Houzez Theme - en to ja translation catalogue (2466 entries)

en:  - All -
ja:  - すべて -

en:  - For exmaple https://vimeo.com/120596335
ja:   - 例：https://vimeo.com/120596335

en:  - Paste page URL from SoundCloud
ja:   -  SoundCloudからページURLを貼り付ける

en:  Featured Payment
ja:  特典支払い

en:  The type field is empty.
ja:  型フィールドは空です。

en:  The username field is empty.
ja:  ユーザー名フィールドは空です。

en:  package on
ja:  パッケージオン

en: %1$s at %2$s
ja: ％1 $ s（％2 $ s）

en: %1$s installed and activated successfully.
ja: ％1 $ sがインストールされ、正常にアクティブ化されました。

en: %1$s installed successfully.
ja: ％1 $ sは正常にインストールされました。

en: %1$s, %2$s
ja: ％1 $ s、％2 $ s

en: %s
ja: ％s

en: %s Email address is not configured!
ja: ％s電子メールアドレスが設定されていません！

en: %s Select a %s Package
ja: ％sパッケージを選択してください

en: %s Target Email address is not properly configured!
ja: ％sターゲット電子メールアドレスが正しく設定されていません！

en: %s ago
ja: ％s前

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
ja: プロパティtitleとしてのsubmission_title、プロパティsubmitout urlとしての％submission_url

en: %user_login_register as username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
ja: ％user_login_registerをユーザ名、％user_pass_registerをユーザパスワード、％user_email_registerを新しいユーザメールとして

en: &larr; Older Comments
ja: ＆larr;古いコメント

en: ( max 20 )
ja: （最大20）

en: *minimum 270px x 270px
ja: *最小270px x 270px

en: ,
ja: 、

en: 1 to 20
ja: 1~20

en: 2Checkout(Beta)
ja: 2チェックアウト（ベータ版）

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
ja: 署名欄に通常3桁または4桁の数字が表示されます。

en: 360° Virtual Tour
ja: 360°バーチャルツアー

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
ja: <p>鍵がない場合は、<kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ kbd>をクリックして生成します。
            <kbd>サイトキー</ kbd>の各キーを設定し、
            <kbd>秘密鍵</ kbd> </ p>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-left"></i></span>
ja: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-left"> </ i> </ span>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-right"></i></span>
ja: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-right"> </ i> </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
ja: <span class = "font24">詳細検索価格スライダの価格帯</ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Widget Area Size range.</span>
ja: <span class = "font24">詳細検索ウィジェットの領域サイズの範囲。</ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
ja: <span class = "font24">承認済みリスト</ span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
ja: <span class = "font24">ベッドルームとバスルーム</ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
ja: <span class = "font24">直接支払い/電信送金</ span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
ja: <span class = "font24">期限切れのリスト</ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
ja: <span class = "font24">期限切れのリスティングは承認のために再送信します。</ span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
ja: <span class = "font24">募集ごとのおすすめ投稿</ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
ja: <span class = "font24">無料の有効期限が切れた</ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
ja: <span class = "font24">提出物の照合</ span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
ja: <span class = "font24">メンバーシップのキャンセル</ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
ja: <span class = "font24">新規登録ユーザー</ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
ja: <span class = "font24">新規電信送金。</ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
ja: <span class = "font24">パッケージと無料提出リスト</ span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
ja: <span class = "font24">払い戻しによる提出。</ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
ja: <span class = "font24">購入パッケージの有効化</ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
ja: <span class = "font24">購買の有効化</ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
ja: <span class = "font24">定期支払い</ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
ja: <span class = "font24">レンタル料金。</ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
ja: <span class = "font24">ソーシャルリンク1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
ja: <span class = "font24">ソーシャルリンク2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
ja: <span class = "font24">ソーシャルリンク3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
ja: <span class = "font24">ソーシャルリンク4 </ span>

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
ja: <strong>エラー！</ strong>次の必須フィールドに必要事項を入力してください。

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
ja: <strong>エラー！</ strong>少なくとも1枚の画像をアップロードします。

en: <strong>HOUZEZ09:</strong> Only homepage revolution slider will be import, other sliders can be find in download zip file in "houzez09 slider" folder.
ja: <strong> HOUZEZ09：</ strong>ホームページの回転スライダのみをインポートします。他のスライダは、「zipファイル」の「houzez09スライダ」フォルダにあります。

en: <strong>Normal Page:</strong> Create page using "Advanced Search Result" template.<br/><strong>Half Map:</strong> Create page using "Property Listings Half Map" template.
ja: <strong>通常のページ：</ strong>「詳細検索結果」テンプレートを使用してページを作成します。<br/> <strong>ハーフマップ：</ strong>「プロパティリストハーフマップ」テンプレートを使用してページを作成します。

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
ja: Instagram画像を含むスライダ/サムを表示するウィジェット

en: A widget that shows latest tweets from twitter profile
ja: twitterのプロフィールから最新のつぶやきを表示するウィジェット

en: AGENTS
ja: エージェント

en: ALL
ja: すべて

en: About Agency
ja: 代理店について

en: About WP Currencies
ja: WP通貨について

en: About me
ja: 私について

en: About site widget
ja: サイトウィジェットについて

en: Account Downgraded,
ja: アカウントのダウングレード、

en: Account Information
ja: 口座情報

en: Account role
ja: アカウントの役割

en: Actions
ja: 行動

en: Activate
ja: アクティブ化する

en: Activate %2$s
ja: ％2 $ sを有効にする

en: Active
ja: アクティブ

en: Active Life
ja: アクティブライフ

en: Adapt to container width
ja: コンテナ幅に適応

en: Add More
ja: さらに追加

en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Add New Agent
ja: 新しいエージェントを追加する

en: Add New Property form.
ja: 新しいプロパティフォームを追加します。

en: Add Property Options
ja: プロパティオプションを追加

en: Add SoundCloud Audio:
ja: SoundCloudオーディオを追加する：

en: Add a responsive mortgage calculator widget
ja: 応答性の高い住宅ローン計算ツールウィジェットを追加する

en: Add image banner 300x300 or 300x250
ja: 画像バナー300x300または300x250を追加

en: Add new property
ja: 新しいプロパティを追加する

en: Add video page url:
ja: ビデオページのURLを追加する：

en: Add/Edit Images
ja: 画像の追加/編集

en: Added
ja: 追加された

en: Additional Details
ja: さらなる詳細

en: Additional Features
ja: その他の機能

en: Additional Info
ja: 追加情報

en: Additional Information:
ja: 追加情報：

en: Additional details
ja: さらなる詳細

en: Additional message is as follows.
ja: 追加メッセージは次のとおりです。

en: Additional message is.
ja: 追加のメッセージです。

en: Address
ja: 住所

en: Address Icon
ja: 住所アイコン

en: Address(*only street name and building no)
ja: 住所（*通り名と建物番号のみ）

en: Address:
ja: 住所：

en: Adds support for Facebook Like Box.
ja: Facebook Like Boxのサポートを追加しました。

en: Advanced
ja: 上級

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: Advanced Search Measurement Unit
ja: 高度な検索測定ユニット

en: Advanced button color
ja: 高度なボタンの色

en: Advanced search over headers map, video etc background color
ja: ヘッダーマップ、ビデオなどの背景色の詳細検索

en: Advanced search over headers map, video etc text color
ja: ヘッダーマップ、ビデオなどのテキストの詳細な検索

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: After
ja: 後

en: After Login Redirect Page
ja: ログインリダイレクトページの後

en: After Price Label
ja: 価格ラベルの後

en: After Price Label (ex: monthly)
ja: 価格ラベルの後（例：月間）

en: Agencies
ja: 代理店

en: Agencies Options
ja: 代理店オプション

en: Agency
ja: 代理店

en: Agency Data.
ja: 代理店データ。

en: Agency ID
ja: 代理店ID

en: Agency Information
ja: 代理店情報

en: Agency License
ja: 代理店ライセンス

en: Agency Location
ja: 代理店の場所

en: Agency Location at Google Map*
ja: 代理店の所在地はGoogleマップ*

en: Agency Name
ja: 代理店の名前

en: Agency Profile Info
ja: 代理店プロフィール情報

en: Agency Role
ja: 代理店の役割

en: Agency Sidebar
ja: 代理店のサイドバー

en: Agent
ja: エージェント

en: Agent Category
ja: エージェントカテゴリ

en: Agent Contact
ja: エージェントの連絡先

en: Agent Contact Form
ja: 代理店お問い合わせフォーム

en: Agent Contact Form Bottom
ja: 代理店連絡フォームボトム

en: Agent Contact Form in Sidebar ?
ja: サイドバーの代理店お問い合わせフォーム？

en: Agent Contact Form in Sidebar for Mobiles ?
ja: 携帯電話向けのサイドバーの代理店連絡フォーム

en: Agent Data (Choose agent from the list below)
ja: エージェントデータ（下のリストからエージェントを選択してください）

en: Agent Detail Form
ja: エージェント詳細フォーム

en: Agent Forms
ja: エージェントフォーム

en: Agent Information
ja: エージェント情報

en: Agent Name
ja: エージェント名

en: Agent Profile Info
ja: エージェントプロファイル情報

en: Agent Responsible
ja: エージェント責任

en: Agent Role
ja: エージェントロール

en: Agent Sidebar
ja: エージェントサイドバー

en: Agent bottom
ja: エージェントのボトム

en: Agent contact form on lightbox
ja: ライトボックスのエージェントの連絡フォーム

en: Agent data (Choose agent from the list below)
ja: エージェントデータ（以下のリストからエージェントを選択してください）

en: Agents
ja: エージェント

en: Agents Options
ja: エージェントのオプション

en: Agents Search
ja: エージェントの検索

en: Agents Type:
ja: エージェントタイプ：

en: Agents:
ja: エージェント：

en: Aland Islands
ja: アランド諸島

en: Aland Islands
ja: アランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Align:
ja: 整列：

en: All
ja: すべて

en: All - Button Text:
ja: 全ボタンテキスト：

en: All - button url:
ja: オールボタンのURL：

en: All <span class="count">(%s)</span>
ja: すべて<span class = "count">（％s）</ span>

en: All Areas
ja: すべてのエリア

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: All Cities
ja: すべての都市

en: All Countries
ja: 全ての国々

en: All Labels
ja: すべてのラベル

en: All Posts Link
ja: すべての投稿リンク

en: All Posts Text
ja: すべての投稿テキスト

en: All States
ja: すべての州

en: All Status
ja: すべてのステータス

en: All Types
ja: いろんなタイプ

en: All installations and activations have been completed.
ja: すべてのインストールとアクティベーションが完了しました。

en: All installations have been completed.
ja: すべてのインストールが完了しました。

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja: すべてのプラグインがインストールされ、正常にアクティブ化されました。 ％1 $ s

en: Allow login via Facebook ?
ja: Facebook経由でのログインを許可しますか？

en: Allow login via Google ?
ja: Google経由のログインを許可しますか？

en: Allow login via Yahoo ?
ja: Yahoo経由のログインを許可しますか？

en: Allow user to change area prefix?
ja: ユーザーがエリアプレフィックスを変更できるようにしますか？

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: American Samoa
ja: アメリカンサモア

en: Amount Financed:
ja: 金額：

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja: ％1 $ s：<strong>％2 $ s </ strong>のインストール中にエラーが発生しました。

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Annual cost of Loan:
ja: ローンの年間費用：

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグアバーブーダ

en: Any
ja: どれか

en: Apple iPad Icon
ja: アップルのiPadのアイコン

en: Apple iPad Retina Icon
ja: アップルのiPad網膜のアイコン

en: Apple iPhone Icon
ja: Apple iPhoneのアイコン

en: Apple iPhone Retina Icon
ja: Apple iPhone Retinaアイコン

en: Approved
ja: 承認済み

en: Are you sure you want to delete?
ja: 消去してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to make this a featured listing?
ja: これを特集したリストにしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to relist this property?
ja: この物件をrelistしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove from featured listing?
ja: あなたは特集したリスティングから削除してもよろしいですか？

en: Area
ja: エリア

en: Area Range Slider
ja: エリア範囲スライダ

en: Area Size
ja: エリアサイズ

en: Area Size ( Only digits )
ja: エリアサイズ（数字のみ）

en: Area Switcher
ja: エリアスイッチャー

en: Areas
ja: エリア

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Arts & Entertainment
ja: アート＆エンターテインメント

en: Aruba
ja: アルバ

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Audio Format
ja: オーディオフォーマット

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Author
ja: 著者

en: Author Archive
ja: 著者のアーカイブ

en: Author Data.
ja: 著者データ。

en: Author Profile Info
ja: 著者プロフィール情報

en: Author data
ja: 著者データ

en: Auto Complete
ja: オートコンプリート

en: Auto Generate Property ID ?
ja: プロパティIDの自動生成？

en: Auto Play
ja: 自動再生

en: Auto Play Speed:
ja: 自動再生速度：

en: Auto Play:
ja: 自動再生：

en: Auto fix
ja: 自動修正

en: Automotive
ja: 自動車

en: Availability Date
ja: 使用可能日

en: Available from
ja: から入手可能

en: Available version:
ja: 利用可能なバージョン：

en: Average
ja: 平均

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Back
ja: バック

en: Back to Homepage
ja: ホームページに戻ります

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image Options
ja: 背景画像のオプション

en: Background Slider Options
ja: 背景スライダのオプション

en: Background Type
ja: 背景タイプ

en: Background Video Options
ja: 背景ビデオオプション

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahamas the
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Banner color
ja: バナーの色

en: Bar Chart
ja: 棒グラフ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Base Area
ja: ベースエリア

en: Base Currency
ja: 基本通貨

en: Bath
ja: 浴

en: Bathroom
ja: バスルーム

en: Bathrooms
ja: バスルーム

en: Bathrooms List
ja: バスルームのリスト

en: Bathrooms:
ja: バスルーム：

en: Baths
ja: バス

en: Baths:
ja: バス：

en: Beauty & Spas
ja: 美容＆スパ

en: Bed
ja: ベッド

en: Bedroom
ja: ベッドルーム

en: Bedrooms
ja: ベッドルーム

en: Bedrooms List
ja: 寝室リスト

en: Bedrooms, Bathrooms
ja: ベッドルーム、バスルーム

en: Bedrooms:
ja: 寝室：

en: Beds
ja: ベッド

en: Before
ja: 前

en: Before Price Label
ja: 価格ラベルの前に

en: Begin activating plugin
ja: プラグインの起動を開始する

en: Begin installing plugin
ja: プラグインのインストールを開始する

en: Begin updating plugin
ja: プラグインの更新を開始する

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベニン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Best if used on new WordPress install.
ja: 新しいWordPressのインストールで使用される場合は最高です。

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bi-Weekly
ja: 隔週

en: Bi-Weekly Payment
ja: 二週間ごとの支払い

en: Billing For
ja: 請求先

en: Billing For:
ja: 請求先：

en: Billing Frequency
ja: 請求頻度

en: Billing Period
ja: 支払請求周期

en: Billing Type
ja: 請求タイプ

en: Billing Type:
ja: 請求タイプ：

en: Block Users Admin Access?
ja: ユーザーの管理者アクセスをブロックしますか？

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Posts Carousel
ja: ブログ投稿カルーセル

en: Blog Posts Grid
ja: ブログ投稿グリッド

en: Body
ja: 体

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bolivia, Plurinational State of
ja: ボリビア、多国間国家

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ja: ボネール、シント・ユスタティウス、サバ

en: Border
ja: 境界

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border color
ja: ボーダの色

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bottom Border
ja: ボトムボーダー

en: Bottom Border Color
ja: ボトムボーダーカラー

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
ja: ブーベ島（Bouvetoya）

en: Boxed
ja: 箱入り

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Breadcrumb?
ja: ブレッドクラム？

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
ja: イギリス領インド洋地域（チャゴス諸島）

en: British Virgin Islands
ja: イギリス領バージン諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイダルサラーム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Button Border
ja: ボタン枠

en: Button Border Hover Color
ja: ボタンボーダーホバーカラー

en: Button Color
ja: ボタンの色

en: Button Hover Color
ja: ボタンのホバーカラー

en: Button Text Hover color
ja: ボタンのテキストのホバーの色

en: Button Text color
ja: ボタンテキストの色

en: Button Text:
ja: ボタンテキスト：

en: Buyer
ja: 買い手

en: Buyer Role
ja: バイヤーの役割

en: By Favethemes
ja: Favethemesで

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
ja: 「完全会員」をクリックすると、当社の<a href="%s">利用規約</a>に同意したものとみなされます。

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
ja: 「お支払いの完了」をクリックすると、<a href="%s">利用規約</a>に同意したものとみなされます。

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
ja: デフォルトでは、WordPressでクロップされた画像は90％の品質でサイズ変更/トリミングされます。すべてのJPEGを100％の品質に設定するには、この設定を有効にします。

en: By default the theme loads a style.css that is not minified. If you wish you can enable this setting to instead load a single style-min.css file with the code minified. If you are using a child theme you will have to change the @import from pointing to style.css to point to style-min.css
ja: デフォルトでは、テーマは、縮小されていないstyle.cssをロードします。必要に応じて、この設定を有効にして、代わりに単一のstyle-min.cssファイルをロードして、コードを小さくしてください。子テーマを使用している場合は、@importをstyle.cssを指すようにstyle-min.cssを指すように変更する必要があります

en: By who?
ja: 誰によって？

en: CONTACT
ja: 接触

en: CONTACT AGENCY
ja: コンタクト代理店

en: CONTACT AGENT
ja: コンタクトエージェント

en: CONTACT MANAGER
ja: コンタクトマネージャー

en: CONTACT OWNER
ja: お問い合わせ先

en: CONTACT SELLER
ja: お問い合わせ販売者

en: CSS Code
ja: CSSコード

en: Calculate
ja: 計算する

en: Call Us
ja: 私たちに電話する

en: Call us number in header
ja: ヘッダーの私たちの電話番号

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
ja: 期限切れのリスティングURLとして％expired_listing_urlを使用し、期限切れのリスティング名として％expired_listing_nameを使用できます

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
ja: 繰返しpackacge名として％recurring_package_nameを、商人名として％merchantを使用できます

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Stripe Subscription
ja: ストライプサブスクリプションをキャンセルする

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Card holder’s name
ja: カード所有者の名前

en: Card holder’s name required
ja: カード所有者の名前が必要です

en: Card security code
ja: カードセキュリティコード

en: Category filter:
ja: カテゴリフィルタ：

en: Category:
ja: カテゴリー：

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Change Membership Plan
ja: メンバーシッププランの変更

en: Change Package
ja: パッケージの変更

en: Change Payment Status:
ja: 支払いステータスを変更する：

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: Child
ja: 子

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Choose Background Color For Menu Area
ja: メニューエリアの背景色を選択

en: Choose Background Color For Top Area
ja: トップエリアの背景色を選択

en: Choose Borders Color for Form Fields
ja: フォームフィールドに罫線の色を選択

en: Choose Grid:
ja: グリッドを選択：

en: Choose Header Type
ja: ヘッダタイプを選択

en: Choose body background color
ja: ボディの背景色を選択

en: Choose city for proeprties on map header, you can select multiple cities or keep all un-select to show from all cities
ja: 地図のヘッダーにproeprtiesの都市を選択する、複数の都市を選択することも、すべての都市からすべてを表示することもできます

en: Choose color
ja: 色を選択してください

en: Choose default radius
ja: デフォルト半径を選択

en: Choose grid style, default will be version 1
ja: グリッドスタイルを選択すると、デフォルトはバージョン1になります

en: Choose grid/list style, default will be version 1
ja: グリッド/リストスタイルを選択すると、デフォルトはバージョン1になります

en: Choose on which header type you want to show advanced search
ja: 高度な検索を表示するヘッダータイプを選択する

en: Choose page Sidebar
ja: ページサイドバーを選択

en: Choose page background
ja: ページ背景を選択

en: Choose page header type
ja: ページヘッダタイプを選択する

en: Choose property status for this tab
ja: このタブのプロパティステータスを選択する

en: Choose which data you want to hide on property detail page?
ja: プロパティの詳細ページで非表示にするデータを選択しますか？

en: Choose which fields you want to hide on add property page?
ja: プロパティの追加ページで非表示にするフィールドを選択しますか？

en: Choose which roles you want to be disable?
ja: 無効にするロールを選択しますか？

en: Choose which sidebars you want to be sticky?
ja: どのサイドバーをスティッキーにするかを選択します。

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cities
ja: 都市

en: City
ja: シティ

en: City required
ja: 市が必要

en: City:
ja: シティ：

en: Click here for database update, It is required
ja: データベースの更新はこちらをクリックしてください。

en: Click here to see message on website dashboard.
ja: ウェブサイトのダッシュボードにメッセージを表示するには、ここをクリックしてください。

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client Secret
ja: クライアントの秘密

en: Cluster Zoom Level
ja: クラスターズームレベル

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Color
ja: 色

en: Comments are closed.
ja: コメントは締め切りました。

en: Comoros
ja: コモロ

en: Comoros the
ja: コモロス

en: Company Address
ja: 会社の住所

en: Company Logo
ja: 会社のロゴ

en: Company Name
ja: 会社名

en: Company Phone
ja: 会社の電話番号

en: Compare
ja: 比較

en: Compare Listings
ja: 比較リスト

en: Complete Membership
ja: 完全なメンバーシップ

en: Complete Payment
ja: 完全な支払い

en: Confirm New Password
ja: 新しいパスワードを確認

en: Confirm Password
ja: パスワードを認証する

en: Confirm Password *
ja: パスワードを認証する *

en: Congo
ja: コンゴ

en: Congo the
ja: コンゴ

en: Congo, the Democratic Republic of the
ja: コンゴ、民主共和国

en: Connecting to mollie, Please wait...
ja: モリに接続中、しばらくお待ちください...

en: Connecting to paypal, Please wait...
ja: paypalに接続中、しばらくお待ちください...

en: Contact
ja: 接触

en: Contact Agent
ja: エージェントに連絡する

en: Contact Form 7
ja: お問い合わせフォーム7

en: Contact Info
ja: 連絡先情報

en: Contact Info + Social Icons
ja: 連絡先+ソーシャルアイコン

en: Contact Info Icon
ja: 連絡先のアイコン

en: Contact Information
ja: 連絡先

en: Contact info
ja: 連絡先情報

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Contact us widget
ja: お問い合わせウィジェット

en: Content for Admin - Expired Listing
ja: 管理者のコンテンツ - 期限切れのリスト

en: Content for Admin - Featured Submission
ja: 管理者向けのコンテンツ - おすすめの投稿

en: Content for Admin - New wire Transfer
ja: 管理者のコンテンツ - 新しい電信送金

en: Content for Admin - Paid Submission
ja: 管理者 - 有料提出のコンテンツ

en: Content for Admin - Submission
ja: 管理者向けのコンテンツ - 投稿

en: Content for Featured Submission
ja: 特集投稿のためのコンテンツ

en: Content for Free Listing Expired
ja: フリーリスティングの期限が切れたコンテンツ

en: Content for Listing Approved
ja: リストされたコンテンツは承認済みです

en: Content for Listing Expired
ja: 失効リストのコンテンツ

en: Content for Matching Submissions
ja: 提出物のマッチングのためのコンテンツ

en: Content for Membership Cancelled
ja: メンバーシップの内容がキャンセルされました

en: Content for New User Admin Notification
ja: 新しいユーザー管理通知のコンテンツ

en: Content for New User Notification
ja: 新規ユーザー通知のコンテンツ

en: Content for New wire Transfer
ja: 新しい電信送金のコンテンツ

en: Content for Paid Submission
ja: 有料提出のコンテンツ

en: Content for Purchase Activated
ja: 購入のためのコンテンツが有効化されました

en: Content for Recurring Payment
ja: 繰返し支払の内容

en: Content for Submission
ja: 提出用のコンテンツ

en: Content:
ja: コンテンツ：

en: Continue reading
ja: 読み続けて

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Cookie update failed
ja: Cookieの更新に失敗しました

en: Copyright
ja: 著作権

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Count
ja: カウント

en: Countries
ja: 国

en: Country
ja: 国

en: Country field required
ja: 必要な国のフィールド

en: Country:
ja: 国：

en: County / State
ja: 郡/州

en: Create Listing
ja: リストを作成

en: Create Listing Button
ja: リスト作成ボタン

en: Create Listing Sidebar
ja: リストサイドバーを作成する

en: Create listing Sidebar
ja: リスティングサイドバーを作成する

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
ja: クレジットカードの詳細が間違っています。もう一度お試しください。

en: Credit Card number
ja: クレジットカード番号

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Curaçao
ja: キュラソー

en: Currency For Paid Submission
ja: 有料送金の通貨

en: Currency Switcher
ja: 通貨の切り替え

en: Currency Switcher + Area Switcher
ja: 通貨スイッチャー+エリアスイッチャー

en: Currency Symbol
ja: 通貨記号

en: Current Page
ja: 現在のページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Code
ja: カスタムコード

en: Custom JS Code
ja: カスタムJSコード

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
ja: カスタムJavaScript /アナリティクスフッター。

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
ja: カスタムJavaScript /アナリティクスヘッダー。

en: Custom Link
ja: カスタムリンク

en: Custom Settings for this Page
ja: このページのカスタム設定

en: Customer details:
ja: お客様情報：

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: DATE
ja: 日付

en: DOWNLOAD
ja: ダウンロード

en: Daily
ja: 毎日

en: Dark gradient overlay ?
ja: 暗いグラデーションオーバーレイ？

en: Dashboard Menu
ja: ダッシュボードメニュー

en: Data Type:
ja: データ・タイプ：

en: Database need to be update for Houzez 1.5.0
ja: Houzez 1.5.0のデータベースを更新する必要があります

en: Date
ja: 日付

en: Date :
ja: 日付：

en: Date New to Old
ja: 新旧の日付

en: Date Old to New
ja: 古いものから新しいものまで

en: Date field is empty!
ja: 日付フィールドは空です！

en: Day
ja: 日

en: Decimal Point Separator
ja: 小数点区切り記号

en: Default
ja: デフォルト

en: Default 600px
ja: デフォルト600px

en: Default Map Zoom
ja: デフォルトマップズーム

en: Default Order
ja: デフォルト注文

en: Default Radius
ja: デフォルトの半径

en: Default Sidebar
ja: デフォルトのサイドバー

en: Default View
ja: デフォルトビュー

en: Default area prefix
ja: デフォルトのエリアプレフィックス

en: Default delay is 7000
ja: デフォルトの遅延は7000です

en: Default option for area prefix.
ja: エリアプレフィックスのデフォルトオプション。

en: Default: Agency
ja: デフォルト：エージェンシー

en: Default: Agent
ja: デフォルト：エージェント

en: Default: Buyer
ja: デフォルト：バイヤー

en: Default: Manager
ja: デフォルト：マネージャ

en: Default: Owner
ja: デフォルト：所有者

en: Default: Seller
ja: デフォルト：売り手

en: Delay
ja: ディレイ

en: Delete
ja: 削除

en: Delete My Account
ja: アカウントを削除します

en: Delete account
ja: アカウントを削除する

en: Deleted Successfully
ja: 削除が成功しました

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Description
ja: 説明

en: Description & Details
ja: 説明と詳細

en: Description & Price
ja: 説明と価格

en: Desktop logo (Width/Height) Option
ja: デスクトップロゴ（幅/高さ）オプション

en: Detail
ja: 詳細

en: Details
ja: 詳細

en: Different Page
ja: 異なるページ

en: Direct Bank Transfer
ja: 直接銀行振込

en: Direct Messages
ja: ダイレクトメッセージ

en: Direct Payment / Wire Payment
ja: 直接支払い/電信支払い

en: Direct Payment Instructions
ja: 直接支払い手順

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disble "Stripe" if you want to use 2Checkout
ja: 2Checkoutを使用する場合は、「Stripe」を表示しないでください。

en: Dismiss this notice
ja: この通知を却下する

en: Display Properties as List
ja: 一覧としてのプロパティの表示

en: Display Properties as Slider
ja: スライダとしての表示プロパティ

en: Distance Unit
ja: 距離単位

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Do not display data container
ja: データコンテナを表示しない

en: Do not display the title
ja: タイトルを表示しない

en: Do you have an account?
ja: アカウントがありますか？

en: Do you want to display this property in the slider?
ja: このプロパティをスライダに表示しますか？

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
ja: エージェントに送信されたメッセージのコピーを受信しますか？

en: Documents Download
ja: ドキュメントのダウンロード

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Done
ja: 完了

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
ja: 完了：サブスクリプションは現在期間の終了時にキャンセルされます

en: Dots Nav:
ja: ドット・ナビ：

en: Down Payment
ja: 頭金

en: Draft
ja: ドラフト

en: Drag and drop images here
ja: ここに画像をドラッグ＆ドロップする

en: Drag and drop marker on map to find exact location or use property add field above.
ja: マップ上にマーカーをドラッグ＆ドロップすると、正確な場所を見つけたり、上記のプロパティの追加フィールドを使用したりできます。

en: Drag the google map marker to point your agency location. You can also use the address field above to search for your agency.
ja: 代理店の場所を指すようにGoogleマップマーカーをドラッグします。上記のアドレス欄を使用して代理店を検索することもできます。

en: Dropdown Links Background Color
ja: ドロップダウンリンクの背景色

en: Dropdown Links Color
ja: ドロップダウンリンクの色

en: Duplicate
ja: 重複

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Listings Should be Approved by Admin?
ja: リストの編集は管理者が承認する必要がありますか？

en: Edit Property
ja: プロパティの編集

en: Education
ja: 教育

en: Eg: 1
ja: 例：1

en: Eg: 1500
ja: 例：1500

en: Eg: 3
ja: 例：3

en: Eg: 4
ja: 例：4

en: Eg: 557000 or See open request
ja: 例：557000または公開リクエストを参照

en: Eg: 700
ja: 例：700

en: Eg: Equipment
ja: 例：機器

en: Eg: Per Month
ja: 例：月あたり

en: Eg: Sq Ft
ja: 例：Sq Ft

en: Eg: SqFt
ja: 例：SqFt

en: Eg: Start From
ja: 例：開始日

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Address *
ja: 電子メールアドレス *

en: Email Address:
ja: 電子メールアドレス：

en: Email Footer
ja: メールフッター

en: Email Header
ja: メールヘッダー

en: Email Management
ja: メール管理

en: Email Sent Successfully!
ja: 電子メールを正常に送信！

en: Email address to receive message copy.
ja: メッセージコピーを受け取る電子メールアドレス。

en: Email content for New wire Transfer
ja: 新しい電信送金の電子メールコンテンツ

en: Email content for Purchase Activated
ja: 購買の電子メールコンテンツが有効化されました

en: Email content for admin expired listing
ja: 期限切れの管理者リストのメールコンテンツ

en: Email content for featured submission per listing
ja: リストに記載された特典の電子メールコンテンツ

en: Email content for free listing expired
ja: 無料リスティングの電子メールコンテンツが期限切れ

en: Email content for listing approved
ja: リストされたリストの電子メールコンテンツ

en: Email content for listing expired
ja: リスティングのメールコンテンツが期限切れです

en: Email content for matching submissions
ja: 一致する投稿のメールコンテンツ

en: Email content for membership cancelled
ja: メンバーシップのメールコンテンツがキャンセルされました

en: Email content for new user admin notification
ja: 新しいユーザー管理通知の電子メールコンテンツ

en: Email content for new user notification
ja: 新しいユーザー通知の電子メールコンテンツ

en: Email content for package and free listing submission
ja: パッケージと無料のリスティング提出の電子メールコンテンツ

en: Email content for paid submission per listing
ja: リスティングごとの有料送信のメールコンテンツ

en: Email content for recurring payment
ja: 定期支払いのメールコンテンツ

en: Email subject for New wire Transfer
ja: 新しい電信送金の電子メール件名

en: Email subject for admin expired listing
ja: 管理者期限切れのリストの電子メールの件名

en: Email subject for approved listing
ja: 承認リストの電子メールの件名

en: Email subject for expired listing
ja: 期限切れのリストの電子メールの件名

en: Email subject for featured submission per listing
ja: リストに記載された特典の電子メールの件名

en: Email subject for free listing expired
ja: 無料のリスティングの件名が期限切れです

en: Email subject for matching submissions
ja: 一致する投稿のメール件名

en: Email subject for membership cancelled
ja: メンバーシップの電子メールの件名がキャンセル

en: Email subject for new user admin notification
ja: 新しいユーザー管理通知の電子メールの件名

en: Email subject for new user notification
ja: 新しいユーザー通知の電子メールの件名

en: Email subject for package and free listing submission
ja: パッケージと無料のリスティングの提出の電子メールの件名

en: Email subject for paid submission per listing
ja: リスティングごとに有料で提出する電子メールの件名

en: Email subject for purchase activated
ja: 購入の電子メールの件名が有効化

en: Email subject for recurring payment
ja: 定期支払いのメール件名

en: Email:
ja: Eメール：

en: Empty Space
ja: 空きスペース

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable 2Checkout
ja: 2Checkoutを有効にする

en: Enable Auto Recurring
ja: 自動繰り返しを有効にする

en: Enable Email Footer.
ja: 電子メールフッターを有効にする。

en: Enable Email Header.
ja: 電子メールヘッダーを有効にします。

en: Enable Paid Submission
ja: 有料提出を有効にする

en: Enable Paypal
ja: Paypalを有効にする

en: Enable Property Expiration
ja: プロパティの有効期限を有効にする

en: Enable Radius Search on half map.
ja: ハーフマップで半径検索を有効にする。

en: Enable Radius Search.
ja: 半径検索を有効にする。

en: Enable Stripe
ja: ストライプを有効にする

en: Enable Wire Transfer
ja: 電信送金を有効にする

en: Enable auto recurring for paypal & stripe.
ja: paypal＆stripeの自動繰返しを有効にします。

en: Enable contact form 7 for agent detail page ?
ja: エージェント詳細ページの連絡先フォーム7を有効にしますか？

en: Enable contact form 7 for property detail page forms ?
ja: プロパティ詳細ページフォームの連絡先フォーム7を有効にしますか？

en: Enable reCaptcha for contact forms?
ja: コンタクトフォームにreCaptchaを有効にしますか？

en: Enable short price number like 12K, 10M, 10B.
ja: 12K、10M、10Bなどの短い価格の番号を有効にします。

en: Enable user roles on profile page
ja: プロファイルページでユーザーロールを有効にする

en: Enable user roles on regsiter form
ja: regsiterフォームでユーザーロールを有効にする

en: Enable/Disable
ja: 有効/無効

en: Enable/Disable Additional Features
ja: 追加機能を有効/無効にする

en: Enable/Disable Address
ja: アドレスの有効化/無効化

en: Enable/Disable Contact Info
ja: 連絡先情報を有効/無効にする

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
ja: HTML電子メールを有効/無効にします。有効にすると、電子メールテンプレートにhtmlを追加することができます

en: Enable/Disable Ip info location, only work with chrome withour SSL.
ja: IP情報の有効/無効を設定します.Chromeour SSLでのみ動作します。

en: Enable/Disable Office Timing
ja: オフィスのタイミングを有効/無効にする

en: Enable/Disable Roles
ja: ロールの有効化/無効化

en: Enable/Disable Scroll to top
ja: 有効/無効にする

en: Enable/Disable Search
ja: 検索を有効/無効にする

en: Enable/Disable advanced search over header type: map, revolution slider, image, property slider and video.
ja: ヘッダータイプ（地図、回転スライダ、画像、プロパティスライダ、ビデオ）に関する詳細検索を有効/無効にします。

en: Enable/Disable advanced search radius search
ja: 高度な検索半径の検索を有効または無効にする

en: Enable/Disable advanced search radius search on half map
ja: ハーフマップ上の高度な検索半径の検索を有効または無効にする

en: Enable/Disable advnaced search sticky
ja: アドバンスド検索スティッキーを有効/無効にする

en: Enable/Disable advnaced search sticky on mobiles
ja: モバイル上でアドバンスト検索スティッキーを有効/無効にする

en: Enable/Disable agent contact forms.
ja: エージェントの連絡先フォームを有効/無効にします。

en: Enable/Disable agent name info on grid/list view
ja: グリッド/リストビューでのエージェント名情報の有効化/無効化

en: Enable/Disable area switcher in top bar
ja: 上部バーのエリアスイッチャーを有効/無効にする

en: Enable/Disable author box on post detail page
ja: 投稿詳細ページで投稿者ボックスを有効/無効にする

en: Enable/Disable auto complete for keyeord field.
ja: キー項目のオートコンプリートを有効/無効にします。

en: Enable/Disable auto generate property id
ja: 自動生成プロパティIDを有効または無効にする

en: Enable/Disable blog featured image
ja: ブログのおすすめ画像を有効/無効にする

en: Enable/Disable blog posts author
ja: ブログの投稿者を有効/無効にする

en: Enable/Disable blog posts date
ja: ブログの投稿日付を有効/無効にする

en: Enable/Disable breadcrumb
ja: ブレッドクラムを有効/無効にする

en: Enable/Disable call us in header
ja: 有効/無効にヘッダーで電話する

en: Enable/Disable create lising button
ja: 作成ボタンを有効/無効にする

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
ja: トップバーで通貨スイッチャーを有効/無効にする

en: Enable/Disable date info on grid/list view
ja: グリッド/リストビューの日付情報を有効/無効にする

en: Enable/Disable direct messages on property detail page, if it enable then logged in user will be able to  send direct messages
ja: プロパティ詳細ページでダイレクトメッセージを有効/無効にします。有効にすると、ログインしたユーザーはダイレクトメッセージを送信できます

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
ja: 登録ユーザーのみのドキュメントのダウンロードを有効/無効にします。

en: Enable/Disable email footer
ja: 電子メールフッターを有効/無効にする

en: Enable/Disable email header
ja: 電子メールヘッダーを有効/無効にする

en: Enable/Disable favorite property button
ja: お気に入りのプロパティボタンを有効/無効にする

en: Enable/Disable featured listings on top. Ex: Show first (x) listings featured then non-featured
ja: 上におすすめのリストを有効/無効にする。例：最初に表示されたリスト（x）

en: Enable/Disable floor plans
ja: フロアプランを有効/無効にする

en: Enable/Disable footer social media
ja: フッターソーシャルメディアを有効/無効にする

en: Enable/Disable geo location.
ja: 地理的位置を有効/無効にします。

en: Enable/Disable header social media
ja: ヘッダーソーシャルメディアを有効/無効にする

en: Enable/Disable header top bar
ja: ヘッダー上部バーを有効/無効にする

en: Enable/Disable icons for property features.
ja: プロパティ機能のアイコンを有効/無効にします。

en: Enable/Disable listing tabs
ja: タブを有効/無効にする

en: Enable/Disable login register in header menu
ja: ヘッダメニューでログインレジスタを有効/無効にする

en: Enable/Disable map fullscreen button on half map.
ja: ハーフマップ上のマップ全画面ボタンを有効/無効にします。

en: Enable/Disable multi agents
ja: 複数のエージェントを有効/無効にする

en: Enable/Disable next/prev properties.
ja: next / prevプロパティを有効/無効にします。

en: Enable/Disable photo count info on grid/list view
ja: グリッド/リストビューで写真数情報を有効/無効にする

en: Enable/Disable print property button
ja: 印刷プロパティボタンを有効/無効にする

en: Enable/Disable property compare
ja: 有効/無効のプロパティの比較

en: Enable/Disable property favorite
ja: プロパティのお気に入りを有効/無効にする

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
ja: プロパティ測定単位をグローバルに有効/無効にし、単一のプロパティに対して追加された測定単位を上書きします

en: Enable/Disable share property button
ja: 共有プロパティを有効/無効にするボタン

en: Enable/Disable similar properties on property detail page.
ja: プロパティの詳細ページで同様のプロパティを有効または無効にします。

en: Enable/Disable social media
ja: ソーシャルメディアを有効/無効にする

en: Enable/Disable splash page navigation
ja: スプラッシュページのナビゲーションを有効/無効にする

en: Enable/Disable splash page overlay
ja: スプラッシュページオーバーレイを有効/無効にする

en: Enable/Disable sticky menu
ja: スティッキメニューを有効/無効にする

en: Enable/Disable sticky menu in mobiles
ja: モバイルでスティッキーメニューを有効/無効にする

en: Enable/Disable the display of number of view by day graphic.
ja: 1日あたりのビュー数の表示を有効または無効にします。

en: Enable/Disable the display schedule your form.
ja: フォームの表示スケジュールを有効または無効にします。

en: Enable/Disable video audio on splash page and video header
ja: スプラッシュページとビデオヘッダーでビデオオーディオを有効/無効にする

en: Enable/Disable video loop on splash page and video header
ja: スプラッシュページとビデオヘッダーでビデオループを有効/無効にする

en: Enable/Disable walkscore on property detail page.
ja: プロパティ詳細ページでwalkscoreを有効/無効にします。

en: Enable/Disable yelp on property detail page.
ja: プロパティの詳細ページでyelpを有効/無効にします。

en: Enabled
ja: 有効

en: End date
ja: 終了日

en: Ends On
ja: 終わる

en: English, Spanish, French
ja: 英語、スペイン語、フランス語

en: Enter -1 to show all
ja: すべてを表示するには-1を入力してください

en: Enter Instagram profile url
ja: InstagramプロファイルのURLを入力

en: Enter Link
ja: リンクを入力

en: Enter Pinterest profile url
ja: あなたのプロフィールのURLを入力してください

en: Enter Redirect Page Link
ja: リダイレクトページリンクを入力

en: Enter Sale or Rent Price
ja: 販売価格または賃貸価格を入力

en: Enter Yelp profile url
ja: Yelp profile urlを入力してください

en: Enter Your Password
ja: パスワードを入力してください

en: Enter Your Username
ja: ユーザー名を入力して下さい

en: Enter Youtube profile url
ja: YoutubeのプロフィールのURLを入力

en: Enter a Location
ja: 場所を入力してください

en: Enter a title for your review
ja: あなたのレビューのタイトルを入力してください

en: Enter after price label
ja: 価格ラベルの後に入力してください

en: Enter agent name
ja: エージェント名を入力してください

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
ja: 住所、町、通り、郵便番号または物件IDを入力してください

en: Enter before price label
ja: 価格ラベルの前に入力してください

en: Enter company full address
ja: 会社の完全な住所を入力してください

en: Enter company full name
ja: 会社のフルネームを入力

en: Enter contact form 7 shortcode for agent detail page.
ja: エージェント詳細ページの連絡先フォーム7ショートコードを入力してください。

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
ja: イメージ、サイドバー、およびプロパティギャラリーのライトボックスの上にエージェントフォームのショートフォーム7の連絡先フォームを入力します。

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form in property detail page bottom.
ja: プロパティ詳細ページの下部にエージェントフォームの連絡先フォーム7ショートコードを入力してください。

en: Enter email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter facebook profile url
ja: facebook profile urlを入力してください

en: Enter full url
ja: 完全なURLを入力

en: Enter garage size
ja: ガレージサイズを入力

en: Enter google maps latitude
ja: google maps latitudeを入力してください

en: Enter google maps longitude
ja: google maps経度を入力してください

en: Enter google plus profile url
ja: google plus profileのURLを入力してください

en: Enter google reCaptha Secret key.
ja: google reCapthaの秘密鍵を入力してください。

en: Enter google reCaptha site key.
ja: google reCapthaサイトキーを入力してください。

en: Enter keyword...
ja: キーワードを入力...

en: Enter linked in profile url
ja: プロファイルURLにリンクを入力してください

en: Enter number of bathrooms
ja: バスルームの数を入力してください

en: Enter number of bedrooms
ja: ベッドルーム数を入力してください

en: Enter number of garages
ja: ガレージ数を入力してください

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
ja: プロパティIDのプレフィックスを入力します。プレフィックスを表示しない場合は空白のままにします。実施例HZ-

en: Enter price decimal, IE .99
ja: 価格小数点を入力、IE .99

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
ja: プロパティIDをコンマで区切って入力します。実施例12,305,34

en: Enter property ID
ja: プロパティIDを入力

en: Enter property ID. Ex 305
ja: プロパティIDを入力します。例305

en: Enter property area size
ja: プロパティエリアのサイズを入力

en: Enter property land area size
ja: プロパティの土地面積を入力

en: Enter section sub title
ja: セクションのサブタイトルを入力

en: Enter section title
ja: セクションのタイトルを入力

en: Enter subtitle for splash page
ja: スプラッシュページの字幕を入力

en: Enter text for square feet
ja: 平方フィートのテキストを入力

en: Enter text for square meters
ja: テキストを平方メートル単位で入力してください

en: Enter title for splash page
ja: スプラッシュページのタイトルを入力してください

en: Enter twitter profile url
ja: twitterのプロフィールのURLを入力してください

en: Enter video link/url. Supported format: YouTube, Vimeo, SWF and MOV
ja: ビデオリンク/ URLを入力してください。サポートされているフォーマット：YouTube、Vimeo、SWF、MOV

en: Enter virtual tour embeded code
ja: 仮想ツアー埋め込みコードを入力

en: Enter virtual tour iframe/embeded code
ja: 仮想ツアーのiframe /埋め込みコードを入力

en: Enter website address
ja: ウェブサイトのアドレスを入力

en: Enter website slogan
ja: ウェブサイトのスローガンを入力

en: Enter year built
ja: 入力した年を入力

en: Enter your address, it will use for invoices
ja: あなたの住所を入力してください、それは請求書のために使用します

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter your google maps api key
ja: Googleマップのapiキーを入力してください

en: Enter your property address
ja: 不動産の住所を入力してください

en: Enter your property city
ja: あなたの特性都市を入力してください

en: Enter your property country
ja: あなたの財産国を入力してください

en: Enter your property county/state
ja: あなたの財産郡/州を入力してください

en: Enter your property neighborhood
ja: あなたの不動産地区を入力

en: Enter your property second price
ja: あなたの財産第二価格を入力してください

en: Enter your property title
ja: 不動産のタイトルを入力してください

en: Enter your property zip code
ja: プロパティの郵便番号を入力してください

en: Enter your standard logo height. Used for retina logo.
ja: 標準ロゴの高さを入力してください。網膜のロゴに使用されます。

en: Enter your standard logo width. Used for retina logo.
ja: 標準ロゴの幅を入力してください。網膜のロゴに使用されます。

en: Enter your username
ja: ユーザー名を入力して下さい

en: Enter your username or email
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください

en: Enter youtube profile url
ja: YouTubeプロファイルのURLを入力してください

en: Equal
ja: 等しい

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error 404
ja: エラー404

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Event Planning & Services
ja: イベントプランニングとサービス

en: Ex: Founder & CEO.
ja: 例：創業者＆CEO。

en: Example ID: 23100287@N07
ja: 例ID：23100287 @ N07

en: Exceptional
ja: 例外的

en: Exclude Cities:
ja: 都市を除外する：

en: Exclude County/State:
ja: 郡/州を除外：

en: Exclude Labels:
ja: ラベルを除外する：

en: Exclude Neighborhood:
ja: 近所を除外する：

en: Exclude Types:
ja: 除外タイプ：

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Expiration:
ja: 有効期限：

en: Expire Date:
ja: 有効期限：

en: Expire Days
ja: 有効期限

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expired (%s)
ja: 期限切れ（％s）

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
ja: 有効期限切れのリスティングが％website_urlの承認のために送信されました

en: Expiry time
ja: 有効期限

en: External Source
ja: 外部ソース

en: FAX:
ja: ファックス：

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Facebook Api key
ja: Facebook APIキー

en: Facebook Api key for facebook login
ja: FacebookのログインのためのFacebook APIキー

en: Facebook Page URL:
ja: FacebookページのURL：

en: Facebook Profile Link
ja: Facebookのプロフィールリンク

en: Facebook Secret Code
ja: Facebookの秘密コード

en: Facebook URL
ja: FacebookのURL

en: Facebook secret code for facebook login
ja: Facebookのログインコード

en: Failed to updated cookie !
ja: Cookieの更新に失敗しました。

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島（マルビナス）

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Favicon
ja: ファビコン

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Favorite Property
ja: お気に入りプロパティ

en: Favourite properties
ja: お気に入りのプロパティ

en: Fax
ja: ファックス

en: Fax Number
ja: ファクス番号

en: Fax:
ja: ファックス：

en: Featured
ja: 注目

en: Featured Fee:
ja: 特典料金：

en: Featured Included:
ja: 含まれる特集：

en: Featured Label
ja: 注目のラベル

en: Featured Listing Included:
ja: おすすめリスト：

en: Featured Listings
ja: 注目のリスト

en: Featured Listings available
ja: 利用可能な注目のリスト

en: Featured Listings available:
ja: おすすめの商品リスト：

en: Featured Properties:
ja: 注目のプロパティ：

en: Featured Remaining:
ja: 残りの特典：

en: Features
ja: 特徴

en: Features Limit
ja: 機能制限

en: Fiji
ja: フィジー

en: Fiji the Fiji Islands
ja: フィジーフィジー諸島

en: Financial Services
ja: 金融業務

en: Finland
ja: フィンランド

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Floor Plan
ja: フロアプラン

en: Floor Plans
ja: 間取り図

en: Floor Plans for
ja: のためのフロアプラン

en: Floor plans
ja: 間取り図

en: Follow us
ja: フォローする

en: Follow us on
ja: 私たちに従ってください

en: Font Awesome Icon
ja: フォント驚くばかりのアイコン

en: Food
ja: フード

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Area 1
ja: フッターエリア1

en: Footer Area 2
ja: フッターエリア2

en: Footer Area 3
ja: フッターエリア3

en: Footer Area 4
ja: フッターエリア4

en: Footer Border
ja: フッターボーダー

en: Footer Bottom Background Color
ja: フッターボトム背景色

en: Footer Content
ja: フッターコンテンツ

en: Footer Layout
ja: フッターレイアウト

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: Footer background Color
ja: フッターの背景色

en: Footer bottom border top
ja: フッターの下端の上端

en: Four
ja: 四

en: France
ja: フランス

en: Free ( Pay for Featured )
ja: 無料（有料）

en: Free Listing expired on %website_url
ja: 無料のリストは％website_urlで期限切れです

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス南部準州

en: From
ja: から

en: Frontend register user as agent or agency
ja: エージェントまたは代理店としてのフロントエンド登録ユーザー

en: Full Screen
ja: 全画面表示

en: Full Screen Type
ja: フルスクリーンタイプ

en: Full Width
ja: 全幅

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Format
ja: ギャラリーフォーマット

en: Gallery Images
ja: ギャラリー画像

en: Gallery Slider
ja: ギャラリースライダー

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Gambia the
ja: ガンビア

en: Garage
ja: ガレージ

en: Garage Size
ja: ガレージサイズ

en: Garage Size:
ja: ガレージサイズ：

en: Garage:
ja: ガレージ：

en: Garages
ja: ガレージ

en: Garages Size
ja: ガレージサイズ

en: General
ja: 一般

en: Geo Auto Complete Country
ja: ジオオートコンプリートカントリー

en: Geo Location
ja: ジオロケーション

en: Geo autocomplete limit to specific country
ja: 特定の国のジオ自動入力制限

en: Georgia
ja: ジョージア州

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get Membership Plan
ja: 会員プランを入手する

en: Get Package
ja: パッケージを入手する

en: Get Started
ja: 開始する

en: Get new password
ja: 新しいパスワードを取得する

en: Get this detail after you signup here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app</a>
ja: ここにサインアップした後、この詳細を入手してください。<a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app"> https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app < / a>

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Global
ja: グローバル

en: Global ( As theme options settings )
ja: グローバル（テーマオプションの設定として）

en: Global Color
ja: グローバルカラー

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ja: グローバル変数：ウェブサイトのURLとして％website_url、ウェブサイトの名前として％website_name、user_emailとして％user_email、ユーザー名として％username

en: Go
ja: 行こう

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードに進め

en: Google Api key
ja: Google Apiのキー

en: Google Api key for google login
ja: GoogleのログインのためのGoogleのAPIキー

en: Google Client Secret
ja: Googleクライアントの秘密

en: Google Map Settings
ja: Googleマップの設定

en: Google Map Street View
ja: Googleマップストリートビュー

en: Google Maps latitude
ja: Googleマップの緯度

en: Google Maps longitude
ja: Google Maps経度

en: Google OAuth Client ID
ja: Google OAuthクライアントID

en: Google Plus
ja: グーグルプラス

en: Google Plus Profile Link
ja: Google Plusのプロフィールリンク

en: Google Plus Url
ja: Google PlusのURL

en: Google client secret code for google login
ja: GoogleログインのGoogleクライアントの秘密コード

en: Google oAuth client id for google login
ja: GoogleログインのGoogle oAuthクライアントID

en: Graph Background Color
ja: グラフの背景色

en: Graph Border Color
ja: グラフの境界線の色

en: Graph Type
ja: グラフの種類

en: Greater
ja: グレーター

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Grid Style:
ja: グリッドスタイル：

en: Grid View
ja: グリッドビュー

en: Grid View 3 col ( Only for "Property listing full width template" )
ja: グリッドビュー3 col（「プロパティリスト全幅テンプレート」のみ）

en: Grid/List Style:
ja: グリッド/リストスタイル：

en: Grill - Gas
ja: グリル - ガス

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー島

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: HOUZEZ: About Site
ja: HOUZEZ：サイトについて

en: HOUZEZ: Advanced Search
ja: HOUZEZ：高度な検索

en: HOUZEZ: Agent Search
ja: HOUZEZ：エージェント検索

en: HOUZEZ: Code Banner
ja: HOUZEZ：コードバナー

en: HOUZEZ: Contact Us
ja: HOUZEZ：お問い合わせ

en: HOUZEZ: Facebook
ja: HOUZEZ：Facebook

en: HOUZEZ: Featured Properties
ja: HOUZEZ：注目のプロパティ

en: HOUZEZ: Flickr
ja: ホウゼズ：Flickr

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
ja: HOUZEZ：イメージバナー300x250

en: HOUZEZ: Latest Posts
ja: HOUZEZ：最新投稿

en: HOUZEZ: Login
ja: HOUZEZ：ログイン

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
ja: HOUZEZ：住宅ローン計算機

en: HOUZEZ: Properties
ja: HOUZEZ：プロパティ

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
ja: HOUZEZ：プロパティ分類

en: HOUZEZ: Recent View Properties
ja: HOUZEZ：最近のビューのプロパティ

en: HTML Emails?
ja: HTML電子メール？

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Half Map Template
ja: ハーフマップテンプレート

en: Header Top Area
ja: ヘッダー上部領域

en: Header Type
ja: ヘッダータイプ

en: Header background Color
ja: ヘッダーの背景色

en: Header banner text color
ja: ヘッダーのバナーテキストの色

en: Header create listing button required login or not
ja: ヘッダーは必須のログインを必要とするリスト作成ボタンを作成します

en: Headers
ja: ヘッダー

en: Headings
ja: 見出し

en: Health & Medical
ja: 健康と医療

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Height of the space(px)
ja: スペースの高さ（px）

en: Height:
ja: 高さ：

en: Hello, I am interested in
ja: こんにちは、私は興味があります

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
ja: こんにちは、あなたは％sの購読をダウングレードしました。お客様のリスティング番号が実際のパッケージよりも大きいため、すべてのリスティングのステータスを「期限切れ」に設定しています。あなたが生きたいリストを選択し、承認のためにそれらをもう一度送る必要があります。ありがとうございました！

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if you could help me
ja: こんにちは％s、％sのあなたのプロフィールを見て、あなたが私を助けることができるかどうかを見たいと思っていました

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
ja: こんにちは、
    選択した条件に一致する新しい投稿が％website_urlに公開されました。
    以下は新しい提出物です：
    ％matching_submissions

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
ja: こんにちは、
    ユーザーが％website_urlに新しいプロパティを再提出しました！あなたは行ってチェックしてください。
    これはプロパティのタイトルです：％submission_title。

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
ja: こんにちは、
    ％website_urlのあなたの無料のリストの1つに「期限切れ」があります。リストは％expired_listing_urlです。
    ありがとうございました！

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
ja: こんにちは、
    ％website_urlの定期購入について、％merchandにアカウントを請求しました。あなたは行ってチェックしてください。

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
ja: こんにちは、
    ％website_urlへようこそ！以下の資格情報を使用してログインできます：
    ユーザー名：％user_login_register
    パスワード：％user_pass_register
    何か問題があれば、私達に連絡してください。
    ありがとうございました！

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
ja: こんにちは、
    ％website_urlに新機能の投稿があります！
    リスティングタイトル：％listing_title
    リストID：％listing_id
    請求書番号は次のとおりです。％invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
ja: こんにちは、
    あなたは％website_urlに新しい有料提出物を持っています！
    リスティングタイトル：％listing_title
    リストID：％listing_id
    請求書番号は次のとおりです。％invoice_no

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
ja: こんにちは、
    ％website_urlに新しいリスティングを投稿しました。
    リスティングタイトル：％listing_title
    リストID：％listing_id
    請求書番号は次のとおりです。％invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
ja: こんにちは、
    ％website_urlのリスティングが承認されました。
    
    Listinsタイトル：％listing_title
    リストのURL：％listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
ja: こんにちは、
    ％website_urlのリスティングは有効期限切れです。
    
    Listinsタイトル：％listing_title
    リストのURL：％listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
ja: こんにちは、
    ％website_urlでの購入が有効になっています。あなたは行ってチェックしてください。

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
ja: こんにちは、
    有効期限が切れたか、または販売者からの定期支払いが処理されなかったため、％website_urlの定期購入がキャンセルされました。すべてのリスティングは訪問者から見えなくなり、アカウントに残ります。
    ありがとうございました。

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
ja: こんにちは、<br>
    ％website_urlへようこそ。私たちと一緒にプランを購入していただきありがとうございます。あなたは％website_nameを選択したことを嬉しく思います。 ％website_nameは、プロパティを宣伝して検索するのに最適な場所です。<br>
    
    ％website_urlを有効にする予定です！計画通りにプロパティを一覧表示できるようになりました。

en: Hi there,<br>
    You have a new submission on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
ja: こんにちは、<br>
    ％website_urlに新しい投稿があります！<br>
    リスティングタイトル：％listing_title <br>
    リストID：％listing_id

en: Hi there,<br>
    You have submitted new listing on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
ja: こんにちは、<br>
    ％website_urlに新しいリスティングを投稿しました！<br>
    リスティングタイトル：％listing_title <br>
    リストID：％listing_id

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Advanced Search Fields
ja: 高度な検索フィールドを非表示にする

en: Hide Child
ja: 子供を隠す

en: Hide Count
ja: カウントを隠す

en: Hide Details
ja: 詳細を隠す

en: Hide Empty:
ja: 空を隠す：

en: Hide Half Map Search Fields
ja: ハーフマップの検索フィールドを非表示にする

en: Hide Top Bar in Mobile?
ja: モバイルのトップバーを非表示にするには？

en: Hide Widget Title
ja: ウィジェットタイトルを非表示

en: Hide but show on scroll
ja: スクロールで非表示にする

en: Hide for This Page
ja: このページの非表示

en: Holy See (Vatican City State)
ja: 聖なる館（バチカン市国）

en: Home
ja: ホーム

en: Home Services
ja: ホームサービス

en: Home plans
ja: ホームプラン

en: Homepage + Inner Pages
ja: ホームページ+内部ページ

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hospitals
ja: 病院

en: Hotels & Travel
ja: ホテル＆旅行

en: Hour
ja: 時間

en: Houzez Grids
ja: Houzezグリッド

en: Houzez: Instagram Slider
ja: Houzez：Instagramスライダー

en: Houzez: Twitter Feeds
ja: Houzez：Twitterフィード

en: Hover Color
ja: ホバーカラー

en: How many Featured listings are included?
ja: いくつのおすすめリストが含まれていますか？

en: How many days data will show ? Default: 14
ja: データの表示日数は？デフォルト値：14

en: How many images are included per listing?
ja: リスティングごとに含まれる画像の数はいくつですか？

en: How many listings are included?
ja: いくつのリストが含まれていますか？

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: I agree with your <a href="%s">Terms & Conditions</a>
ja: あなたの<a href="%s">利用規約</a>に同意します

en: IDX Sidebar
ja: IDXサイドバー

en: INVOICE
ja: 請求書

en: IPINFO Location
ja: IPINFOの場所

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icon
ja: アイコン

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons Color
ja: アイコンの色

en: Icons for luxury home type property detail page
ja: 高級住宅タイプのプロパティ詳細ページのアイコン

en: If "Yes" it will fit according to screen size
ja: 「はい」の場合、画面サイズに合わせて調整されます

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
ja: 表示されていない場合は、ヘッダーの詳細検索がデフォルトで閉じた位置に表示されます。

en: If no, it will show price dropdowns
ja: いいえの場合は、価格のドロップダウンが表示されます

en: If no, users will get the auto generated password via email
ja: そうでない場合、ユーザーはメールで自動生成されたパスワードを取得します

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
ja: "Yes"に設定されている場合、フロントエンドロールエージェントからのすべてのユーザー登録はエージェントのカスタムポストタイプで自動作成になり、ロールエージェンシーは代理店カスタムポストタイプで自動作成になります

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
ja: もう通知されたくない場合は、アカウントを入力して、保存した検索を削除してください。ありがとうございます！

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
ja: アカウントをお持ちでない場合は、あなたのメールアドレスを入力して下のアカウントを作成することができます。あなたのアカウントの詳細はメールで確認されます。それ以外の場合は、

en: Image
ja: 画像

en: Image Banner Link:
ja: イメージバナーリンク：

en: Image Banner URL:
ja: 画像バナーURL：

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image Url:
ja: 画像URL：

en: Image/Gallery
ja: イメージギャラリー

en: Images Layout
ja: 画像のレイアウト

en: Images are for demo purpose only.
ja: 画像はデモ用です。

en: Images overlay ?
ja: イメージオーバーレイ？

en: Images uploader
ja: 画像アップローダ

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Infinite Scroll:
ja: 無限スクロール：

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
ja: 情報はhttps://dashboard.stripe.com/loginであなたのアカウントから取得されます。

en: Information
ja: 情報

en: Inherit from default accent color
ja: デフォルトのアクセントカラーから継承

en: Inquire about this property
ja: この物件についてのお問い合わせ

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Instagram Image
ja: Instagramイメージ

en: Instagram Profile
ja: Instagramプロファイル

en: Instagram Slider
ja: Instagramスライダー

en: Instagram access token:
ja: Instagramアクセストークン：

en: Instagram user ID:
ja: InstagramユーザーID：

en: Install
ja: インストール

en: Install %2$s
ja: ％2 $ sをインストールする

en: Install Plugins
ja: プラグインをインストールする

en: Install Required Plugins
ja: 必要なプラグインをインストールする

en: Installed But Not Activated
ja: インストールされているがアクティブ化されていない

en: Installed version:
ja: インストールされたバージョン：

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグイン％1 $ s（％2 $ d /％3 $ d）のインストール

en: Installing Plugin: %s
ja: プラグインのインストール：％s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグイン％1 $ sのインストールと有効化（％2 $ d /％3 $ d）

en: Interest Rate
ja: 金利

en: Invalid Nonce
ja: 無効なノンス

en: Invalid Nonce!
ja: 無効なNonce！

en: Invalid Request !
ja: 無効なリクエスト ！

en: Invalid email address!
ja: 無効なメールアドレス！

en: Invalid email address.
ja: 無効なメールアドレス。

en: Invalid password reset Key
ja: 無効なパスワードリセットキー

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
ja: 無効なユーザー名（特殊文字やスペースは使用しないでください）！

en: Invoice Details
ja: 請求の詳細

en: Invoice ID:
ja: 請求書ID：

en: Invoice Options
ja: 請求書オプション

en: Invoices
ja: 請求書

en: Iran
ja: イラン

en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン、イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Is Popular/Featured?
ja: 人気がありますか？

en: Is Visible?
ja: 見える？

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
ja: あなたが探しているものが見つからないようです。多分検索が助けることができます。

en: Italy
ja: イタリア

en: Item ID (Listing or Package id ):
ja: アイテムID（リスティングまたはパッケージID）：

en: Item Price:
ja: 商品価格：

en: JPEG 100% Quality
ja: JPEG 100％品質

en: JS or Google AdSense Code
ja: JSまたはGoogle AdSenseコード

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Join The Discussion
ja: ディスカッションに参加する

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Keep Advanced Search visible?
ja: 詳細検索を表示したままにしますか？

en: Kenya
ja: ケニア

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keyword Field
ja: キーワードフィールド

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korea
ja: 韓国

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 韓国、朝鮮民主主義人民共和国

en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyz Republic
ja: キルギス共和国

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Label
ja: ラベル

en: Labels
ja: ラベル

en: Land Area
ja: 土地面積

en: Land Area ( Only digits )
ja: 土地面積（数字のみ）

en: Land Area Postfix
ja: 土地区域接尾辞

en: Land Area Size Postfix
ja: 土地面積のサイズ

en: Land Area:
ja: 土地面積：

en: Land Size
ja: 土地サイズ

en: Language
ja: 言語

en: Language for datepicker
ja: datepickerの言語

en: Language:
ja: 言語：

en: Lao
ja: ラオス

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Last Message
ja: 最後のメッセージ

en: Last Name
ja: 苗字

en: Latest Tweets
ja: 最新のツイート

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Manager
ja: レイアウトマネージャ

en: Layout Manager Luxury Homes
ja: レイアウトマネージャー贅沢な家

en: Layout Manager Tabs
ja: レイアウトマネージャのタブ

en: Layout:
ja: レイアウト：

en: Leave it empty if you want to hide map on agency detail page.
ja: 代理店の詳細ページで地図を非表示にしたい場合は空白のままにしてください。

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left Align
ja: 左揃え

en: Left Sidebar
ja: 左側のサイドバー

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libraries
ja: 図書館

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: リビアアラブJamahiriya

en: License
ja: ライセンス

en: License:
ja: ライセンス：

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lightbox Logo
ja: ライトボックスのロゴ

en: Limit Geo auto complete to specific country
ja: ジオ自動補完を特定の国に限定する

en: Limit post number:
ja: 投稿番号を制限する：

en: Limit to Country
ja: 国に限定

en: Limit:
ja: 制限：

en: Line 1
ja: ライン1

en: Line 2
ja: 2行目

en: Line Chart
ja: 折れ線グラフ

en: Link
ja: リンク

en: Link Images To:
ja: 画像をリンクする：

en: Link:
ja: リンク：

en: Linked In
ja: リンクされた

en: LinkedIn Profile Link
ja: LinkedInプロフィールリンク

en: Linkedin URL
ja: リンク先のURL

en: Links Color
ja: リンクの色

en: Links Hover Background Color
ja: リンクのホバー背景色

en: Links Hover Background color
ja: リンクホバー背景色

en: Links Hover Color
ja: リンクホバーカラー

en: Links Hover background color
ja: リンクホバーの背景色

en: Links Hover color
ja: リンクホバー色

en: Links color
ja: リンク色

en: List View
ja: リストビュー

en: Listing
ja: リスト

en: Listing Included:
ja: 含まれるリスト：

en: Listing Payment
ja: お支払いの表示

en: Listing payment on
ja: 支払いの上場

en: Listing with Featured
ja: 注目のリスト

en: Listing with Featured Payment option
ja: 特典支払いオプション付きのリスティング

en: Listings
ja: リスト

en: Listings Included:
ja: リストに含まれるもの：

en: Listings Layout
ja: リスティングレイアウト

en: Listings Remaining:
ja: 残りのリスト：

en: Listings available
ja: 利用可能なリスト

en: Listings available:
ja: 利用可能なリスト：

en: Listings found
ja: リストが見つかりました

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Load More
ja: もっと読み込む

en: Loading Slider...
ja: スライダをロード中...

en: Loan Term (Years)
ja: ローン期間（年）

en: Local Flavor
ja: ローカルフレーバー

en: Local Services
ja: ローカルサービス

en: Location
ja: ロケーション

en: Log in | Register
ja: |ログイン登録

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Login & Register
ja: ログイン＆登録

en: Login for Review
ja: レビューのためにログイン

en: Login here
ja: ここでログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Link
ja: ロゴリンク

en: Logo Splash & Transparent Header
ja: ロゴスプラッシュ＆透明ヘッダー

en: Logos & Favicon
ja: ロゴ＆ファビコン

en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Luxury Homes ( Since v1.4.0 )
ja: ラグジュアリーホームズ（v1.4.0以降）

en: MAP
ja: 地図

en: MOBILE:
ja: モバイル：

en: MP4 File
ja: MP4ファイル

en: Macao
ja: マカオ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main Menu Transparent ?
ja: メインメニューは透明？

en: Make Featured
ja: 注目を集める

en: Make add property fields required.
ja: プロパティーフィールドを追加する必要があります。

en: Make your payment direct into our bank account. Please use order ID as the payment reference
ja: 私たちの銀行口座に直接支払いをしてください。支払い基準として注文IDを使用してください

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Manager
ja: マネージャー

en: Manager Role
ja: マネージャロール

en: Map
ja: 地図

en: Map Address
ja: マップアドレス

en: Map Cluster
ja: マップクラスター

en: Map Fullscreen
ja: マップフルスクリーン

en: Map View
ja: マップビュー

en: Mark this property as featured?
ja: このプロパティを特集としてマークしますか？

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク島

en: Mass Media
ja: マスメディア

en: Matching Submissions on %website_url
ja: ％website_urlでの投稿とのマッチング

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max Area
ja: 最大面積

en: Max Price
ja: 最大価格

en: Maximum Area Size
ja: 最大領域サイズ

en: Maximum File Size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Maximum Images
ja: 最大画像数

en: Maximum Price
ja: 最高価格

en: Maximum Price for Rent Only
ja: 賃貸専用の最高価格

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
ja: アドバンス検索フォームの最大価格リスト

en: Maximum Prices List for Rent Only
ja: 賃貸専用の最高価格リスト

en: Maximum images allow for single property.
ja: 最大画像で単一のプロパティが可能です。

en: Maximum posts to show:
ja: 表示する最大投稿数：

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
ja: アップロード画像の最大サイズ。例えば、10kb、500kb、1mb、10m、100mb

en: Maximum zoom level for Cluster to appear. Default 10
ja: クラスタが表示される最大ズームレベル。デフォルト10

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Me
ja: 私

en: Measurement Unit
ja: 測定単位

en: Measurement Unit Globally
ja: 測定ユニット

en: Membership
ja: 会員

en: Membership Cancelled on %website_url
ja: ％website_urlでメンバーシップがキャンセルされました

en: Membership Package
ja: メンバーシップパッケージ

en: Membership Payment
ja: 会員支払い

en: Membership payment on
ja: メンバーシップの支払いは

en: Memebership Plan
ja: 仲間プラン

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
ja: メニュー（「外観」 - >「メニュー」の下にメニューを作成してください）

en: Menu Background Color
ja: メニューの背景色

en: Menu Button Color
ja: メニューボタンの色

en: Menu Button Color for Splash
ja: スプラッシュのメニューボタンの色

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Sent Successfully!
ja: 送信に成功しました！

en: Message sent successfully!
ja: 送信に成功しました！

en: Messages
ja: メッセージ

en: Meta Position:
ja: メタの位置：

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア、連邦

en: Min Area
ja: 最小面積

en: Min Price
ja: 最小価格

en: Minify CSS
ja: CSSを縮小する

en: Minify JS
ja: JSを縮小する

en: Minimum 3 characters required
ja: 3文字以上必要

en: Minimum Area Size
ja: 最小エリアサイズ

en: Minimum Price
ja: 最低価格

en: Minimum Price for Rent Only
ja: 賃貸専用の最低価格

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
ja: アドバンス検索フォームの最低価格リスト

en: Minimum Prices List for Rent Only
ja: 賃貸専用の最低料金リスト

en: Minimum required version:
ja: 必要最小限のバージョン：

en: Minute
ja: 分

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Logo
ja: モバイルロゴ

en: Mobile Logo Splash
ja: モバイルロゴスプラッシュ

en: Mobile Menu
ja: モバイルメニュー

en: Mobile Number
ja: 携帯電話番号

en: Mobile Retina Logo
ja: モバイルRetinaロゴ

en: Mobile Retina Logo Splash
ja: モバイルRetina Logo Splash

en: Mobile Sticky Menu
ja: モバイルスティッキーメニュー

en: Mobile navigation border
ja: モバイルナビゲーションの境界線

en: Mobile:
ja: モバイル：

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Moldova, Republic of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 毎月

en: Monthly Payment
ja: 毎月の支払額

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: More Options
ja: より多くのオプション

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mortgage Payments:
ja: 住宅ローンの支払い：

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
ja: WordPressによって呼び出されるほとんどのスクリプトとスタイルシートには、バージョンを識別するクエリ文字列が含まれています。これにより、キャッシングなどの問題が発生し、最適な読み込み時間よりも短くなります。この設定をオンにすると、そのような文字列からクエリ文字列を削除できます。

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Multi Agents
ja: マルチエージェント

en: Multi Step
ja: マルチステップ

en: Multi Unit / Sub Listings
ja: マルチユニット/サブリスト

en: Multi Units / Sub Properties
ja: マルチユニット/サブプロパティ

en: Multi Units / Sub Properties for
ja: マルチユニット/サブプロパティ

en: My Properties
ja: 私のプロパティ

en: My location
ja: 私の場所

en: My profile
ja: 私のプロフィール

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: NEXT PROPERTY
ja: 次の物件

en: NOT PAID
ja: 未払い

en: Name
ja: 名

en: Name field is empty!
ja: 名前フィールドは空です！

en: Name for agency role
ja: 代理店の役割の名前

en: Name for agent role
ja: エージェントロールの名前

en: Name for buyer role
ja: バイヤーの役割の名前

en: Name for manager role
ja: マネージャロールの名前

en: Name for owner role
ja: 所有者ロールの名前

en: Name for seller role
ja: 売り手の役割の名前

en: Name of the client who gave feedback
ja: フィードバックを送ったクライアントの名前

en: Name:
ja: 名：

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Navigation Align
ja: ナビゲーションの調整

en: Near by
ja: 近所の

en: Near by Places
ja: 近くの場所

en: Nearby
ja: 近所の

en: Neighborhood
ja: ご近所

en: Neighborhood:
ja: ご近所：

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: Netherlands the
ja: オランダ

en: Never
ja: 絶対に

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New User Registration
ja: 新しいユーザー登録

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New featured submission on %website_url
ja: ％website_urlに新しく投稿された投稿

en: New featured upgrade on %website_url
ja: ％website_urlの新機能アップグレード

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
ja: ％sのエージェントの連絡先フォームを使用して、％sが送信した新しいメッセージ

en: New message sent by %s using contact form at %s
ja: ％sで連絡先フォームを使用して送信された新しいメッセージ

en: New message sent by %s using schedule contact form at %s
ja: ％sの予定連絡先フォームを使用して％sによって送信された新しいメッセージ

en: New paid submission on %website_url
ja: ％website_urlへの新しい有料提出

en: New password or confirm password is blank
ja: 新しいパスワードまたは確認パスワードが空白

en: New submission on %website_url
ja: ％website_urlへの新規投稿

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
ja: ％website_urlへの新規ユーザー登録。
    ユーザー名：％user_login_register、
    電子メール：％user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント＆rarr;

en: Next
ja: 次

en: Next post
ja: 次の投稿

en: Next/Prev Listings
ja: 次へ/前のリスト

en: Next/Prev Navigation:
ja: 次へ/前へナビゲーション：

en: Next/Prev properties
ja: 次/前のプロパティ

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Nightlife
ja: ナイトライフ

en: Niue
ja: ニウエ

en: No
ja: いいえ

en: No Property ID found
ja: プロパティIDが見つかりません

en: No Review
ja: レビューはありません

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ja: 措置は取られません。プラグイン％1 $ sはすでにアクティブでした。

en: No listings available
ja: 利用可能なリストはありません

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja: この時点でアクティブにできるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja: この時点でインストールできるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be updated at this time.
ja: 現時点で更新できるプラグインはありません。

en: No plugins to install, update or activate.
ja: インストール、更新、またはアクティブ化するプラグインはありません。

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ja: 有効にするプラグインは選択されていません。措置は取られません。

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ja: インストールするプラグインは選択されていません。措置は取られません。

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ja: 更新するプラグインは選択されていません。措置は取られません。

en: No record found
ja: レコードが見つかりません

en: None
ja: なし

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Not Installed
ja: インストールされていない

en: Not Paid
ja: 未払い

en: Note: Google Geo location not work in chrome without SSL (https://), you can enable IPINFO location below for Google chrome if you don not have SSL.
ja: 注：Google Geoの場所はSSL（https：//）のないクロムでは機能しません。SSLを使用していない場合は、Google ChromeのIPINFOの場所を有効にすることができます。

en: Note: will only work when main menu sticky disabled
ja: 注：メインメニューのスティッキーが無効になっている場合にのみ機能します

en: Note: will only work when mobile menu sticky disabled
ja: 注：モバイルメニューのスティッキーが無効になっている場合にのみ動作します

en: Nothing
ja: 何も

en: Number of Agencies to Display
ja: 表示する代理店の数

en: Number of Agents to Display
ja: 表示するエージェントの数

en: Number of Days
ja: 日数

en: Number of Expire Days
ja: 有効期限の日数

en: Number of Images to Show:
ja: 表示する画像の数：

en: Number of Items to Show:
ja: 表示する項目の数：

en: Number of Listings to Show
ja: 表示するリストの数

en: Number of Posts ( for masonry blog template )
ja: ポストの数（メーソンリーブログテンプレートの場合）

en: Number of decimal points?
ja: 小数点の数？

en: Number of featured listings to show
ja: 表示するおすすめのリストの数

en: Number of features to show in advanced search, add -1 for all.
ja: 高度な検索で表示する機能の数は、すべてを-1にします。

en: Number of listings to show
ja: 表示する件数

en: Number of photos
ja: 写真の枚数

en: Number of posts to show
ja: 表示する投稿の数

en: OFFICE:
ja: オフィス：

en: OGV File
ja: OGVファイル

en: OVERVIEW
ja: 概要

en: Off
ja: オフ

en: Office Number
ja: オフィス番号

en: Office Timing
ja: オフィスのタイミング

en: Offset
ja: オフセット

en: Offset posts:
ja: オフセットされた投稿：

en: Old Password
ja: 以前のパスワード

en: Old password is not correct
ja: 古いパスワードが正しくありません

en: Oman
ja: オマーン

en: On
ja: に

en: One
ja: 1

en: One Day
ja: ある日

en: One Hour
ja: 一時間

en: One Month
ja: 一か月

en: One Step
ja: ワンステップ

en: One Time
ja: 一度

en: One Week
ja: 一週間

en: One of the password field is empty!
ja: パスワードフィールドの1つが空です！

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja: ＆ldquo;％2 $ s＆rdquo;の1つの考え

en: Online
ja: オンライン

en: Only Homepage
ja: ホームページのみ

en: Only Inner Pages
ja: インナーページのみ

en: Only for Per Listings and Free ( Pay for Featured )
ja: 唯一のリストと無料（有料の有料）

en: Only for header style two, three and top bar
ja: ヘッダースタイルの2つ、3つ、上部バーのみ

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
ja: コンマ区切りの番号のみを指定します。ダッシュ、スペース、通貨記号を付けないでください。

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
ja: コンマ区切りの番号のみを指定します。小数点、ダッシュ、スペース、通貨記号を追加しないでください。

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
ja: いくつかのことが間違っています、もう一度やり直してください！

en: Oops something went wrong.
ja: おっと！何かが間違っていた。

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open on Google Maps
ja: Googleマップで開く

en: Open/Close Button Background Color
ja: 開閉ボタンの背景色

en: Open/Close Button Color
ja: 開閉ボタンの色

en: Opening Days
ja: オープニング日数

en: Opening Hours
ja: 営業時間

en: Optimizations
ja: 最適化

en: Optional - Custom Sub Title:
ja: オプション - カスタムサブタイトル：

en: Optional - Custom Title:
ja: オプション - カスタムタイトル：

en: Options Options
ja: オプションのオプション

en: Order
ja: 注文

en: Order By
ja: 注文する

en: Order By:
ja: 注文者：

en: Order Number
ja: 注文番号

en: Order Properties By
ja: 注文プロパティ

en: Order:
ja: 注文：

en: Other Features
ja: その他の機能

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay Color
ja: オーバーレイカラー

en: Overlay Color Opacity
ja: オーバーレイカラーの不透明度

en: Overlay Image
ja: オーバーレイ画像

en: Overlay Image
ja: オーバーレイ画像

en: Overlay Opacity
ja: オーバーレイの不透明度

en: Owner
ja: オーナー

en: Owner Role
ja: 所有者の役割

en: PAID
ja: 支払う

en: PREVIOUS PROPERTY
ja: 以前の財産

en: Package
ja: パッケージ

en: Package Activation
ja: パッケージのアクティブ化

en: Package Activation:
ja: パッケージの有効化：

en: Package Currency:
ja: パッケージ通貨：

en: Package Decimal:
ja: 小数点以下のパッケージ：

en: Package Details
ja: パッケージの詳細

en: Package Id
ja: パッケージID

en: Package Info
ja: パッケージ情報

en: Package Name
ja: パッケージ名

en: Package Name:
ja: パッケージ名：

en: Package Payment
ja: パッケージ支払い

en: Package Price
ja: パッケージ価格

en: Package Price:
ja: パッケージ価格：

en: Package Time:
ja: パッケージ時間：

en: Package stripe id (ex: gold_pack)
ja: パッケージストライプID（例：gold_pack）

en: Package:
ja: パッケージ：

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
ja: パッケージ電信送金およびその他の支払いゲートウェイの購入を有効にする

en: Page
ja: ページ

en: Page 404
ja: ページ404

en: Page Background
ja: ページ背景

en: Page Breadcrumb
ja: ページブレッドクラム

en: Page Description
ja: ページの説明

en: Page Header Options
ja: ページヘッダーオプション

en: Page Layout
ja: ページレイアウト

en: Page Navigation Options
ja: ページナビゲーションオプション

en: Page Sidebar
ja: ページサイドバー

en: Page Template Options
ja: ページテンプレートオプション

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Page Views
ja: ページビュー

en: Pages:
ja: ページ：

en: Paid
ja: 有料

en: Paid Submission
ja: 有料提出

en: Paid Submission is disabled
ja: 有料提出は無効です

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ領

en: Palestinian Territory, Occupied
ja: パレスチナ領、占領された

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Partner Details
ja: パートナーの詳細

en: Partner website address
ja: パートナーのウェブサイトアドレス

en: Partners
ja: パートナー

en: Password
ja: パスワード

en: Password *
ja: パスワード*

en: Password Updated
ja: パスワードの更新

en: Password has been changed, you can login now.
ja: パスワードは変更されました。今すぐログインできます。

en: Password reset successfully, you can login now.
ja: パスワードが正常にリセットされました。今すぐログインできます。

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致していません

en: Paste your CSS code here.
ja: ここにあなたのCSSコードを貼り付けてください。

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
ja: あなたのバナーJSまたはGoogle Adsenseコードを貼り付ける

en: Pay Listing
ja: 有料リスト

en: Pay Now
ja: 今払う

en: Pay with Credit Card
ja: クレジットカードで支払う

en: Pay with PayPal
ja: PayPalでお支払い

en: Pay with Wire Transfer
ja: 電信送金で支払う

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment & Membership
ja: お支払いと会員

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Payment Method:
ja: 支払方法：

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Payment Status:
ja: 支払い状況：

en: Payment details
ja: 支払詳細

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
ja: Paypal  -  Recycuring支払いID：

en: Paypal API Password
ja: Paypal APIのパスワード

en: Paypal API Signature
ja: Paypal API署名

en: Paypal API Username
ja: Paypal APIユーザー名

en: Paypal Client ID
ja: PaypalクライアントID

en: Paypal Client Secret Key
ja: Paypal Clientの秘密鍵

en: Paypal Receiving Email
ja: Paypal Receive Email

en: Paypal Recuring Profile
ja: Paypal回収プロフィール

en: Paypal Settings
ja: Paypalの設定

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
ja: Paypal、Stripe、2Checkout Api

en: Pending
ja: 保留中

en: Per Listing
ja: リストごとに

en: Per listing wire transfer purchase activate
ja: リスティングごとの電信送金による購入の有効化

en: Permission denied
ja: アクセス拒否

en: Peru
ja: ペルー

en: Pets
ja: ペット

en: Pharmacies
ja: 薬局

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone Number :
ja: 電話番号 ：

en: Phone Number:
ja: 電話番号：

en: Phone field is empty!
ja: 電話欄は空です！

en: Phone:
ja: 電話：

en: Photo
ja: 写真

en: Photos
ja: 写真

en: Photos Count
ja: 写真数

en: Pick a background color for the advanced search (default: #ffffff).
ja: 詳細検索の背景色を選択します（デフォルト：#ffffff）。

en: Pick background color for mobile menu
ja: モバイルメニューの背景色を選択

en: Pick border for header version 3
ja: ヘッダバージョン3のボーダーを選択

en: Pick button background color
ja: ピックボタンの背景色

en: Pick button hover background color
ja: ピックボタンホバーの背景色

en: Pick color for mobile menu button
ja: モバイルメニューボタンの色を選択

en: Pick color for mobile menu button for splash page
ja: スプラッシュページのモバイルメニューボタンの色を選択

en: Pick create listing button style
ja: リスト作成ボタンのスタイルを選択

en: Pick footer background color
ja: フッターの背景色を選択

en: Pick footer bottom background color
ja: フッターの下の背景色を選択

en: Pick footer color
ja: フッターの色を選択

en: Pick footer hover color
ja: フッターのホバー色を選択

en: Pick header top area background color
ja: ヘッダー上部領域の背景色を選択

en: Pick header top area icons color
ja: ヘッダー上部領域アイコンの色を選択

en: Pick header top area text color
ja: ヘッダーの上部領域のテキストの色を選択

en: Pick mobile menu dropdown links background color
ja: モバイルメニュードロップダウンリンクの背景色を選択

en: Pick mobile menu dropdown links color
ja: モバイルメニュードロップダウンリンクの色を選択

en: Pick mobile menu links color
ja: モバイルメニューリンクの色を選択

en: Pick mobile menu links hover background color
ja: モバイルメニューリンクの背景色を選択

en: Pick mobile menu links hover color
ja: モバイルメニューのリンク先の色を選択

en: Pick property details background color.
ja: プロパティの背景色を選択します。

en: Pick style for header top area
ja: ヘッダー上部領域のスタイルを選択

en: Pick text color like "other features" etc
ja: 「その他の機能」などのテキスト色を選択

en: Pick website primary color.
ja: ウェブサイトの原色を選択します。

en: Pick website primary hover color.
ja: ウェブサイトの主なホバーカラーを選択します。

en: Pick website secondary color.
ja: ウェブサイトセカンダリカラーを選択します。

en: Pick website secondary hover color.
ja: ウェブサイトのセカンダリホバーカラーを選択します。

en: Picture Url
ja: 画像URL

en: Pin Cluster
ja: ピンクラスタ

en: Pinterest Profile Link
ja: Pinterestプロフィールリンク

en: Pitcairn
ja: ピットケアンズ

en: Pitcairn Islands
ja: ピトケアン諸島

en: Place the pin the address above
ja: ピンを上に置きます

en: Plan Bathrooms
ja: バスルームの計画

en: Plan Bedrooms
ja: プランベッドルーム

en: Plan Description
ja: 計画の説明

en: Plan Image
ja: 計画イメージ

en: Plan Postfix
ja: Postfixを計画する

en: Plan Price
ja: 計画価格

en: Plan Size
ja: 計画サイズ

en: Plan Title
ja: 計画のタイトル

en: Please contact the administrator of this site for help.
ja: このサイトの管理者に連絡してください。

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ja: プラグインプロバイダに連絡し、WordPressのガイドラインに従ってプラグインをパッケージ化するよう依頼してください。

en: Please create page using compare properties template
ja: 比較プロパティテンプレートを使用してページを作成してください

en: Please enter only digits
ja: 数字のみ入力して下さい

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。電子メールで新しいパスワードを作成するためのリンクが表示されます。

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>wp-currencies plugin is required - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/
ja: 利用可能な通貨の一覧は、<a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies"> https://openexchangerates.org/currencies </a>をご覧ください。<br/> wp-currenciesプラグイン必要です -  https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
ja: Houzezテーマ機能プラグインをインストールして有効にしてください

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
ja: wp-currenciesプラグインをインストールして有効にしてください！

en: Please keep in mind currency switcher will not work if short price enabled.
ja: 短期価格が有効な場合、通貨スイッチャーは機能しませんのでご注意ください。

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
ja: Yelpはすべての国で動作していないことに注意してください。 Yelpが利用可能な国のリストは、<a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a>をご覧ください。

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
ja: 大文字でコンマ区切りの通貨コードを入力してください。

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
ja: すべてのコンバージョンの基本通貨として使用する基本通貨を選択してください。

en: Please set an icon. The entire list of icons can be found at <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'>FontAwesome project page</a>. For example, if an icon is named 'fa-angle-right', the value you have to add inside the field is 'angle-right'.
ja: アイコンを設定してください。アイコンの一覧は<a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'> FontAwesome project page </a>にあります。たとえば、アイコンの名前が 'fa-angle-right'の場合、フィールド内に追加する必要がある値は 'angle-right'です。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインが正常に起動しました。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインのアクティベーションに失敗しました。

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ja: プラグインが有効化されていません。このテーマには％sの上位バージョンが必要です。プラグインを更新してください。

en: Poland
ja: ポーランド

en: Poor
ja: 悪い

en: Popular?
ja: 人気がありますか？

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portugal, Portuguese Republic
ja: ポルトガル、ポルトガル

en: Position
ja: ポジション

en: Postal Code / Zip
ja: 郵便番号/郵便番号

en: Pre-Packaged
ja: プリパッケージ済み

en: Prev
ja: 前の

en: Previous post
ja: 前の投稿

en: Price
ja: 価格

en: Price & Currency
ja: 価格と通貨

en: Price (High to Low)
ja: 価格（高 - 低）

en: Price (Low to High)
ja: 価格（低い順）

en: Price Per Submission
ja: 提出価格

en: Price Postfix
ja: 価格Postfix

en: Price Postfix
ja: 価格Postfix

en: Price Prefix (ex: Start From)
ja: 価格プレフィックス（例：開始から）

en: Price Prefix (ex: Start from)
ja: 価格プレフィックス（例：開始位置）

en: Price Range Slider
ja: 価格帯スライダ

en: Price Range:
ja: 価格帯：

en: Price Table
ja: 価格表

en: Price To Make Listing Featured
ja: リストを注目させるための価格

en: Price:
ja: 価格：

en: Primary Color
ja: 原色

en: Primary Hover Color
ja: 一次ホバーカラー

en: Print
ja: 印刷

en: Print Invoice
ja: 請求書を印刷する

en: Print Property
ja: 印刷プロパティ

en: Print Property Logo
ja: プロパティのロゴを印刷する

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Private Note
ja: プライベートノート

en: Processing, Please wait...
ja: 処理中です、しばらくお待ちください...

en: Processing, please wait...
ja: 処理中です。しばらくお待ちください...

en: Professional Services
ja: プロフェッショナルサービス

en: Profile Info
ja: プロフィール情報

en: Profile updated
ja: プロフィール更新

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties Carousel V1
ja: プロパティカルーセルV1

en: Properties Carousel V2
ja: プロパティカルーセルV2

en: Properties Count
ja: プロパティ数

en: Properties Google Map
ja: プロパティGoogleマップ

en: Properties Grids
ja: プロパティグリッド

en: Properties IDs:
ja: プロパティID：

en: Properties Layout
ja: プロパティのレイアウト

en: Properties Map
ja: プロパティマップ

en: Properties Slider
ja: プロパティスライダ

en: Properties by IDs
ja: IDによるプロパティ

en: Properties listed:
ja: リストされたプロパティ：

en: Property
ja: プロパティ

en: Property Additional Details
ja: プロパティの追加情報

en: Property Agent
ja: プロパティエージェント

en: Property Area filter:
ja: プロパティエリアフィルタ：

en: Property City
ja: プロパティシティ

en: Property City filter:
ja: プロパティシティフィルタ：

en: Property Content Layout
ja: プロパティコンテンツのレイアウト

en: Property Deleted
ja: プロパティが削除されました

en: Property Description
ja: プロパティの説明

en: Property Detail Data
ja: プロパティ詳細データ

en: Property Detail Nav
ja: プロパティの詳細Nav

en: Property Detail Page
ja: プロパティ詳細ページ

en: Property Details
ja: 不動産の詳細

en: Property Details Background Color
ja: プロパティの詳細背景色

en: Property Documents
ja: プロパティ文書

en: Property Expirator
ja: プロパティエキスパイダー

en: Property Feature
ja: プロパティの特徴

en: Property Features
ja: プロパティの特徴

en: Property Features Icons
ja: プロパティの機能アイコン

en: Property Full Address
ja: プロパティフルアドレス

en: Property Gallery
ja: プロパティギャラリー

en: Property ID
ja: プロパティID

en: Property ID Prefix
ja: プロパティID接頭辞

en: Property ID will help to search property directly.
ja: プロパティIDは、プロパティを直接検索するのに役立ちます。

en: Property ID:
ja: プロパティID：

en: Property Label
ja: プロパティラベル

en: Property Label filter:
ja: プロパティラベルフィルタ：

en: Property Lightbox
ja: プロパティライトボックス

en: Property Listing Advanced Options
ja: プロパティリスト詳細オプション

en: Property Listings
ja: 不動産リスティング

en: Property Location
ja: プロパティの場所

en: Property Map?
ja: プロパティマップ？

en: Property Media
ja: プロパティメディア

en: Property Neighbourhood
ja: プロパティーの近所

en: Property Price
ja: 不動産価格

en: Property Setting
ja: プロパティ設定

en: Property Size
ja: プロパティのサイズ

en: Property Size:
ja: プロパティのサイズ：

en: Property State
ja: プロパティの状態

en: Property State filter:
ja: プロパティ状態フィルタ：

en: Property Status
ja: プロパティステータス

en: Property Status filter:
ja: プロパティステータスフィルタ：

en: Property Status:
ja: プロパティステータス：

en: Property Title
ja: プロパティタイトル

en: Property Title :
ja: プロパティタイトル：

en: Property Title or Content
ja: プロパティタイトルまたはコンテンツ

en: Property Top Area Default Active Tab
ja: プロパティトップエリアデフォルトアクティブタブ

en: Property Top Type
ja: プロパティトップタイプ

en: Property Type
ja: 物件のタイプ

en: Property Type filter:
ja: プロパティタイプフィルタ：

en: Property Type:
ja: 物件のタイプ：

en: Property URL :
ja: プロパティURL：

en: Property address, street, zip or property ID
ja: 物件の住所、番地、郵便番号または物件ID

en: Property by ID
ja: ID別プロパティ

en: Property description and price
ja: プロパティの説明と価格

en: Property detail page sticky navigation. only for Default layout
ja: プロパティの詳細ページのスティッキーナビゲーション。デフォルトのレイアウトのみ

en: Property features
ja: プロパティの機能

en: Property images
ja: プロパティ画像

en: Property label filter:
ja: プロパティラベルフィルタ：

en: Property listings
ja: 不動産のリスト

en: Property location
ja: プロパティの場所

en: Property media
ja: プロパティメディア

en: Property top area.
ja: プロパティの上部領域。

en: Provide agent email address, Agent related messages from contact form on property details page, will be sent on this email address.
ja: エージェントのメールアドレス、プロパティの詳細ページの連絡フォームからのエージェント関連のメッセージをこのメールアドレスに送信します。

en: Provide currency sign. For Example: $.
ja: 通貨記号を入力してください。例：$。

en: Provide the decimal point separator. For Example: .
ja: 小数点区切り記号を入力します。例えば： 。

en: Provide the thousands separator. For Example: ,
ja: 桁区切り文字を入力します。例えば： 、

en: Provide website url.
ja: ウェブサイトのURLを提供する

en: Provided Email address is invalid!
ja: 提供されたメールアドレスが無効です！

en: Public Services & Government
ja: 公共サービスと政府

en: Publishable Key
ja: パブリッシュ可能なキー

en: Published
ja: 発行済み

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Purchase Date:
ja: 購入日：

en: Qatar
ja: カタール

en: Radius
ja: 半径

en: Radius Unit
ja: 半径単位

en: Radius:
ja: 半径：

en: Rate This Property
ja: このプロパティを評価する

en: Re-List
ja: リリスト

en: Reactivate Listing
ja: リストを再活性化する

en: Reactivated
ja: 再活性化

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read More Link:
ja: 続きを読むリンク：

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
ja: あなたの最初の投稿を公開する準備ができましたか？ <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>

en: Real Estate
ja: 不動産

en: Recently used
ja: 最近使用された

en: Recommend image size 1170 x 738
ja: 画像サイズ1170 x 738

en: Recommended
ja: おすすめ

en: Recommended size 85 x 85
ja: 推奨サイズ85 x 85

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Recurring Payment on %website_url
ja: ％website_urlでの定期支払い

en: Register
ja: 登録

en: Register here
ja: ここに登録

en: Register successful, redirecting...
ja: 成功した登録、リダイレクト...

en: Related posts
ja: 関連記事

en: Religious Organizations
ja: 宗教団体

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Remove From Featured
ja: おすすめから削除

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
ja: JS＆CSSファイルからバージョンパラメータを削除する

en: Remove dark gradient overlay over the featured image
ja: 注目画像の上に暗いグラデーションオーバーレイを削除する

en: Remove dark gradient overlay over the images
ja: 画像上の暗いグラデーションオーバーレイを削除する

en: Removed
ja: 削除済み

en: Reply <i class="fa fa-angle-right"></i>
ja: 返信<i class = "fa fa-angle-right"> </ i>

en: Reply Message
ja: 返信メッセージ

en: Request info
ja: リクエスト情報

en: Request not valid
ja: 要求は無効です

en: Required
ja: 必須

en: Required Fields
ja: 必須フィールド

en: Required Update not Available
ja: 必要な更新が利用できない

en: Requires Update
ja: 更新が必要です

en: Reset Marker
ja: リセットマーカー

en: Reset Password
ja: パスワードを再設定する

en: Reset password Session key expired.
ja: パスワードリセットセッションキーが期限切れです。

en: Restaurants
ja: レストラン

en: Restrict user admin panel access
ja: ユーザー管理パネルへのアクセスを制限する

en: Result Limit
ja: 結果制限

en: Retina Logo
ja: Retinaロゴ

en: Retina Logo Splash  & Transparent Header
ja: Retina Logo Splash＆Transparent Header

en: Return to Required Plugins Installer
ja: 必要なプラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Retype Password
ja: パスワードを再入力してください

en: Reunion
ja: 再会

en: Review
ja: レビュー

en: Review & Ratings
ja: レビューと評価

en: Review & Ratings Approved by Admin
ja: 管理者によって承認されたレビューと評価

en: Review Title
ja: レビュータイトル

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews & Rating
ja: レビューと評価

en: Revolution Slider
ja: 革命スライダー

en: Right Align
ja: 右揃え

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: Roles on regsiter form
ja: 改訂版の役割

en: Roles on user profile page which will account user to change his role
ja: 自分の役割を変更するためにユーザーを説明するユーザープロファイルページの役割

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rooms
ja: 部屋

en: Rooms:
ja: 部屋：

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: SEND ME THE INVOICE
ja: インボイスを送ってください

en: SEND MESSAGE
ja: メッセージを送る

en: Saint Barthelemy
ja: 聖バルトレミー

en: Saint Barthélemy
ja: 聖バセレミー

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin
ja: サンマルタン

en: Saint Martin (French part)
ja: サンマルタン（フランス語部分）

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエールとミケロン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントとグレナディーン

en: Sale or Rent Price
ja: 販売または賃貸価格

en: Same as defined in Theme Options
ja: テーマオプションで定義されているのと同じ

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
ja: Sandbox =テストAPI。 LIVE =実質支払いAPI

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメプリンシペ

en: Satelite
ja: 衛星

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: セーブ

en: Save as draft
ja: 下書きとして保存

en: Save search option on search result page
ja: 検索結果ページに検索オプションを保存

en: Save this Search?
ja: この検索を保存しますか？

en: Saved Searches
ja: 保存された検索

en: Schedule Tour
ja: スケジュールツアー

en: Schedule a Tour
ja: ツアーを予約する

en: Schools
ja: 学校

en: Screen fix
ja: スクリーン修正

en: Scroll To Top?
ja: トップにスクロールします？

en: Search
ja: サーチ

en: Search Agent
ja: 検索エージェント

en: Search Button Background Color
ja: 検索ボタンの背景色

en: Search Button Border Color
ja: 検索ボタンの枠線の色

en: Search Button Text Color
ja: 検索ボタンのテキストの色

en: Search City, State or Area
ja: 市、州または地域を検索する

en: Search Fields
ja: 検索フィールド

en: Search Invoices
ja: 請求書の検索

en: Search Listing
ja: 検索リスト

en: Search Options
ja: 検索オプション

en: Search Pages
ja: 検索ページ

en: Search Parameters:
ja: 検索パラメータ：

en: Search Position
ja: 検索位置

en: Search Position
ja: 検索位置

en: Search Reslt Page
ja: 検索結果ページ

en: Search Result Page
ja: 検索結果ページ

en: Search Results for "%s" Query
ja: "％s"クエリの検索結果

en: Search Sidebar
ja: サイドバーを検索

en: Search State, City or Area
ja: 州、市または区域の検索

en: Search Style
ja: 検索スタイル

en: Search Width
ja: 検索の幅

en: Search criteria for bedrooms and bathrooms
ja: ベッドルームとバスルームの検索条件

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
ja: 検索が保存されます。検索に一致する新しいプロパティが公開されると、電子メール通知が届きます

en: Search listing
ja: 検索リスト

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
ja: 2番目の価格（レンタルまたは平方フィートのオプション価格を表示）

en: Second Price (Optional)
ja: セカンドプライス（オプション）

en: Secondary Color
ja: 二次色

en: Secondary Hover Color
ja: セカンダリホバーカラー

en: Secret Key
ja: 秘密鍵

en: Section Title
ja: セクションタイトル

en: Security check failed!
ja: セキュリティチェックに失敗しました！

en: Select Attachment
ja: アタッチメントを選択

en: Select City
ja: 都市を選択

en: Select Header Type
ja: ヘッダタイプの選択

en: Select Images
ja: 画像を選択

en: Select Listings layout for half map.
ja: ハーフマップのリスティングレイアウトを選択してください。

en: Select Listings layout for taxonomy page.
ja: Taxonomyページのリストレイアウトを選択します。

en: Select Package:
ja: パッケージを選択：

en: Select Pages
ja: ページの選択

en: Select Role
ja: 役割を選択

en: Select Sidebar
ja: サイドバーを選択

en: Select Term
ja: タームの選択

en: Select Type
ja: タイプの選択

en: Select Type *
ja: タイプの選択*

en: Select an Slider
ja: スライダの選択

en: Select city which has this area.
ja: このエリアを持つ都市を選択します。

en: Select count for similar properties.
ja: 類似のプロパティの数を選択します。

en: Select country which has this state.
ja: この状態の国を選択してください。

en: Select default country
ja: デフォルトの国を選択

en: Select default view for listing page( will not work for listing template style 3 )
ja: リスティングページのデフォルトビューを選択します（テンプレートスタイルのリストを表示するためには機能しません3）

en: Select expiry time for selected currency.
ja: 選択した通貨の有効期限を選択します。

en: Select graph type
ja: グラフの種類を選択

en: Select header style
ja: ヘッダースタイルを選択

en: Select layout for search result page.
ja: 検索結果ページのレイアウトを選択します。

en: Select navigation align
ja: ナビゲーションアラインメントを選択

en: Select on which pages you want to show search
ja: 検索を表示するページを選択する

en: Select properties layout for search result page.
ja: 検索結果ページのプロパティレイアウトを選択します。

en: Select result page properties default display order.
ja: 結果ページのプロパティのデフォルトの表示順序を選択します。

en: Select search position
ja: 検索位置を選択

en: Select search style
ja: 検索スタイルを選択

en: Select search width
ja: 検索幅を選択

en: Select state which has this city.
ja: この都市を持つ州を選択してください。

en: Select taxonomies ( type, status, city, state, features, neighbourhood, labels ) pages layout
ja: 分類を選択（タイプ、ステータス、都市、州、機能、近所、ラベル）ページのレイアウト

en: Select taxonomy page listings default display order.
ja: タクソノミのページリストのデフォルトの表示順序を選択します。

en: Select terms & conditions page
ja: 条件を選択してください

en: Select the Appropriate Rent Status
ja: 適切な賃料のステータスを選択してください

en: Select the measurement unit for advanced searches
ja: 高度な検索のために測定単位を選択する

en: Select the measurement unit you will use on the website
ja: ウェブサイトで使用する測定単位を選択します

en: Select tour date
ja: ツアー日を選択

en: Select type for similer properties.
ja: シミュレータのプロパティのタイプを選択します。

en: Select view for similar properties.
ja: 同様のプロパティのビューを選択します。

en: Select yelp terms.
ja: yelp termsを選択します。

en: Select your custom font options for headings ( h1, h2, h3, h3 etc ).
ja: 見出し（h1、h2、h3、h3など）のカスタムフォントオプションを選択します。

en: Select your custom font options for your headers.
ja: ヘッダーのカスタムフォントオプションを選択します。

en: Select your custom font options for your main body font.
ja: 本体フォント用のカスタムフォントオプションを選択します。

en: Select your custom font options for your mobile menu.
ja: モバイルメニューのカスタムフォントオプションを選択します。

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
ja: 選択した領域は、すべてのコンバージョンのベース領域として使用されます。

en: Seller
ja: 売り手

en: Seller ID / Account Number
ja: 売り手ID /口座番号

en: Seller Role
ja: 売り手の役割

en: Send
ja: 送信

en: Send Direct Message
ja: ダイレクトメッセージを送信

en: Send Emails
ja: メールを送る

en: Send Message
ja: メッセージを送る

en: Send the new user an email about their account.
ja: 新しいユーザーに自分のアカウントに関するメールを送信します。

en: Sending info
ja: 送信情報

en: Sending user info, please wait...
ja: ユーザー情報を送信しています。しばらくお待ちください...

en: Senegal
ja: セネガル

en: Sent for Approval
ja: 承認のために送信されました

en: Sent for approval
ja: 承認のために送信されました

en: Serbia
ja: セルビア

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
ja: サーバーエラー：サーバーで電子メール機能が動作していることを確認してください！

en: Session key expired.
ja: セッションキーの有効期限が切れました。

en: Set as Featured
ja: おすすめとして設定

en: Set as recurring payment
ja: 定期支払いとして設定

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
ja: スペースの高さを設定します。要素間に空白を追加すると、要素を美しく区切ることができます。

en: Set property content area type.
ja: プロパティのコンテンツエリアタイプを設定します。

en: Set property top area type.
ja: プロパティの上部領域タイプを設定します。

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Share Property
ja: 共有プロパティ

en: Shopping
ja: ショッピング

en: Short Description
ja: 簡単な説明

en: Short Price
ja: 短期価格

en: Show
ja: ショー

en: Show
ja: ショー

en: Show Advanced Search ?.
ja: 高度な検索を表示しますか？

en: Show Agent Contact Form ?
ja: 代理店連絡フォームを表示しますか？

en: Show Calender for Year Built Field ?
ja: 築年数のカレンダーを表示しますか？

en: Show Child
ja: 子供を見る

en: Show Child:
ja: ショーチャイルド：

en: Show Count
ja: ショーカウント

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show Friend's faces
ja: 友達の顔を見る

en: Show Graph
ja: グラフを表示する

en: Show Page Posts
ja: ページの投稿を表示

en: Show Search
ja: 検索を表示する

en: Show Slider for Price?
ja: 価格のスライダを表示しますか？

en: Show Specific Sidebar?
ja: 特定のサイドバーを表示しますか？

en: Show dropdowns for Property Location ( City, Neighborhood, County/state, country ) ?
ja: プロパティの場所のドロップダウンを表示する（市区町村、近所、郡/州、国）？

en: Show dropdowns for Property Location ?
ja: プロパティの場所のドロップダウンを表示しますか？

en: Show featured properties
ja: 注目のプロパティを表示

en: Show for This Page
ja: このページの表示

en: Show latest posts by category
ja: カテゴリ別に最新の投稿を表示する

en: Show photos from Flickr.
ja: Flickrの写真を表示する。

en: Show properties
ja: プロパティを表示する

en: Show properties Recently viewed properties
ja: プロパティを表示最近表示したプロパティ

en: Show properties by IDs
ja: プロパティをIDで表示する

en: Show property type, status, features, cities, states
ja: プロパティタイプ、ステータス、機能、都市、州を表示する

en: Show single property by id
ja: idで単一のプロパティを表示する

en: Show/Hide Data
ja: データの表示/非表示

en: Show/Hide Fields
ja: フィールドの表示/非表示

en: Show/Hide Half map advanced search fields
ja: ハーフマップの詳細検索フィールドの表示/非表示

en: Show/Hide advanced search fields
ja: 高度な検索フィールドの表示/非表示

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Sign In / Register
ja: サインイン/登録

en: Similar Properties
ja: 同様のプロパティ

en: Similar Type
ja: 同様のタイプ

en: Similar View
ja: 類似のビュー

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single Property
ja: 単一プロパティ

en: Sint Maarten (Dutch part)
ja: シント・マールテン（オランダ語）

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Size
ja: サイズ

en: Size Postfix
ja: サイズ接尾辞

en: Size Prefix
ja: サイズ接頭辞

en: Size:
ja: サイズ：

en: Skype:
ja: Skype：

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider - Overlay Text
ja: スライダ - オーバーレイテキスト

en: Slider Image
ja: スライダーイメージ

en: Slides To Scroll:
ja: スクロールするスライド：

en: Slides To Show:
ja: 表示するスライド：

en: Slogan
ja: スローガン

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja: スロバキア（スロバキア共和国）

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social Icon
ja: ソーシャルアイコン

en: Social Icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Social Info
ja: 社会情報

en: Social Media
ja: ソーシャルメディア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Somalia, Somali Republic
ja: ソマリア、ソマリア共和国

en: Some errors occurred! Please try again.
ja: いくつかのエラーが発生しました！もう一度お試しください。

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
ja: 誰かが新しい電信送金を注文しました

en: Something went wrong with the plugin API.
ja: プラグインAPIで問題が発生しました。

en: Sorry No Result Found
ja: 申し訳ありません。

en: Sorry No Results Found
ja: 申し訳ありませんが見つかりました結果

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 申し訳ありませんが、検索条件に一致するものはありません。別のキーワードでもう一度お試しください。

en: Sort by:
ja: 並び替え：

en: Source
ja: ソース

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア州とサウス・サンドイッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Specific Pages
ja: 特定のページ

en: Splash Page
ja: スプラッシュページ

en: Splash Page Layout
ja: スプラッシュページのレイアウト

en: Splash Page Logo Link
ja: スプラッシュページのロゴリンク

en: Splash Page Subtitle
ja: スプラッシュページの字幕

en: Splash Page Title
ja: スプラッシュページのタイトル

en: Splash/Banner Search dropdown
ja: スプラッシュ/バナー検索ドロップダウン

en: Square Feet Text
ja: 平方フィートのテキスト

en: Square Meters
ja: 平方メートル

en: Square Meters Text
ja: 平方メートルテキスト

en: Square feet
ja: 平方フィート

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Standard Logo Height
ja: 標準ロゴの高さ

en: Standard Logo Width
ja: 標準ロゴ幅

en: Start date
ja: 開始日

en: State
ja: 状態

en: State required
ja: 州が必要

en: State/County
ja: 州/郡

en: State/county:
ja: 州/郡：

en: States
ja: 州

en: Stats
ja: 統計

en: Stats Graph
ja: 統計グラフ

en: Status
ja: 状態

en: Status:
ja: 状態：

en: Step
ja: ステップ

en: Sticky Advanced Search
ja: スティッキーアドバンス検索

en: Sticky Menu
ja: スティッキーメニュー

en: Sticky Mobile
ja: スティッキーモバイル

en: Sticky Sidebar
ja: スティッキーサイドバー

en: Street View
ja: ストリートビュー

en: Street address (64 characters max)
ja: 住所（最大64文字）

en: Street address required
ja: 住所が必要です

en: Stripe
ja: ストライプ

en: Stripe Consumer Profile
ja: ストライプ消費者プロファイル

en: Stripe Publishable Key
ja: ストライプ公開可能キー

en: Stripe Secret Key
ja: ストライプシークレットキー

en: Stripe Settings
ja: ストライプ設定

en: Style
ja: スタイル

en: Style One
ja: スタイルワン

en: Style Two
ja: スタイル2

en: Style for Google Map
ja: Googleマップのスタイル

en: Styling
ja: スタイリング

en: Sub Listings
ja: サブリスト

en: Sub Menu Background
ja: サブメニューの背景

en: Sub Menu Dropdown
ja: サブメニュードロップダウン

en: Sub Title:
ja: 副題：

en: Sub listings
ja: サブリスト

en: Subject for Admin - Expired Listing
ja: 管理者の対象 - 期限切れのリスト

en: Subject for Admin - Featured Submission
ja: 管理者の主題 - おすすめの投稿

en: Subject for Admin - New wire Transfer
ja: 管理対象 - 新しい電信送金

en: Subject for Admin - Paid Submission
ja: 管理者 - 有料提出の対象

en: Subject for Admin - Submission
ja: 管理者のための件名 - 提出

en: Subject for Approved Listing
ja: 承認されたリスティングの件名

en: Subject for Expired Listing
ja: 期限切れのリストの件名

en: Subject for Featured Submission
ja: 特集投稿の対象

en: Subject for Free Listing Expired
ja: フリーリストが期限切れになる件名

en: Subject for Matching Submissions
ja: 提出物のマッチング対象

en: Subject for Membership Cancelled
ja: メンバーシップの対象がキャンセルされました

en: Subject for New User Admin Notification
ja: 新しいユーザー管理通知の件名

en: Subject for New User Notification
ja: 新規ユーザー通知の件名

en: Subject for New wire Transfer
ja: 新しい電信送金の対象

en: Subject for Paid Submission
ja: 有料提出の件名

en: Subject for Purchase Activated
ja: 購入の対象

en: Subject for Recurring Payment
ja: 定期支払いの件名

en: Subject for Submission
ja: 提出の対象

en: Submission & Featured Payment
ja: 提出と特典支払い

en: Submission Fee:
ja: 提出料：

en: Submission Payment
ja: 提出支払い

en: Submit
ja: 提出する

en: Submit Form Fields
ja: フォームフィールドを送信する

en: Submit Property
ja: プロパティを送信

en: Submit Review
ja: レビュー送信

en: Submited Listings Should be Approved by Admin?
ja: 提出されたリストは管理者によって承認されるべきですか？

en: Submitting, Please wait...
ja: 送信中です、しばらくお待ちください...

en: Subtitle
ja: 字幕

en: Successfull
ja: 成功した

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suggested size 2000px x 700px
ja: 推奨サイズ2000px x 700px

en: Supermarket
ja: スーパーマーケット

en: Support
ja: サポート

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
ja: スバールバル諸島とヤンマイエン諸島

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバルとヤン・マイエン

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Switzerland, Swiss Confederation
ja: スイス、スイス連邦

en: Syrian Arab Republic
ja: シリアアラブ共和国

en: TGMPA v%s
ja: TGMPA v％s

en: Tablet & Mobile logo (Width/Height) Option
ja: タブレット＆モバイルのロゴ（幅/高さ）オプション

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs One
ja: タブ1

en: Tabs Two
ja: タブ2

en: Tabs Vertical
ja: 垂直タブ

en: Tags:
ja: タグ：

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Taiwan, Province of China
ja: 台湾、中国

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Tanzania, United Republic of
ja: タンザニア、連合共和国

en: Tax
ja: 税金

en: Tax Number
ja: 税番号

en: Tax Number:
ja: 税番号：

en: Taxes
ja: 税金

en: Taxonomies Layout
ja: タクソノミーのレイアウト

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy:
ja: 分類：

en: Team
ja: チーム

en: Terms & Conditions
ja: 利用規約

en: Terrain
ja: 地形

en: Terrible
ja: 恐ろしい

en: Testimonial Details
ja: 評価の詳細

en: Testimonial Text
ja: ご挨拶

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Testimonials Type:
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Text:
ja: テキスト：

en: Thailand
ja: タイ

en: Thank You Page
ja: ありがとうございましたページ

en: Thank You text
ja: 感謝のテキスト

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
ja: ありがとうございました。支払い方法については、メールでご確認ください。

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
ja: 入力した電子メールは無効です。もう一度お試しください。

en: The email field is empty.
ja: 電子メールフィールドは空です。

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja: このテーマとの最大の互換性を確保するため、次のプラグインを最新のバージョンに更新する必要があります：％1 $ s。

en: The following plugin was activated successfully:
ja: 以下のプラグインが正常に起動しました：

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
ja: 次の推奨プラグインは現在無効です：％1 $ s。

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
ja: 次の必須プラグインは現在無効です：％1 $ s。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールとアクティベーションのプロセスが開始されています。このプロセスは、一部のホストでは時間がかかることがありますので、しばらくお待ちください。

en: The installation of %1$s failed.
ja: ％1 $ sのインストールに失敗しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールプロセスが開始されています。このプロセスは、一部のホストでは時間がかかることがありますので、しばらくお待ちください。

en: The message has been sent.
ja: メッセージが送信されました。

en: The recommended image size in 2000 x 1000.
ja: 推奨画像サイズは2000 x 1000です。

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ja: リモートプラグインパッケージは複数のファイルで構成されていますが、ファイルはフォルダにパッケージ化されていません。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja: リモートプラグインパッケージに目的のスラッグを含むフォルダが含まれていないため、名前の変更が機能しませんでした。

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
ja: 選択されたステータスに基づいて、家賃が表示されます。

en: The request is invalid or malformed.
ja: 要求は無効であるか、または形式が正しくありません。

en: The response parameter is invalid or malformed.
ja: 応答パラメータが無効または不正です。

en: The response parameter is missing.
ja: 応答パラメータがありません。

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ja: 秘密パラメータが無効または不正です。

en: The secret parameter is missing.
ja: 秘密のパラメータがありません。

en: Theme Options
ja: テーマのオプション

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ja: インストール、更新、またはアクティブ化するために、1つまたは複数の必須プラグインまたは推奨プラグインがあります。

en: There is an update available for: %1$s.
ja: ％1 $ sの利用可能なアップデートがあります。

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
ja: このメールは既に別のユーザーによって使用されています。別のものをお試しください。

en: This applies for the calendar field type available for properties.
ja: これは、プロパティで使用可能なカレンダフィールドタイプに適用されます。

en: This email address is already registered
ja: このメールアドレスはすでに登録されています

en: This email address is already registered.
ja: このメールアドレスはすでに登録されています。

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
ja: このメールアドレスは、プロパティの詳細ページからエージェントに送信されたメッセージのコピーを受け取ります。

en: This is not a valid request
ja: これは有効なリクエストではありません

en: This must be a URL.
ja: これはURLでなければなりません。

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ja: このプラグインは、あなたのテーマと互換性があるように更新する必要があります。

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
ja: このテーマでは、％1 $ sというプラグインが推奨されています。

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
ja: このテーマには次のプラグインが必要です：％1 $ s。

en: This username is already registered.
ja: このユーザー名はすでに登録されています。

en: Thousands Separator
ja: 千のセパレータ

en: Thread success fully created!
ja: スレッドの成功は完全に作成！

en: Three
ja: 三

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail height
ja: サムネイルの高さ

en: Thumbnail width
ja: サムネイルの幅

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Time
ja: 時間

en: Time :
ja: 時間：

en: Time Period
ja: 期間

en: Time field is empty!
ja: 時間フィールドは空です！

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Title
ja: タイトル

en: Title / Position
ja: タイトル/位置

en: Title Color Scheme
ja: タイトルカラースキーム

en: Title/Position
ja: タイトル/位置

en: Title:
ja: タイトル：

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
ja: <span class = "count">（％s）</ span>を有効にするには

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
ja: <span class = "count">（％s）</ span>をインストールするには

en: To be paid
ja: 支払う

en: To:
ja: に：

en: Togo
ja: 行く

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Top Bar
ja: トップバー

en: Top Bar Left Area
ja: 上部バー左領域

en: Top Bar Right Area
ja: トップバー右領域

en: Top Menu
ja: トップメニュー

en: Total
ja: 合計

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Total Fee:
ja: 総額：

en: Total Invoices:
ja: 総請求書：

en: Total Price:
ja: 合計金額：

en: Transparent Header
ja: 透明なヘッダー

en: Transparent Links Hover color
ja: トランスペアレントリンクのホバーカラー

en: Transparent Links color
ja: トランスペアレントリンクの色

en: Transportation
ja: 交通

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: 七面鳥

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークスカイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Twitter Profile Link
ja: Twitterプロフィールリンク

en: Twitter URL
ja: TwitterのURL

en: Two
ja: 二

en: Type
ja: タイプ

en: Type your message here...
ja: ここにメッセージを入力してください...

en: Types
ja: タイプ

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Under Approved
ja: 承認済み

en: Under Banners ( Sliders, Map, Video etc )
ja: バナー（スライダー、地図、ビデオなど）

en: Under Navigation
ja: ナビゲーション中

en: Under banner ( Slider, Map etc )
ja: アンダーバナー（スライダー、地図など）

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: United States Virgin Islands
ja: アメリカ合衆国領ヴァージン諸島

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unlimited Images
ja: 無制限の画像

en: Unlimited Listings
ja: 無制限のリスティング

en: Unlimited listings
ja: 無制限のリスト

en: Unlimited listings ?
ja: 無制限のリスティング？

en: Unverified Nonce!
ja: 未確認のNonce！

en: Update
ja: 更新

en: Update %2$s
ja: ％2 $ sを更新

en: Update Agent
ja: 更新エージェント

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
ja: 利用可能な更新<span class = "count">（％s）</ span>

en: Update Password
ja: パスワードの更新

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
ja: APIの種類の選択に応じてPayPal、Stripe、2Checkoutの設定を更新する

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新

en: Update Profile Picture
ja: プロファイルの更新画像

en: Update Property
ja: プロパティの更新

en: Update Required
ja: アップデートしてください

en: Update Review
ja: アップデートレビュー

en: Update recommended
ja: 推奨アップデート

en: Updated Date
ja: 更新日

en: Updated on
ja: 更新日

en: Updating Currency, Please wait...
ja: 通貨を更新しています、お待ちください...

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグイン％1 $ s（％2 $ d /％3 $ d）を更新しています

en: Updating Plugin: %s
ja: プラグインの更新中：％s

en: Updating, Please wait...
ja: 更新中、しばらくお待ちください...

en: Upgrade Package
ja: アップグレードパッケージ

en: Upgrade message from the plugin author:
ja: プラグインの作成者からメッセージをアップグレード：

en: Upgrade to Featured
ja: 注目にアップグレード

en: Upgrade to Featured Listing
ja: 注目リストへのアップグレード

en: Upgrade to featured listing on
ja: 特集リストへのアップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Gallery Images:
ja: ギャラリー画像をアップロード：

en: Upload an image below if you selected yes.
ja: はいを選択した場合は下の画像をアップロードしてください。

en: Upload an image that will be used as cover for the video. Image size have to be at least 810px x 430px.
ja: ビデオの表紙として使用される画像をアップロードします。画像サイズは少なくとも810ピクセル×430ピクセルでなければなりません。

en: Upload company logo for invoices.
ja: 請求書の会社ロゴをアップロードします。

en: Upload icon for Rooms.
ja: 部屋のアップロードアイコン。

en: Upload icon for bathrooms.
ja: バスルームのアップロードアイコン。

en: Upload icon for bedrooms.
ja: ベッドルームのアップロードアイコン。

en: Upload icon for garage size.
ja: ガレージサイズのアイコンをアップロードします。

en: Upload icon for garage.
ja: ガレージのアップロードアイコン。

en: Upload icon for property ID.
ja: プロパティIDのアップロードアイコン。

en: Upload icon for property land size.
ja: プロパティランドサイズのアイコンをアップロードします。

en: Upload icon for property size.
ja: プロパティサイズのアイコンをアップロードします。

en: Upload icon for year built.
ja: 作成された年のアップロードアイコン。

en: Upload image
ja: 画像をアップロードする

en: Upload logo for lightbox.
ja: ライトボックスのロゴをアップロードします。

en: Upload map cluster icon.
ja: 地図クラスタアイコンをアップロードします。

en: Upload video image
ja: ビデオ画像をアップロードする

en: Upload your custom iPad icon (72px by 72px).
ja: カスタムiPadアイコン（72ピクセル×72ピクセル）をアップロードします。

en: Upload your custom iPad retina icon (144px by 144px).
ja: あなたのカスタムiPadの網膜のアイコン（144pxで144px）をアップロードします。

en: Upload your custom iPhone icon (57px by 57px).
ja: カスタムiPhoneアイコンをアップロードします（57ピクセルx 57ピクセル）。

en: Upload your custom iPhone retina icon (114px by 114px).
ja: あなたのカスタムiPhoneの網膜のアイコン（114pxで114px）をアップロードします。

en: Upload your custom logo for email header.
ja: メールヘッダのカスタムロゴをアップロードします。

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
ja: モバイルスプラッシュページのカスタムロゴをアップロードします。

en: Upload your custom logo for splash page and transparent header.
ja: スプラッシュページと透明なヘッダーのカスタムロゴをアップロードします。

en: Upload your custom site favicon.
ja: カスタムサイトのfaviconをアップロードします。

en: Upload your custom site logo for mobiles.
ja: 携帯用のカスタムサイトロゴをアップロードします。

en: Upload your custom site logo for print property.
ja: 印刷用のカスタムサイトロゴをアップロードします。

en: Upload your custom site logo.
ja: カスタムサイトのロゴをアップロードします。

en: Upload your retina logo (optional).
ja: あなたの網膜ロゴをアップロードします（オプション）。

en: Upload your retina logo for mobile splash page(optional).
ja: モバイルスプラッシュページのためのあなたの網膜ロゴをアップロードします（オプション）。

en: Upload your retina logo for mobiles (optional).
ja: 携帯電話用の網膜ロゴをアップロードします（オプション）。

en: Upload your retina logo for splash page and transparent header (optional).
ja: スプラッシュページと透明ヘッダー（オプション）用の網膜ロゴをアップロードします。

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uruguay, Eastern Republic of
ja: ウルグアイ、東部共和国

en: Use %matching_submissions as matching submissions list
ja: 提出リストと一致する％matching_submissionsを使用する

en: Use Save Search Feature.
ja: 検索機能の保存を使用します。

en: Use Small Header
ja: 小さなヘッダーを使用する

en: Use google maps with ssl
ja: sslでGoogleマップを使用する

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
ja: スタイルを作成するにはhttps://snazzymaps.com/を使用してください

en: Use minify version of js files
ja: jsファイルの縮小版を使用する

en: Use pin cluster on google map
ja: Googleマップのピンクラスタを使用する

en: User Account Menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: User Agent ID
ja: ユーザーエージェントID

en: User ID ( Buyer ):
ja: ユーザーID（購入者）：

en: User Role:
ja: ユーザーの役割：

en: User Roles
ja: ユーザーロール

en: User dropdown menu after logged In
ja: ログイン後のユーザードロップダウンメニュー

en: User dropdown sub menu after logged In
ja: ログイン後のユーザードロップダウンメニュー

en: User registration is disabled in this demo.
ja: このデモではユーザー登録ができません。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username ( Buyer Name ):
ja: ユーザー名（購入者名）：

en: Username *
ja: ユーザー名*

en: Username or Email
ja: ユーザー名または電子メール

en: Username:
ja: ユーザー名：

en: Users can type the password on registration form
ja: ユーザーは登録フォームにパスワードを入力できます

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Valid email address required
ja: 有効なメールアドレスが必要です

en: Valid file formats
ja: 有効なファイル形式

en: Value
ja: 値

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ja: ベネズエラ、ボリビア共和国

en: Version
ja: バージョン

en: Version 1
ja: バージョン1

en: Version 2
ja: バージョン2

en: Version 3
ja: バージョン3

en: Version 4
ja: バージョン4

en: Very Good
ja: とても良い

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Audio
ja: ビデオオーディオ

en: Video Format
ja: ビデオフォーマット

en: Video Image
ja: ビデオ画像

en: Video Loop
ja: ビデオループ

en: Video Overlay
ja: ビデオオーバーレイ

en: Video URL
ja: 動画のURL

en: Video Url
ja: 動画URL

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: View
ja: ビュー

en: View All Results
ja: すべての結果を表示

en: View Details
ja: 詳細を見る

en: View Listing
ja: リスト表示

en: View My Properties
ja: マイプロパティを表示する

en: View Photos
ja: 写真を見る

en: View Profile
ja: プロフィールを見る

en: View Public Profile
ja: パブリックプロフィールを見る

en: View listings
ja: リストを見る

en: View my listing
ja: 私のリストを見る

en: View my listings
ja: 私のリストを見る

en: Views
ja: ビュー

en: Vimeo
ja: ヴィエモ

en: Virgin Islands, British
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: バージン諸島、米国

en: Virtual Tour
ja: バーチャル・ツアー

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
ja: 訪問者は賃貸物件価格の値がより低いと予想していますので、最低賃料と最低賃料の値段を下に提示してください

en: WEBM File
ja: WEBMファイル

en: Waiting for approval.
ja: 承認待ち。

en: Walk Score
ja: ウォークスコア

en: WalkScore
ja: ウォークスコア

en: Walkscore
ja: ウォークスコアー

en: Walkscore APi Key
ja: ウォークスコアーAPiキー

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
ja: APIを追加しないとWalkscoreの情報は表示されません。

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリスとフツナ

en: Want to set single listing expire days?
ja: 単一のリストの有効期限を設定したいですか？

en: We didn't find any results
ja: 結果は見つかりませんでした

en: We didn’t find any results
ja: 結果は見つかりませんでした

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
ja: ％website_urlで電信送金のお支払いリクエストを受け取りました。
    できるだけ早く物件を提出するため、以下の指示に従ってください。
    請求書番号は、％invoice_no、金額：％total_priceです。
    指示：％payment_details。

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
ja: Googleでは、API Consoleキーを入手して、テーマオプションでコードを投稿することを強くお勧めします。 <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">こちら</a>から入手できます。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website URL
ja: ウェブサイトのURL

en: Website Url
ja: ウェブサイトのURL

en: Website:
ja: ウェブサイト：

en: Week
ja: 週間

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weekly Payment
ja: 毎週の支払い

en: Welcome Title
ja: ウェルカムタイトル

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: What information do you want to display in agent data container?
ja: エージェントデータコンテナに表示する情報は何ですか？

en: What keyword field should search from ?
ja: どのキーワードフィールドから検索する必要がありますか？

en: What would you like to show on top bar left area.
ja: 左上のバーの上に何を表示しますか？

en: What would you like to show on top bar right area.
ja: トップバーの右側に何を表示しますか？

en: What you want to show Splash/Banner Search type 1 first field dropdown data ?
ja: 何を表示したいかスプラッシュ/バナー検索タイプ1の最初のフィールドドロップダウンデータ？

en: What's Nearby?
ja: 近くに何がありますか？

en: What's my Flickr ID?
ja: 私のFlickr IDは何ですか？

en: When add/edit property feature set font awesome icon class
ja: プロパティーセットのフォントを追加/編集するときにすばらしいアイコンクラス

en: Where to Show the currency?
ja: 通貨を表示する場所は？

en: Which city has this area?
ja: このエリアにはどの都市がありますか？

en: Which country has this state?
ja: この国はどの国にありますか？

en: Which state has this city?
ja: この都市にはどの州がありますか？

en: Widgets in this area will be show in footer column four
ja: このエリアのウィジェットはフッター欄4に表示されます

en: Widgets in this area will be show in footer column one
ja: このエリアのウィジェットはフッターの列1に表示されます

en: Widgets in this area will be show in footer column three
ja: このエリアのウィジェットはフッター欄3に表示されます

en: Widgets in this area will be show in footer column two
ja: このエリアのウィジェットはフッター欄2に表示されます

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
ja: このエリアのウィジェットは、代理店のテンプレートと代理店の詳細ページに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
ja: このエリアのウィジェットは、エージェントテンプレートと詳細な詳細ページに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in create listing sidebar.
ja: このエリアのウィジェットはリスト作成サイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in idx template sidebar.
ja: このエリアのウィジェットはidxテンプレートのサイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
ja: この領域のウィジェットはページのサイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
ja: このエリアのウィジェットはプロパティリストのサイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
ja: このエリアのウィジェットは検索結果ページに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
ja: このエリアのウィジェットは、単一のプロパティのサイドバーに表示されます。

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
ja: このエリアのウィジェットはブログのサイドバーに表示されます。

en: Width:
ja: 幅：

en: Will effect on all searches
ja: すべての検索に影響します

en: Will only work with header 4, you can choose header 4 from theme options
ja: ヘッダー4でのみ動作し、テーマオプションからヘッダー4を選択できます

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
ja: ワイヤー支払いを受け取った - 購入を有効にする

en: Wire instructions for direct payment
ja: 直接支払いのための配線手順

en: WordPress Repository
ja: ワードプレスリポジトリ

en: Write a Review
ja: レビューを書く

en: Write a testimonial into the textarea.
ja: テキストエリアにお客様の声をお書きください。

en: Write private note for this property, it will not display for public
ja: このプロパティのプライベートノートを書きます。公開されません

en: Write private note for this property, it will not display for public.
ja: このプロパティのプライベートノートを書くと、公開されません。

en: Year
ja: 年

en: Year Built
ja: 築年

en: Year Built:
ja: 建築年：

en: Yelp Distance Unit.
ja: イエップ距離単位。

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client ID.
ja: あなたがクライアントIDを追加しないと、Yelp情報は表示されません。

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client Secret Key.
ja: クライアント秘密鍵を追加しないと、Yelp情報は表示されません。

en: Yelp result limit
ja: Yelpの結果制限

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yes
ja: はい

en: Yes
ja: はい

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
ja: ログインしていないか、このプロパティはログインしているユーザーに属していません。

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents to provide further details related to property.
ja: あなたは、PDFファイル、地図画像、またはその他の文書を添付して、財産に関する詳細を提供することができます。

en: You can contact %s via email %s
ja: あなたは電子メール％s経由で％sに連絡できます

en: You can find overlay images in images -> overlay directory
ja: オーバーレイイメージは、images  - > overlayディレクトリにあります。

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
ja: 投稿を追加/編集中に特集したプロパティのチェックボックスをクリックして投稿を投稿することができます

en: You can select multiple pages
ja: 複数のページを選択できます

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
ja: あなたはリストタイトルとして％listing_title、リストリンクとして％listing_urlを使うことができます

en: You don't have any favorite properties yet!
ja: あなたはまだお気に入りのプロパティを持っていません！

en: You don't have any package! You need to buy your package.
ja: あなたはパッケージを持っていません！あなたはあなたのパッケージを購入する必要があります。

en: You don't have any properties yet!
ja: まだプロパティはありません！

en: You don't have any saved search
ja: あなたは保存された検索を持っていません

en: You have a new message on
ja: あなたに新しいメッセージがあります

en: You have already used your free package, please choose different package.
ja: 既に無料パッケージを使用していますので、別のパッケージを選択してください。

en: You have new message!
ja: あなたは新しいメッセージを持っています！

en: You have received a message from:
ja: あなたからのメッセージを受け取りました：

en: You have received a message from:
ja: あなたからのメッセージを受け取りました：

en: You have received new message from:
ja: あなたからの新しいメッセージを受け取りました：

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
ja: パッケージ内のすべての「特集」リストを使用しました。

en: You ordered a new Wire Transfer
ja: 新しい電信送金を注文しました

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
ja: YouTube、Vimeo、SWFファイル、MOVファイルに対応

en: Your Current Package
ja: あなたの現在のパッケージ

en: Your Email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your Supported Currencies.
ja: サポートされている通貨。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
ja: 現在のパッケージでは、より多くのプロパティを公開することはできません！メンバーシップをアップグレードする必要があります。

en: Your information
ja: あなたの情報

en: Your listing approved
ja: あなたのリスティングは承認済み

en: Your listing expired
ja: あなたのリストは期限切れです

en: Your message empty!
ja: あなたのメッセージは空です！

en: Your message is empty!
ja: あなたのメッセージは空です！

en: Your new listing on %website_url
ja: ％website_urlの新しいリスティング

en: Your purchase was activated
ja: 購入が有効になりました

en: Your review
ja: あなたのレビュー

en: Your username and password on %website_url
ja: ％website_urlのユーザー名とパスワード

en: Youtube Url
ja: YouTubeのURL

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zip
ja: ジップ

en: Zip/Post Code
ja: 郵便番号

en: Zip/Postal Code:
ja: 郵便番号/郵便番号：

en: Zipcode required
ja: 郵便番号が必要です

en: [%s] Account Downgraded
ja: [％s]アカウントのダウングレード

en: and
ja: そして

en: at
ja: 〜で

en: ba
ja: バ

en: bath
ja: 浴

en: baths
ja: お風呂

en: bed
ja: ベッド

en: beds
ja: ベッド

en: by
ja: 〜によって

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日々

en: fax:
ja: ファックス：

en: from
ja: から

en: houzez login widget
ja: houzezログインウィジェット

en: ie: english, spanish, french
ja: ie：英語、スペイン語、フランス語

en: if donnot add address then map will not show on property detail page.
ja: donnotアドレスを追加すると、マップはプロパティの詳細ページに表示されません。

en: in
ja: に

en: kosovo
ja: コソボ

en: login with facebook
ja: facebookでログイン

en: login with google
ja: googleでログイン

en: login with yahoo
ja: yahooでログイン

en: mobile:
ja: モバイル：

en: month
ja: 月

en: months
ja: 数ヶ月

en: more details here
ja: 詳細はこちら

en: office:
ja: オフィス：

en: out of
ja: から

en: powered by
ja: 搭載

en: reCAPTCHA Failed:
ja: reCAPTCHAに失敗しました：

en: reviews
ja: レビュー

en: share
ja: シェア

en: status
ja: 状態

en: success
ja: 成功

en: to
ja: に

en: unknown
ja: 未知の

en: unlimited listings
ja: 無制限のリスト

en: week
ja: 週間

en: weekly
ja: 毎週

en: weeks
ja: 週

en: year
ja: 年

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
ja: 請求書番号として％invoice_no、リストタイトルとして％listing_title、リストIDとして％listing_idを使用できます

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
ja: 請求書番号として％invoice_no、合計価格として％total_price、支払詳細として％payment_detailsを使用することができます

en: you can use %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
ja: あなたはリストタイトルとして％listing_titleを、リストIDとして％listing_idを使うことができます

en: you don't have the right to delete this
ja: あなたはこれを削除する権利がありません

en: zipCode
ja: 郵便番号
