs web

en: Select tour date
id: Pilih tanggal tur

en: Select type for similer properties.
id: Pilih tipe untuk properti similer.

en: Select view for similar properties.
id: Pilih tampilan untuk properti serupa.

en: Select yelp terms.
id: Pilih istilah yelp.

en: Select your custom font options for headings ( h1, h2, h3, h3 etc ).
id: Pilih opsi font khusus untuk judul (h1, h2, h3, h3 dll).

en: Select your custom font options for your headers.
id: Pilih opsi font khusus untuk tajuk Anda.

en: Select your custom font options for your main body font.
id: Pilih opsi font khusus untuk font tubuh utama Anda.

en: Select your custom font options for your mobile menu.
id: Pilih opsi font khusus untuk menu mobile Anda.

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
id: Area yang dipilih akan digunakan sebagai area dasar untuk semua konversi.

en: Seller
id: Penjual

en: Seller ID / Account Number
id: Nomor Penjual / Nomor Penjual

en: Seller Role
id: Peran Penjual

en: Send
id: Kirim

en: Send Direct Message
id: Kirim Pesan Langsung

en: Send Emails
id: Mengirim email

en: Send Message
id: Mengirim pesan

en: Send the new user an email about their account.
id: Kirimkan pengguna baru email tentang akun mereka.

en: Sending info
id: Mengirim info

en: Sending user info, please wait...
id: Mengirim info pengguna, harap tunggu ...

en: Sent for Approval
id: Dikirim untuk Persetujuan

en: Sent for approval
id: Dikirim untuk persetujuan

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
id: Kesalahan Server: Pastikan fungsi Email bekerja di server Anda!

en: Session key expired.
id: Kunci sesi kedaluwarsa.

en: Set as Featured
id: Tetapkan sebagai Unggulan

en: Set as recurring payment
id: Tetapkan sebagai pembayaran rutin

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
id: Tetapkan ketinggian ruang. Anda bisa menambahkan spasi putih antar elemen untuk memisahkannya dengan indah.

en: Set property content area type.
id: Tetapkan jenis area konten properti.

en: Set property top area type.
id: Tetapkan jenis area teratas properti.

en: Share Property
id: Berbagi Properti

en: Shopping
id: Perbelanjaan

en: Short Description
id: Deskripsi Singkat

en: Short Price
id: Harga pendek

en: Show
id: Menunjukkan

en: Show
id: Menunjukkan

en: Show Advanced Search ?.
id: Tampilkan Pencarian Lanjutan?

en: Show Agent Contact Form ?
id: Tampilkan Formulir Kontak Agen?

en: Show Calender for Year Built Field ?
id: Tampilkan Calender untuk Year Built Field?

en: Show Child
id: Tampilkan Anak

en: Show Child:
id: Tampilkan Anak:

en: Show Count
id: Tampilkan Hitung

en: Show Details
id: Tampilkan Rincian

en: Show Friend's faces
id: Tunjukkan wajah teman

en: Show Graph
id: Tampilkan Grafik

en: Show Page Posts
id: Tampilkan Tulisan Halaman

en: Show Search
id: Tampilkan Pencarian

en: Show Slider for Price?
id: Tampilkan Slider untuk Harga?

en: Show Specific Sidebar?
id: Tampilkan Sidebar Tertentu?

en: Show dropdowns for Property Location ( City, Neighborhood, County/state, country ) ?
id: Tampilkan dropdown untuk Property Location (City, Neighborhood, County / negara bagian, negara)?

en: Show dropdowns for Property Location ?
id: Tampilkan dropdown untuk Property Location?

en: Show featured properties
id: Tampilkan fitur properti

en: Show for This Page
id: Tampilkan untuk Halaman ini

en: Show latest posts by category
id: Tampilkan posting terakhir berdasarkan kategori

en: Show photos from Flickr.
id: Tampilkan foto dari Flickr.

en: Show properties
id: Tampilkan properti

en: Show properties Recently viewed properties
id: Tampilkan properti Properti yang baru saja dilihat

en: Show properties by IDs
id: Tampilkan properti dengan ID

en: Show property type, status, features, cities, states
id: Tampilkan jenis properti, status, fitur, kota, negara bagian

en: Show single property by id
id: Tampilkan properti tunggal dengan id

en: Show/Hide Data
id: Tampilkan / Sembunyikan Data

en: Show/Hide Fields
id: Tampilkan / Sembunyikan Bidang

en: Show/Hide Half map advanced search fields
id: Tampilkan / Sembunyikan setengah peta bidang pencarian lanjutan

en: Show/Hide advanced search fields
id: Tampilkan / Sembunyikan bidang pencarian lanjutan

en: Sign In / Register
id: Masuk / Daftar

en: Similar Properties
id: Properti serupa

en: Similar Type
id: Jenis serupa

en: Similar View
id: Tampilan serupa

en: Singapore
id: Singapura

en: Single Property
id: Properti Tunggal

en: Sint Maarten (Dutch part)
id: Sint Maarten (bagian Belanda)

en: Site Key
id: Kunci situs

en: Size
id: Ukuran

en: Size Postfix
id: Ukuran Postfix

en: Size Prefix
id: Ukuran awalan

en: Size:
id: Ukuran:

en: Slider - Overlay Text
id: Slider - Teks Hamparan

en: Slider Image
id: Gambar slider

en: Slides To Scroll:
id: Slide Untuk Gulir:

en: Slovakia (Slovak Republic)
id: Slowakia (Republik Slovak)

en: Social
id: Sosial

en: Social Icon
id: Ikon sosial

en: Social Icons
id: Ikon Sosial

en: Social Info
id: Info Sosial

en: Social Media
id: Media sosial

en: Solomon Islands
id: Pulau Solomon

en: Somalia, Somali Republic
id: Somalia, Republik Somalia

en: Some errors occurred! Please try again.
id: Beberapa kesalahan terjadi! Silahkan coba lagi

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
id: Seseorang memesan Wire Transfer baru

en: Something went wrong with the plugin API.
id: Ada yang salah dengan API plugin.

en: Sorry No Result Found
id: Maaf Tidak Ditemukan Hasil

en: Sorry No Results Found
id: Maaf Hasil Tidak Ditemukan

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tapi tidak ada yang sesuai dengan istilah pencarian Anda. Silakan coba lagi dengan beberapa kata kunci yang berbeda.

en: Sort by:
id: Sortir dengan:

en: Source
id: Sumber

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
id: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Specific Pages
id: Halaman Tertentu

en: Splash Page Layout
id: Tata Letak Halaman Splash

en: Splash Page Logo Link
id: Tautan Logo Splash Page

en: Splash/Banner Search dropdown
id: Dropdown Splash / Banner Search

en: Square Feet Text
id: Teks Kaki Kaki

en: Square Meters
id: Meter persegi

en: Square Meters Text
id: Teks Meter Persegi

en: Square feet
id: Kaki

en: Sri Lanka
id: Srilanka

en: Standard Logo Height
id: Logo Standar Tinggi

en: Standard Logo Width
id: Lebar Logo Standar

en: Start date
id: Mulai tanggal

en: State
id: Negara

en: State required
id: Negara diperlukan

en: State/County
id: Negara bagian / wilayah

en: State/county:
id: Negara bagian / county:

en: States
id: Negara

en: Stats
id: Statistik

en: Stats Graph
id: Grafik Statistik

en: Step
id: Langkah

en: Sticky Advanced Search
id: Pencarian Lanjutan Sticky

en: Sticky Menu
id: Menu lengket

en: Sticky Sidebar
id: Stamping Sidebar

en: Street address (64 characters max)
id: Alamat jalan (maksimal 64 karakter)

en: Street address required
id: Alamat jalan yang dibutuhkan

en: Stripe
id: Garis

en: Stripe Consumer Profile
id: Profil Konsumen Stripe

en: Stripe Secret Key
id: Kunci rahasia stripe

en: Stripe Settings
id: Pengaturan Stripe

en: Style
id: Gaya

en: Style One
id: Gaya satu

en: Style Two
id: Gaya Dua

en: Style for Google Map
id: Gaya untuk Google Map

en: Sub Listings
id: Sub Daftar

en: Sub Menu Background
id: Latar Belakang Sub Menu

en: Sub Title:
id: Sub judul:

en: Sub listings
id: Daftar sub

en: Subject for Admin - Expired Listing
id: Subjek untuk Admin - Expired Listing

en: Subject for Admin - Featured Submission
id: Subjek untuk Admin - Submission Unggulan

en: Subject for Admin - New wire Transfer
id: Subjek untuk Admin - Transfer kawat baru

en: Subject for Admin - Paid Submission
id: Subjek untuk Admin - Paid Submission

en: Subject for Admin - Submission
id: Subjek untuk Admin - Submission

en: Subject for Approved Listing
id: Subjek untuk Approved Listing

en: Subject for Expired Listing
id: Subjek untuk Expired Listing

en: Subject for Featured Submission
id: Subjek untuk Submission Unggulan

en: Subject for Free Listing Expired
id: Subjek untuk Listing Gratis kadaluarsa

en: Subject for Matching Submissions
id: Subjek untuk Pencocokan Submisi

en: Subject for Membership Cancelled
id: Subjek untuk Keanggotaan Dibatalkan

en: Subject for New User Admin Notification
id: Subjek untuk Notifikasi Admin Pengguna Baru

en: Subject for New User Notification
id: Subjek untuk Pemberitahuan Pengguna Baru

en: Subject for New wire Transfer
id: Subjek untuk Transfer kawat baru

en: Subject for Paid Submission
id: Subjek untuk Submission Berbayar

en: Subject for Purchase Activated
id: Subjek untuk Pembelian Diaktifkan

en: Subject for Recurring Payment
id: Subjek untuk Pembayaran Berulang

en: Subject for Submission
id: Subyek untuk Submission

en: Submission & Featured Payment
id: Pembayaran Submission & Unggulan

en: Submission Fee:
id: Biaya pengiriman:

en: Submission Payment
id: Pembayaran Submission

en: Submit
id: Menyerahkan

en: Submit Form Fields
id: Kirim Formulir Fields

en: Submit Property
id: Kirim Properti

en: Submit Review
id: Kirim Review

en: Submited Listings Should be Approved by Admin?
id: Daftar Submited Harus Disetujui oleh Admin?

en: Submitting, Please wait...
id: Mengirimkan, Harap tunggu ...

en: Successfull
id: Sukses

en: Suggested size 2000px x 700px
id: Ukuran yang disarankan 2000px x 700px

en: Support
id: Mendukung

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
id: Kepulauan Svalbard & Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen
id: Svalbard dan Jan Mayen

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Switzerland, Swiss Confederation
id: Swiss, Konfederasi Swiss

en: Syrian Arab Republic
id: Republik Arab Syria

en: TGMPA v%s
id: TGMPA v% s

en: Tablet & Mobile logo (Width/Height) Option
id: Opsi Tablet & Mobile logo (Lebar / Tinggi)

en: Tabs
id: Tab

en: Tabs Two
id: Tab Dua

en: Tabs Vertical
id: Tab Vertikal

en: Taiwan, Province of China
id: Taiwan, Propinsi China

en: Tanzania, United Republic of
id: Tanzania, Amerika Serikat

en: Tax
id: Pajak

en: Tax Number
id: Nomor pajak

en: Tax Number:
id: Nomor pajak:

en: Taxes
id: Pajak

en: Taxonomies Layout
id: Tata Letak Taksonomi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Taxonomy:
id: Taksonomi:

en: Team
id: Tim

en: Terms & Conditions
id: Syarat & Ketentuan

en: Terrain
id: Medan

en: Terrible
id: Buruk

en: Testimonial Details
id: Rincian testimonial

en: Testimonial Text
id: Teks Kesaksian

en: Testimonials
id: Testimonial

en: Testimonials Type:
id: Testimoni Tipe:

en: Text
id: Teks

en: Text Color
id: Warna teks

en: Text color
id: Warna teks

en: Text:
id: Teks:

en: Thank You Page
id: Terima Kasih

en: Thank You text
id: Terima kasih teks

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
id: Terima kasih. Silakan cek email anda untuk petunjuk pembayaran.

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
id: Email yang Anda masukkan tidak valid. Silahkan coba lagi

en: The email field is empty.
id: Bidang email kosong

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
id: Plugin berikut perlu diperbarui ke versi terbarunya untuk memastikan kompatibilitas maksimum dengan tema ini:% 1 $ s.

en: The following plugin was activated successfully:
id: Plugin berikut berhasil diaktifkan:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
id: Plugin yang disarankan berikut saat ini tidak aktif:% 1 $ s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
id: Plugin wajib berikut saat ini tidak aktif:% 1 $ s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
id: Proses instalasi dan aktivasi sudah dimulai. Proses ini mungkin memakan waktu lama di beberapa host, jadi mohon bersabar.

en: The installation of %1$s failed.
id: Pemasangan% 1 $ s gagal

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
id: Proses instalasi sudah dimulai. Proses ini mungkin memakan waktu lama di beberapa host, jadi mohon bersabar.

en: The message has been sent.
id: Pesan telah dikirim

en: The recommended image size in 2000 x 1000.
id: Ukuran gambar yang disarankan pada tahun 2000 x 1000.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
id: Paket plugin jarak jauh terdiri dari lebih dari satu file, namun file-file tersebut tidak dikemas dalam folder.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
id: Paket plugin jarak jauh tidak berisi folder dengan slug yang diinginkan dan penggantian nama tidak bekerja.

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
id: Harga sewa akan ditampilkan berdasarkan status yang dipilih.

en: The request is invalid or malformed.
id: Permintaan tidak sah atau salah.

en: The response parameter is invalid or malformed.
id: Parameter respons tidak valid atau salah bentuk.

en: The response parameter is missing.
id: Parameter respons tidak ada.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
id: Parameter rahasia tidak valid atau salah bentuk.

en: The secret parameter is missing.
id: Parameter rahasia hilang

en: Theme Options
id: Pilihan Tema

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
id: Ada satu atau lebih plugin yang dibutuhkan atau disarankan untuk dipasang, diperbarui, atau diaktifkan.

en: There is an update available for: %1$s.
id: Tersedia pembaruan untuk:% 1 $ s.

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
id: Email ini sudah digunakan oleh pengguna lain. Silakan coba yang lain.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
id: Ini berlaku untuk jenis bidang kalender yang tersedia untuk properti.

en: This email address is already registered
id: Alamat email ini sudah terdaftar

en: This email address is already registered.
id: Alamat email ini sudah terdaftar.

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
id: Alamat email ini akan menerima salinan pesan yang dikirim ke agen dari halaman detail properti.

en: This is not a valid request
id: Ini bukan permintaan yang valid

en: This must be a URL.
id: Ini harus berupa URL.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
id: Plugin ini perlu diperbarui agar kompatibel dengan tema Anda.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
id: Tema ini merekomendasikan plugin berikut:% 1 $ s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
id: Tema ini memerlukan plugin berikut:% 1 $ s.

en: This username is already registered.
id: Nama pengguna ini sudah terdaftar

en: Thousands Separator
id: Ribuan pemisah

en: Thread success fully created!
id: Thread sukses tercipta sepenuhnya!

en: Three
id: Tiga

en: Thumbnail
id: Gambar kecil

en: Thumbnail height
id: Tinggi gambar mini

en: Thumbnail width
id: Lebar thumbnail

en: Thumbnails
id: Gambar kecil

en: Time
id: Waktu

en: Time :
id: Waktu:

en: Time Period
id: Jangka waktu

en: Time field is empty!
id: Bidang waktu kosong!

en: Title
id: Judul

en: Title / Position
id: Posisi judul

en: Title Color Scheme
id: Skema Warna Judul

en: Title/Position
id: Posisi judul

en: Title:
id: Judul:

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
id: Untuk Mengaktifkan <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
id: Untuk Menginstal <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To be paid
id: Untuk dibayar

en: To:
id: Untuk:

en: Togo
id: Untuk pergi

en: Top Bar
id: Bar teratas

en: Top Bar Left Area
id: Area Kiri Teratas

en: Top Bar Right Area
id: Area Bar Terbaik

en: Top Menu
id: Menu Top

en: Total Amount
id: Jumlah total

en: Total Fee:
id: Total Biaya:

en: Total Invoices:
id: Total Faktur:

en: Total Price:
id: Total harga:

en: Transparent Header
id: Transparan Header

en: Transparent Links Hover color
id: Warna Hover Transparan

en: Transparent Links color
id: Warna Transparan warna

en: Transportation
id: Angkutan

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Turkey
id: Turki

en: Turks and Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Twitter
id: Kericau

en: Twitter Profile Link
id: Kericau profil link

en: Twitter URL
id: URL Twitter

en: Two
id: Dua

en: Type
id: Mengetik

en: Type your message here...
id: Ketik pesan Anda di sini ...

en: Types
id: Jenis

en: Typography
id: Tipografi

en: Ukraine
id: Ukraina

en: Under Approved
id: Di bawah Disetujui

en: Under Banners ( Sliders, Map, Video etc )
id: Di bawah Spanduk (Sliders, Map, Video dll)

en: Under Navigation
id: Di bawah Navigasi

en: Under banner ( Slider, Map etc )
id: Di bawah banner (Slider, Map dll)

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: United States Minor Outlying Islands
id: Kepulauan Terluar Minor Amerika Serikat

en: United States Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Amerika Serikat

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Unlimited Images
id: Gambar tak terbatas

en: Unlimited Listings
id: Daftar tak terbatas

en: Unlimited listings
id: Daftar tak terbatas

en: Unlimited listings ?
id: Daftar tak terbatas

en: Unverified Nonce!
id: Unceified Nonce!

en: Update
id: Memperbarui

en: Update %2$s
id: Perbarui% 2 $ s

en: Update Agent
id: Perbarui Agen

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
id: Update Available <span class = "count"> (% s) </ span>

en: Update Password
id: Perbarui kata sandi

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
id: Perbarui setelan PayPal, Stripe dan 2Checkout sesuai dengan jenis pilihan API

en: Update Profile
id: Memperbaharui profil

en: Update Profile Picture
id: Perbarui Gambar Profil

en: Update Property
id: Perbarui Properti

en: Update Required
id: Update Diperlukan

en: Update recommended
id: Update direkomendasikan

en: Updated Date
id: Tanggal yang diperbarui

en: Updated on
id: Diperbarui pada

en: Updating Currency, Please wait...
id: Memperbarui Mata Uang, Harap tunggu ...

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
id: Memperbarui Plugin% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Updating Plugin: %s
id: Memperbarui Plugin:% s

en: Updating, Please wait...
id: Memperbarui, Harap tunggu ...

en: Upgrade Package
id: Paket upgrade

en: Upgrade message from the plugin author:
id: Tingkatkan versi dari pembuat plugin:

en: Upgrade to Featured
id: Tingkatkan ke Unggulan

en: Upgrade to Featured Listing
id: Tingkatkan ke Daftar Unggulan

en: Upgrade to featured listing on
id: Tingkatkan ke daftar fitur di

en: Upload Gallery Images:
id: Upload gambar galeri:

en: Upload an image below if you selected yes.
id: Upload gambar di bawah jika Anda memilih ya.

en: Upload an image that will be used as cover for the video. Image size have to be at least 810px x 430px.
id: Upload gambar yang akan digunakan sebagai cover untuk video. Ukuran gambar minimal 810px x 430px.

en: Upload company logo for invoices.
id: Upload logo perusahaan untuk faktur.

en: Upload icon for Rooms.
id: Upload ikon untuk kamar.

en: Upload icon for bathrooms.
id: Upload ikon untuk kamar mandi.

en: Upload icon for bedrooms.
id: Upload ikon untuk kamar tidur.

en: Upload icon for garage size.
id: Upload ikon untuk ukuran garasi

en: Upload icon for garage.
id: Upload ikon untuk garasi

en: Upload icon for property ID.
id: Upload ikon untuk ID properti

en: Upload icon for property land size.
id: Unggah ikon untuk ukuran lahan properti.

en: Upload icon for property size.
id: Upload ikon untuk ukuran properti

en: Upload icon for year built.
id: Upload ikon untuk tahun yang dibangun

en: Upload image
id: Upload gambar

en: Upload logo for lightbox.
id: Upload logo untuk lightbox.

en: Upload map cluster icon.
id: Upload ikon cluster peta

en: Upload video image
id: Upload gambar video

en: Upload your custom iPad icon (72px by 72px).
id: Unggah ikon iPad khusus Anda (72px kali 72px).

en: Upload your custom iPad retina icon (144px by 144px).
id: Upload ikon retina iPad kustom Anda (144px x 144 piksel).

en: Upload your custom iPhone icon (57px by 57px).
id: Unggah ikon iPhone khusus Anda (57px per 57px).

en: Upload your custom iPhone retina icon (114px by 114px).
id: Upload ikon retina iPhone kustom Anda (114px dengan 114px).

en: Upload your custom logo for email header.
id: Upload logo kustom Anda untuk header email.

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
id: Upload logo kustom Anda untuk halaman splash mobile.

en: Upload your custom logo for splash page and transparent header.
id: Upload logo kustom Anda untuk halaman splash dan header transparan.

en: Upload your custom site favicon.
id: Upload favicon situs kustom Anda.

en: Upload your custom site logo for mobiles.
id: Upload logo situs kustom Anda untuk ponsel.

en: Upload your custom site logo for print property.
id: Upload logo situs kustom Anda untuk properti cetak.

en: Upload your custom site logo.
id: Upload logo situs kustom Anda.

en: Upload your retina logo (optional).
id: Upload logo retina Anda (opsional).

en: Upload your retina logo for mobile splash page(optional).
id: Upload logo retina Anda untuk halaman splash mobile (opsional).

en: Upload your retina logo for mobiles (optional).
id: Upload logo retina Anda untuk ponsel (opsional).

en: Upload your retina logo for splash page and transparent header (optional).
id: Upload logo retina Anda untuk halaman splash dan header transparan (opsional).

en: Uruguay, Eastern Republic of
id: Uruguay, Republik Timur dari

en: Use %matching_submissions as matching submissions list
id: Gunakan% matching_submissions sebagai daftar pengirim yang sesuai

en: Use Save Search Feature.
id: Gunakan Save Search Feature.

en: Use Small Header
id: Gunakan Header Kecil

en: Use google maps with ssl
id: Gunakan google maps dengan ssl

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
id: Gunakan https://snazzymaps.com/ untuk membuat style

en: Use minify version of js files
id: Gunakan minify versi file js

en: Use pin cluster on google map
id: Gunakan pin cluster di google map

en: User Account Menu
id: Menu Account Pengguna

en: User Agent ID
id: ID Agen Pengguna

en: User ID ( Buyer ):
id: User ID (Pembeli):

en: User Role:
id: Peran pengguna:

en: User Roles
id: Peran Pengguna

en: User dropdown menu after logged In
id: Menu dropdown pengguna setelah login

en: User dropdown sub menu after logged In
id: Sub menu dropdown pengguna setelah masuk

en: User registration is disabled in this demo.
id: Pendaftaran pengguna dinonaktifkan dalam demo ini.

en: Username
id: Nama pengguna

en: Username ( Buyer Name ):
id: Nama pengguna (nama pembeli):

en: Username *
id: Nama pengguna *

en: Username or Email
id: Username atau email

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Users can type the password on registration form
id: Pengguna bisa mengetikkan password pada form registrasi

en: Valid email address required
id: Alamat email yang valid diperlukan

en: Valid file formats
id: Format file yang valid

en: Value
id: Nilai

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
id: Venezuela, Republik Bolivarian

en: Version
id: Versi

en: Version 1
id: Versi 1

en: Version 2
id: Versi 2

en: Version 3
id: Versi 3

en: Version 4
id: Versi 4

en: Very Good
id: Sangat bagus

en: Video Audio
id: Audio Video

en: Video Format
id: Format video

en: Video Image
id: Gambar video

en: Video Overlay
id: Hamparan Video

en: Video URL
id: URL video

en: Video Url
id: Url Video

en: View
id: Melihat

en: View All Results
id: Lihat Semua Hasil

en: View Details
id: Melihat rincian

en: View Listing
id: Lihat Listing

en: View My Properties
id: Lihat Properti Saya

en: View Photos
id: Lihat foto

en: View Profile
id: Tampilkan profil

en: View Public Profile
id: Lihat Profil Publik

en: View listings
id: Lihat daftar

en: View my listing
id: Lihat cantuman saya

en: View my listings
id: Lihat daftar saya

en: Views
id: Tampilan

en: Virgin Islands, British
id: Kepulauan Virgin, Inggris

en: Virgin Islands, U.S.
id: Kepulauan Virgin, A.S.

en: Virtual Tour
id: Tur virtual

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
id: Pengunjung mengharapkan nilai yang lebih kecil untuk harga sewa, Jadi mohon sediakan daftar harga sewa minimum dan maksimum di bawah ini

en: WEBM File
id: File WEBM

en: Waiting for approval.
id: Menunggu persetujuan.

en: Walk Score
id: Skor berjalan

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
id: Info Walkscore tidak ditampilkan jika Anda tidak menambahkan API.

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Want to set single listing expire days?
id: Ingin mengatur daftar tunggal kadaluarsa?

en: We didn't find any results
id: Kami tidak menemukan hasil apapun

en: We didn’t find any results
id: Kami tidak menemukan hasil apapun

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
id: Kami menerima permintaan pembayaran Transfer Kawat Anda di% website_url!
    Ikuti petunjuk di bawah ini untuk mulai mengirimkan properti sesegera mungkin.
    Nomor fakturnya adalah:% invoice_no, Jumlah:% total_harga.
    Instruksi:% payment_details.

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
id: Kami sangat menganjurkan Anda untuk mendapatkan kunci Konsol API dan mengeposkan kode di Opsi Tema. Anda bisa mendapatkannya dari <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key"> di sini </a>.

en: Website
id: Situs web

en: Website URL
id: alamat situs web

en: Website Url
id: Alamat situs web

en: Website:
id: Situs web:

en: Week
id: Minggu

en: Weekly
id: Mingguan

en: Weekly Payment
id: Pembayaran mingguan

en: Welcome Title
id: Judul selamat datang

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: What information do you want to display in agent data container?
id: Informasi apa yang ingin ditampilkan dalam wadah data agen?

en: What keyword field should search from ?
id: Bidang kata kunci apa yang harus dicari?

en: What would you like to show on top bar left area.
id: Apa yang ingin Anda tampilkan di bar atas area kiri.

en: What would you like to show on top bar right area.
id: Apa yang ingin Anda tampilkan di area kanan atas bar.

en: What you want to show Splash/Banner Search type 1 first field dropdown data ?
id: Apa yang ingin Anda tampilkan data dropdown lapangan Splash / Banner Search pertama?

en: What's Nearby?
id: Apa itu?

en: What's my Flickr ID?
id: Apa itu Flickr ID saya?

en: When add/edit property feature set font awesome icon class
id: Saat menambah / mengedit fitur property set font icon awesome class

en: Where to Show the currency?
id: Dimana Menunjukkan mata uangnya?

en: Which city has this area?
id: Kota manakah yang memiliki kawasan ini?

en: Which country has this state?
id: Negara mana yang memiliki negara ini?

en: Which state has this city?
id: Negara manakah yang memiliki kota ini?

en: Widgets in this area will be show in footer column four
id: Widget di area ini akan tampil di kolom footer empat

en: Widgets in this area will be show in footer column one
id: Widget di area ini akan tampil di kolom footer satu

en: Widgets in this area will be show in footer column three
id: Widget di area ini akan tampil di kolom footer tiga

en: Widgets in this area will be show in footer column two
id: Widget di area ini akan ditampilkan di kolom footer dua

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di halaman template agensi dan agensi.

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di halaman template agents dan angent detail.

en: Widgets in this area will be shown in create listing sidebar.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di create listing sidebar.

en: Widgets in this area will be shown in idx template sidebar.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di sidebar template idx.

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di sidebar halaman.

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di sidebar listing properti.

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di halaman hasil pencarian.

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di sidebar properti tunggal.

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di sidebar blog.

en: Width:
id: Lebar:

en: Will effect on all searches
id: Akan berpengaruh pada semua pencarian

en: Will only work with header 4, you can choose header 4 from theme options
id: Hanya akan bekerja dengan header 4, Anda bisa memilih header 4 dari pilihan tema

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
id: Pembayaran Kawat Diterima - Aktifkan pembelian

en: Wire instructions for direct payment
id: Kawat instruksi untuk pembayaran langsung

en: Write a Review
id: Menulis review

en: Write a testimonial into the textarea.
id: Tulis testimonial ke dalam textarea.

en: Write private note for this property, it will not display for public
id: Tulis catatan pribadi untuk properti ini, tidak akan ditampilkan untuk publik

en: Write private note for this property, it will not display for public.
id: Tulis catatan pribadi untuk properti ini, tidak akan ditampilkan untuk publik.

en: Year
id: Tahun

en: Year Built
id: Tahun Dibangun

en: Year Built:
id: Tahun Dibangun:

en: Yelp
id: Menyalak

en: Yelp Nearby Places
id: Bersembunyi Tempat Terdekat

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client ID.
id: Informasi pertengkaran tidak ditampilkan jika Anda tidak menambahkan ID Klien.

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client Secret Key.
id: Informasi pertengkaran tidak ditampilkan jika Anda tidak menambahkan Kunci Rahasia Klien.

en: Yelp result limit
id: Batas hasil cekung

en: Yemen
id: Yaman

en: Yes
id: iya nih

en: Yes
id: iya nih

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
id: Anda belum masuk atau Properti ini bukan milik pengguna yang masuk.

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents to provide further details related to property.
id: Anda bisa melampirkan file PDF, gambar Peta ATAU dokumen lainnya untuk memberikan keterangan lebih lanjut yang berkaitan dengan properti.

en: You can contact %s via email %s
id: Anda dapat menghubungi% s melalui email% s

en: You can find overlay images in images -> overlay directory
id: Anda dapat menemukan gambar overlay di gambar -> direktori overlay

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
id: Anda bisa membuat postingan dengan mengklik properties properties checkbox sambil menambahkan / mengedit postingan

en: You can select multiple pages
id: Anda bisa memilih beberapa halaman

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
id: Anda bisa menggunakan% listing_title sebagai judul daftar,% listing_url sebagai link daftar

en: You don't have any favorite properties yet!
id: Anda belum memiliki properti favorit!

en: You don't have any package! You need to buy your package.
id: Anda tidak memiliki paket apapun! Anda perlu membeli paket Anda.

en: You don't have any properties yet!
id: Kamu belum memiliki properti

en: You don't have any saved search
id: Anda tidak memiliki pencarian tersimpan

en: You have a new message on
id: Anda memiliki pesan baru

en: You have already used your free package, please choose different package.
id: Anda sudah menggunakan paket gratisan anda, silahkan pilih paket yang berbeda.

en: You have new message!
id: Anda punya pesan baru!

en: You have received a message from:
id: Anda telah menerima pesan dari:

en: You have received a message from:
id: Anda telah menerima pesan dari:

en: You have received new message from:
id: Anda telah menerima pesan baru dari:

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
id: Anda telah menggunakan semua daftar "Unggulan" di paket Anda.

en: You ordered a new Wire Transfer
id: Anda memesan Wire Transfer baru

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
id: File YouTube, Vimeo, SWF dan File MOV didukung

en: Your Current Package
id: Paket Anda saat ini

en: Your Email
id: Email mu

en: Your Name
id: Namamu

en: Your Supported Currencies.
id: Mata Uang Anda yang Didukung.

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar dari anda sedang menunggu moderasi.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
id: Paket Anda saat ini tidak membiarkan Anda menerbitkan lebih banyak properti! Anda perlu meng-upgrade keanggotaan Anda.

en: Your information
id: Informasi Anda

en: Your listing approved
id: Cantuman Anda disetujui

en: Your listing expired
id: Daftar Anda kadaluarsa

en: Your message empty!
id: Pesan anda kosong

en: Your message is empty!
id: Pesan anda kosong

en: Your new listing on %website_url
id: Daftar baru Anda di% website_url

en: Your purchase was activated
id: Pembelian Anda telah diaktifkan

en: Your review
id: Ulasan Anda

en: Your username and password on %website_url
id: Username dan password anda di% website_url

en: Youtube Url
id: Url Youtube

en: Zip/Post Code
id: Kode Pos

en: Zip/Postal Code:
id: Zip / Postal Code:

en: Zipcode required
id: Kode pos diperlukan

en: [%s] Account Downgraded
id: [% s] Akun Turunkan

en: and
id: dan

en: at
id: di

en: bath
id: mandi

en: baths
id: mandi

en: bed
id: tempat tidur

en: beds
id: tempat tidur

en: by
id: oleh

en: day
id: hari

en: days
id: hari

en: from
id: dari

en: houzez login widget
id: widget login houzez

en: ie: english, spanish, french
id: yaitu: inggris, spanyol, perancis

en: if donnot add address then map will not show on property detail page.
id: Jika donnot menambahkan alamat maka peta tidak akan ditampilkan di halaman detail properti.

en: in
id: di

en: login with facebook
id: masuk dengan Facebook

en: login with google
id: login dengan google

en: login with yahoo
id: login dengan yahoo

en: month
id: bulan

en: months
id: bulan

en: more details here
id: lebih jelasnya disini

en: office:
id: kantor:

en: out of
id: dari

en: powered by
id: dipersembahkan oleh

en: reCAPTCHA Failed:
id: reCAPTCHA Gagal:

en: reviews
id: ulasan

en: share
id: Bagikan

en: success
id: keberhasilan

en: to
id: untuk

en: unknown
id: tidak diketahui

en: unlimited listings
id: daftar tak terbatas

en: week
id: minggu

en: weekly
id: mingguan

en: weeks
id: minggu

en: year
id: tahun

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
id: Anda bisa menggunakan% invoice_no sebagai nomor faktur,% listing_title sebagai judul daftar dan% listing_id sebagai id daftar

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
id: Anda dapat menggunakan% invoice_no sebagai nomor faktur,% total_harga sebagai harga total dan% payment_details sebagai rincian pembayaran

en: you can use %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
id: Anda dapat menggunakan% listing_title sebagai judul daftar dan% listing_id sebagai id daftar

en: you don't have the right to delete this
id: Anda tidak berhak menghapus ini

en: zipCode
id: Kode Pos
