Houzez Theme - en to th translation catalogue (2432 entries)

en:  - All -
th:  - ทั้งหมด -

en:  - For exmaple https://vimeo.com/120596335
th:  - สำหรับตัวอย่าง https://vimeo.com/120596335

en:  - Paste page URL from SoundCloud
th:  - วาง URL ของหน้าเว็บจาก SoundCloud

en:  Featured Payment
th:  การชำระเงินที่โดดเด่น

en:  The type field is empty.
th:  ฟิลด์ประเภทว่างเปล่า

en:  The username field is empty.
th:  ช่องชื่อผู้ใช้ว่างเปล่า

en:  package on
th:  แพคเกจ

en: %1$s at %2$s
th: % 1 $ s ที่% 2 $ s

en: %1$s installed and activated successfully.
th: % 1 $ s ติดตั้งและเปิดใช้งานสำเร็จแล้ว

en: %1$s installed successfully.
th: ติดตั้งสำเร็จ% 1 $ s แล้ว

en: %1$s, %2$s
th: % 1 $ s,% 2 $ s

en: %s
th: % s

en: %s Email address is not configured!
th: % s ที่อยู่อีเมลไม่ได้รับการกำหนดค่า!

en: %s Select a %s Package
th: % s เลือกแพคเกจ% s

en: %s Target Email address is not properly configured!
th: ที่อยู่อีเมลเป้าหมาย% s ไม่ได้รับการกำหนดค่าอย่างถูกต้อง!

en: %s ago
th: % s ที่ผ่านมา

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
th: % submission_title as property title,% submission_url เป็น URL การส่งคุณสมบัติ

en: %user_login_register as username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
th: % user_login_register as username,% user_pass_register as user password,% user_email_register เป็นอีเมล์ผู้ใช้ใหม่

en: &larr; Older Comments
th: และ larr; ความคิดเห็นเก่า

en: ( max 20 )
th: (สูงสุด 20)

en: *minimum 270px x 270px
th: * ต่ำสุด 270px x 270px

en: 1 to 20
th: 1 ถึง 20

en: 2Checkout(Beta)
th: 2Checkout (Beta)

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
th: 3 หรือ 4 หลักมักพบในแถบลายเซ็น

en: 360° Virtual Tour
th: ทัวร์เสมือนจริง 360 องศา

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
th: <p> หากคุณไม่มีคีย์แล้วไปที่ <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ kbd> เพื่อสร้าง
            ตั้งค่าคีย์ที่เกี่ยวข้องใน <kbd> คีย์ไซต์ </ kbd> และ
            <kbd> คีย์ลับ </ kbd> </ p>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-left"></i></span>
th: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-left"> </ i> </ span>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-right"></i></span>
th: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-right"> </ i> </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
th: <span class = "font24"> การค้นหาขั้นสูงช่วงราคาสำหรับแถบเลื่อนราคา </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Widget Area Size range.</span>
th: <span class = "font24"> ช่วงขนาดวิดเจ็ตในการค้นหาขั้นสูง </ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
th: <span class = "font24"> รายการที่ได้รับอนุมัติ </ span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
th: <span class = "font24"> ห้องนอนและห้องน้ำ </ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
th: <span class = "font24"> การชำระเงินโดยตรง / การโอนเงินผ่านธนาคาร </ span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
th: <span class = "font24"> รายการที่หมดอายุแล้ว </ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
th: <span class = "font24"> รายชื่อที่หมดอายุแล้วส่งใหม่เพื่อขออนุมัติ </ span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
th: <span class = "font24"> การส่งที่น่าสนใจต่อรายชื่อ </ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
th: <span class = "font24"> รายการฟรีที่หมดอายุแล้ว </ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
th: <span class = "font24"> การส่งข้อมูลที่ตรงกัน </ span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
th: <span class = "font24"> ยกเลิกการเป็นสมาชิก </ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
th: <span class = "font24"> ผู้ใช้ที่ลงทะเบียนใหม่ </ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
th: <span class = "font24"> การโอนสายใหม่ </ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
th: <span class = "font24"> แพคเกจและรายการจัดส่งฟรี </ span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
th: <span class = "font24"> การส่งแบบชำระเงินตามรายการ </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
th: <span class = "font24"> ซื้อแพคเกจที่เปิดใช้งาน </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
th: <span class = "font24"> ซื้อที่เปิดใช้งาน </ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
th: <span class = "font24"> การชำระเงินที่เกิดซ้ำ </ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
th: <span class = "font24"> ราคาค่าเช่า </ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
th: <span class = "font24"> Social Link 1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
th: <span class = "font24"> Social Link 2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
th: <span class = "font24"> Social Link 3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
th: <span class = "font24"> Social Link 4 </ span>

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
th: <strong> ข้อผิดพลาด! </ strong> โปรดกรอกข้อมูลในฟิลด์ที่จำเป็นต่อไปนี้

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
th: <strong> ข้อผิดพลาด! </ strong> อัปโหลดภาพอย่างน้อยหนึ่งภาพ

en: <strong>HOUZEZ09:</strong> Only homepage revolution slider will be import, other sliders can be find in download zip file in "houzez09 slider" folder.
th: <strong> HOUZEZ09: </ strong> แถบเลื่อนการปฏิวัติหน้าแรกเท่านั้นที่จะนำเข้าคุณสามารถค้นหาแถบเลื่อนอื่น ๆ ได้ในไฟล์ซิปดาวน์โหลดในโฟลเดอร์ "houzez09 slider"

en: <strong>Normal Page:</strong> Create page using "Advanced Search Result" template.<br/><strong>Half Map:</strong> Create page using "Property Listings Half Map" template.
th: <strong> หน้าปกติ: </ strong> สร้างหน้าโดยใช้เทมเพลต "ผลการค้นหาขั้นสูง" <br/> <strong> แผนที่ครึ่ง: </ strong> สร้างหน้าโดยใช้เทมเพลต

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
th: วิดเจ็ตที่แสดงแถบเลื่อน / ภาพขนาดย่อที่มีรูปภาพ instagram

en: A widget that shows latest tweets from twitter profile
th: วิดเจ็ตที่แสดงทวิตล่าสุดจากโปรไฟล์ Twitter

en: AGENTS
th: ตัวแทน

en: ALL
th: ทั้งหมด

en: About Agency
th: เกี่ยวกับ Agency

en: About WP Currencies
th: เกี่ยวกับสกุลเงิน WP

en: About me
th: เกี่ยวกับฉัน

en: About site widget
th: เกี่ยวกับวิดเจ็ตไซต์

en: Account Downgraded,
th: บัญชีที่ปรับลดแล้ว,

en: Account Information
th: ข้อมูลเกี่ยวกับบัญชี

en: Account role
th: บทบาทบัญชี

en: Actions
th: การปฏิบัติ

en: Activate
th: กระตุ้น

en: Activate %2$s
th: เปิดใช้งาน% 2 $ s

en: Active
th: คล่องแคล่ว

en: Active Life
th: ชีวิตที่ใช้งาน

en: Adapt to container width
th: ปรับให้เข้ากับความกว้างของตู้คอนเทนเนอร์

en: Add More
th: เพิ่มอีก

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Agent
th: เพิ่มตัวแทนใหม่

en: Add New Property form.
th: เพิ่มแบบฟอร์มคุณสมบัติใหม่

en: Add Property Options
th: เพิ่มตัวเลือกอสังหาริมทรัพย์

en: Add SoundCloud Audio:
th: เพิ่ม SoundCloud Audio:

en: Add a responsive mortgage calculator widget
th: เพิ่มเครื่องมือเครื่องคิดเลขจำนองที่ตอบสนองต่อ

en: Add image banner 300x300 or 300x250
th: เพิ่มแบนเนอร์ภาพ 300x300 หรือ 300x250

en: Add new property
th: เพิ่มพร็อพเพอร์ตี้ใหม่

en: Add video page url:
th: เพิ่ม URL ของหน้าวิดีโอ:

en: Add/Edit Images
th: เพิ่ม / แก้ไขรูปภาพ

en: Added
th: ที่เพิ่ม

en: Additional Details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Additional Features
th: คุณลักษณะเพิ่มเติม

en: Additional Info
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Additional Information:
th: ข้อมูลเพิ่มเติม:

en: Additional details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Additional message is as follows.
th: ข้อความเพิ่มเติมมีดังนี้

en: Additional message is.
th: ข้อความเพิ่มเติมคือ

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address Icon
th: ไอคอนที่อยู่

en: Address(*only street name and building no)
th: ที่อยู่ (* เฉพาะชื่อถนนและอาคาร)

en: Address:
th: ที่อยู่:

en: Adds support for Facebook Like Box.
th: เพิ่มการสนับสนุน Facebook Like Box

en: Advanced
th: สูง

en: Advanced Search
th: การค้นหาขั้นสูง

en: Advanced Search Measurement Unit
th: หน่วยวัดผลการค้นหาขั้นสูง

en: Advanced button color
th: สีปุ่มขั้นสูง

en: Advanced search over headers map, video etc background color
th: การค้นหาขั้นสูงเหนือส่วนหัวของภาพสีพื้นหลังของวิดีโอ ฯลฯ

en: Advanced search over headers map, video etc text color
th: การค้นหาขั้นสูงเหนือหัวกระดาษแผนที่วิดีโอสีข้อความอื่น ๆ

en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

en: After
th: หลังจาก

en: After Login Redirect Page
th: หลังจากเปลี่ยนเส้นทางการเข้าสู่ระบบ

en: After Price Label
th: หลังจากป้ายราคา

en: After Price Label (ex: monthly)
th: หลังจากป้ายราคา (เช่น: รายเดือน)

en: Agencies
th: หน่วยงาน

en: Agencies Options
th: ตัวเลือกของหน่วยงาน

en: Agency
th: หน่วยงาน

en: Agency Data.
th: ข้อมูลเอเจนซี่

en: Agency Information
th: ข้อมูลของเอเจนซี่

en: Agency License
th: ใบอนุญาตของเอเจนซี่

en: Agency Location
th: สถานที่ตั้งของเอเจนซี่

en: Agency Location at Google Map*
th: ตำแหน่งหน่วยงานที่ Google Map *

en: Agency Name
th: ชื่อเอเจนซี่

en: Agency Profile Info
th: ข้อมูลโปรไฟล์เอเจนซี

en: Agency Role
th: บทบาทของเอเจนซี

en: Agency Sidebar
th: แถบด้านข้างของเอเจนซี่

en: Agent
th: ตัวแทน

en: Agent Category
th: ประเภทตัวแทน

en: Agent Contact
th: ตัวแทนติดต่อ

en: Agent Contact Form
th: แบบฟอร์มติดต่อตัวแทน

en: Agent Contact Form Bottom
th: แบบฟอร์มติดต่อตัวแทนด้านล่าง

en: Agent Contact Form in Sidebar ?
th: ฟอร์มการติดต่อตัวแทนใน Sidebar?

en: Agent Contact Form in Sidebar for Mobiles ?
th: แบบฟอร์มติดต่อตัวแทนในแถบด้านข้างสำหรับโทรศัพท์มือถือ?

en: Agent Data (Choose agent from the list below)
th: ข้อมูลตัวแทน (เลือกตัวแทนจากรายการด้านล่าง)

en: Agent Detail Form
th: ฟอร์มรายละเอียดตัวแทน

en: Agent Forms
th: แบบฟอร์มตัวแทน

en: Agent Information
th: ข้อมูลตัวแทน

en: Agent Name
th: ชื่อตัวแทน

en: Agent Profile Info
th: ข้อมูลโปรไฟล์ตัวแทน

en: Agent Responsible
th: ตัวแทนรับผิดชอบ

en: Agent Role
th: บทบาทตัวแทน

en: Agent Sidebar
th: แถบด้านข้างตัวแทน

en: Agent bottom
th: ตัวแทนด้านล่าง

en: Agent contact form on lightbox
th: แบบฟอร์มติดต่อตัวแทนในไลท์บ็อกซ์

en: Agent data (Choose agent from the list below)
th: ข้อมูลตัวแทน (เลือกตัวแทนจากรายการด้านล่าง)

en: Agents
th: ตัวแทน

en: Agents Options
th: ตัวเลือกตัวแทน

en: Agents Search
th: การค้นหาตัวแทน

en: Agents Type:
th: ตัวแทนประเภท:

en: Agents:
th: ตัวแทน:

en: Aland Islands
th: เกาะ Aland

en: Aland Islands
th: เกาะ Aland

en: Albania
th: แอลเบเนีย

en: Algeria
th: แอลจีเรีย

en: Align:
th: ตําแหน่ง:

en: All
th: ทั้งหมด

en: All - Button Text:
th: ข้อความปุ่มทั้งหมด:

en: All - button url:
th: URL ปุ่มทั้งหมด:

en: All <span class="count">(%s)</span>
th: ทั้งหมด <span class = "count"> (% s) </ span>

en: All Areas
th: ทุกพื้นที่

en: All Categories
th: ทุกประเภท

en: All Cities
th: เมืองทั้งหมด

en: All Countries
th: ทุกประเทศ

en: All Labels
th: ป้ายกำกับทั้งหมด

en: All Posts Link
th: ลิงก์ทั้งหมด

en: All Posts Text
th: ข้อความทั้งหมดของโพสต์

en: All States
th: ทุกรัฐ

en: All Status
th: สถานะทั้งหมด

en: All Types
th: ทุกประเภท

en: All installations and activations have been completed.
th: การติดตั้งและการเปิดใช้งานทั้งหมดเสร็จสิ้นแล้ว

en: All installations have been completed.
th: การติดตั้งเสร็จสิ้นแล้ว

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
th: ปลั๊กอินทั้งหมดที่ติดตั้งและใช้งานได้สำเร็จ % 1 $ s

en: Allow login via Facebook ?
th: อนุญาตให้เข้าสู่ระบบผ่านทาง Facebook หรือไม่?

en: Allow login via Google ?
th: อนุญาตการเข้าสู่ระบบผ่านทาง Google หรือไม่?

en: Allow login via Yahoo ?
th: อนุญาตการเข้าสู่ระบบผ่านทาง Yahoo?

en: Allow user to change area prefix?
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนคำนำหน้าพื้นที่ได้หรือไม่?

en: Already have an account?
th: มีบัญชีแล้วหรือยัง?

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Amount Financed:
th: จำนวนเงินที่ได้รับ:

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะติดตั้ง% 1 $ s: <strong>% 2 $ s </ strong>

en: Andorra
th: อันดอร์รา

en: Angola
th: แองโกลา

en: Anguilla
th: แองกวิลลา

en: Annual cost of Loan:
th: ต้นทุนเงินกู้ประจำปี:

en: Antarctica
th: ทวิปแอนตาร์กติกา

en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบาร์บูดา

en: Any
th: ใด

en: Apple iPad Icon
th: ไอคอน Apple iPad

en: Apple iPad Retina Icon
th: ไอคอน iPad Retina ของ Apple iPad

en: Apple iPhone Icon
th: ไอคอน iPhone ของ Apple

en: Apple iPhone Retina Icon
th: ไอคอน Apple iPhone Retina

en: Approved
th: ได้รับการอนุมัติ

en: Are you sure you want to delete?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบ?

en: Are you sure you want to make this a featured listing?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการกำหนดให้เป็นรายการเด่น

en: Are you sure you want to relist this property?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการ relist property นี้?

en: Are you sure you want to remove from featured listing?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการนำออกจากรายการเด่น

en: Area
th: พื้นที่

en: Area Range Slider
th: แถบเลื่อนช่วงพื้นที่

en: Area Size
th: ขนาดพื้นที่

en: Area Size ( Only digits )
th: ขนาดพื้นที่ (เฉพาะตัวเลข)

en: Area Switcher
th: ตัวสลับพื้นที่

en: Areas
th: พื้นที่

en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

en: Arts & Entertainment
th: ศิลปะและความบันเทิง

en: Aruba
th: อารูบา

en: Attachments
th: สิ่งที่แนบมา

en: Audio Format
th: รูปแบบเสียง

en: Australia
th: ออสเตรเลีย

en: Austria
th: ออสเตรีย

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Author Archive
th: คลังข้อมูลผู้แต่ง

en: Author Data.
th: ข้อมูลผู้แต่ง

en: Author Profile Info
th: ข้อมูลโปรไฟล์ผู้เขียน

en: Author data
th: ข้อมูลผู้แต่ง

en: Auto Complete
th: อัตโนมัติสมบูรณ์

en: Auto Generate Property ID ?
th: สร้างรหัสคุณสมบัติหรือไม่

en: Auto Play
th: เล่นอัตโนมัติ

en: Auto Play Speed:
th: ความเร็วในการเล่นอัตโนมัติ:

en: Auto Play:
th: เล่นอัตโนมัติ:

en: Auto fix
th: แก้ไขอัตโนมัติ

en: Automotive
th: ยานยนต์

en: Availability Date
th: วันที่ว่าง

en: Available from
th: มีจำหน่ายแล้ว

en: Available version:
th: รุ่นที่สามารถใช้งานได้:

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจาน

en: Back
th: กลับ

en: Back to Homepage
th: กลับสู่หน้าแรก

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Background Image Options
th: ตัวเลือกรูปภาพพื้นหลัง

en: Background Slider Options
th: ตัวเลือก Slider พื้นหลัง

en: Background Type
th: ประเภทพื้นหลัง

en: Background Video Options
th: ตัวเลือกวิดีโอพื้นหลัง

en: Bahamas
th: บาฮามาส

en: Bahamas the
th: บาฮามาส

en: Bahrain
th: บาห์เรน

en: Bangladesh
th: บังคลาเทศ

en: Banner color
th: สีแบนเนอร์

en: Bar Chart
th: แผนภูมิแท่ง

en: Barbados
th: บาร์เบโดส

en: Base Area
th: พื้นที่ฐาน

en: Base Currency
th: สกุลเงินพื้นฐาน

en: Bath
th: การอาบน้ำ

en: Bathroom
th: ห้องอาบน้ำ

en: Bathrooms
th: ห้องน้ำ

en: Bathrooms List
th: รายการห้องน้ำ

en: Bathrooms:
th: ห้องน้ำ:

en: Baths
th: ห้องอาบน้ำ

en: Baths:
th: ห้องน้ำ:

en: Beauty & Spas
th: ความงามและสปา

en: Bed
th: เตียง

en: Bedroom
th: ห้องนอน

en: Bedrooms
th: ห้องนอน

en: Bedrooms List
th: รายชื่อห้องนอน

en: Bedrooms, Bathrooms
th: ห้องนอน, ห้องน้ำ

en: Bedrooms:
th: ห้องนอน:

en: Beds
th: เตียง

en: Before
th: ก่อน

en: Before Price Label
th: ก่อนป้ายราคา

en: Begin activating plugin
th: เริ่มเปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Begin installing plugin
th: เริ่มติดตั้งปลั๊กอิน

en: Begin updating plugin
th: เริ่มต้นการอัปเดตปลั๊กอิน

en: Belarus
th: เบลารุส

en: Belgium
th: เบลเยียม

en: Belize
th: เบลีซ

en: Benin
th: ประเทศเบนิน

en: Bermuda
th: เบอร์มิวดา

en: Best if used on new WordPress install.
th: ดีที่สุดถ้าใช้กับ WordPress ใหม่ติดตั้ง

en: Bhutan
th: ภูฏาน

en: Bi-Weekly
th: รายปักษ์

en: Bi-Weekly Payment
th: การชำระเงินรายปักษ์

en: Billing For
th: การเรียกเก็บเงินสำหรับ

en: Billing For:
th: การเรียกเก็บเงินสำหรับ:

en: Billing Frequency
th: ความถี่การเรียกเก็บเงิน

en: Billing Period
th: ระยะเวลาการเรียกเก็บเงิน

en: Billing Type
th: ประเภทการเรียกเก็บเงิน

en: Billing Type:
th: ประเภทการเรียกเก็บเงิน:

en: Block Users Admin Access?
th: บล็อกการเข้าถึงผู้ดูแลระบบหรือไม่?

en: Blog
th: บล็อก

en: Blog Posts Carousel
th: บทคัดย่อใน Blog Carousel

en: Blog Posts Grid
th: โพสต์ใน Blog Grid

en: Body
th: ร่างกาย

en: Bolivia
th: โบลิเวีย

en: Bolivia, Plurinational State of
th: โบลิเวียรัฐพหูสูตของ

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
th: Bonaire, Sint Eustatius และ Saba

en: Border
th: ชายแดน

en: Border Color
th: สีขอบ

en: Border color
th: สีของเส้นขอบ

en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโก

en: Botswana
th: บอตสวานา

en: Bottom Border
th: ขอบล่าง

en: Bottom Border Color
th: สีขอบล่าง

en: Bouvet Island
th: เกาะบูเว็ต

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
th: เกาะ Bouvet (Bouvetoya)

en: Boxed
th: ชนิดบรรจุกล่อง

en: Brazil
th: บราซิล

en: British Indian Ocean Territory
th: ดินแดนบริติชอินเดียนโอเชี่ยน

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
th: เขตมหาสมุทรบริติชอินเดียน (หมู่เกาะ Chagos)

en: British Virgin Islands
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Brunei Darussalam
th: บรูไนดารุสซาลาม

en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

en: Burkina Faso
th: บูร์กินาฟาโซ

en: Burundi
th: บุรุนดี

en: Button Border
th: ขอบของปุ่ม

en: Button Border Hover Color
th: สี Hover Border Border

en: Button Color
th: สีของปุ่ม

en: Button Hover Color
th: สี Hover ปุ่ม

en: Button Text Hover color
th: สี Hover ของปุ่มข้อความ

en: Button Text color
th: สีข้อความปุ่ม

en: Button Text:
th: ข้อความปุ่ม:

en: Buyer
th: ผู้ซื้อ

en: Buyer Role
th: บทบาทของผู้ซื้อ

en: By Favethemes
th: โดย Favethemes

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
th: การคลิก "การเป็นสมาชิกเสร็จสมบูรณ์" หมายความว่าคุณยอมรับ <a href="%s"> ข้อกำหนดในการให้บริการ </a> ของเรา

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
th: เมื่อคลิก "ชำระเงินสมบูรณ์" ถือว่าคุณยอมรับ <a href="%s"> ข้อกำหนดในการให้บริการ </a> ของเรา

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
th: โดยค่าเริ่มต้นภาพตัดกับ WordPress จะถูกปรับขนาด / ตัดที่คุณภาพ 90% เปิดใช้งานการตั้งค่านี้เพื่อตั้งค่า JPEG ทั้งหมดเป็น 100%

en: By default the theme loads a style.css that is not minified. If you wish you can enable this setting to instead load a single style-min.css file with the code minified. If you are using a child theme you will have to change the @import from pointing to style.css to point to style-min.css
th: โดยค่าเริ่มต้นธีมโหลด styles.css ที่ไม่ minified หากต้องการคุณสามารถเปิดใช้งานการตั้งค่านี้แทนโหลดไฟล์สไตล์ min.css แบบเดียวพร้อมด้วยโค้ดที่ถูก จำกัด ไว้ ถ้าคุณใช้ชุดรูปแบบย่อยคุณจะต้องเปลี่ยน @import จากชี้ไปที่ style.css เพื่อชี้ไปที่ style-min.css

en: By who?
th: โดยใคร?

en: CONTACT
th: ติดต่อ

en: CONTACT AGENCY
th: ตัวแทนที่ติดต่อ

en: CONTACT AGENT
th: ติดต่อตัวแทน

en: CONTACT MANAGER
th: ติดต่อผู้จัดการ

en: CONTACT OWNER
th: ติดต่อเจ้าของ

en: CONTACT SELLER
th: ติดต่อผู้ขาย

en: CSS Code
th: โค้ด CSS

en: Calculate
th: คำนวณ

en: Call Us
th: โทรหาเรา

en: Call us number in header
th: โทรหาเราที่หมายเลขในส่วนหัว

en: Cambodia
th: กัมพูชา

en: Cameroon
th: แคเมอรูน

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
th: สามารถใช้% expired_listing_url เป็น URL รายชื่อที่หมดอายุและ% expired_listing_name เป็นชื่อที่หมดอายุแล้ว

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
th: สามารถใช้% recurring_package_name เป็นชื่อแพ็กเกจที่เกิดซ้ำและ% merchant เป็นชื่อร้านค้า

en: Canada
th: แคนาดา

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel Stripe Subscription
th: ยกเลิกการสมัครสมาชิกแบบลายเส้น

en: Cape Verde
th: เคปเวิร์ด

en: Card holder’s name
th: ชื่อผู้ถือบัตร

en: Card holder’s name required
th: ต้องระบุชื่อผู้ถือบัตร

en: Card security code
th: รหัสรักษาความปลอดภัยของบัตร

en: Category filter:
th: ตัวกรองหมวดหมู่:

en: Category:
th: ประเภท:

en: Cayman Islands
th: หมู่เกาะเคย์เเมน

en: Central African Republic
th: สาธารณรัฐแอฟริกากลาง

en: Chad
th: ชาด

en: Change Membership Plan
th: เปลี่ยนแผนการเป็นสมาชิก

en: Change Package
th: เปลี่ยนแพ็คเกจ

en: Change Payment Status:
th: เปลี่ยนสถานะการชำระเงิน:

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Child
th: เด็ก

en: Chile
th: ชิลี

en: China
th: ประเทศจีน

en: Choose Background Color For Menu Area
th: เลือกสีพื้นหลังสำหรับพื้นที่เมนู

en: Choose Background Color For Top Area
th: เลือกสีพื้นหลังสำหรับพื้นที่ยอดนิยม

en: Choose Borders Color for Form Fields
th: เลือกสีเส้นขอบสำหรับเขตข้อมูลฟอร์ม

en: Choose Grid:
th: เลือกตาราง:

en: Choose Header Type
th: เลือกประเภทส่วนหัว

en: Choose body background color
th: เลือกสีพื้นหลังของร่างกาย

en: Choose city for proeprties on map header, you can select multiple cities or keep all un-select to show from all cities
th: เลือกเมืองสำหรับ proeprties บนส่วนหัวของแผนที่คุณสามารถเลือกหลายเมืองหรือยกเลิกทั้งหมดที่เลือกเพื่อแสดงจากทุกเมือง

en: Choose color
th: เลือกสี

en: Choose default radius
th: เลือกรัศมีเริ่มต้น

en: Choose grid style, default will be version 1
th: เลือกลักษณะเส้นตารางค่าเริ่มต้นจะเป็นเวอร์ชัน 1

en: Choose grid/list style, default will be version 1
th: เลือกรูปแบบตาราง / รายการค่าเริ่มต้นจะเป็นเวอร์ชัน 1

en: Choose on which header type you want to show advanced search
th: เลือกประเภทส่วนหัวที่คุณต้องการแสดงการค้นหาขั้นสูง

en: Choose page Sidebar
th: เลือกหน้าแถบด้านข้าง

en: Choose page background
th: เลือกพื้นหลังของหน้า

en: Choose page header type
th: เลือกประเภทส่วนหัวของหน้า

en: Choose property status for this tab
th: เลือกสถานะคุณสมบัติของแท็บนี้

en: Choose which data you want to hide on property detail page?
th: เลือกข้อมูลที่คุณต้องการซ่อนในหน้ารายละเอียดคุณสมบัติ

en: Choose which fields you want to hide on add property page?
th: เลือกฟิลด์ที่คุณต้องการซ่อนในหน้าคุณสมบัติเพิ่มหรือไม่?

en: Choose which roles you want to be disable?
th: เลือกบทบาทที่คุณต้องการปิดใช้งาน

en: Choose which sidebars you want to be sticky?
th: เลือกแถบด้านข้างที่คุณต้องการให้มีความเหนียว?

en: Christmas Island
th: เกาะคริสต์มาส

en: Cities
th: เมือง

en: City
th: เมือง

en: City required
th: ต้องการเมือง

en: City:
th: เมือง:

en: Click here for database update, It is required
th: คลิกที่นี่เพื่ออัพเดตฐานข้อมูลจำเป็นต้องใช้

en: Click here to see message on website dashboard.
th: คลิกที่นี่เพื่อดูข้อความบนแดชบอร์ดของเว็บไซต์

en: Client ID
th: รหัสลูกค้า

en: Client Secret
th: ความลับของลูกค้า

en: Cluster Zoom Level
th: ระดับการซูมของคลัสเตอร์

en: Cocos (Keeling) Islands
th: เกาะโคโคส (คีลิง)

en: Colombia
th: โคลอมเบีย

en: Color
th: สี

en: Comments are closed.
th: ข้อคิดเห็นถูกปิด

en: Comoros
th: คอโมโรส

en: Comoros the
th: คอโมโรส

en: Company Address
th: ที่อยู่ บริษัท

en: Company Logo
th: โลโก้ บริษัท

en: Company Name
th: ชื่อ บริษัท

en: Company Phone
th: โทรศัพท์ บริษัท

en: Compare
th: เปรียบเทียบ

en: Compare Listings
th: เปรียบเทียบรายชื่อ

en: Complete Membership
th: สมาชิกสมบูรณ์

en: Complete Payment
th: ชำระเงินเสร็จสมบูรณ์

en: Confirm New Password
th: ยืนยันรหัสผ่านใหม่

en: Confirm Password
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: Confirm Password *
th: ยืนยันรหัสผ่าน *

en: Congo
th: ประเทศคองโก

en: Congo the
th: คองโก

en: Congo, the Democratic Republic of the
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยคองโก

en: Connecting to mollie, Please wait...
th: กำลังเชื่อมต่อกับ mollie โปรดรอสักครู่ ...

en: Connecting to paypal, Please wait...
th: กำลังเชื่อมต่อกับ PayPal โปรดรอสักครู่ ...

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Contact Agent
th: ติดต่อตัวแทน

en: Contact Form 7
th: แบบฟอร์มติดต่อ 7

en: Contact Info
th: ข้อมูลติดต่อ

en: Contact Info + Social Icons
th: ข้อมูลติดต่อ + ไอคอนทางสังคม

en: Contact Info Icon
th: ไอคอนข้อมูลที่ติดต่อ

en: Contact Information
th: ข้อมูลติดต่อ

en: Contact info
th: ข้อมูลติดต่อ

en: Contact us
th: ติดต่อเรา

en: Contact us widget
th: ติดต่อเรา

en: Content for Admin - Expired Listing
th: เนื้อหาสำหรับผู้ดูแล - รายการที่หมดอายุแล้ว

en: Content for Admin - Featured Submission
th: เนื้อหาสำหรับผู้ดูแล - การส่งที่น่าสนใจ

en: Content for Admin - New wire Transfer
th: เนื้อหาสำหรับผู้ดูแลระบบ - การโอนสายใหม่

en: Content for Admin - Paid Submission
th: เนื้อหาสำหรับผู้ดูแลระบบ - การส่งแบบชำระเงิน

en: Content for Admin - Submission
th: เนื้อหาสำหรับผู้ดูแลระบบ - การส่ง

en: Content for Featured Submission
th: เนื้อหาสำหรับการส่งที่โดดเด่น

en: Content for Free Listing Expired
th: เนื้อหาสำหรับรายการฟรีที่หมดอายุแล้ว

en: Content for Listing Approved
th: เนื้อหาสำหรับการอนุมัติรายการ

en: Content for Listing Expired
th: เนื้อหาสำหรับรายการที่หมดอายุแล้ว

en: Content for Matching Submissions
th: เนื้อหาสำหรับการส่งที่ตรงกัน

en: Content for Membership Cancelled
th: เนื้อหาสำหรับการเป็นสมาชิกถูกยกเลิก

en: Content for New User Admin Notification
th: เนื้อหาสำหรับการแจ้งเตือนผู้ดูแลระบบใหม่

en: Content for New User Notification
th: เนื้อหาสำหรับการแจ้งเตือนผู้ใช้ใหม่

en: Content for New wire Transfer
th: เนื้อหาสำหรับการโอนสายใหม่

en: Content for Paid Submission
th: เนื้อหาสำหรับการส่งแบบชำระเงิน

en: Content for Purchase Activated
th: เนื้อหาสำหรับการสั่งซื้อที่เปิดใช้งานแล้ว

en: Content for Recurring Payment
th: เนื้อหาสำหรับการชำระเงินที่เกิดซ้ำ

en: Content for Submission
th: เนื้อหาสำหรับการส่ง

en: Content:
th: เนื้อหา:

en: Continue reading
th: อ่านต่อไป

en: Cook Islands
th: หมู่เกาะคุก

en: Cookie update failed
th: การอัปเดตคุกกี้ล้มเหลว

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

en: Cote d'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

en: Count
th: นับ

en: Countries
th: ประเทศ

en: Country
th: ประเทศ

en: Country field required
th: ต้องระบุข้อมูลประเทศ

en: Country:
th: ประเทศ:

en: County / State
th: มณฑล / รัฐ

en: Create Listing
th: สร้างรายชื่อ

en: Create Listing Button
th: สร้างปุ่มรายการ

en: Create Listing Sidebar
th: สร้างแถบด้านข้างรายการ

en: Create listing Sidebar
th: สร้างรายการ Sidebar

en: Credit Card
th: บัตรเครดิต

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
th: รายละเอียดบัตรเครดิตไม่ถูกต้องโปรดลองอีกครั้ง

en: Credit Card number
th: หมายเลขบัตรเครดิต

en: Croatia
th: โครเอเชีย

en: Cuba
th: คิวบา

en: Curaçao
th: คูราเซา

en: Currency For Paid Submission
th: สกุลเงินสำหรับการส่งเงิน

en: Currency Switcher
th: ตัวสลับสกุลเงิน

en: Currency Switcher + Area Switcher
th: ตัวสลับสกุลเงิน + ตัวสลับพื้นที่

en: Currency Symbol
th: สัญลักษณ์สกุลเงิน

en: Current Page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Code
th: รหัสที่กำหนดเอง

en: Custom JS Code
th: รหัส JS ที่กำหนดเอง

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
th: JavaScript แบบกำหนดเอง / ส่วนท้าย Analytics

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
th: JavaScript / Analytics ที่กำหนดเองส่วนหัว

en: Custom Link
th: ลิงก์ที่กำหนดเอง

en: Custom Settings for this Page
th: การตั้งค่าแบบกำหนดเองสำหรับเพจนี้

en: Customer details:
th: รายละเอียดลูกค้า:

en: Cyprus
th: ประเทศไซปรัส

en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเช็ก

en: DATE
th: วันที่

en: DOWNLOAD
th: ดาวน์โหลด

en: Daily
th: ประจำวัน

en: Dark gradient overlay ?
th: การไล่ระดับสีไล่ระดับมืดหรือไม่?

en: Dashboard Menu
th: หน้าแดชบอร์ด

en: Data Type:
th: ประเภทข้อมูล:

en: Database need to be update for Houzez 1.5.0
th: ฐานข้อมูลจำเป็นต้องอัพเดต Houzez 1.5.0

en: Date
th: วันที่

en: Date :
th: วันที่:

en: Date New to Old
th: วันที่ใหม่ไปเก่า

en: Date Old to New
th: วันที่เก่าไปใหม่

en: Date field is empty!
th: ฟิลด์วันที่ว่างเปล่า!

en: Day
th: วัน

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default 600px
th: เริ่มต้น 600px

en: Default Map Zoom
th: การซูมแผนที่เริ่มต้น

en: Default Order
th: ใบสั่งซื้อเริ่มต้น

en: Default Radius
th: รัศมีเริ่มต้น

en: Default Sidebar
th: แถบด้านข้างเริ่มต้น

en: Default View
th: มุมมองเริ่มต้น

en: Default area prefix
th: คำนำหน้าพื้นที่เริ่มต้น

en: Default delay is 7000
th: การหน่วงเวลาเริ่มต้นคือ 7000

en: Default option for area prefix.
th: ตัวเลือกเริ่มต้นสำหรับคำนำหน้าพื้นที่

en: Default: Agency
th: ค่าเริ่มต้น: เอเจนซี่

en: Default: Agent
th: ค่าเริ่มต้น: ตัวแทน

en: Default: Buyer
th: ผิดนัด: ผู้ซื้อ

en: Default: Manager
th: ผิดนัด: ผู้จัดการ

en: Default: Owner
th: ผิดนัด: เจ้าของ

en: Default: Seller
th: ผิดนัด: ผู้ขาย

en: Delay
th: ความล่าช้า

en: Delete
th: ลบ

en: Delete My Account
th: ลบบัญชีของฉัน

en: Delete account
th: ลบบัญชี

en: Deleted Successfully
th: ลบเรียบร้อยแล้ว

en: Denmark
th: เดนมาร์ก

en: Description
th: ลักษณะ

en: Description & Details
th: รายละเอียดและรายละเอียด

en: Description & Price
th: รายละเอียดและราคา

en: Desktop logo (Width/Height) Option
th: ตัวเลือกโลโก้เดสก์ท็อป (กว้าง / ความสูง)

en: Detail
th: รายละเอียด

en: Details
th: รายละเอียด

en: Different Page
th: หน้าต่างๆ

en: Direct Bank Transfer
th: การโอนเงินผ่านธนาคารโดยตรง

en: Direct Messages
th: ข้อความโดยตรง

en: Direct Payment / Wire Payment
th: การชำระเงินโดยตรง / การชำระเงินด้วยลวด

en: Direct Payment Instructions
th: คำแนะนำในการชำระเงินโดยตรง

en: Disable
th: ปิดการใช้งาน

en: Disabled
th: พิการ

en: Disble "Stripe" if you want to use 2Checkout
th: Disable "Stripe" ถ้าคุณต้องการใช้ 2Checkout

en: Dismiss this notice
th: ปิดประกาศนี้

en: Display Properties as List
th: แสดงคุณสมบัติเป็นรายการ

en: Display Properties as Slider
th: แสดงคุณสมบัติเป็น Slider

en: Distance Unit
th: หน่วยระยะห่าง

en: Djibouti
th: จิบูตี

en: Do not display
th: ไม่แสดง

en: Do not display data container
th: อย่าแสดงที่เก็บข้อมูล

en: Do not display the title
th: อย่าแสดงชื่อ

en: Do you have an account?
th: คุณมีบัญชีหรือไม่?

en: Do you want to display this property in the slider?
th: คุณต้องการแสดงคุณสมบัตินี้ในแถบเลื่อนหรือไม่?

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
th: คุณต้องการรับสำเนาข้อความที่ส่งถึงตัวแทนหรือไม่?

en: Documents Download
th: ดาวน์โหลดเอกสาร

en: Dominica
th: โดมินิกา

en: Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
th: เสร็จสิ้น: การสมัครจะยกเลิกเมื่อสิ้นสุดระยะเวลาปัจจุบัน

en: Dots Nav:
th: จุด Dots:

en: Down Payment
th: การชำระเงินดาวน์

en: Draft
th: ร่าง

en: Drag and drop images here
th: ลากและวางภาพที่นี่

en: Drag and drop marker on map to find exact location or use property add field above.
th: ลากและวางเครื่องหมายบนแผนที่เพื่อหาตำแหน่งที่แน่นอนหรือใช้ฟิลด์เพิ่มคุณสมบัติด้านบน

en: Drag the google map marker to point your agency location. You can also use the address field above to search for your agency.
th: ลากเครื่องหมาย google map เพื่อชี้ตำแหน่งหน่วยงานของคุณ นอกจากนี้คุณยังสามารถใช้ฟิลด์ที่อยู่ด้านบนเพื่อค้นหาเอเจนซี่ของคุณได้

en: Dropdown Links Background Color
th: สีพื้นหลังของ Dropdown Links

en: Dropdown Links Color
th: สีลิงค์แบบเลื่อนลง

en: Duplicate
th: ซ้ำ

en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Listings Should be Approved by Admin?
th: แก้ไขรายชื่อผู้ลงโฆษณาควรได้รับการอนุมัติโดยผู้ดูแลระบบหรือไม่?

en: Edit Property
th: แก้ไขคุณสมบัติ

en: Education
th: การศึกษา

en: Eg: 1
th: เช่น: 1

en: Eg: 1500
th: เช่น 1500

en: Eg: 3
th: เช่น: 3

en: Eg: 4
th: เช่น: 4

en: Eg: 557000 or See open request
th: เช่น: 557000 หรือดูคำขอเปิด

en: Eg: 700
th: เช่น: 700

en: Eg: Equipment
th: เช่นอุปกรณ์

en: Eg: Per Month
th: เช่น: ต่อเดือน

en: Eg: Sq Ft
th: เช่น: Sq Ft

en: Eg: SqFt
th: เช่น: SqFt

en: Eg: Start From
th: เช่น: เริ่มจาก

en: Egypt
th: อียิปต์

en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

en: Email
th: อีเมล์

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email Address *
th: ที่อยู่อีเมล *

en: Email Address:
th: ที่อยู่อีเมล:

en: Email Footer
th: ส่วนท้ายอีเมล

en: Email Header
th: ส่วนหัวของอีเมล

en: Email Management
th: การจัดการอีเมล

en: Email Sent Successfully!
th: ส่งอีเมลเรียบร้อยแล้ว!

en: Email address to receive message copy.
th: ที่อยู่อีเมลเพื่อรับสำเนาข้อความ

en: Email content for New wire Transfer
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการโอนสายใหม่

en: Email content for Purchase Activated
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการซื้อที่เปิดใช้งาน

en: Email content for admin expired listing
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับผู้ดูแลระบบที่หมดอายุแล้ว

en: Email content for featured submission per listing
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการส่งที่มีคุณลักษณะต่อรายชื่อ

en: Email content for free listing expired
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับรายชื่อฟรีหมดอายุแล้ว

en: Email content for listing approved
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับรายชื่อได้รับการอนุมัติแล้ว

en: Email content for listing expired
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับรายชื่อหมดอายุแล้ว

en: Email content for matching submissions
th: เนื้อหาอีเมลเพื่อจับคู่การส่ง

en: Email content for membership cancelled
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการเป็นสมาชิกถูกยกเลิกแล้ว

en: Email content for new user admin notification
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการแจ้งเตือนผู้ดูแลระบบของผู้ใช้ใหม่

en: Email content for new user notification
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการแจ้งเตือนผู้ใช้ใหม่

en: Email content for package and free listing submission
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับแพคเกจและการส่งรายชื่อฟรี

en: Email content for paid submission per listing
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการส่งแบบชำระเงินตามรายชื่อ

en: Email content for recurring payment
th: เนื้อหาอีเมลสำหรับการชำระเงินที่เกิดซ้ำ

en: Email subject for New wire Transfer
th: หัวข้ออีเมลสำหรับการโอนสายใหม่

en: Email subject for admin expired listing
th: เรื่องอีเมลสำหรับผู้ดูแลระบบที่หมดอายุแล้ว

en: Email subject for approved listing
th: เรื่องอีเมลสำหรับรายชื่อที่ได้รับอนุญาต

en: Email subject for expired listing
th: เรื่องอีเมลสำหรับรายชื่อที่หมดอายุแล้ว

en: Email subject for featured submission per listing
th: เรื่องอีเมลสำหรับการส่งแบบพิเศษต่อรายชื่อ

en: Email subject for free listing expired
th: เรื่องอีเมลสำหรับรายชื่อฟรีหมดอายุแล้ว

en: Email subject for matching submissions
th: เรื่องอีเมลสำหรับการส่งที่ตรงกัน

en: Email subject for membership cancelled
th: ยกเลิกเรื่องอีเมลสำหรับการเป็นสมาชิกแล้ว

en: Email subject for new user admin notification
th: เรื่องอีเมลสำหรับการแจ้งเตือนผู้ดูแลระบบใหม่

en: Email subject for new user notification
th: เรื่องอีเมลสำหรับการแจ้งเตือนผู้ใช้ใหม่

en: Email subject for package and free listing submission
th: หัวข้ออีเมลสำหรับแพคเกจและการส่งรายชื่อฟรี

en: Email subject for paid submission per listing
th: เรื่องอีเมลสำหรับการส่งแบบชำระเงินต่อรายชื่อ

en: Email subject for purchase activated
th: เรื่องอีเมลสำหรับการสั่งซื้อที่เปิดใช้งาน

en: Email subject for recurring payment
th: เรื่องอีเมลสำหรับการชำระเงินที่เกิดซ้ำ

en: Email:
th: อีเมล์:

en: Empty Space
th: พื้นที่ว่าง

en: Enable
th: ทำให้สามารถ

en: Enable 2Checkout
th: เปิดใช้งาน 2Checkout

en: Enable Auto Recurring
th: เปิดใช้งานการทำซ้ำเป็นประจำ

en: Enable Email Footer.
th: เปิดใช้งานส่วนท้ายอีเมล

en: Enable Email Header.
th: เปิดใช้ส่วนหัวของอีเมล

en: Enable Paid Submission
th: เปิดใช้งานการส่งแบบชำระเงิน

en: Enable Paypal
th: เปิดใช้ Paypal

en: Enable Property Expiration
th: เปิดใช้งานการหมดอายุคุณสมบัติ

en: Enable Radius Search on half map.
th: เปิดใช้การค้นหารัศมีบนแผนที่ครึ่งหนึ่ง

en: Enable Radius Search.
th: เปิดใช้การค้นหารัศมี

en: Enable Stripe
th: เปิดใช้งาน Stripe

en: Enable Wire Transfer
th: เปิดใช้การโอนเงินผ่านธนาคาร

en: Enable auto recurring for paypal & stripe.
th: เปิดใช้งานการชำระเงินอัตโนมัติสำหรับ Paypal & Stripe

en: Enable contact form 7 for agent detail page ?
th: เปิดใช้แบบฟอร์มติดต่อ 7 สำหรับหน้ารายละเอียดของตัวแทนหรือไม่

en: Enable contact form 7 for property detail page forms ?
th: เปิดใช้แบบฟอร์มติดต่อ 7 สำหรับแบบฟอร์มหน้ารายละเอียดคุณสมบัติหรือไม่

en: Enable reCaptcha for contact forms?
th: เปิดใช้ reCaptcha สำหรับแบบฟอร์มการติดต่อหรือไม่?

en: Enable short price number like 12K, 10M, 10B.
th: เปิดใช้งานหมายเลขราคาสั้น ๆ เช่น 12K, 10M, 10B

en: Enable user roles on profile page
th: เปิดใช้งานบทบาทผู้ใช้ในหน้าโปรไฟล์

en: Enable user roles on regsiter form
th: เปิดใช้งานบทบาทผู้ใช้ในฟอร์ม regsiter

en: Enable/Disable
th: เปิดปิด

en: Enable/Disable Additional Features
th: เปิด / ปิดคุณลักษณะเพิ่มเติม

en: Enable/Disable Address
th: เปิด / ปิดการใช้งานที่อยู่

en: Enable/Disable Contact Info
th: เปิด / ปิดข้อมูลที่อยู่ติดต่อ

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
th: เปิดใช้งาน / ปิดการใช้งานอีเมล HTML หากเปิดใช้งานระบบจะอนุญาตให้คุณเพิ่ม html ในเทมเพลตอีเมล

en: Enable/Disable Ip info location, only work with chrome withour SSL.
th: เปิดใช้ / ปิดใช้งานตำแหน่งข้อมูล Ip ใช้งานได้เฉพาะกับโครเมี่ยมกับ SSL เท่านั้น

en: Enable/Disable Office Timing
th: เปิด / ปิดการใช้งาน Office Timing

en: Enable/Disable Roles
th: เปิด / ปิดบทบาท

en: Enable/Disable Scroll to top
th: เปิด / ปิดใช้งานเลื่อนไปด้านบน

en: Enable/Disable Search
th: เปิด / ปิดการค้นหา

en: Enable/Disable advanced search over header type: map, revolution slider, image, property slider and video.
th: เปิด / ปิดการค้นหาขั้นสูงผ่านประเภทส่วนหัว: แผนที่สไลด์การปฏิวัติภาพสไลด์คุณสมบัติและวิดีโอ

en: Enable/Disable advanced search radius search
th: เปิด / ปิดการค้นหารัศมีการค้นหาขั้นสูง

en: Enable/Disable advanced search radius search on half map
th: เปิด / ปิดการค้นหารัศมีการค้นหาขั้นสูงบนแผนที่ครึ่งหนึ่ง

en: Enable/Disable advnaced search sticky
th: เปิด / ปิดการค้นหาที่ต้องการค้นหาที่เหนียว

en: Enable/Disable advnaced search sticky on mobiles
th: เปิด / ปิดการค้นหาที่ต้องการในโทรศัพท์มือถือ

en: Enable/Disable agent contact forms.
th: เปิด / ปิดใช้แบบฟอร์มติดต่อตัวแทน

en: Enable/Disable agent name info on grid/list view
th: เปิดใช้งาน / ปิดใช้งานข้อมูลชื่อตัวแทนในมุมมองตาราง / รายการ

en: Enable/Disable area switcher in top bar
th: เปิด / ปิดใช้งานตัวสลับพื้นที่ในแถบด้านบน

en: Enable/Disable author box on post detail page
th: เปิด / ปิดกล่องผู้เขียนในหน้ารายละเอียดการโพสต์

en: Enable/Disable auto complete for keyeord field.
th: เปิดใช้งาน / ปิดการใช้งานอัตโนมัติสำหรับฟิลด์คีย์ส่วนตัว

en: Enable/Disable auto generate property id
th: เปิดใช้ / ปิดใช้งานการสร้าง ID คุณสมบัติโดยอัตโนมัติ

en: Enable/Disable blog featured image
th: เปิด / ปิดการใช้งานภาพเด่นของบล็อก

en: Enable/Disable blog posts author
th: เปิด / ปิดใช้งานผู้เขียนโพสต์บล็อก

en: Enable/Disable blog posts date
th: เปิด / ปิดใช้งานวันที่โพสต์บล็อก

en: Enable/Disable breadcrumb
th: เปิด / ปิดใช้งานเส้นทาง

en: Enable/Disable call us in header
th: เปิด / ปิดการโทรหาเราในส่วนหัว

en: Enable/Disable create lising button
th: เปิด / ปิดใช้งานปุ่มสร้าง lising

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
th: เปิดใช้งาน / ปิดใช้งานตัวสลับสกุลเงินในแถบด้านบน

en: Enable/Disable date info on grid/list view
th: เปิด / ปิดใช้ข้อมูลวันที่ในมุมมองตาราง / รายการ

en: Enable/Disable direct messages on property detail page, if it enable then logged in user will be able to  send direct messages
th: เปิดใช้งาน / ปิดการใช้งานข้อความตรงบนหน้ารายละเอียดคุณสมบัติถ้าเปิดใช้แล้วผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบจะสามารถส่งข้อความตรงได้

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
th: เปิด / ปิดใช้งานการดาวน์โหลดเอกสารสำหรับผู้ใช้ลงทะเบียนเท่านั้น

en: Enable/Disable email footer
th: เปิด / ปิดส่วนท้ายอีเมล

en: Enable/Disable email header
th: เปิด / ปิดส่วนหัวของอีเมล

en: Enable/Disable favorite property button
th: เปิด / ปิดใช้งานพร็อพเพอร์ตี้ที่ชื่นชอบ

en: Enable/Disable featured listings on top. Ex: Show first (x) listings featured then non-featured
th: เปิด / ปิดใช้งานรายการเด่นที่ด้านบน เช่น: แสดงรายชื่อก่อน (x) ที่แนะนำแล้วไม่มีคุณลักษณะ

en: Enable/Disable floor plans
th: เปิด / ปิดแผนผังชั้น

en: Enable/Disable footer social media
th: เปิดใช้ / ปิดใช้งานโซเชียลมีเดียส่วนท้าย

en: Enable/Disable geo location.
th: เปิด / ปิดใช้งานตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Enable/Disable header social media
th: เปิด / ปิดใช้งานโซเชียลมีเดียส่วนหัว

en: Enable/Disable header top bar
th: เปิด / ปิดแถบด้านบนของส่วนหัว

en: Enable/Disable icons for property features.
th: เปิด / ปิดไอคอนสำหรับคุณสมบัติคุณสมบัติ

en: Enable/Disable listing tabs
th: เปิด / ปิดใช้งานแท็บรายชื่อ

en: Enable/Disable login register in header menu
th: เปิด / ปิดใช้งานการลงทะเบียนเข้าสู่ระบบในเมนูส่วนหัว

en: Enable/Disable map fullscreen button on half map.
th: เปิด / ปิดใช้งานปุ่มเต็มหน้าจอบนแผนที่ครึ่งหนึ่ง

en: Enable/Disable multi agents
th: เปิดใช้งาน / ปิดการใช้งานหลายตัวแทน

en: Enable/Disable next/prev properties.
th: เปิดใช้ / ปิดใช้งานคุณสมบัติถัดไป / ก่อนหน้า

en: Enable/Disable photo count info on grid/list view
th: เปิด / ปิดการใช้งานข้อมูลจำนวนภาพในมุมมองตาราง / รายการ

en: Enable/Disable print property button
th: เปิด / ปิดใช้งานปุ่มคุณสมบัติการพิมพ์

en: Enable/Disable property compare
th: เปิดใช้ / ปิดใช้งานพร็อพเพอร์ตี้

en: Enable/Disable property favorite
th: เปิดใช้งาน / ปิดใช้งานรายการโปรดของที่นี่

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
th: เปิดใช้ / ปิดใช้งานหน่วยวัดคุณสมบัติทั่วโลกจะมีการแทนที่หน่วยวัดที่เพิ่มขึ้นสำหรับคุณสมบัติเดี่ยว

en: Enable/Disable share property button
th: เปิด / ปิดใช้งานพร็อพเพอร์ตี้คุณสมบัติร่วมกัน

en: Enable/Disable similar properties on property detail page.
th: เปิด / ปิดคุณสมบัติที่คล้ายกันในหน้ารายละเอียดคุณสมบัติ

en: Enable/Disable social media
th: เปิด / ปิดการใช้งานโซเชียลมีเดีย

en: Enable/Disable splash page navigation
th: เปิด / ปิดการใช้งานการนำทางสาด

en: Enable/Disable splash page overlay
th: เปิด / ปิดการซ้อนทับหน้าสาด

en: Enable/Disable sticky menu
th: เปิด / ปิดใช้งานเมนูแบบเหนียว

en: Enable/Disable sticky menu in mobiles
th: เปิด / ปิดใช้งานเมนูแบบเหนียวในโทรศัพท์มือถือ

en: Enable/Disable the display of number of view by day graphic.
th: เปิด / ปิดการแสดงจำนวนมุมมองตามภาพประจำวัน

en: Enable/Disable the display schedule your form.
th: เปิดใช้งาน / ปิดใช้งานกำหนดการแสดงผลแบบฟอร์มของคุณ

en: Enable/Disable video audio on splash page and video header
th: เปิด / ปิดเสียงวิดีโอในส่วนหัวสแปลชและวิดีโอ

en: Enable/Disable video loop on splash page and video header
th: เปิดใช้งาน / ปิดการใช้งานวนรอบวิดีโอในส่วนหัวสแปลชและวิดีโอ

en: Enable/Disable walkscore on property detail page.
th: เปิดใช้งาน / ปิดการใช้งาน walkscore ในหน้ารายละเอียดคุณสมบัติ

en: Enable/Disable yelp on property detail page.
th: เปิดใช้งาน / ปิดการโห่ร้องในหน้ารายละเอียดคุณสมบัติ

en: Enabled
th: เปิดการใช้งาน

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Ends On
th: สิ้นสุดลง

en: English, Spanish, French
th: อังกฤษสเปนฝรั่งเศส

en: Enter -1 to show all
th: ใส่ -1 เพื่อแสดงทั้งหมด

en: Enter Instagram profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ Instagram

en: Enter Link
th: ป้อนลิงก์

en: Enter Pinterest profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ Pinterest

en: Enter Redirect Page Link
th: ป้อนลิงก์เปลี่ยนเส้นทาง

en: Enter Sale or Rent Price
th: ป้อนราคาขายหรือเช่า

en: Enter Yelp profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ Yelp

en: Enter Your Password
th: ใส่รหัสผ่านของคุณ

en: Enter Your Username
th: ป้อนชื่อผู้ใช้ของคุณ

en: Enter Youtube profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ YouTube

en: Enter a Location
th: ป้อนตำแหน่ง

en: Enter a title for your review
th: ป้อนชื่อสำหรับการตรวจทานของคุณ

en: Enter after price label
th: ป้อนหลังจากป้ายราคา

en: Enter agent name
th: ป้อนชื่อตัวแทน

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
th: ป้อนที่อยู่เมืองรหัสไปรษณีย์หรือรหัสพร็อพเพอร์ตี้

en: Enter before price label
th: ป้อนก่อนป้ายราคา

en: Enter company full address
th: ป้อนที่อยู่แบบเต็มของ บริษัท

en: Enter company full name
th: ป้อนชื่อเต็มของ บริษัท

en: Enter contact form 7 shortcode for agent detail page.
th: ป้อนแบบฟอร์มติดต่อ 7 สำหรับหน้ารายละเอียดตัวแทน

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
th: ป้อนแบบฟอร์มติดต่อ 7 เป็นแบบย่อสำหรับฟอร์มตัวแทนด้านบนรูปภาพแถบด้านข้างและคลังภาพคุณสมบัติ

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form in property detail page bottom.
th: ป้อนแบบฟอร์มติดต่อ 7 เป็นแบบย่อสำหรับรูปแบบตัวแทนในหน้ารายละเอียดทรัพย์สินด้านล่าง

en: Enter email address
th: ป้อนที่อยู่อีเมล

en: Enter facebook profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ facebook

en: Enter full url
th: ป้อน URL แบบเต็ม

en: Enter garage size
th: ป้อนขนาดของโรงรถ

en: Enter google maps latitude
th: ป้อนละติจูดของ Google Maps

en: Enter google maps longitude
th: ป้อน google map ลองจิจูด

en: Enter google plus profile url
th: ใส่ google plus profile url

en: Enter google reCaptha Secret key.
th: ป้อนคีย์ Google reCaptha Secret

en: Enter google reCaptha site key.
th: ป้อนคีย์ไซต์ google reCaptha

en: Enter keyword...
th: ป้อนคำหลัก ...

en: Enter linked in profile url
th: ป้อนการเชื่อมโยงใน URL โปรไฟล์

en: Enter number of bathrooms
th: ใส่จำนวนห้องน้ำ

en: Enter number of bedrooms
th: ใส่จำนวนห้องนอน

en: Enter number of garages
th: ใส่จำนวนโรงรถ

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
th: ป้อนคำนำหน้าสำหรับรหัสคุณสมบัติปล่อยให้ว่างหากคุณไม่ต้องการแสดงคำนำหน้า ตัวอย่าง HZ-

en: Enter price decimal, IE .99
th: ป้อนทศนิยมราคา IE .99

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
th: ป้อนคุณสมบัติของจุลภาคที่ใช้คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค เช่น 12,305,34

en: Enter property ID
th: ป้อนรหัสคุณสมบัติ

en: Enter property ID. Ex 305
th: ป้อนรหัสคุณสมบัติ ตัวอย่าง 305

en: Enter property area size
th: ป้อนขนาดพื้นที่คุณสมบัติ

en: Enter property land area size
th: ใส่พื้นที่ขนาดที่ดิน

en: Enter section sub title
th: ป้อนหัวเรื่องย่อยของส่วน

en: Enter section title
th: ป้อนชื่อส่วน

en: Enter subtitle for splash page
th: ป้อนคำบรรยายสำหรับหน้าสาด

en: Enter text for square feet
th: ป้อนข้อความสำหรับตารางฟุต

en: Enter text for square meters
th: ป้อนข้อความสำหรับตารางเมตร

en: Enter title for splash page
th: ป้อนชื่อหน้าสาด

en: Enter twitter profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ twitter

en: Enter video link/url. Supported format: YouTube, Vimeo, SWF and MOV
th: ป้อนลิงก์วิดีโอ / url รูปแบบที่สนับสนุน: YouTube, Vimeo, SWF และ MOV

en: Enter virtual tour embeded code
th: ใส่รหัสฝังทัวร์เสมือนจริง

en: Enter virtual tour iframe/embeded code
th: ป้อน iframe / โค้ดที่ฝังในทัวร์เสมือน

en: Enter website address
th: ป้อนที่อยู่เว็บไซต์

en: Enter website slogan
th: ป้อนคำขวัญเว็บไซต์

en: Enter year built
th: ป้อนปีที่สร้าง

en: Enter your address, it will use for invoices
th: ป้อนที่อยู่ของคุณจะใช้สำหรับใบแจ้งหนี้

en: Enter your email address
th: กรอกที่อยู่อีเมล์ของคุณ

en: Enter your google maps api key
th: ใส่คีย์ API ของ Google Maps

en: Enter your property address
th: ป้อนที่อยู่คุณสมบัติของคุณ

en: Enter your property city
th: ป้อนเมืองที่ให้บริการของคุณ

en: Enter your property country
th: ป้อนประเทศที่ให้บริการของคุณ

en: Enter your property county/state
th: ป้อนพร็อพเพอร์ตี้ / เขตของคุณ

en: Enter your property neighborhood
th: ป้อนพื้นที่ใกล้เคียงของคุณ

en: Enter your property second price
th: ป้อนราคาที่สองของอสังหาริมทรัพย์

en: Enter your property title
th: ป้อนชื่อคุณสมบัติของคุณ

en: Enter your property zip code
th: ป้อนรหัสไปรษณีย์ของอสังหาริมทรัพย์

en: Enter your standard logo height. Used for retina logo.
th: ป้อนความสูงของโลโก้มาตรฐาน ใช้สำหรับโลโก้จอตา

en: Enter your standard logo width. Used for retina logo.
th: ป้อนความกว้างของโลโก้มาตรฐาน ใช้สำหรับโลโก้จอตา

en: Enter your username
th: ป้อนชื่อผู้ใช้ของคุณ

en: Enter your username or email
th: ป้อนชื่อผู้ใช้หรืออีเมลของคุณ

en: Enter youtube profile url
th: ป้อน URL โปรไฟล์ของ YouTube

en: Equal
th: เท่ากัน

en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

en: Eritrea
th: เอริเทรี

en: Error 404
th: ข้อผิดพลาด 404

en: Estonia
th: เอสโตเนีย

en: Ethiopia
th: สาธารณรัฐเอธิโอเปีย

en: Event Planning & Services
th: การวางแผนกิจกรรมและบริการ

en: Ex: Founder & CEO.
th: ตัวอย่าง: ผู้ก่อตั้งและ CEO

en: Example ID: 23100287@N07
th: ตัวอย่างรหัส: 23100287 @ N07

en: Exceptional
th: เป็นพิเศษ

en: Exclude Cities:
th: ยกเว้นเมือง:

en: Exclude County/State:
th: ไม่รวมมณฑล / รัฐ:

en: Exclude Labels:
th: ยกเว้นป้ายกำกับ:

en: Exclude Neighborhood:
th: ไม่รวมพื้นที่ใกล้เคียง:

en: Exclude Types:
th: ยกเว้นประเภท:

en: Expiration date
th: วันหมดอายุ

en: Expiration:
th: หมดอายุ

en: Expire Date:
th: วันที่หมดอายุ:

en: Expire Days
th: หมดอายุวัน

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Expired (%s)
th: หมดอายุแล้ว (% s)

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
th: หมดอายุรายการที่ส่งเพื่อขออนุมัติใน% website_url

en: Expiry time
th: หมดอายุเวลา

en: External Source
th: แหล่งข้อมูลภายนอก

en: FAX:
th: แฟกซ์:

en: Facebook Api key
th: คีย์ Facebook Api

en: Facebook Api key for facebook login
th: Facebook Api คีย์สำหรับ facebook เข้าสู่ระบบ

en: Facebook Page URL:
th: Facebook URL ของหน้า:

en: Facebook Profile Link
th: ลิงก์โปรไฟล์ Facebook

en: Facebook Secret Code
th: รหัสลับของ Facebook

en: Facebook URL
th: URL ของ Facebook

en: Facebook secret code for facebook login
th: รหัสลับ Facebook สำหรับการล็อกอิน Facebook

en: Failed to updated cookie !
th: ไม่สามารถอัปเดตคุกกี้ได้!

en: Falkland Islands (Malvinas)
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์ (Malvinas)

en: Faroe Islands
th: หมู่เกาะแฟโร

en: Favicon
th: favicon

en: Favorite
th: ที่ชื่นชอบ

en: Favorite Property
th: สถานที่ให้บริการที่ชื่นชอบ

en: Favourite properties
th: คุณสมบัติโปรด

en: Fax
th: แฟกซ์

en: Fax Number
th: หมายเลขโทรสาร

en: Fax:
th: แฟกซ์:

en: Featured
th: แนะนำ

en: Featured Fee:
th: ค่าธรรมเนียมพิเศษ:

en: Featured Included:
th: รวม:

en: Featured Label
th: ป้ายชื่อที่แนะนำ

en: Featured Listing Included:
th: รวมรายการที่น่าสนใจ:

en: Featured Listings
th: รายการเด่น

en: Featured Listings available
th: มีรายการสินค้าเด่น ๆ

en: Featured Listings available:
th: มีรายการสินค้าที่น่าสนใจ:

en: Featured Properties:
th: คุณสมบัติเด่น:

en: Featured Remaining:
th: เหลือพิเศษ:

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: Features Limit
th: ข้อ จำกัด ของคุณลักษณะ

en: Fiji
th: ฟิจิ

en: Fiji the Fiji Islands
th: ฟิจิหมู่เกาะฟิจิ

en: Financial Services
th: บริการทางการเงิน

en: Finland
th: ฟินแลนด์

en: First Name
th: ชื่อจริง

en: Floor Plan
th: แผนผัง

en: Floor Plans
th: แผนผังชั้น

en: Floor Plans for
th: แผนผังชั้นสำหรับ

en: Floor plans
th: แผนผังชั้น

en: Follow us
th: ตามเรามา

en: Follow us on
th: ติดตามเราได้ที่

en: Font Awesome Icon
th: ไอคอนแบบอักษร Awesome

en: Food
th: อาหาร

en: Footer
th: ฟุตบอล

en: Footer Area 1
th: ส่วนท้ายพื้นที่ 1

en: Footer Area 2
th: ส่วนท้ายท้ายพื้นที่ 2

en: Footer Area 3
th: ส่วนท้ายท้ายพื้นที่ 3

en: Footer Area 4
th: ส่วนท้ายท้ายพื้นที่ 4

en: Footer Border
th: ส่วนท้ายของขอบ

en: Footer Bottom Background Color
th: สีพื้นหลังท้ายกระดาษ

en: Footer Content
th: เนื้อหาท้าย

en: Footer Layout
th: เค้าโครงส่วนท้าย

en: Footer Menu
th: เมนูส่วนท้าย

en: Footer background Color
th: สีพื้นหลังส่วนท้าย

en: Footer bottom border top
th: ปลายขอบด้านล่างของส่วนท้าย

en: Four
th: สี่

en: France
th: ฝรั่งเศส

en: Free ( Pay for Featured )
th: ฟรี (จ่ายสำหรับการแนะนำ)

en: Free Listing expired on %website_url
th: รายการฟรีหมดอายุใน% website_url

en: French Guiana
th: เฟรนช์เกีย

en: French Polynesia
th: เฟรนช์โปลินีเซีย

en: French Southern Territories
th: ดินแดนทางตอนใต้ของฝรั่งเศส

en: From
th: จาก

en: Frontend register user as agent or agency
th: Frontend ลงทะเบียนผู้ใช้เป็นตัวแทนหรือเอเจนซี่

en: Full Screen
th: เต็มจอ

en: Full Screen Type
th: ประเภทหน้าจอหลัก

en: Full Width
th: ความกว้างเต็ม

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Gabon
th: ประเทศกาบอง

en: Gallery
th: เฉลียง

en: Gallery Format
th: รูปแบบแกลเลอรี

en: Gallery Images
th: แกลลอรี่รูปภาพ

en: Gallery Slider
th: แกลเลอรี Slider

en: Gambia
th: แกมเบีย

en: Gambia the
th: แกมเบีย

en: Garage
th: โรงรถ

en: Garage Size
th: ขนาดโรงรถ

en: Garage Size:
th: ขนาดโรงรถ:

en: Garage:
th: โรงรถ:

en: Garages
th: อู่

en: Garages Size
th: ขนาดอู่

en: General
th: ทั่วไป

en: Geo Auto Complete Country
th: ประเทศสมบูรณ์แบบ Geo Auto

en: Geo Location
th: สถานที่ตั้งทางภูมิศาสตร์

en: Geo autocomplete limit to specific country
th: จำกัด การเติมคำอัตโนมัติตามภูมิศาสตร์ให้กับประเทศที่ระบุ

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Germany
th: ประเทศเยอรมัน

en: Get Membership Plan
th: รับแผนผังสมาชิก

en: Get Package
th: รับแพคเกจ

en: Get Started
th: เริ่ม

en: Get new password
th: รับรหัสผ่านใหม่

en: Get this detail after you signup here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app</a>
th: ดูข้อมูลนี้หลังจากลงชื่อสมัครใช้ที่นี่ <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app"> https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app < / a>

en: Ghana
th: ประเทศกานา

en: Gibraltar
th: ยิบรอลตา

en: Global
th: ทั่วโลก

en: Global ( As theme options settings )
th: โกลบอล (ในฐานะตัวเลือกชุดรูปแบบ)

en: Global Color
th: สีสากล

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
th: ตัวแปรส่วนกลาง:% website_url เป็น URL เว็บไซต์,% website_name เป็นชื่อเว็บไซต์,% user_email เป็น user_email,% username เป็น username

en: Go
th: ไป

en: Go back
th: กลับไป

en: Go to Dashboard
th: ไปที่แผงควบคุม

en: Google Api key
th: คีย์ Google Api

en: Google Api key for google login
th: คีย์ Google Api สำหรับการเข้าสู่ระบบ Google

en: Google Client Secret
th: ความลับของ Google Client

en: Google Map Street View
th: Google Street Street View

en: Google Maps API KEY
th: คีย์ Google Maps API

en: Google Maps SSL
th: Google แผนที่ SSL

en: Google Maps latitude
th: ละติจูดของ Google Maps

en: Google Maps longitude
th: ลองจิจูดใน Google Maps

en: Google OAuth Client ID
th: รหัสลูกค้า Google OAuth

en: Google Plus Profile Link
th: ลิงก์โปรไฟล์ Google Plus

en: Google Plus Url
th: URL ของ Google Plus

en: Google client secret code for google login
th: รหัสลับของลูกค้า Google สำหรับการเข้าสู่ระบบของ Google

en: Google oAuth client id for google login
th: รหัสลูกค้า Google oAuth สำหรับการเข้าสู่ระบบ Google

en: Graph Background Color
th: สีพื้นหลังของกราฟ

en: Graph Border Color
th: สีเส้นขอบของเส้นขอบ

en: Graph Type
th: ประเภทกราฟ

en: Greater
th: มหานคร

en: Greece
th: กรีซ

en: Greenland
th: เกาะกรีนแลนด์

en: Grenada
th: เกรเนดา

en: Grid Style:
th: สไตล์ตาราง:

en: Grid View
th: มุมมองแบบกริด

en: Grid View 3 col ( Only for "Property listing full width template" )
th: ตารางที่ 3 col (เฉพาะสำหรับ "Property width full template")

en: Grid/List Style:
th: ตาราง / สไตล์รายการ:

en: Grill - Gas
th: ย่าง - แก๊ส

en: Guadeloupe
th: ลุป

en: Guam
th: กวม

en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

en: Guernsey
th: เสื้อไหมพรม

en: Guinea
th: ประเทศกินี

en: Guinea-Bissau
th: กินีบิสเซา

en: Guyana
th: กายอานา

en: HOUZEZ: About Site
th: HOUZEZ: เกี่ยวกับเว็บไซต์

en: HOUZEZ: Advanced Search
th: HOUZEZ: การค้นหาขั้นสูง

en: HOUZEZ: Agent Search
th: HOUZEZ: การค้นหาตัวแทน

en: HOUZEZ: Code Banner
th: HOUZEZ: แบนเนอร์โค้ด

en: HOUZEZ: Contact Us
th: HOUZEZ: ติดต่อเรา

en: HOUZEZ: Featured Properties
th: HOUZEZ: คุณสมบัติเด่น

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
th: HOUZEZ: แบนเนอร์ภาพ 300x250

en: HOUZEZ: Latest Posts
th: HOUZEZ: กระทู้ล่าสุด

en: HOUZEZ: Login
th: HOUZEZ: เข้าสู่ระบบ

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
th: HOUZEZ: เครื่องคำนวณสินเชื่อที่อยู่อาศัย

en: HOUZEZ: Properties
th: HOUZEZ: คุณสมบัติ

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
th: HOUZEZ: การแบ่งประเภทอสังหาริมทรัพย์

en: HOUZEZ: Recent View Properties
th: HOUZEZ: ข้อมูลพร็อพเพอร์ตี้ล่าสุด

en: HTML Emails?
th: อีเมล HTML?

en: Haiti
th: ไฮติ

en: Half Map Template
th: เทมเพลตแผนที่ครึ่ง

en: Header Top Area
th: พื้นที่ส่วนบนของส่วนหัว

en: Header Type
th: ประเภทส่วนหัว

en: Header background Color
th: สีพื้นหลังส่วนหัว

en: Header banner text color
th: สีข้อความแบนเนอร์ส่วนหัว

en: Header create listing button required login or not
th: ส่วนหัวปุ่มสร้างรายชื่อต้องเข้าสู่ระบบหรือไม่

en: Headers
th: ส่วนหัว

en: Headings
th: หัวเรื่อง

en: Health & Medical
th: สุขภาพและการแพทย์

en: Heard Island and McDonald Islands
th: เกาะเฮิร์ดและหมู่เกาะแมคโดนัลด์

en: Height of the space(px)
th: ความสูงของพื้นที่ (px)

en: Height:
th: ความสูง:

en: Hello, I am interested in
th: สวัสดีฉันสนใจ

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
th: สวัสดีคุณได้ลดระดับการสมัครรับข้อมูลของคุณใน% s เนื่องจากรายชื่อของคุณมีจำนวนมากกว่ารายการที่เรานำเสนอเราจึงกำหนดสถานะของรายชื่อทั้งหมดของคุณเป็น "หมดอายุ" คุณจะต้องเลือกรายชื่อที่ต้องการและส่งอีกครั้งเพื่อขออนุมัติ ขอขอบคุณ!

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if you could help me
th: สวัสดี% s ฉันเห็นโปรไฟล์ของคุณใน% s และต้องการดูว่าคุณสามารถช่วยฉันได้หรือไม่

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
th: สวัสดี,
    การส่งใหม่ที่ตรงกับเกณฑ์ที่คุณเลือกได้เผยแพร่ไว้ที่% web_url
    นี่คือการส่งใหม่:
    matching_submissions%

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
th: สวัสดี,
    ผู้ใช้ได้ส่งพร็อพเพอร์ตี้ใหม่ลงใน% website_url แล้ว! คุณควรไปและตรวจสอบออก
    นี่คือชื่อคุณสมบัติ:% submission_title

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
th: สวัสดี,
    หนึ่งในรายชื่อฟรีของคุณบน% web_url มี "หมดอายุแล้ว" รายชื่อ% expired_listing_url
    ขอขอบคุณ!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
th: สวัสดี,
    เราได้เรียกเก็บเงินจากบัญชีของคุณในร้านค้า% สำหรับการสมัครรับข้อมูลใน% website_url! คุณควรไปและตรวจสอบออก

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
th: สวัสดี,
    ยินดีต้อนรับสู่% website_url! คุณสามารถเข้าสู่ระบบได้โดยใช้ข้อมูลรับรองด้านล่าง:
    ชื่อผู้ใช้:% user_login_register
    รหัสผ่าน:% user_pass_register
    หากมีปัญหากรุณาติดต่อเรา
    ขอขอบคุณ!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
th: สวัสดี,
    คุณได้ส่งเนื้อหาใหม่ใน% website_url!
    ชื่อรายการ:% listing_title
    รหัสรายการ:% list_id
    หมายเลขใบแจ้งหนี้คือ:% invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
th: สวัสดี,
    คุณมีการส่งเงินแบบใหม่ใน% website_url!
    ชื่อรายการ:% listing_title
    รหัสรายการ:% list_id
    หมายเลขใบแจ้งหนี้คือ:% invoice_no

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
th: สวัสดี,
    คุณได้ส่งรายชื่อใหม่บน% web_url!
    ชื่อรายการ:% listing_title
    รหัสรายการ:% list_id
    หมายเลขใบแจ้งหนี้คือ:% invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
th: สวัสดี,
    รายชื่อของคุณใน% website_url ได้รับการอนุมัติแล้ว
    
    ชื่อรายการ:% listing_title
    Url รายชื่อ:% listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
th: สวัสดี,
    รายชื่อของคุณใน% website_url หมดอายุแล้ว
    
    ชื่อรายการ:% listing_title
    Url รายชื่อ:% listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
th: สวัสดี,
    การสั่งซื้อของคุณใน% website_url เปิดใช้งานแล้ว! คุณควรไปและตรวจสอบออก

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
th: สวัสดี,
    การสมัครรับข้อมูลของคุณบน% website_url ถูกยกเลิกเนื่องจากหมดอายุหรือการชำระเงินที่เกิดซ้ำจากผู้ขายไม่ได้รับการประมวลผล รายชื่อทั้งหมดของคุณจะไม่ปรากฏแก่ผู้เข้าชมของเราอีกต่อไป แต่จะยังคงอยู่ในบัญชีของคุณ
    ขอขอบคุณ.

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
th: สวัสดี, <br>
    ยินดีต้อนรับสู่% website_url และขอขอบคุณที่ซื้อแผนกับเรา เรารู้สึกตื่นเต้นที่ได้เลือก% website_name % website_name เป็นสถานที่ที่ดีในการโฆษณาและค้นหาคุณสมบัติ <br>
    
    คุณวางแผนที่% website_url เปิดใช้งานแล้ว! ขณะนี้คุณสามารถแสดงคุณสมบัติตามที่คุณวางแผนไว้

en: Hi there,<br>
    You have a new submission on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
th: สวัสดี, <br>
    คุณมีการส่งใหม่ใน% website_url! <br>
    ชื่อรายการ:% listing_title <br>
    รหัสรายการ:% list_id

en: Hi there,<br>
    You have submitted new listing on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
th: สวัสดี, <br>
    คุณได้ส่งรายชื่อใหม่บน% web_url! <br>
    ชื่อรายการ:% listing_title <br>
    รหัสรายการ:% list_id

en: Hide
th: ปิดบัง

en: Hide Advanced Search Fields
th: ซ่อนฟิลด์การค้นหาขั้นสูง

en: Hide Child
th: ซ่อนเด็ก

en: Hide Count
th: ซ่อน Count

en: Hide Details
th: ซ่อนรายละเอียด

en: Hide Empty:
th: ซ่อนว่าง:

en: Hide Half Map Search Fields
th: ซ่อนช่องค้นหาครึ่งแผนที่

en: Hide Top Bar in Mobile?
th: ซ่อนแถบด้านบนในมือถือหรือไม่?

en: Hide Widget Title
th: ซ่อนชื่อวิดเจ็ต

en: Hide but show on scroll
th: ซ่อน แต่แสดงเมื่อเลื่อน

en: Hide for This Page
th: ซ่อนสำหรับเพจนี้

en: Holy See (Vatican City State)
th: Holy See (นครรัฐวาติกัน)

en: Home
th: บ้าน

en: Home Services
th: บริการบ้าน

en: Home plans
th: แผนการบ้าน

en: Homepage + Inner Pages
th: หน้าแรก + หน้าภายใน

en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

en: Hong Kong
th: ฮ่องกง

en: Hospitals
th: โรงพยาบาล

en: Hotels & Travel
th: โรงแรมและการท่องเที่ยว

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Houzez: Twitter Feeds
th: Houzez: ฟีด Twitter

en: Hover Color
th: เลื่อนเมาส์ไปทางซ้าย

en: How many Featured listings are included?
th: มีกี่รายการที่โดดเด่น?

en: How many days data will show ? Default: 14
th: ข้อมูลจะแสดงกี่วัน? ค่าเริ่มต้น: 14

en: How many images are included per listing?
th: มีกี่ภาพที่รวมอยู่ในรายชื่อ

en: How many listings are included?
th: มีรายชื่อกี่รายการ?

en: Hungary
th: ฮังการี

en: Hybrid
th: เป็นลูกผสม

en: I agree with your <a href="%s">Terms & Conditions</a>
th: ฉันเห็นด้วยกับ <a href="%s"> ข้อกำหนดในการให้บริการ </a> ของคุณ

en: IDX Sidebar
th: แถบด้านข้าง IDX

en: INVOICE
th: ใบแจ้งหนี้

en: IPINFO Location
th: ตำแหน่งที่ตั้งของ IPINFO

en: Iceland
th: ประเทศไอซ์แลนด์

en: Icon
th: ไอคอน

en: Icons
th: ไอคอน

en: Icons Color
th: ไอคอนสี

en: Icons for luxury home type property detail page
th: ไอคอนสำหรับหน้ารายละเอียดคุณสมบัติบ้านที่หรูหรา

en: If "Yes" it will fit according to screen size
th: ถ้า "ใช่" จะพอดีกับขนาดหน้าจอ

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
th: หากไม่มีการค้นหาขั้นสูงเหนือส่วนหัวจะแสดงในตำแหน่งปิดตามค่าเริ่มต้น

en: If no, it will show price dropdowns
th: หากไม่แสดงก็จะแสดงเมนูแบบเลื่อนลงราคา

en: If no, users will get the auto generated password via email
th: ถ้าไม่มีผู้ใช้จะได้รับรหัสผ่านที่สร้างโดยอัตโนมัติผ่านทางอีเมล

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
th: หากตั้งค่าเป็น "ใช่" ผู้ใช้ทุกคนจะลงทะเบียนจากตัวแทนส่วนหน้าที่สิ้นสุดจะสร้างอัตโนมัติในประเภทโพสต์ตัวแทนที่กำหนดเองและบทบาทเอเจนซี่จะสร้างโดยอัตโนมัติในประเภทการโพสต์แบบกำหนดเองของหน่วยงาน

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
th: หากคุณไม่ต้องการได้รับการแจ้งเตือนอีกต่อไปโปรดใส่บัญชีของคุณและลบการค้นหาที่บันทึกไว้ขอบคุณมาก!

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
th: หากคุณไม่มีบัญชีผู้ใช้สามารถสร้างที่อยู่อีเมลด้านล่างได้ รายละเอียดบัญชีของคุณจะได้รับการยืนยันทางอีเมล มิฉะนั้นคุณสามารถ

en: Image
th: ภาพ

en: Image Banner Link:
th: ลิงก์แบนเนอร์รูปภาพ:

en: Image Banner URL:
th: URL ป้ายรูปภาพ:

en: Image Height
th: ความสูงของภาพ

en: Image Url:
th: URL รูปภาพ:

en: Image/Gallery
th: ภาพ / แกลลอรี่

en: Images Layout
th: เค้าโครงรูปภาพ

en: Images are for demo purpose only.
th: รูปภาพมีไว้เพื่อการสาธิตเท่านั้น

en: Images overlay ?
th: ภาพซ้อนทับ?

en: Images uploader
th: อัปโหลดรูปภาพ

en: India
th: อินเดีย

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Infinite Scroll:
th: Scroll:

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
th: ข้อมูลถูกนำมาจากบัญชีของคุณที่ https://dashboard.stripe.com/login

en: Information
th: ข้อมูล

en: Inherit from default accent color
th: สืบทอดจากสีเน้นเสียงเริ่มต้น

en: Inquire about this property
th: สอบถามเกี่ยวกับสถานที่ให้บริการนี้

en: Instagram Image
th: ภาพ Instagram

en: Instagram Profile
th: โปรไฟล์ Instagram

en: Instagram URL
th: URL Instagram

en: Instagram access token:
th: โทเค็นการเข้าถึง Instagram:

en: Instagram user ID:
th: ID ผู้ใช้ Instagram:

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Install %2$s
th: ติดตั้ง% 2 $ s

en: Install Plugins
th: ติดตั้งปลั๊กอิน

en: Install Required Plugins
th: ติดตั้งปลั๊กอินที่จำเป็น

en: Installed But Not Activated
th: ติดตั้ง แต่ไม่เปิดใช้งาน

en: Installed version:
th: รุ่นที่ติดตั้ง:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
th: กำลังติดตั้งปลั๊กอิน% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Installing Plugin: %s
th: การติดตั้งปลั๊กอิน:% s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
th: การติดตั้งและเปิดใช้งานปลั๊กอิน% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Interest Rate
th: อัตราดอกเบี้ย

en: Invalid Nonce
th: Nonce ไม่ถูกต้อง

en: Invalid Nonce!
th: Nonce ไม่ถูกต้อง!

en: Invalid Request !
th: คำขอไม่ถูกต้อง!

en: Invalid email address!
th: ที่อยู่อีเมลที่ไม่ถูกต้อง!

en: Invalid email address.
th: ที่อยู่อีเมลที่ไม่ถูกต้อง.

en: Invalid password reset Key
th: คีย์รีเซ็ตรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง (ไม่ใช้อักขระพิเศษหรือช่องว่าง)!

en: Invoice Details
th: รายละเอียดใบแจ้งหนี้

en: Invoice ID:
th: รหัสใบแจ้งหนี้:

en: Invoice Options
th: ตัวเลือกใบแจ้งหนี้

en: Invoices
th: ใบแจ้งหนี้

en: Iran
th: อิหร่าน

en: Iran, Islamic Republic of
th: อิหร่าน, สาธารณรัฐอิสลาม

en: Iraq
th: อิรัก

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Is Popular/Featured?
th: เป็นที่นิยม / Featured?

en: Is Visible?
th: มองเห็นได้หรือไม่?

en: Isle of Man
th: เกาะแมน

en: Israel
th: อิสราเอล

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
th: ดูเหมือนว่าเราไม่สามารถหาสิ่งที่คุณต้องการได้ บางทีการค้นหาสามารถช่วยได้

en: Italy
th: อิตาลี

en: Item ID (Listing or Package id ):
th: รหัสรายการ (Listing หรือ Package id):

en: Item Price:
th: ราคาสินค้า:

en: JPEG 100% Quality
th: คุณภาพ JPEG 100%

en: JS or Google AdSense Code
th: JS หรือรหัส Google AdSense

en: Jamaica
th: เกาะจาเมกา

en: Japan
th: ประเทศญี่ปุ่น

en: Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: Join The Discussion
th: เข้าร่วมการสนทนา

en: Jordan
th: จอร์แดน

en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

en: Keep Advanced Search visible?
th: ทำให้การค้นหาขั้นสูงสามารถมองเห็นได้หรือไม่?

en: Kenya
th: ประเทศเคนย่า

en: Keyword
th: คำหลัก

en: Keyword Field
th: ฟิลด์คำหลัก

en: Kiribati
th: ประเทศคิริบาส

en: Korea
th: เกาหลี

en: Korea, Democratic People's Republic of
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนเกาหลี

en: Korea, Republic of
th: สาธารณรัฐเกาหลี

en: Kuwait
th: คูเวต

en: Kyrgyz Republic
th: สาธารณรัฐคีร์กีซ

en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีสถาน

en: Label
th: ฉลาก

en: Labels
th: ป้ายกำกับ

en: Land Area
th: พื้นที่ดิน

en: Land Area ( Only digits )
th: ที่ดิน (เฉพาะตัวเลข)

en: Land Area Postfix
th: Land Postfix พื้นที่

en: Land Area Size Postfix
th: ที่ดินขนาดพื้นที่ Postfix

en: Land Area:
th: พื้นที่:

en: Land Size
th: ขนาดที่ดิน

en: Language
th: ภาษา

en: Language for datepicker
th: ภาษาสำหรับ datepicker

en: Language:
th: ภาษา:

en: Lao
th: ลาว

en: Lao People's Democratic Republic
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนลาว

en: Last Message
th: ข้อความล่าสุด

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Latest Tweets
th: Tweets ล่าสุด

en: Latvia
th: ลัตเวีย

en: Layout
th: แบบ

en: Layout Manager
th: ผู้จัดการการจัดหน้า

en: Layout Manager Luxury Homes
th: ผู้จัดการบ้านแบบดีไซน์หรู

en: Layout Manager Tabs
th: แท็บผู้จัดการผังภูมิ

en: Layout:
th: เค้าโครง:

en: Leave it empty if you want to hide map on agency detail page.
th: ปล่อยให้ว่างถ้าคุณต้องการซ่อนแผนที่ในหน้ารายละเอียดของเอเจนซี่

en: Lebanon
th: เลบานอน

en: Left Align
th: จัดชิดซ้าย

en: Left Sidebar
th: แถบด้านซ้าย

en: Lesotho
th: เลโซโท

en: Liberia
th: ประเทศไลบีเรีย

en: Libraries
th: ห้องสมุด

en: License
th: การอนุญาต

en: License:
th: ใบอนุญาต:

en: Licenses
th: ใบอนุญาต

en: Liechtenstein
th: นสไตน์

en: Lightbox Logo
th: โลโก้ไลท์บ็อกซ์

en: Limit Geo auto complete to specific country
th: จำกัด Geo auto ให้สมบูรณ์ในบางประเทศ

en: Limit post number:
th: จำกัด จำนวนการโพสต์:

en: Limit to Country
th: จำกัด ประเทศ

en: Limit:
th: จำกัด :

en: Line 1
th: บรรทัดที่ 1

en: Line 2
th: บรรทัดที่ 2

en: Line Chart
th: แผนภูมิเส้น

en: Link
th: ลิงค์

en: Link Images To:
th: ลิงก์ภาพไปยัง:

en: Linked In
th: เชื่อมโยงเข้า

en: LinkedIn Profile Link
th: ลิงก์โปรไฟล์ LinkedIn

en: Links Color
th: สีลิงก์

en: Links Hover Background Color
th: สีพื้นหลังลิงก์ Hover

en: Links Hover Background color
th: สีพื้นหลังลิงก์ Hover

en: Links Hover Color
th: สี Hover ของลิงก์

en: Links Hover background color
th: สีพื้นหลังของลิงก์ Hover

en: Links Hover color
th: สี Hover ของลิงก์

en: Links color
th: สีลิงก์

en: List View
th: มุมมองรายการ

en: Listing
th: รายชื่อ

en: Listing Included:
th: รวมรายการ:

en: Listing Payment
th: ชำระเงินรายการ

en: Listing payment on
th: การชำระเงินรายการใน

en: Listing with Featured
th: รายการที่มี Featured

en: Listing with Featured Payment option
th: รายการที่มีตัวเลือกการชำระเงินที่โดดเด่น

en: Listings
th: รายชื่อ

en: Listings Included:
th: รายการรวม:

en: Listings Layout
th: เค้าโครงรายชื่อ

en: Listings Remaining:
th: รายชื่อที่เหลืออยู่:

en: Listings available
th: มีรายการ

en: Listings available:
th: รายการที่สามารถใช้ได้:

en: Listings found
th: รายชื่อพบ

en: Lithuania
th: ประเทศลิธัวเนีย

en: Load More
th: โหลดเพิ่มเติม

en: Loading Slider...
th: กำลังโหลด Slider ...

en: Loan Term (Years)
th: ระยะเวลาเงินกู้ (ปี)

en: Local Flavor
th: รสชาติในท้องถิ่น

en: Local Services
th: บริการท้องถิ่น

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Log in | Register
th: เข้าสู่ระบบ | สมัครสมาชิก

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Login & Register
th: เข้าสู่ระบบและลงทะเบียน

en: Login for Review
th: เข้าสู่ระบบเพื่อตรวจสอบ

en: Login here
th: เข้าสู่ระบบที่นี่

en: Logo
th: เครื่องหมาย

en: Logo Link
th: ลิงค์โลโก้

en: Logo Splash & Transparent Header
th: โลโก้ Splash & ส่วนหัวที่โปร่งใส

en: Logos & Favicon
th: โลโก้และ Favicon

en: Lost your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Luxury Homes ( Since v1.4.0 )
th: บ้านที่หรูหรา (ตั้งแต่ v1.4.0)

en: MAP
th: แผนที่

en: MOBILE:
th: มือถือ:

en: MP4 File
th: ไฟล์ MP4

en: Macao
th: มาเก๊า

en: Macedonia
th: มาซิโดเนีย

en: Madagascar
th: มาดากัสการ์

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Main Menu Transparent ?
th: เมนูหลักโปร่งใส?

en: Make add property fields required.
th: กำหนดให้ต้องเพิ่มพร็อพเพอร์ตี้คุณสมบัติ

en: Make your payment direct into our bank account. Please use order ID as the payment reference
th: ชำระเงินของคุณโดยตรงในบัญชีธนาคารของเรา โปรดใช้รหัสคำสั่งซื้อในการอ้างอิงการชำระเงิน

en: Malawi
th: มาลาวี

en: Malaysia
th: ประเทศมาเลเซีย

en: Maldives
th: มัลดีฟส์

en: Mali
th: มาลี

en: Malta
th: เกาะมอลตา

en: Manager
th: ผู้จัดการ

en: Manager Role
th: บทบาทผู้จัดการ

en: Map
th: แผนที่

en: Map Address
th: ที่อยู่แผนที่

en: Map Cluster
th: กลุ่มแผนที่

en: Map Fullscreen
th: แผนที่เต็มหน้าจอ

en: Map View
th: มุมมองแผนที่

en: Mark this property as featured?
th: ทำเครื่องหมายสถานที่ให้บริการนี้เป็นคุณลักษณะ?

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Martinique
th: มาร์ตินีก

en: Mass Media
th: สื่อมวลชน

en: Matching Submissions on %website_url
th: การส่งข้อมูลที่ตรงกับ% website_url

en: Mauritania
th: ประเทศมอริเตเนีย

en: Mauritius
th: มอริเชียส

en: Max Area
th: พื้นที่สูงสุด

en: Max Price
th: ราคาสูงสุด

en: Maximum Area Size
th: ขนาดพื้นที่สูงสุด

en: Maximum File Size
th: ขนาดไฟล์สูงสุด

en: Maximum Images
th: รูปภาพสูงสุด

en: Maximum Price
th: ราคาสูงสุด

en: Maximum Price for Rent Only
th: ราคาสูงสุดสำหรับค่าเช่าเท่านั้น

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
th: รายการราคาสูงสุดสำหรับแบบฟอร์มการค้นหาขั้นสูง

en: Maximum Prices List for Rent Only
th: รายการราคาสูงสุดสำหรับเช่าเท่านั้น

en: Maximum images allow for single property.
th: ภาพสูงสุดอนุญาตสำหรับพร็อพเพอร์ตี้เดียว

en: Maximum posts to show:
th: จำนวนโพสต์สูงสุดที่จะแสดง:

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
th: ขนาดภาพในการอัปโหลดสูงสุด ตัวอย่างเช่น 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Maximum zoom level for Cluster to appear. Default 10
th: ระดับการซูมสูงสุดสำหรับ Cluster จะปรากฏขึ้น ผิดนัด 10

en: Mayotte
th: มายอต

en: Me
th: ผม

en: Measurement Unit
th: หน่วยวัด

en: Measurement Unit Globally
th: หน่วยวัดทั่วโลก

en: Membership
th: การเป็นสมาชิก

en: Membership Cancelled on %website_url
th: ยกเลิกการเป็นสมาชิกเมื่อ% web_url

en: Membership Package
th: แพ็คเกจการเป็นสมาชิก

en: Membership Payment
th: การชำระเงินเป็นสมาชิก

en: Membership payment on
th: การชำระเป็นสมาชิกเมื่อ

en: Memebership Plan
th: แผน Memebership

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
th: เมนู (สร้างและ assing เมนูภายใต้ลักษณะที่ปรากฏ - เมนู>)

en: Menu Background Color
th: สีพื้นหลังของเมนู

en: Menu Button Color
th: สีของปุ่มเมนู

en: Menu Button Color for Splash
th: ปุ่มเมนูสีสำหรับ Splash

en: Message
th: ข่าวสาร

en: Message Sent Successfully!
th: ข้อความที่ส่งประสบความสำเร็จ!

en: Message sent successfully!
th: ข้อความที่ส่งประสบความสำเร็จ!

en: Messages
th: ข้อความ

en: Meta Position:
th: ตำแหน่งเมตา:

en: Mexico
th: เม็กซิโก

en: Micronesia
th: ไมโครนีเซีย

en: Micronesia, Federated States of
th: ไมโครนีเซียสหพันธรัฐสหรัฐอเมริกา

en: Min Area
th: พื้นที่ต่ำสุด

en: Min Price
th: ราคาต่ำสุด

en: Minify CSS
th: ย่อ CSS

en: Minimum 3 characters required
th: ต้องมีอักขระอย่างน้อย 3 ตัว

en: Minimum Area Size
th: ขนาดพื้นที่ขั้นต่ำ

en: Minimum Price
th: ราคาขั้นต่ำ

en: Minimum Price for Rent Only
th: ราคาขั้นต่ำสำหรับการเช่าเท่านั้น

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
th: รายการราคาขั้นต่ำสำหรับแบบฟอร์มการค้นหาขั้นสูง

en: Minimum Prices List for Rent Only
th: รายการราคาขั้นต่ำสำหรับเช่าเท่านั้น

en: Minimum required version:
th: เวอร์ชันที่ต้องการขั้นต่ำ:

en: Minute
th: นาที

en: Mobile
th: โทรศัพท์มือถือ

en: Mobile Logo
th: โลโก้อุปกรณ์เคลื่อนที่

en: Mobile Logo Splash
th: โลโก้บนมือถือ Splash

en: Mobile Menu
th: เมนูบนมือถือ

en: Mobile Number
th: เบอร์มือถือ

en: Mobile Retina Logo
th: โลโก้ Retina มือถือ

en: Mobile Sticky Menu
th: เมนู Sticky มือถือ

en: Mobile navigation border
th: ขอบเขตการนำทางบนอุปกรณ์เคลื่อนที่

en: Mobile:
th: มือถือ:

en: Moldova
th: มอลโดวา

en: Moldova, Republic of
th: มอลโดวาสาธารณรัฐ

en: Monaco
th: โมนาโก

en: Mongolia
th: ประเทศมองโกเลีย

en: Montenegro
th: มอนเตเนโก

en: Month
th: เดือน

en: Monthly
th: รายเดือน

en: Monthly Payment
th: ชำระเงินรายเดือน

en: Montserrat
th: มอนต์เซอร์รัต

en: More Options
th: ตัวเลือกอื่น ๆ

en: Morocco
th: โมร็อกโก

en: Mortgage Payments:
th: การชำระเงินจำนอง:

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
th: สคริปและสไตล์ชีตส่วนใหญ่ที่เรียกว่า WordPress รวมถึงสตริงข้อความค้นหาที่ระบุเวอร์ชัน ซึ่งอาจทำให้เกิดปัญหาเกี่ยวกับแคชและซึ่งจะส่งผลให้เวลาโหลดน้อยกว่า คุณสามารถสลับการตั้งค่านี้เพื่อลบสตริงข้อความค้นหาออกจากสตริงดังกล่าว

en: Mozambique
th: ประเทศโมซัมบิก

en: Multi Agents
th: หลายตัวแทน

en: Multi Step
th: หลายขั้นตอน

en: Multi Unit / Sub Listings
th: หลายหน่วย / รายชื่อย่อย

en: Multi Units / Sub Properties
th: หลายหน่วย / คุณสมบัติย่อย

en: Multi Units / Sub Properties for
th: หลายหน่วย / คุณสมบัติย่อยสำหรับ

en: My Properties
th: คุณสมบัติของฉัน

en: My location
th: ตำแหน่งของฉัน

en: My profile
th: ประวัติของฉัน

en: Myanmar
th: พม่า

en: NEXT PROPERTY
th: คุณสมบัติต่อไป

en: NOT PAID
th: ไม่ชำระเงิน

en: Name
th: ชื่อ

en: Name field is empty!
th: ฟิลด์ชื่อว่างเปล่า!

en: Name for agency role
th: ชื่อสำหรับบทบาท agency

en: Name for agent role
th: ชื่อบทบาทตัวแทน

en: Name for buyer role
th: ชื่อสำหรับบทบาทผู้ซื้อ

en: Name for manager role
th: ชื่อสำหรับบทบาทผู้จัดการ

en: Name for owner role
th: ชื่อสำหรับบทบาทเจ้าของ

en: Name for seller role
th: ชื่อสำหรับบทบาทผู้ขาย

en: Name of the client who gave feedback
th: ชื่อลูกค้าที่ให้ข้อเสนอแนะ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Namibia
th: นามิเบีย

en: Nauru
th: ประเทศนาอูรู

en: Navigation
th: การเดินเรือ

en: Near by
th: ใกล้เคียง

en: Near by Places
th: สถานที่ใกล้เคียง

en: Nearby
th: ใกล้เคียง

en: Neighborhood
th: ย่าน

en: Neighborhood:
th: ย่าน:

en: Nepal
th: ประเทศเนปาล

en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

en: Netherlands Antilles
th: เนเธอร์แลนด์

en: Netherlands the
th: เนเธอร์แลนด์

en: Never
th: ไม่เคย

en: New Caledonia
th: นิวแคลิโดเนีย

en: New Password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New Password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New User Registration
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่

en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

en: New featured submission on %website_url
th: การส่งแบบใหม่ใน% website_url

en: New featured upgrade on %website_url
th: การอัปเกรดที่โดดเด่นใน %_page_url

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
th: ข้อความใหม่ที่ส่งมาโดย% s โดยใช้แบบฟอร์มติดต่อตัวแทนที่% s

en: New message sent by %s using contact form at %s
th: ข้อความใหม่ที่ส่งมาโดย% s โดยใช้แบบฟอร์มติดต่อที่% s

en: New message sent by %s using schedule contact form at %s
th: ข้อความใหม่ที่ส่งมาโดย% s โดยใช้แบบฟอร์มติดต่อกำหนดเวลาที่% s

en: New paid submission on %website_url
th: การส่งแบบชำระเงินใหม่บน% website_url

en: New password or confirm password is blank
th: รหัสผ่านใหม่หรือยืนยันรหัสผ่านว่างเปล่า

en: New submission on %website_url
th: การส่งใหม่ใน% website_url

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่บน% website_url
    ชื่อผู้ใช้:% user_login_register,
    E-mail:% user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
th: ความคิดเห็นใหม่ & rarr;

en: Next
th: ต่อไป

en: Next post
th: โพสต์ถัดไป

en: Next/Prev Listings
th: รายชื่อถัดไป / ก่อนหน้า

en: Next/Prev Navigation:
th: ถัดไป / Prev Navigation:

en: Next/Prev properties
th: คุณสมบัติถัดไป / ก่อนหน้า

en: Nicaragua
th: นิการากัว

en: Niger
th: ประเทศไนเธอร์

en: Nigeria
th: ประเทศไนจีเรีย

en: Nightlife
th: ไนท์ไลฟ์

en: Niue
th: นีอูเอ

en: No
th: ไม่

en: No Property ID found
th: ไม่พบรหัสพร็อพเพอร์ตี้

en: No Review
th: ไม่มีรีวิว

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
th: ไม่มีการดำเนินการใด ๆ ปลั๊กอิน% 1 $ s ใช้งานอยู่แล้ว

en: No listings available
th: ไม่มีรายชื่อ

en: No plugins are available to be activated at this time.
th: ปลั๊กอินไม่สามารถใช้งานได้ในขณะนี้

en: No plugins are available to be installed at this time.
th: ไม่มีปลั๊กอินที่สามารถติดตั้งได้ในขณะนี้

en: No plugins are available to be updated at this time.
th: ปลั๊กอินไม่พร้อมให้บริการในขณะนี้

en: No plugins to install, update or activate.
th: ไม่มีปลั๊กอินเพื่อติดตั้งอัปเดตหรือเปิดใช้งาน

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
th: ไม่ได้เลือกปลั๊กอินเพื่อเปิดใช้งาน ไม่มีการดำเนินการใด ๆ

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
th: ไม่ได้เลือกปลั๊กอินที่จะติดตั้ง ไม่มีการดำเนินการใด ๆ

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
th: ไม่มีการเลือกปลั๊กอินที่จะอัพเดต ไม่มีการดำเนินการใด ๆ

en: No record found
th: ไม่พบระเบียน

en: None
th: ไม่มี

en: Norfolk Island
th: เกาะนอร์ฟอล์ก

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Norway
th: นอร์เวย์

en: Not Installed
th: ไม่ได้ติดตั้ง

en: Not Paid
th: ไม่ได้ชำระเงิน

en: Note: Google Geo location not work in chrome without SSL (https://), you can enable IPINFO location below for Google chrome if you don not have SSL.
th: หมายเหตุ: ตำแหน่งทางภูมิศาสตร์ของ Google ไม่ทำงานโดยไม่มี Chrome (https: //) คุณสามารถเปิดใช้งานตำแหน่ง IPINFO ด้านล่างสำหรับ Google Chrome หากคุณไม่มี SSL

en: Note: will only work when main menu sticky disabled
th: หมายเหตุ: จะใช้ได้เฉพาะเมื่อปิดใช้งานเมนูหลักเท่านั้น

en: Note: will only work when mobile menu sticky disabled
th: หมายเหตุ: จะใช้ได้เฉพาะเมื่อปิดใช้งานเมนูบนมือถือเท่านั้น

en: Nothing
th: ไม่มีอะไร

en: Number of Agencies to Display
th: จำนวนหน่วยงานที่จะแสดง

en: Number of Agents to Display
th: จำนวนตัวแทนที่จะแสดง

en: Number of Days
th: จำนวนวัน

en: Number of Expire Days
th: จำนวนวันหมดอายุ

en: Number of Images to Show:
th: จำนวนภาพที่จะแสดง:

en: Number of Items to Show:
th: จำนวนรายการที่จะแสดง:

en: Number of Listings to Show
th: จำนวนรายชื่อที่จะแสดง

en: Number of Posts ( for masonry blog template )
th: จำนวนกระทู้ (สำหรับแม่แบบบล็อกก่ออิฐ)

en: Number of decimal points?
th: จำนวนจุดทศนิยม?

en: Number of featured listings to show
th: จำนวนของรายการเด่นที่จะแสดง

en: Number of features to show in advanced search, add -1 for all.
th: จำนวนคุณลักษณะที่จะแสดงในการค้นหาขั้นสูงให้เพิ่ม -1 สำหรับทั้งหมด

en: Number of listings to show
th: จำนวนของรายชื่อที่จะแสดง

en: Number of photos
th: จำนวนรูปภาพ

en: Number of posts to show
th: จำนวนโพสต์ที่จะแสดง

en: OFFICE:
th: สำนักงาน:

en: OGV File
th: ไฟล์ OGV

en: OVERVIEW
th: ภาพรวม

en: Off
th: ปิด

en: Office Number
th: หมายเลขสำนักงาน

en: Offset
th: สาขา

en: Offset posts:
th: โพสต์ชดเชย:

en: Old Password
th: รหัสผ่านเก่า

en: Old password is not correct
th: รหัสผ่านเก่าไม่ถูกต้อง

en: Oman
th: โอมาน

en: On
th: บน

en: One
th: หนึ่ง

en: One Day
th: วันหนึ่ง

en: One Hour
th: หนึ่งชั่วโมง

en: One Month
th: หนึ่งเดือน

en: One Step
th: หนึ่งก้าว

en: One Time
th: ครั้งหนึ่ง

en: One Week
th: หนึ่งอาทิตย์

en: One of the password field is empty!
th: หนึ่งในฟิลด์รหัสผ่านว่างเปล่า!

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
th: มีคนคิดถึง & ldquo;% 2 $ s & rdquo;

en: Online
th: ออนไลน์

en: Only Homepage
th: หน้าแรกเท่านั้น

en: Only Inner Pages
th: เฉพาะหน้าภายในเท่านั้น

en: Only for Per Listings and Free ( Pay for Featured )
th: เฉพาะสำหรับแต่ละรายชื่อและฟรี (ชำระเงินเพื่อเป็นรางวัล)

en: Only for header style two, three and top bar
th: เฉพาะส่วนหัว 2, 3 และแถบด้านบนเท่านั้น

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
th: ระบุเฉพาะหมายเลขที่คั่นด้วยจุลภาค อย่าเพิ่มเครื่องหมายขีดกลางและเครื่องหมายสกุลเงิน

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
th: ระบุเฉพาะหมายเลขที่คั่นด้วยจุลภาค อย่าเพิ่มจุดทศนิยม, ขีดกลาง, ช่องว่างและเครื่องหมายสกุลเงิน

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
th: Oopps ผิดพลาดบางอย่างโปรดลองอีกครั้ง!

en: Oops something went wrong.
th: โอ๊ะโอมีเรื่องผิดพลาด

en: Opacity
th: ความทึบแสง

en: Open on Google Maps
th: เปิดใน Google Maps

en: Open/Close Button Background Color
th: สีพื้นหลังของปุ่มเปิด / ปิด

en: Open/Close Button Color
th: สีปุ่มเปิด / ปิด

en: Opening Days
th: วันเปิด

en: Opening Hours
th: เวลาทำการ

en: Optimizations
th: การเพิ่มประสิทธิภาพ

en: Optional - Custom Sub Title:
th: ไม่บังคับ - ชื่อย่อยที่กำหนดเอง:

en: Optional - Custom Title:
th: ไม่บังคับ - ชื่อที่กำหนดเอง:

en: Options Options
th: ตัวเลือก

en: Order
th: ใบสั่ง

en: Order By
th: สั่งโดย

en: Order By:
th: สั่งโดย:

en: Order Number
th: เลขที่ใบสั่งซื้อ

en: Order Properties By
th: สั่งซื้อโดย

en: Order:
th: ใบสั่ง:

en: Other Features
th: คุณสมบัติอื่น ๆ

en: Overlay
th: วางซ้อน

en: Overlay Color
th: สีการวางซ้อน

en: Overlay Color Opacity
th: ความทึบของสีโอเวอร์เลย์

en: Overlay Image
th: ภาพซ้อนทับ

en: Overlay Image
th: ภาพซ้อนทับ

en: Overlay Opacity
th: ความทึบของการซ้อนทับ

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Owner Role
th: บทบาทของเจ้าของ

en: PREVIOUS PROPERTY
th: อสังหาริมทรัพย์ก่อนหน้า

en: Package
th: บรรจุภัณฑ์

en: Package Activation
th: การเปิดใช้งานแพคเกจ

en: Package Activation:
th: การเปิดใช้งานแพคเกจ:

en: Package Currency:
th: สกุลเงิน:

en: Package Decimal:
th: ทศนิยมของแพคเกจ:

en: Package Details
th: รายละเอียดแพ็กเกจ

en: Package Id
th: หมายเลขแพ็กเกจ

en: Package Info
th: ข้อมูลแพ็กเกจ

en: Package Name
th: ชื่อแพ็กเกจ

en: Package Name:
th: ชื่อแพ็กเกจ:

en: Package Price
th: ราคาแพ็คเกจ

en: Package Price:
th: ราคาแพคเกจ:

en: Package Time:
th: เวลาแพ็คเกจ:

en: Package stripe id (ex: gold_pack)
th: รหัสแพ็คเก็จ (เช่น gold_pack)

en: Package:
th: แพคเกจ:

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
th: โอนเงินผ่านแพคเกจและการชำระเงินผ่านเกตเวย์อื่น ๆ

en: Page
th: หน้า

en: Page 404
th: หน้า 404

en: Page Background
th: พื้นหลังของหน้า

en: Page Breadcrumb
th: หน้า Breadcrumb

en: Page Description
th: คำอธิบายหน้า

en: Page Header Options
th: ตัวเลือกส่วนหัวของหน้าเว็บ

en: Page Layout
th: เค้าโครงหน้า

en: Page Navigation Options
th: ตัวเลือกการนำทางของเพจ

en: Page Sidebar
th: แถบด้านข้างของเพจ

en: Page Template Options
th: ตัวเลือกเทมเพลตของเพจ

en: Page Title
th: ชื่อหน้า

en: Page Views
th: การดูหน้าเว็บ

en: Pages:
th: หน้า:

en: Paid
th: ต้องจ่าย

en: Paid Submission
th: การส่งเงิน

en: Paid Submission is disabled
th: การส่งแบบชำระเงินถูกปิดใช้งาน

en: Pakistan
th: ปากีสถาน

en: Palau
th: ปาเลา

en: Palestinian Territory
th: ดินแดนปาเลสไตน์

en: Palestinian Territory, Occupied
th: ดินแดนปาเลสไตน์, ครอบครอง

en: Panama
th: ปานามา

en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกินี

en: Paraguay
th: ประเทศปารากวัย

en: Partner Details
th: รายละเอียดพาร์ทเนอร์

en: Partner website address
th: ที่อยู่เว็บไซต์พาร์ทเนอร์

en: Partners
th: พาร์ทเนอร์

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password *
th: รหัสผ่าน *

en: Password Updated
th: อัปเดตรหัสผ่านแล้ว

en: Password has been changed, you can login now.
th: เปลี่ยนรหัสผ่านแล้วคุณสามารถเข้าสู่ระบบได้ในขณะนี้

en: Password reset successfully, you can login now.
th: รีเซ็ตรหัสผ่านเรียบร้อยแล้วคุณสามารถเข้าสู่ระบบได้ทันที

en: Passwords do not match
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Paste your CSS code here.
th: วางโค้ด CSS ไว้ที่นี่

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
th: วางแบนเนอร์ JS หรือรหัส Google Adsense ของคุณ

en: Pay Listing
th: ชำระเงิน

en: Pay Now
th: จ่ายตอนนี้

en: Pay with Credit Card
th: ชำระด้วยบัตรเครดิต

en: Pay with PayPal
th: ชำระเงินด้วย PayPal

en: Pay with Wire Transfer
th: ชำระด้วยการโอนเงินผ่านธนาคาร

en: Payment
th: การชำระเงิน

en: Payment & Membership
th: การชำระเงินและการเป็นสมาชิก

en: Payment Method
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment Method:
th: วิธีการชำระเงิน:

en: Payment Status
th: สถานะการชำระเงิน

en: Payment Status:
th: สถานะการชำระเงิน:

en: Payment details
th: รายละเอียดการจ่ายเงิน

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
th: Paypal - Reccuring ID การชำระเงิน:

en: Paypal API Password
th: รหัสผ่าน API Paypal

en: Paypal API Signature
th: ลายเซ็น Paypal API

en: Paypal API Username
th: ชื่อผู้ใช้ Paypal API

en: Paypal Client ID
th: รหัสลูกค้า Paypal

en: Paypal Client Secret Key
th: รหัสลับของ Paypal Client

en: Paypal Receiving Email
th: Paypal รับอีเมล

en: Paypal Recuring Profile
th: โปรไฟล์การเรียกคืน Paypal

en: Paypal Settings
th: การตั้งค่า Paypal

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
th: Paypal, Stripe และ 2Checkout Api

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Per Listing
th: ต่อรายชื่อ

en: Per listing wire transfer purchase activate
th: การสั่งซื้อด้วยการโอนเงินรายชื่อจะเปิดใช้งาน

en: Permission denied
th: การอนุญาตถูกปฏิเสธ

en: Peru
th: เปรู

en: Pets
th: สัตว์เลี้ยง

en: Pharmacies
th: ร้านขายยา

en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Phone Number :
th: หมายเลขโทรศัพท์ :

en: Phone Number:
th: หมายเลขโทรศัพท์:

en: Phone field is empty!
th: ช่องโทรศัพท์ว่างเปล่า!

en: Phone:
th: โทรศัพท์:

en: Photo
th: ภาพถ่าย

en: Photos
th: ภาพถ่าย

en: Photos Count
th: รูปภาพนับ

en: Pick a background color for the advanced search (default: #ffffff).
th: เลือกสีพื้นหลังสำหรับการค้นหาขั้นสูง (ค่าดีฟอลต์: #ffffff)

en: Pick background color for mobile menu
th: เลือกสีพื้นหลังสำหรับเมนูบนมือถือ

en: Pick border for header version 3
th: เลือกเส้นขอบสำหรับส่วนหัว 3

en: Pick button background color
th: เลือกสีพื้นหลังของปุ่ม

en: Pick button hover background color
th: เลือกสีพื้นหลังของปุ่มเลื่อนระดับ

en: Pick color for mobile menu button
th: เลือกสีสำหรับปุ่มเมนูมือถือ

en: Pick color for mobile menu button for splash page
th: เลือกสีสำหรับปุ่มเมนูมือถือสำหรับหน้าสาด

en: Pick create listing button style
th: เลือกสร้างรูปแบบปุ่มรายการ

en: Pick footer background color
th: เลือกสีพื้นท้าย

en: Pick footer bottom background color
th: เลือกสีพื้นหลังด้านล่างท้าย

en: Pick footer color
th: เลือกสีส่วนท้าย

en: Pick footer hover color
th: เลือกสีเลื่อนส่วนท้าย

en: Pick header top area background color
th: เลือกสีพื้นหลังส่วนบนของส่วนหัว

en: Pick header top area icons color
th: เลือกสีไอคอนส่วนหัวของส่วนหัว

en: Pick header top area text color
th: เลือกสีข้อความส่วนหัวของส่วนหัว

en: Pick mobile menu dropdown links background color
th: เลือกสีพื้นหลังของเมนูแบบเลื่อนลงเมนูมือถือ

en: Pick mobile menu dropdown links color
th: เลือกสีลิงก์แบบเลื่อนลงเมนูบนมือถือ

en: Pick mobile menu links color
th: เลือกสีลิงก์เมนูมือถือ

en: Pick mobile menu links hover background color
th: เลือกสีพื้นหลังของเมนูบนมือถือ

en: Pick mobile menu links hover color
th: เลือกเมนูเลื่อนเมนูมือถือ

en: Pick property details background color.
th: เลือกสีพื้นหลังของรายละเอียดคุณสมบัติ

en: Pick style for header top area
th: เลือกสไตล์สำหรับส่วนบนของส่วนหัว

en: Pick text color like "other features" etc
th: เลือกสีข้อความเช่น "คุณลักษณะอื่น ๆ " ฯลฯ

en: Pick website primary color.
th: เลือกสีหลักของเว็บไซต์

en: Pick website primary hover color.
th: เลือกสีโฮเวอร์หลักของเว็บไซต์

en: Pick website secondary color.
th: เลือกสีรองของเว็บไซต์

en: Pick website secondary hover color.
th: เลือกสีเลื่อนระดับรองของเว็บไซต์

en: Picture Url
th: URL รูปภาพ

en: Pinterest Profile Link
th: ลิงก์โปรไฟล์ Pinterest

en: Pinterest Url
th: URL Pinterest

en: Pitcairn
th: พิตแคร์น

en: Pitcairn Islands
th: หมู่เกาะพิตแคร์น

en: Place the pin the address above
th: วางหมุดที่อยู่ด้านบน

en: Plan Bathrooms
th: ห้องน้ำ Plan

en: Plan Bedrooms
th: ห้องนอนแผน

en: Plan Description
th: คำอธิบายแผน

en: Plan Image
th: วางแผนภาพ

en: Plan Postfix
th: วางแผน Postfix

en: Plan Price
th: ราคาตามแผน

en: Plan Size
th: ขนาดแผน

en: Plan Title
th: ชื่อแผน

en: Please contact the administrator of this site for help.
th: โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของไซต์นี้เพื่อรับความช่วยเหลือ

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
th: โปรดติดต่อผู้ให้บริการปลั๊กอินและขอให้ติดตั้งปลั๊กอินตามหลักเกณฑ์ WordPress

en: Please create page using compare properties template
th: โปรดสร้างหน้าโดยใช้เทมเพลตคุณสมบัติเปรียบเทียบ

en: Please enter only digits
th: โปรดป้อนตัวเลขเท่านั้น

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
th: โปรดป้อนชื่อผู้ใช้หรือที่อยู่อีเมลของคุณ คุณจะได้รับลิงก์เพื่อสร้างรหัสผ่านใหม่ทางอีเมล

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>wp-currencies plugin is required - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/
th: โปรดดูรายการสกุลเงินที่มีอยู่ทั้งหมดได้ที่ <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies"> https://openexchangerates.org/currencies </a> <br/> ปลั๊กอิน wp-currency จำเป็นต้องใช้ - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
th: โปรดติดตั้งและเปิดใช้งานปลั๊กอินการทำงานของ Houzez theme

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
th: โปรดติดตั้งและเปิดใช้ปลั๊กอิน wp-currency!

en: Please keep in mind currency switcher will not work if short price enabled.
th: โปรดจำไว้ว่าตัวแปลงสกุลเงินจะไม่ทำงานถ้าเปิดใช้งานราคาในระยะสั้น

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
th: โปรดทราบว่า Yelp ไม่สามารถใช้ได้กับทุกประเทศ ดูที่นี่ <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> รายการประเทศที่มี Yelp

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
th: โปรดระบุรหัสสกุลเงินที่คั่นด้วยจุลภาคในตัวพิมพ์ใหญ่

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
th: โปรดเลือกสกุลเงินหลักที่จะใช้เป็นสกุลเงินหลักสำหรับ Conversion ทั้งหมด

en: Please set an icon. The entire list of icons can be found at <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'>FontAwesome project page</a>. For example, if an icon is named 'fa-angle-right', the value you have to add inside the field is 'angle-right'.
th: โปรดตั้งค่าไอคอน รายการไอคอนทั้งหมดสามารถพบได้ที่ <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'> หน้าโครงการ FontAwesome </a> ตัวอย่างเช่นถ้าไอคอนมีชื่อว่า 'fa-angle-right' ค่าที่คุณต้องเพิ่มในฟิลด์คือ 'มุมขวา'

en: Plugin
th: เสียบเข้าไป

en: Plugin activated successfully.
th: เปิดใช้งานปลั๊กอินเรียบร้อยแล้ว

en: Plugin activation failed.
th: การเปิดใช้งานปลั๊กอินล้มเหลว

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
th: ปลั๊กอินไม่ได้เปิดใช้งาน จำเป็นต้องมีเวอร์ชันที่สูงขึ้นของ% s สำหรับธีมนี้ โปรดอัปเดตปลั๊กอิน

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Poor
th: น่าสงสาร

en: Popular?
th: นิยม?

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Portugal, Portuguese Republic
th: โปรตุเกส, โปรตุเกส

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Postal Code / Zip
th: รหัสไปรษณีย์ / Zip

en: Pre-Packaged
th: Pre- ชุด

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Previous post
th: โพสต์ก่อนหน้านี้

en: Price
th: ราคา

en: Price & Currency
th: ราคาและสกุลเงิน

en: Price (High to Low)
th: ราคา (สูงไปต่ำ)

en: Price (Low to High)
th: ราคา (ต่ำไปสูง)

en: Price Per Submission
th: ราคาต่อการส่ง

en: Price Postfix
th: Postfix ราคา

en: Price Postfix
th: Postfix ราคา

en: Price Prefix (ex: Start From)
th: คำนำหน้าราคา (เช่น: เริ่มจาก)

en: Price Prefix (ex: Start from)
th: คำนำหน้าราคา (เช่น: เริ่มจาก)

en: Price Range Slider
th: แถบเลื่อนช่วงราคา

en: Price Range:
th: ช่วงราคา:

en: Price Table
th: ตารางราคา

en: Price To Make Listing Featured
th: ราคาเพื่อทำรายการที่โดดเด่น

en: Price:
th: ราคา:

en: Primary Color
th: สีหลัก

en: Primary Hover Color
th: สีเลื่อนหลัก

en: Print
th: พิมพ์

en: Print Invoice
th: พิมพ์ใบแจ้งหนี้

en: Print Property
th: พิมพ์อสังหาริมทรัพย์

en: Print Property Logo
th: พิมพ์โลโก้พร็อพเพอร์ตี้

en: Private Key
th: คีย์ส่วนตัว

en: Private Note
th: บันทึกส่วนตัว

en: Processing, Please wait...
th: กำลังประมวลผลโปรดรอสักครู่ ...

en: Processing, please wait...
th: กำลังประมวลผลโปรดรอสักครู่ ...

en: Professional Services
th: บริการระดับมืออาชีพ

en: Profile Info
th: ข้อมูลโปรไฟล์

en: Profile updated
th: อัปเดตโปรไฟล์แล้ว

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Properties Carousel V1
th: คุณสมบัติ Carousel V1

en: Properties Carousel V2
th: คุณสมบัติ Carousel V2

en: Properties Count
th: คุณสมบัติ Count

en: Properties Google Map
th: คุณสมบัติ Google Map

en: Properties Grids
th: คุณสมบัติ Grids

en: Properties IDs:
th: รหัสคุณสมบัติ:

en: Properties Layout
th: เค้าโครงคุณสมบัติ

en: Properties Map
th: แผนที่คุณสมบัติ

en: Properties Slider
th: แถบเลื่อนคุณสมบัติ

en: Properties by IDs
th: คุณสมบัติตามรหัส

en: Properties listed:
th: คุณสมบัติที่ระบุ:

en: Property
th: คุณสมบัติ

en: Property Additional Details
th: คุณสมบัติเพิ่มเติม

en: Property Agent
th: ตัวแทนอสังหาริมทรัพย์

en: Property Area filter:
th: ตัวกรองพื้นที่ทรัพย์สิน:

en: Property City
th: อสังหาริมทรัพย์เมือง

en: Property City filter:
th: ตัวกรองเมือง:

en: Property Content Layout
th: เค้าโครงเนื้อหาเนื้อหา

en: Property Deleted
th: ลบพร็อพเพอร์ตี้แล้ว

en: Property Description
th: คำอธิบายอสังหาริมทรัพย์

en: Property Detail Data
th: ข้อมูลรายละเอียดทรัพย์สิน

en: Property Detail Nav
th: รายละเอียดทรัพย์สิน

en: Property Detail Page
th: รายละเอียดทรัพย์สิน

en: Property Details
th: รายละเอียดทรัพย์สิน

en: Property Details Background Color
th: รายละเอียดทรัพย์สิน

en: Property Documents
th: เอกสารทรัพย์สิน

en: Property Expirator
th: Expirator อสังหาริมทรัพย์

en: Property Feature
th: คุณสมบัติของอสังหาริมทรัพย์

en: Property Features
th: ลักษณะเด่นของโรงแรม

en: Property Features Icons
th: คุณสมบัติของไอคอน

en: Property Full Address
th: ที่อยู่เต็มรูปแบบของอสังหาริมทรัพย์

en: Property Gallery
th: หอศิลป์อสังหาริมทรัพย์

en: Property ID
th: รหัสคุณสมบัติ

en: Property ID Prefix
th: รหัส Prefix ของพร็อพเพอร์ตี้

en: Property ID will help to search property directly.
th: รหัสคุณสมบัติจะช่วยในการค้นหาสถานที่ให้บริการโดยตรง

en: Property ID:
th: รหัสคุณสมบัติ:

en: Property Label
th: ป้ายทรัพย์สิน

en: Property Label filter:
th: ตัวกรองป้ายคุณสมบัติ:

en: Property Listing Advanced Options
th: รายการตัวเลือกขั้นสูง

en: Property Listings
th: รายชื่ออสังหาริมทรัพย์

en: Property Location
th: สถานที่ให้บริการ

en: Property Map?
th: แผนที่ทรัพย์สิน?

en: Property Neighbourhood
th: สถานที่ให้บริการพื้นที่ใกล้เคียง

en: Property Price
th: ราคาทรัพย์สิน

en: Property Setting
th: การตั้งค่าคุณสมบัติ

en: Property Size
th: ขนาดของอสังหาริมทรัพย์

en: Property Size:
th: ขนาดพื้นที่:

en: Property State
th: State Property

en: Property State filter:
th: ตัวกรอง State State:

en: Property Status
th: สถานะทรัพย์สิน

en: Property Status filter:
th: ตัวกรองสถานะสถานที่:

en: Property Status:
th: สถานะทรัพย์สิน:

en: Property Title
th: ชื่อทรัพย์สิน

en: Property Title :
th: ชื่ออสังหาริมทรัพย์:

en: Property Title or Content
th: ชื่อหรือเนื้อหาของคุณสมบัติ

en: Property Top Area Default Active Tab
th: แท็บ Active Tab ด้านบนสุดของพื้นที่

en: Property Top Type
th: ประเภทอสังหาริมทรัพย์ยอดนิยม

en: Property Type
th: ประเภทอสังหาริมทรัพย์

en: Property Type filter:
th: ตัวกรองประเภทอสังหาริมทรัพย์:

en: Property Type:
th: ประเภทอสังหาริมทรัพย์:

en: Property URL :
th: URL ของคุณสมบัติ:

en: Property address, street, zip or property ID
th: ที่อยู่สถานที่ถนนรหัสไปรษณีย์หรือรหัสคุณสมบัติ

en: Property by ID
th: คุณสมบัติตาม ID

en: Property description and price
th: รายละเอียดของทรัพย์สินและราคา

en: Property detail page sticky navigation. only for Default layout
th: หน้ารายละเอียดเกี่ยวกับรายละเอียดคุณสมบัติของเพจ เฉพาะสำหรับรูปแบบเริ่มต้นเท่านั้น

en: Property features
th: คุณสมบัติคุณสมบัติ

en: Property images
th: ภาพทรัพย์สิน

en: Property label filter:
th: ตัวกรองป้ายคุณสมบัติ:

en: Property listings
th: รายชื่ออสังหาริมทรัพย์

en: Property location
th: สถานที่ตั้ง

en: Property media
th: สื่ออสังหาริมทรัพย์

en: Property top area.
th: พื้นที่ด้านบนสุดของอสังหาริมทรัพย์

en: Provide agent email address, Agent related messages from contact form on property details page, will be sent on this email address.
th: ระบุที่อยู่อีเมลตัวแทนข้อความที่เกี่ยวข้องจากแบบฟอร์มติดต่อในหน้ารายละเอียดคุณสมบัติจะถูกส่งไปตามที่อยู่อีเมลนี้

en: Provide currency sign. For Example: $.
th: ระบุสกุลเงิน ตัวอย่างเช่น: $

en: Provide the decimal point separator. For Example: .
th: ระบุตัวคั่นจุดทศนิยม ตัวอย่างเช่น: .

en: Provide the thousands separator. For Example: ,
th: ระบุตัวคั่นหลักพัน ตัวอย่างเช่น: ,

en: Provide website url.
th: ระบุ URL เว็บไซต์

en: Provided Email address is invalid!
th: ที่อยู่อีเมลไม่ถูกต้อง!

en: Public Services & Government
th: บริการสาธารณะและรัฐบาล

en: Publishable Key
th: คีย์ที่เผยแพร่ได้

en: Published
th: การตีพิมพ์

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก้

en: Purchase Date:
th: วันที่ซื้อ:

en: Qatar
th: กาตาร์

en: Radius
th: รัศมี

en: Radius Unit
th: หน่วย Radius

en: Radius:
th: รัศมี:

en: Rate This Property
th: ให้คะแนนที่พักนี้

en: Re-List
th: Re-รายการ

en: Reactivate Listing
th: เปิดใช้งานรายการอีกครั้ง

en: Reactivated
th: เปิดใช้งาน

en: Read More
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Read More Link:
th: อ่านเพิ่มเติม Link:

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
th: พร้อมที่จะเผยแพร่โพสต์ครั้งแรกของคุณหรือไม่? <a href="%1$s"> เริ่มต้นใช้งานที่นี่ </a>

en: Real Estate
th: อสังหาริมทรัพย์

en: Recently used
th: ใช้ล่าสุด

en: Recommend image size 1170 x 738
th: แนะนำขนาดภาพ 1170 x 738

en: Recommended
th: แนะนำ

en: Recommended size 85 x 85
th: ขนาดแนะนำ 85 x 85

en: Recurring
th: การคืน

en: Recurring Payment on %website_url
th: การชำระเงินที่เกิดขึ้นเป็นประจำใน% website_url

en: Register
th: สมัครสมาชิก

en: Register here
th: ลงทะเบียนที่นี่

en: Register successful, redirecting...
th: ลงทะเบียนเรียบร้อยแล้วเปลี่ยนเส้นทาง ...

en: Related posts
th: กระทู้ที่เกี่ยวข้อง

en: Religious Organizations
th: องค์กรศาสนา

en: Remember me
th: จดจำฉัน

en: Remove From Featured
th: นำออกจากรายการแนะนำ

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
th: ลบพารามิเตอร์เวอร์ชันจากไฟล์ JS และ CSS

en: Remove dark gradient overlay over the featured image
th: ลบภาพซ้อนทับที่มืดลงไปเหนือภาพเด่น

en: Remove dark gradient overlay over the images
th: ลบภาพซ้อนทับที่มืดลงไปเหนือภาพ

en: Removed
th: ลบออก

en: Reply <i class="fa fa-angle-right"></i>
th: ตอบ <i class = "fa fa-angle-right"> </ i>

en: Reply Message
th: ตอบข้อความ

en: Request info
th: ขอข้อมูล

en: Request not valid
th: คำขอไม่ถูกต้อง

en: Required
th: จำเป็นต้องใช้

en: Required Fields
th: ช่องที่ต้องเติม

en: Required Update not Available
th: ไม่จำเป็นต้องมีการอัปเดต

en: Requires Update
th: ต้องการการอัปเดต

en: Reset Marker
th: ตั้งค่า Marker ใหม่

en: Reset Password
th: รีเซ็ตรหัสผ่าน

en: Reset password Session key expired.
th: รีเซ็ตรหัสผ่านเซสชันหมดอายุแล้ว

en: Restaurants
th: ร้านอาหาร

en: Restrict user admin panel access
th: จำกัด การเข้าถึงแผงควบคุมของผู้ใช้

en: Result Limit
th: ขอบเขตผลลัพธ์

en: Retina Logo
th: โลโก้ Retina

en: Retina Logo Splash  & Transparent Header
th: โลโก้ Retina สแปลชและส่วนหัวที่โปร่งใส

en: Return to Required Plugins Installer
th: กลับไปที่ Installer ปลั๊กอินที่ต้องการ

en: Return to the Dashboard
th: กลับไปที่แดชบอร์ด

en: Retype Password
th: พิมพ์รหัสผ่านอีกครั้ง

en: Reunion
th: การรวมตัวใหม่

en: Review
th: ทบทวน

en: Review & Ratings
th: รีวิวและการให้คะแนน

en: Review & Ratings Approved by Admin
th: การทบทวนและการให้คะแนนที่อนุมัติโดยผู้ดูแลระบบ

en: Review Title
th: ชื่อเรื่องรีวิว

en: Reviews
th: ความคิดเห็น

en: Reviews & Rating
th: รีวิวและการให้คะแนน

en: Revolution Slider
th: ตัวเลื่อนการปฏิวัติ

en: Right Align
th: จัดชิดขวา

en: Right Sidebar
th: แถบด้านข้างขวา

en: Roles on regsiter form
th: บทบาทในแบบฟอร์ม regsiter

en: Roles on user profile page which will account user to change his role
th: บทบาทในหน้าโปรไฟล์ผู้ใช้ซึ่งจะทำให้ผู้ใช้สามารถเปลี่ยนบทบาทได้

en: Romania
th: โรมาเนีย

en: Rooms
th: ห้องพัก

en: Rooms:
th: จำนวนห้อง:

en: Russian Federation
th: สหพันธรัฐรัสเซีย

en: Rwanda
th: รวันดา

en: SEND ME THE INVOICE
th: ส่ง ME ใบแจ้งหนี้

en: SEND MESSAGE
th: ส่งข้อความ

en: Saint Helena
th: เซนต์เฮเลนา

en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

en: Saint Martin
th: เซนต์มาร์ติน

en: Saint Martin (French part)
th: เซนต์มาร์ติน (ฝรั่งเศส)

en: Saint Pierre and Miquelon
th: เซนต์ปิแอร์และมีเกอลง

en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

en: Sale or Rent Price
th: ราคาขายหรือให้เช่า

en: Same as defined in Theme Options
th: เหมือนกับที่กำหนดไว้ในตัวเลือกธีม

en: Samoa
th: ซามัว

en: San Marino
th: ซานมาริโน

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
th: Sandbox = ทดสอบ API LIVE = API การชำระเงินจริง

en: Sao Tome and Principe
th: เซาตูเมและปรินซิเป

en: Satelite
th: ติดเคเบิ้ล

en: Saudi Arabia
th: ซาอุดิอาราเบีย

en: Save
th: บันทึก

en: Save as draft
th: บันทึกเป็นร่าง

en: Save search option on search result page
th: บันทึกตัวเลือกการค้นหาในหน้าผลการค้นหา

en: Save this Search?
th: บันทึกการค้นหานี้หรือไม่?

en: Saved Searches
th: การค้นหาที่บันทึกไว้

en: Schedule Tour
th: กำหนดการทัวร์

en: Schedule a Tour
th: กำหนดเวลาทัวร์

en: Schools
th: โรงเรียน

en: Screen fix
th: การแก้ไขหน้าจอ

en: Scroll To Top?
th: เลื่อนไปที่ด้านบน?

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Button Background Color
th: สีพื้นหลังของปุ่มค้นหา

en: Search Button Border Color
th: สีขอบของปุ่มค้นหา

en: Search Button Text Color
th: สีข้อความของปุ่มค้นหา

en: Search City, State or Area
th: ค้นหาเมืองรัฐหรือพื้นที่

en: Search Fields
th: เขตข้อมูลการค้นหา

en: Search Invoices
th: ค้นหาใบแจ้งหนี้

en: Search Listing
th: ค้นหารายชื่อ

en: Search Options
th: ตัวเลือกการค้นหา

en: Search Pages
th: หน้าการค้นหา

en: Search Parameters:
th: พารามิเตอร์การค้นหา:

en: Search Position
th: ค้นหาตำแหน่ง

en: Search Position
th: ค้นหาตำแหน่ง

en: Search Reslt Page
th: หน้าค้นหา Reslt

en: Search Result Page
th: หน้าผลลัพธ์การค้นหา

en: Search Results for "%s" Query
th: ผลการค้นหาสำหรับ "% s" Query

en: Search Sidebar
th: ค้นหาแถบด้านข้าง

en: Search State, City or Area
th: ค้นหา State, City or Area

en: Search Style
th: สไตล์การค้นหา

en: Search Width
th: ความกว้างของการค้นหา

en: Search criteria for bedrooms and bathrooms
th: เกณฑ์การค้นหาห้องนอนและห้องน้ำ

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
th: บันทึกการค้นหาแล้ว คุณจะได้รับการแจ้งเตือนทางอีเมลเมื่อมีการเผยแพร่ผลการค้นหาใหม่ที่ตรงกับการค้นหาของคุณ

en: Search listing
th: ค้นหารายชื่อ

en: Searching...
th: ค้นหา ...

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
th: ราคาที่สอง (แสดงราคาไม่จำเป็นสำหรับค่าเช่าหรือตารางฟุต)

en: Second Price (Optional)
th: ราคาที่สอง (ไม่บังคับ)

en: Secondary Color
th: สีรอง

en: Secondary Hover Color
th: สี Hover รอง

en: Secret Key
th: คีย์ลับ

en: Section Title
th: ชื่อหัวข้อ

en: Security check failed!
th: การตรวจสอบความปลอดภัยล้มเหลว!

en: Select Attachment
th: เลือกเอกสารแนบ

en: Select City
th: เลือกเมือง

en: Select Header Type
th: เลือกประเภทส่วนหัว

en: Select Images
th: เลือกรูปภาพ

en: Select Listings layout for half map.
th: เลือกรูปแบบรายการสำหรับแผนที่ครึ่งหนึ่ง

en: Select Listings layout for taxonomy page.
th: เลือกเค้าโครงของรายชื่อสำหรับหน้าอนุกรมวิธาน

en: Select Package:
th: เลือกแพคเกจ:

en: Select Pages
th: เลือกเพจ

en: Select Role
th: เลือกบทบาท

en: Select Sidebar
th: เลือกแถบด้านข้าง

en: Select Term
th: เลือกระยะเวลา

en: Select Type
th: เลือกประเภท

en: Select Type *
th: เลือกประเภท *

en: Select an Slider
th: เลือกตัวเลื่อน

en: Select city which has this area.
th: เลือกเมืองที่มีบริเวณนี้

en: Select count for similar properties.
th: เลือกนับสำหรับคุณสมบัติที่คล้ายกัน

en: Select country which has this state.
th: เลือกประเทศที่มีรัฐนี้

en: Select default country
th: เลือกประเทศที่เป็นค่าเริ่มต้น

en: Select default view for listing page( will not work for listing template style 3 )
th: เลือกมุมมองเริ่มต้นสำหรับหน้ารายชื่อ (จะไม่สามารถใช้กับสไตล์เทมเพลตรายการ 3)

en: Select expiry time for selected currency.
th: เลือกเวลาหมดอายุสำหรับสกุลเงินที่เลือก

en: Select graph type
th: เลือกประเภทกราฟ

en: Select header style
th: เลือกรูปแบบส่วนหัว

en: Select layout for search result page.
th: เลือกรูปแบบสำหรับหน้าผลการค้นหา

en: Select navigation align
th: เลือกการนำทางจัดตำแหน่ง

en: Select on which pages you want to show search
th: เลือกที่หน้าเว็บที่คุณต้องการแสดงการค้นหา

en: Select properties layout for search result page.
th: เลือกรูปแบบคุณสมบัติสำหรับหน้าผลการค้นหา

en: Select result page properties default display order.
th: เลือกคำสั่งซื้อเริ่มต้นของพร็อพเพอร์ตี้หน้าผลลัพธ์

en: Select search position
th: เลือกตำแหน่งการค้นหา

en: Select search style
th: เลือกสไตล์การค้นหา

en: Select search width
th: เลือกความกว้างของการค้นหา

en: Select state which has this city.
th: เลือกรัฐที่มีเมืองนี้

en: Select taxonomies ( type, status, city, state, features, neighbourhood, labels ) pages layout
th: เลือก taxonomies (ประเภทสถานะเมืองรัฐคุณลักษณะย่านป้ายชื่อ) การจัดวางหน้าเว็บ

en: Select taxonomy page listings default display order.
th: เลือกรายการที่แสดงลำดับการจัดหมวดหมู่ของ taxonomy page

en: Select terms & conditions page
th: เลือกข้อกำหนดในการให้บริการ

en: Select the Appropriate Rent Status
th: เลือกสถานะการเช่าที่เหมาะสม

en: Select the measurement unit for advanced searches
th: เลือกหน่วยวัดสำหรับการค้นหาขั้นสูง

en: Select the measurement unit you will use on the website
th: เลือกหน่วยวัดที่คุณจะใช้ในเว็บไซต์

en: Select tour date
th: เลือกวันทัวร์

en: Select type for similer properties.
th: เลือกประเภทสำหรับคุณสมบัติของ similer

en: Select view for similar properties.
th: เลือกมุมมองสำหรับคุณสมบัติที่คล้ายกัน

en: Select yelp terms.
th: เลือกเงื่อนไขการสะกดจิต

en: Select your custom font options for headings ( h1, h2, h3, h3 etc ).
th: เลือกตัวเลือกแบบอักษรที่กำหนดเองสำหรับส่วนหัว (h1, h2, h3, h3 ฯลฯ )

en: Select your custom font options for your headers.
th: เลือกตัวเลือกแบบอักษรที่กำหนดเองสำหรับส่วนหัวของคุณ

en: Select your custom font options for your main body font.
th: เลือกตัวเลือกแบบอักษรที่กำหนดเองสำหรับแบบอักษรฟอรัมหลักของคุณ

en: Select your custom font options for your mobile menu.
th: เลือกตัวเลือกแบบอักษรที่กำหนดเองสำหรับเมนูมือถือของคุณ

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
th: พื้นที่ที่เลือกจะถูกใช้เป็นพื้นที่พื้นฐานสำหรับ Conversion ทั้งหมด

en: Seller
th: ผู้ขาย

en: Seller ID / Account Number
th: รหัสผู้ขาย / เลขที่บัญชี

en: Seller Role
th: บทบาทผู้ขาย

en: Send
th: ส่ง

en: Send Direct Message
th: ส่งข้อความตรง

en: Send Emails
th: ส่งอีเมลล์

en: Send Message
th: ส่งข้อความ

en: Send the new user an email about their account.
th: ส่งอีเมลผู้ใช้ใหม่เกี่ยวกับบัญชีของตน

en: Sending info
th: กำลังส่งข้อมูล

en: Sending user info, please wait...
th: กำลังส่งข้อมูลผู้ใช้โปรดรอสักครู่ ...

en: Senegal
th: ประเทศเซเนกัล

en: Sent for Approval
th: ส่งไปเพื่ออนุมัติแล้ว

en: Sent for approval
th: ส่งเพื่อขออนุมัติแล้ว

en: Serbia
th: เซอร์เบีย

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
th: ข้อผิดพลาดของเซิร์ฟเวอร์: ตรวจสอบว่าฟังก์ชันอีเมลทำงานบนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ!

en: Session key expired.
th: คีย์เซสชันหมดอายุแล้ว

en: Set as Featured
th: ตั้งเป็น Featured

en: Set as recurring payment
th: ตั้งเป็นการชำระเงินที่เกิดซ้ำ

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
th: ตั้งความสูงของพื้นที่ คุณสามารถเพิ่มช่องว่างระหว่างองค์ประกอบเพื่อแยกพวกเขาได้อย่างสวยงาม

en: Set property content area type.
th: ตั้งค่าประเภทพื้นที่เนื้อหาคุณสมบัติ

en: Set property top area type.
th: ตั้งค่าประเภทพื้นที่ด้านบนสุดของคุณสมบัติ

en: Seychelles
th: เซเชลส์

en: Share Property
th: แบ่งปันทรัพย์สิน

en: Shopping
th: ช้อปปิ้ง

en: Short Description
th: คำอธิบายสั้น

en: Short Price
th: ราคาสั้น

en: Show
th: แสดง

en: Show
th: แสดง

en: Show Advanced Search ?.
th: แสดงการค้นหาขั้นสูง?

en: Show Agent Contact Form ?
th: แสดงแบบฟอร์มติดต่อตัวแทน?

en: Show Calender for Year Built Field ?
th: แสดงปฏิทินสำหรับสนามที่สร้างขึ้นปี?

en: Show Child
th: แสดงเด็ก

en: Show Child:
th: แสดงเด็ก:

en: Show Count
th: แสดงจำนวน

en: Show Details
th: แสดงรายละเอียด

en: Show Friend's faces
th: แสดงใบหน้าของเพื่อน

en: Show Graph
th: แสดงกราฟ

en: Show Page Posts
th: แสดงบทความในหน้า

en: Show Search
th: แสดงการค้นหา

en: Show Slider for Price?
th: แสดงตัวเลื่อนสำหรับราคา?

en: Show Specific Sidebar?
th: แสดงแถบด้านข้างเฉพาะหรือไม่?

en: Show dropdowns for Property Location ( City, Neighborhood, County/state, country ) ?
th: แสดงรายการแบบเลื่อนลงสำหรับสถานที่ตั้งที่ให้บริการ (City, Neighborhood, County / state, country)?

en: Show dropdowns for Property Location ?
th: แสดงเมนูแบบเลื่อนลงสำหรับตำแหน่งที่ตั้งของอสังหาริมทรัพย์

en: Show featured properties
th: แสดงคุณสมบัติเด่น

en: Show for This Page
th: แสดงสำหรับหน้านี้

en: Show latest posts by category
th: แสดงโพสต์ล่าสุดตามหมวดหมู่

en: Show photos from Flickr.
th: แสดงภาพถ่ายจาก Flickr.

en: Show properties
th: แสดงคุณสมบัติ

en: Show properties Recently viewed properties
th: แสดงคุณสมบัติดูล่าสุด

en: Show properties by IDs
th: แสดงคุณสมบัติด้วยรหัส

en: Show property type, status, features, cities, states
th: แสดงประเภทพร็อพเพอร์ตี้สถานะองค์ประกอบเมืองรัฐ

en: Show single property by id
th: แสดงคุณสมบัติเดี่ยวตามรหัส

en: Show/Hide Data
th: แสดง / ซ่อนข้อมูล

en: Show/Hide Fields
th: แสดง / ซ่อนฟิลด์

en: Show/Hide Half map advanced search fields
th: แสดง / ซ่อนเขตข้อมูลค้นหาขั้นสูงครึ่งหนึ่ง

en: Show/Hide advanced search fields
th: แสดง / ซ่อนเขตข้อมูลการค้นหาขั้นสูง

en: Sierra Leone
th: เซียร์ราลีโอน

en: Sign In / Register
th: ลงชื่อเข้าใช้ / ลงทะเบียน

en: Similar Properties
th: คุณสมบัติที่คล้ายกัน

en: Similar Type
th: ประเภทที่คล้ายกัน

en: Similar View
th: มุมมองที่คล้ายกัน

en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Single Property
th: คุณสมบัติเดี่ยว

en: Sint Maarten (Dutch part)
th: Sint Maarten (ส่วนชาวดัตช์)

en: Site Key
th: คีย์ไซต์

en: Size
th: ขนาด

en: Size Postfix
th: ขนาด Postfix

en: Size Prefix
th: คำนำหน้าขนาด

en: Size:
th: ขนาด:

en: Slider - Overlay Text
th: Slider - ข้อความซ้อนทับ

en: Slider Image
th: ภาพสไลเดอร์

en: Slides To Scroll:
th: สไลด์เพื่อเลื่อน:

en: Slides To Show:
th: สไลด์โชว์:

en: Slogan
th: คำขวัญ

en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

en: Slovakia (Slovak Republic)
th: สโลวะเกีย (สาธารณรัฐสโลวัก)

en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

en: Social
th: สังคม

en: Social Icon
th: ไอคอนสังคม

en: Social Info
th: ข้อมูลทางสังคม

en: Social Media
th: สื่อสังคม

en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somalia
th: โซมาเลีย

en: Somalia, Somali Republic
th: โซมาเลีย, สาธารณรัฐโซมาเลีย

en: Some errors occurred! Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดขึ้น! กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
th: มีคนสั่งซื้อ Wire Transfer ใหม่

en: Something went wrong with the plugin API.
th: เกิดข้อผิดพลาดกับปลั๊กอิน API

en: Sorry No Result Found
th: ขออภัยไม่พบผลลัพธ์

en: Sorry No Results Found
th: ขออภัยไม่พบผลลัพธ์

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
th: ขออภัยไม่มีอะไรตรงกับข้อความค้นหาของคุณ โปรดลองอีกครั้งด้วยคำหลักที่แตกต่างกัน

en: Sort by:
th: จัดเรียงตาม:

en: Source
th: แหล่ง

en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
th: หมู่เกาะเซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

en: Spain
th: สเปน

en: Specific Pages
th: หน้าที่เฉพาะเจาะจง

en: Splash Page Logo Link
th: Splash Link Logo Link

en: Splash Page Title
th: ชื่อหน้าสแปลช

en: Splash/Banner Search dropdown
th: Splash / Banner Search แบบเลื่อนลง

en: Square Feet Text
th: ข้อความสแควร์ฟุต

en: Square Meters
th: ตารางเมตร

en: Square Meters Text
th: ตารางเมตรข้อความ

en: Square feet
th: ตารางฟุต

en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

en: Standard Logo Height
th: ความสูงของโลโก้มาตรฐาน

en: Standard Logo Width
th: ความกว้างมาตรฐานมาตรฐาน

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: State
th: สถานะ

en: State required
th: รัฐจำเป็นต้องใช้

en: State/County
th: รัฐ / เคาน์ตี้

en: State/county:
th: รัฐ / เขต:

en: States
th: สหรัฐอเมริกา

en: Stats
th: สถิติ

en: Stats Graph
th: กราฟสถิติ

en: Status
th: สถานะ

en: Status:
th: สถานะ:

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Sticky Advanced Search
th: ค้นหาขั้นสูง

en: Sticky Menu
th: เมนู Sticky

en: Sticky Sidebar
th: แถบข้าง Sticky

en: Street View
th: มุมมองถนน

en: Street address (64 characters max)
th: ที่อยู่ (ไม่เกิน 64 อักขระ)

en: Street address required
th: ต้องระบุที่อยู่

en: Stripe
th: ริ้ว

en: Stripe Consumer Profile
th: โปรไฟล์ Consumer Stripe

en: Stripe Publishable Key
th: คีย์ที่เผยแพร่ได้แบบ Stripe

en: Stripe Secret Key
th: คีย์ลับของ Stripe

en: Style
th: สไตล์

en: Style One
th: สไตล์หนึ่ง

en: Style Two
th: สไตล์สอง

en: Style for Google Map
th: สไตล์สำหรับ Google Map

en: Styling
th: การออกแบบ

en: Sub Listings
th: รายชื่อย่อย

en: Sub Menu Background
th: พื้นหลังของเมนูย่อย

en: Sub Menu Dropdown
th: เมนูย่อยแบบเลื่อนลงเมนูย่อย

en: Sub Title:
th: หัวข้อย่อย:

en: Sub listings
th: รายการย่อย

en: Subject for Admin - Expired Listing
th: หัวเรื่องสำหรับ Admin - รายการที่หมดอายุแล้ว

en: Subject for Admin - Featured Submission
th: เรื่องสำหรับผู้ดูแล - การส่งที่น่าสนใจ

en: Subject for Admin - New wire Transfer
th: เรื่องสำหรับผู้ดูแลระบบ - การโอนสายใหม่

en: Subject for Admin - Paid Submission
th: เรื่องสำหรับ Admin - การส่งเงิน

en: Subject for Admin - Submission
th: เรื่องสำหรับผู้ดูแลระบบ - การส่ง

en: Subject for Approved Listing
th: เรื่องการอนุมัติรายการ

en: Subject for Expired Listing
th: หัวเรื่องสำหรับรายการหมดอายุ

en: Subject for Featured Submission
th: เรื่องการส่งที่น่าสนใจ

en: Subject for Free Listing Expired
th: เรื่องฟรีประกาศหมดอายุ

en: Subject for Matching Submissions
th: หัวเรื่องสำหรับการส่งที่ตรงกัน

en: Subject for Membership Cancelled
th: เรื่องสมาชิกถูกยกเลิก

en: Subject for New User Admin Notification
th: เรื่องแจ้งเตือนผู้ดูแลระบบใหม่

en: Subject for New User Notification
th: หัวเรื่องสำหรับการแจ้งเตือนผู้ใช้ใหม่

en: Subject for New wire Transfer
th: หัวข้อเรื่องการโอนสายใหม่

en: Subject for Paid Submission
th: เรื่องการส่งเงิน

en: Subject for Purchase Activated
th: เรื่องสำหรับการสั่งซื้อที่เปิดใช้งานแล้ว

en: Subject for Recurring Payment
th: เรื่องการชำระเงินที่เกิดซ้ำ

en: Subject for Submission
th: เรื่องการส่ง

en: Submission & Featured Payment
th: การส่งและการชำระเงินที่โดดเด่น

en: Submission Fee:
th: ค่าสมัคร:

en: Submission Payment
th: การส่งแบบฟอร์ม

en: Submit
th: เสนอ

en: Submit Form Fields
th: ส่งแบบฟอร์ม

en: Submit Property
th: ส่งคุณสมบัติ

en: Submit Review
th: ส่งความคิดเห็น

en: Submited Listings Should be Approved by Admin?
th: ควรได้รับการอนุมัติจากผู้ดูแลระบบหรือไม่?

en: Submitting, Please wait...
th: กำลังส่งโปรดรอสักครู่ ...

en: Subtitle
th: หัวเรื่องย่อย

en: Successfull
th: ที่ประสบความสำเร็จ

en: Sudan
th: ซูดาน

en: Suggested size 2000px x 700px
th: ขนาดที่แนะนำ 2000px x 700px

en: Supermarket
th: ซุปเปอร์มาร์เก็ต

en: Support
th: สนับสนุน

en: Suriname
th: ซูรินาเม

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
th: หมู่เกาะสฟาลบาร์และหมู่เกาะ Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen
th: สฟาลบาร์และ Jan Mayen

en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

en: Sweden
th: สวีเดน

en: Switzerland
th: ประเทศสวิสเซอร์แลนด์

en: Switzerland, Swiss Confederation
th: สมาพันธ์สวิตเซอร์แลนด์

en: Syrian Arab Republic
th: สาธารณรัฐอาหรับซีเรีย

en: TGMPA v%s
th: TGMPA v% s

en: Tablet & Mobile logo (Width/Height) Option
th: แท็บเล็ตและโลโก้อุปกรณ์เคลื่อนที่ (ความกว้าง / ความสูง)

en: Tabs
th: แท็บ

en: Tabs One
th: แท็บหนึ่ง

en: Tabs Two
th: แท็บสอง

en: Tabs Vertical
th: แท็บแนวตั้ง

en: Taiwan
th: ไต้หวัน

en: Taiwan, Province of China
th: ไต้หวัน, ประเทศจีน

en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

en: Tanzania
th: ประเทศแทนซาเนีย

en: Tanzania, United Republic of
th: แทนซาเนีย, สหราชอาณาจักร

en: Tax
th: ภาษี

en: Tax Number
th: หมายเลขภาษี

en: Tax Number:
th: หมายเลขภาษี:

en: Taxes
th: ภาษี

en: Taxonomies Layout
th: เค้าโครง Taxonomies

en: Taxonomy
th: อนุกรมวิธาน

en: Taxonomy:
th: อนุกรมวิธาน:

en: Team
th: ทีม

en: Terms & Conditions
th: ข้อตกลงและเงื่อนไข

en: Terrain
th: ภูมิประเทศ

en: Terrible
th: น่ากลัว

en: Testimonial Details
th: รายละเอียดการรับรอง

en: Testimonial Text
th: ข้อความรับรอง

en: Testimonials
th: ใบรับรอง

en: Testimonials Type:
th: ข้อความรับรองประเภท:

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Color
th: สีข้อความ

en: Text color
th: สีข้อความ

en: Text:
th: ข้อความ:

en: Thailand
th: ประเทศไทย

en: Thank You Page
th: ขอบคุณหน้า

en: Thank You text
th: ขอบคุณข้อความ

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
th: ขอขอบคุณ. โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณเพื่อดูคำแนะนำในการชำระเงิน

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
th: อีเมลที่คุณป้อนไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: The email field is empty.
th: ช่องอีเมลว่างเปล่า

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
th: ปลั๊กอินต่อไปนี้ต้องได้รับการอัปเดตเป็นเวอร์ชันล่าสุดเพื่อให้แน่ใจว่าสามารถใช้งานร่วมกับชุดรูปแบบนี้ได้สูงสุด:% 1 $ s

en: The following plugin was activated successfully:
th: ปลั๊กอินต่อไปนี้ใช้งานได้สำเร็จ:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
th: ปลั๊กอินที่แนะนำต่อไปนี้ไม่ได้ใช้งานอยู่ในขณะนี้:% 1 $ s

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
th: ปลั๊กอินที่จำเป็นต่อไปนี้ใช้งานอยู่ในขณะนี้:% 1 $ s

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
th: กระบวนการติดตั้งและเปิดใช้งานกำลังเริ่มต้น กระบวนการนี้อาจต้องใช้เวลาสักครู่ในบางครอบครัวดังนั้นโปรดอดใจรอ

en: The installation of %1$s failed.
th: การติดตั้ง% 1 $ s ล้มเหลว

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
th: กระบวนการติดตั้งกำลังเริ่มต้น กระบวนการนี้อาจต้องใช้เวลาสักครู่ในบางครอบครัวดังนั้นโปรดอดใจรอ

en: The message has been sent.
th: มีการส่งข้อความแล้ว

en: The recommended image size in 2000 x 1000.
th: ขนาดภาพที่แนะนำในปี 2000 x 1000

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
th: แพคเกจปลั๊กอินระยะไกลประกอบด้วยมากกว่าหนึ่งไฟล์ แต่ไฟล์ไม่ได้บรรจุในโฟลเดอร์

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
th: แพคเกจปลั๊กอินระยะไกลไม่ประกอบด้วยโฟลเดอร์ที่มีบุ้งที่ต้องการและเปลี่ยนชื่อไม่ได้

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
th: ราคาค่าเช่าจะแสดงตามสถานะที่เลือก

en: The request is invalid or malformed.
th: คำขอไม่ถูกต้องหรือมีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: The response parameter is invalid or malformed.
th: พารามิเตอร์การตอบกลับไม่ถูกต้องหรือมีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: The response parameter is missing.
th: ไม่มีพารามิเตอร์การตอบกลับ

en: The secret parameter is invalid or malformed.
th: พารามิเตอร์ลับไม่ถูกต้องหรือมีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: The secret parameter is missing.
th: พารามิเตอร์ลับหายไป

en: Theme Options
th: ตัวเลือกธีม

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
th: มีปลั๊กอินที่จำเป็นหรือแนะนำที่จำเป็นต้องใช้เพื่อติดตั้งปรับปรุงหรือเปิดใช้งานอย่างน้อยหนึ่งรายการ

en: There is an update available for: %1$s.
th: มีการอัปเดตสำหรับ:% 1 $ s

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
th: อีเมลนี้ถูกใช้โดยผู้ใช้รายอื่นแล้ว โปรดลองรหัสอื่น

en: This applies for the calendar field type available for properties.
th: ข้อมูลนี้ใช้กับประเภทของฟิลด์ปฏิทินที่พร้อมใช้งานสำหรับคุณสมบัติ

en: This email address is already registered
th: ที่อยู่อีเมลนี้ได้ลงทะเบียนแล้ว

en: This email address is already registered.
th: ที่อยู่อีเมลนี้ได้ลงทะเบียนแล้ว

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
th: ที่อยู่อีเมลนี้จะได้รับสำเนาข้อความที่ส่งไปยังตัวแทนจากหน้ารายละเอียดคุณสมบัติ

en: This is not a valid request
th: นี่ไม่ใช่คำขอที่ถูกต้อง

en: This must be a URL.
th: ต้องเป็น URL

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
th: ปลั๊กอินนี้จำเป็นต้องได้รับการอัปเดตให้เข้ากันได้กับธีมของคุณ

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
th: ธีมนี้แนะนำปลั๊กอินต่อไปนี้:% 1 $ s

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
th: ธีมนี้ต้องใช้ปลั๊กอินต่อไปนี้:% 1 $ s

en: This username is already registered.
th: ชื่อผู้ใช้นี้ได้ลงทะเบียนแล้ว

en: Thousands Separator
th: ตัวคั่นหลายพันรายการ

en: Thread success fully created!
th: สร้างความสำเร็จอย่างเต็มที่!

en: Three
th: สาม

en: Thumbnail
th: รูปขนาดย่อ

en: Thumbnail height
th: ความสูงของภาพขนาดย่อ

en: Thumbnail width
th: ความกว้างของภาพขนาดย่อ

en: Thumbnails
th: รูปขนาดย่อ

en: Time
th: เวลา

en: Time :
th: เวลา:

en: Time Period
th: ช่วงเวลา

en: Time field is empty!
th: ฟิลด์เวลาว่างเปล่า!

en: Timor-Leste
th: ติมอร์เลสเต

en: Title
th: หัวข้อ

en: Title / Position
th: ชื่อ / ตำแหน่ง

en: Title/Position
th: ชื่อ / ตำแหน่ง

en: Title:
th: หัวข้อ:

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
th: ในการเปิดใช้งาน <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
th: ติดตั้ง <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To be paid
th: จะได้รับเงิน

en: To:
th: ไปที่:

en: Togo
th: ไป

en: Tokelau
th: โตเกเลา

en: Tonga
th: ตองกา

en: Top Bar
th: แถบด้านบน

en: Top Bar Left Area
th: บริเวณด้านบนแถบซ้าย

en: Top Bar Right Area
th: ด้านขวาบนแถบขวา

en: Top Menu
th: เมนูยอดนิยม

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Total Amount
th: จำนวนเงินทั้งหมด

en: Total Fee:
th: รวมค่าธรรมเนียม:

en: Total Invoices:
th: ใบแจ้งหนี้ทั้งหมด:

en: Total Price:
th: ราคารวม:

en: Transparent Header
th: ส่วนหัวที่โปร่งใส

en: Transparent Links Hover color
th: สี Hover แบบโปร่งใส

en: Transparent Links color
th: สีลิงก์ที่โปร่งใส

en: Transportation
th: การขนส่ง

en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

en: Turkey
th: ไก่งวง

en: Turkmenistan
th: เติร์กเมนิสถาน

en: Turks and Caicos Islands
th: หมู่เกาะเติกส์และหมู่เกาะเคคอส

en: Tuvalu
th: ตูวาลู

en: Twitter
th: พูดเบาและรวดเร็ว

en: Twitter Profile Link
th: ลิงก์โปรไฟล์ Twitter

en: Twitter URL
th: URL Twitter

en: Two
th: สอง

en: Type
th: ชนิด

en: Type your message here...
th: พิมพ์ข้อความของคุณที่นี่ ...

en: Types
th: ประเภท

en: Typography
th: วิชาการพิมพ์

en: Uganda
th: ยูกันดา

en: Ukraine
th: ยูเครน

en: Under Approved
th: ภายใต้การอนุมัติ

en: Under Banners ( Sliders, Map, Video etc )
th: ภายใต้แบนเนอร์ (Sliders, Map, Video ฯลฯ )

en: Under Navigation
th: ภายใต้การนำทาง

en: Under banner ( Slider, Map etc )
th: ภายใต้แบนเนอร์ (Slider, Map ฯลฯ )

en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: United Kingdom
th: ประเทศอังกฤษ

en: United States
th: สหรัฐ

en: United States Minor Outlying Islands
th: หมู่เกาะห่างไกลของสหรัฐอเมริกา

en: United States Virgin Islands
th: United States หมู่เกาะเวอร์จิน

en: Unlimited
th: ไม่ จำกัด

en: Unlimited Images
th: ภาพไม่ จำกัด

en: Unlimited Listings
th: ไม่ จำกัด รายชื่อ

en: Unlimited listings
th: รายชื่อที่ไม่ จำกัด

en: Unlimited listings ?
th: รายชื่อที่ไม่ จำกัด ?

en: Unverified Nonce!
th: Unceified Nonce!

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Update %2$s
th: อัปเดต% 2 $ s

en: Update Agent
th: ตัวแทนการปรับปรุง

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
th: อัปเดตพร้อมใช้งาน <span class = "count"> (% s) </ span>

en: Update Password
th: อัปเดตรหัสผ่าน

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
th: อัปเดตการตั้งค่า PayPal, Stripe และ 2Checkout ตามการเลือกประเภท API

en: Update Profile
th: อัปเดตโปรไฟล์

en: Update Profile Picture
th: อัปเดตรูปภาพโปรไฟล์

en: Update Property
th: อัปเดตคุณสมบัติ

en: Update Required
th: จำเป็นต้องอัปเดต

en: Update Review
th: อัปเดตการตรวจทาน

en: Update recommended
th: ปรับปรุงที่แนะนำ

en: Updated Date
th: อัปเดตแล้ว

en: Updated on
th: อัปเดตเมื่อวันที่

en: Updating Currency, Please wait...
th: กำลังอัปเดตสกุลเงินโปรดรอสักครู่ ...

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
th: กำลังอัปเดตปลั๊กอิน% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Updating Plugin: %s
th: กำลังอัปเดตปลั๊กอิน:% s

en: Updating, Please wait...
th: กำลังปรับปรุงโปรดรอสักครู่ ...

en: Upgrade Package
th: อัปเกรดแพ็กเกจ

en: Upgrade message from the plugin author:
th: อัปเกรดข้อความจากผู้เขียนปลั๊กอิน:

en: Upgrade to Featured
th: อัปเกรดเป็น Featured

en: Upgrade to Featured Listing
th: อัปเกรดเป็นรายการแนะนำ

en: Upgrade to featured listing on
th: อัปเกรดเป็นรายการเด่นในวันที่

en: Upload
th: อัปโหลด

en: Upload Gallery Images:
th: อัปโหลดรูปภาพจากแกลเลอรี่:

en: Upload an image below if you selected yes.
th: อัปโหลดภาพด้านล่างหากคุณเลือกใช่

en: Upload an image that will be used as cover for the video. Image size have to be at least 810px x 430px.
th: อัปโหลดภาพที่จะใช้เป็นปกสำหรับวิดีโอ ขนาดรูปภาพต้องมีอย่างน้อย 810px x 430px

en: Upload company logo for invoices.
th: อัปโหลดโลโก้ บริษัท สำหรับใบแจ้งหนี้

en: Upload icon for Rooms.
th: ไอคอนอัปโหลดสำหรับห้อง

en: Upload icon for bathrooms.
th: ไอคอนอัพโหลดสำหรับห้องน้ำ

en: Upload icon for bedrooms.
th: อัปโหลดไอคอนสำหรับห้องนอน

en: Upload icon for garage size.
th: ไอคอนอัปโหลดสำหรับขนาดอู่รถ

en: Upload icon for garage.
th: ไอคอนอัปโหลดสำหรับโรงรถ

en: Upload icon for property ID.
th: อัปโหลดไอคอนสำหรับรหัสพร็อพเพอร์ตี้

en: Upload icon for property land size.
th: อัปโหลดขนาดไอคอนสำหรับพร็อพเพอร์ตี้

en: Upload icon for property size.
th: อัปโหลดไอคอนขนาดของพร็อพเพอร์ตี้

en: Upload icon for year built.
th: อัปโหลดไอคอนสำหรับปีที่สร้างขึ้น

en: Upload image
th: อัปโหลดภาพ

en: Upload logo for lightbox.
th: อัปโหลดโลโก้สำหรับ Lightbox

en: Upload map cluster icon.
th: อัปโหลดไอคอนคลัสเตอร์แผนที่

en: Upload video image
th: อัปโหลดภาพวิดีโอ

en: Upload your custom iPad icon (72px by 72px).
th: อัปโหลดไอคอน iPad ที่กำหนดเองของคุณ (72px by 72px)

en: Upload your custom iPad retina icon (144px by 144px).
th: อัปโหลดไอคอนจอแสดงผล iPad iPad แบบกำหนดเองของคุณ (144px by 144px)

en: Upload your custom iPhone icon (57px by 57px).
th: อัปโหลดไอคอน iPhone ที่กำหนดเองของคุณ (57px by 57px)

en: Upload your custom iPhone retina icon (114px by 114px).
th: อัปโหลดไอคอนจอตา iPhone ที่กำหนดเองของคุณ (114px by 114px)

en: Upload your custom logo for email header.
th: อัปโหลดโลโก้ที่กำหนดเองสำหรับส่วนหัวอีเมล

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
th: อัปโหลดโลโก้ที่กำหนดเองสำหรับหน้าสาดสก์มือถือ

en: Upload your custom logo for splash page and transparent header.
th: อัปโหลดโลโก้ที่กำหนดเองของคุณสำหรับหน้าสาดและส่วนหัวที่โปร่งใส

en: Upload your custom site favicon.
th: อัปโหลด favicon ไซต์ที่กำหนดเองของคุณ

en: Upload your custom site logo for mobiles.
th: อัปโหลดโลโก้ไซต์ที่กำหนดเองสำหรับโทรศัพท์มือถือ

en: Upload your custom site logo for print property.
th: อัปโหลดโลโก้ไซต์ที่กำหนดเองของคุณสำหรับพร็อพเพอร์ตี้สำหรับพิมพ์

en: Upload your custom site logo.
th: อัปโหลดโลโก้ไซต์ที่คุณกำหนดเอง

en: Upload your retina logo (optional).
th: อัปโหลดโลโก้จอตา (ไม่จำเป็น)

en: Upload your retina logo for mobile splash page(optional).
th: อัปโหลดโลโก้จอตาสำหรับหน้าสาดสก์มือถือ (ไม่บังคับ)

en: Upload your retina logo for mobiles (optional).
th: อัปโหลดโลโก้จอตาสำหรับโทรศัพท์มือถือ (ไม่จำเป็น)

en: Upload your retina logo for splash page and transparent header (optional).
th: อัปโหลดโลโก้จอตาสำหรับหน้าสาดและส่วนหัวที่โปร่งใส (ตัวเลือก)

en: Uruguay
th: อุรุกวัย

en: Uruguay, Eastern Republic of
th: อุรุกวัย, สาธารณรัฐตะวันออกของ

en: Use %matching_submissions as matching submissions list
th: ใช้% matching_submissions เป็นรายการส่งที่ตรงกัน

en: Use Save Search Feature.
th: ใช้คุณลักษณะบันทึกการค้นหา

en: Use Small Header
th: ใช้ส่วนหัวขนาดเล็ก

en: Use google maps with ssl
th: ใช้ google maps กับ ssl

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
th: ใช้ https://snazzymaps.com/ เพื่อสร้างสไตล์

en: Use minify version of js files
th: ใช้ไฟล์ js แบบ minify

en: Use pin cluster on google map
th: ใช้กลุ่มพินบน Google Map

en: User Account Menu
th: เมนูบัญชีผู้ใช้

en: User Agent ID
th: รหัสตัวแทนผู้ใช้

en: User ID ( Buyer ):
th: รหัสผู้ใช้ (ผู้ซื้อ):

en: User Role:
th: บทบาทของผู้ใช้:

en: User Roles
th: บทบาทผู้ใช้

en: User dropdown menu after logged In
th: เมนูแบบเลื่อนลงของผู้ใช้หลังจากลงชื่อเข้าใช้

en: User dropdown sub menu after logged In
th: เมนูย่อยแบบเลื่อนลงของผู้ใช้หลังจากเข้าสู่ระบบ

en: User registration is disabled in this demo.
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ถูกปิดใช้งานในการสาธิตนี้

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username ( Buyer Name ):
th: ชื่อผู้ใช้ (ชื่อผู้ซื้อ):

en: Username *
th: ชื่อผู้ใช้ *

en: Username or Email
th: ชื่อผู้ใช้หรืออีเมล

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Users can type the password on registration form
th: ผู้ใช้สามารถพิมพ์รหัสผ่านในแบบฟอร์มลงทะเบียนได้

en: Uzbekistan
th: อุซเบกิ

en: Valid email address required
th: ต้องระบุที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง

en: Valid file formats
th: รูปแบบไฟล์ที่ถูกต้อง

en: Value
th: ความคุ้มค่า

en: Vanuatu
th: วานูอาตู

en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
th: สาธารณรัฐเวเนซุเอลา, สาธารณรัฐโบลิเวีย

en: Version
th: รุ่น

en: Version 1
th: เวอร์ชัน 1

en: Version 2
th: เวอร์ชัน 2

en: Version 3
th: รุ่น 3

en: Version 4
th: เวอร์ชัน 4

en: Very Good
th: ดีมาก

en: Video
th: วีดีโอ

en: Video Audio
th: วิดีโอเสียง

en: Video Format
th: รูปแบบวิดีโอ

en: Video Image
th: ภาพวิดีโอ

en: Video Loop
th: วนวิดีโอ

en: Video Overlay
th: การแสดงข้อมูลวิดีโอ

en: Video URL
th: URL วิดีโอ

en: Video Url
th: URL วิดีโอ

en: Viet Nam
th: เวียดนาม

en: Vietnam
th: เวียดนาม

en: View
th: ดู

en: View All Results
th: ดูผลลัพธ์ทั้งหมด

en: View Details
th: ดูรายละเอียด

en: View Listing
th: ดูรายชื่อ

en: View My Properties
th: ดูคุณสมบัติของฉัน

en: View Photos
th: ดูรูปถ่าย

en: View Profile
th: ดูประวัติ

en: View Public Profile
th: ดูโปรไฟล์สาธารณะ

en: View listings
th: ดูรายชื่อ

en: View my listing
th: ดูรายชื่อของฉัน

en: View my listings
th: ดูรายชื่อของฉัน

en: Views
th: เข้าชม

en: Vimeo Url
th: URL Vimeo

en: Virgin Islands, British
th: หมู่เกาะเวอร์จิน, อังกฤษ

en: Virgin Islands, U.S.
th: หมู่เกาะเวอร์จินประเทศสหรัฐอเมริกา

en: Virtual Tour
th: ทัวร์เสมือนจริง

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
th: ผู้เข้าชมคาดว่าจะมีราคาค่าเช่าน้อยลงดังนั้นโปรดระบุรายการราคาค่าเช่าขั้นต่ำและราคาต่ำสุดไว้ด้านล่าง

en: WEBM File
th: ไฟล์ WEBM

en: Waiting for approval.
th: รอการอนุมัติ.

en: Walk Score
th: คะแนนการเดิน

en: Walkscore APi Key
th: คีย์ Walkscore APi

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
th: ข้อมูล Walkscore ไม่แสดงหากคุณไม่ได้เพิ่ม API

en: Wallis and Futuna
th: วาลลิสและฟุตูนา

en: Want to set single listing expire days?
th: ต้องการตั้งค่าวันหมดอายุของรายชื่อเดียวหรือไม่

en: We didn't find any results
th: เราไม่พบผลลัพธ์ใด ๆ

en: We didn’t find any results
th: เราไม่พบผลลัพธ์ใด ๆ

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
th: เราได้รับคำขอชำระเงินด้วยการโอนเงินผ่าน Wire Transfer เมื่อ% web_url!
    โปรดปฏิบัติตามคำแนะนำด้านล่างเพื่อเริ่มส่งคุณสมบัติโดยเร็วที่สุด
    หมายเลขใบแจ้งหนี้คือ:% invoice_no, จำนวนเงิน:% total_price
    คำแนะนำ:% payment_details

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
th: เราสนับสนุนอย่างยิ่งให้คุณได้รับคีย์คอนโซล API และโพสต์โค้ดในตัวเลือกธีม คุณสามารถรับได้จาก <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key"> ที่นี่ </a>

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Website URL
th: URL ของเว็บไซต์

en: Website Url
th: Url เว็บไซต์

en: Website:
th: เว็บไซต์:

en: Week
th: สัปดาห์

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Weekly Payment
th: การชำระเงินรายสัปดาห์

en: Welcome Title
th: ยินดีต้อนรับคุณ Title

en: Western Sahara
th: ซาฮาร่าตะวันตก

en: What information do you want to display in agent data container?
th: ข้อมูลใดที่คุณต้องการแสดงในคอนเทนเนอร์ข้อมูลของเอเจนต์

en: What keyword field should search from ?
th: ฟิลด์คำหลักควรค้นหาจากที่ใด

en: What would you like to show on top bar left area.
th: คุณต้องการแสดงอะไรในพื้นที่ด้านบนของแถบซ้าย

en: What would you like to show on top bar right area.
th: สิ่งที่คุณต้องการแสดงบนพื้นที่ด้านขวาบนสุดของแถบ

en: What you want to show Splash/Banner Search type 1 first field dropdown data ?
th: สิ่งที่คุณต้องการแสดง Splash / Banner Search type 1 field dropdown data?

en: What's Nearby?
th: สถานที่ใกล้เคียงคืออะไร?

en: What's my Flickr ID?
th: ID Flickr ของฉันคืออะไร

en: When add/edit property feature set font awesome icon class
th: เมื่อเพิ่ม / แก้ไขสถานที่ให้บริการตั้งค่าระดับชั้นอักษรไอคอนน่ากลัว

en: Where to Show the currency?
th: ตำแหน่งจะแสดงสกุลเงินที่ใด?

en: Which city has this area?
th: เมืองใดมีพื้นที่นี้บ้าง

en: Which country has this state?
th: ประเทศใดมีสถานะนี้

en: Which state has this city?
th: รัฐใดมีเมืองนี้?

en: Widgets in this area will be show in footer column four
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในคอลัมน์ท้ายสี่

en: Widgets in this area will be show in footer column one
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในคอลัมน์ส่วนท้าย

en: Widgets in this area will be show in footer column three
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในส่วนท้ายของคอลัมน์ที่สาม

en: Widgets in this area will be show in footer column two
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในคอลัมน์ท้ายที่สอง

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
th: วิดเจ็ตในพื้นที่นี้จะแสดงในเทมเพลตหน่วยงานและหน้ารายละเอียดของเอเจนซี

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะแสดงในเทมเพลตเอเจนต์และหน้ารายละเอียด angent

en: Widgets in this area will be shown in create listing sidebar.
th: วิดเจ็ตในพื้นที่นี้จะปรากฏในแถบด้านข้างของรายชื่อที่สร้าง

en: Widgets in this area will be shown in idx template sidebar.
th: วิดเจ็ตในพื้นที่นี้จะปรากฏในแถบด้านข้างของเทมเพลต idx

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในแถบด้านข้าง

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในแถบด้านข้างรายชื่ออสังหาริมทรัพย์

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในหน้าผลการค้นหา

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
th: วิดเจ็ตในบริเวณนี้จะปรากฏในแถบด้านข้างคุณสมบัติเดียว

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
th: วิดเจ็ตในพื้นที่นี้จะปรากฏในแถบด้านข้างของบล็อก

en: Width:
th: ความกว้าง:

en: Will effect on all searches
th: จะมีผลต่อการค้นหาทั้งหมด

en: Will only work with header 4, you can choose header 4 from theme options
th: จะทำงานเฉพาะกับส่วนหัว 4 คุณสามารถเลือกหัวข้อ 4 จากตัวเลือกชุดรูปแบบได้

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
th: ได้รับการชำระเงินด้วยสาย - เปิดใช้งานการสั่งซื้อ

en: Wire instructions for direct payment
th: คำแนะนำเกี่ยวกับการสั่งซื้อด้วยลวดสำหรับการชำระเงินโดยตรง

en: Write a Review
th: แสดงความคิดเห็น

en: Write a testimonial into the textarea.
th: เขียนข้อความรับรองใน textarea

en: Write private note for this property, it will not display for public
th: เขียนบันทึกส่วนตัวสำหรับพร็อพเพอร์ตี้นี้จะไม่แสดงต่อสาธารณะ

en: Write private note for this property, it will not display for public.
th: เขียนบันทึกส่วนตัวสำหรับพร็อพเพอร์ตี้นี้จะไม่แสดงต่อสาธารณะ

en: Year
th: ปี

en: Year Built
th: ปีที่สร้าง

en: Year Built:
th: ปีที่สร้าง:

en: Yelp
th: ร้องเอ๋ง

en: Yelp Distance Unit.
th: หน่วยระยะห่าง Yelp

en: Yelp Nearby Places
th: สถานที่ใกล้เคียง Yelp

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client ID.
th: ข้อมูล Yelp ไม่แสดงถ้าคุณไม่ได้เพิ่ม Client ID

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client Secret Key.
th: ข้อมูล Yelp ไม่แสดงถ้าคุณไม่ได้เพิ่มรหัสลับไคลเอ็นต์

en: Yelp result limit
th: จำกัด Yelp result

en: Yemen
th: เยเมน

en: Yes
th: ใช่

en: Yes
th: ใช่

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
th: คุณยังไม่ได้ลงชื่อเข้าใช้หรือคุณสมบัตินี้ไม่ได้เป็นของผู้ใช้ที่ล็อกอิน

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents to provide further details related to property.
th: คุณสามารถแนบไฟล์ PDF, ภาพแผนที่หรือเอกสารอื่น ๆ เพื่อให้รายละเอียดเพิ่มเติมเกี่ยวกับทรัพย์สิน

en: You can contact %s via email %s
th: คุณสามารถติดต่อ% s ผ่านทางอีเมล% s ได้

en: You can find overlay images in images -> overlay directory
th: คุณสามารถหาภาพซ้อนทับในภาพ -> ไดเรกทอรีทับซ้อน

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
th: คุณสามารถโพสต์โดยการคลิกคุณสมบัติที่โดดเด่นในขณะที่เพิ่ม / แก้ไขโพสต์

en: You can select multiple pages
th: คุณสามารถเลือกหลายหน้า

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
th: คุณสามารถใช้% list_title เป็นชื่อรายชื่อ% listing_url เป็นรายชื่อการเชื่อมโยง

en: You don't have any favorite properties yet!
th: คุณยังไม่มีคุณสมบัติโปรด!

en: You don't have any package! You need to buy your package.
th: คุณไม่มีแพ็คเกจใด ๆ ! คุณจำเป็นต้องซื้อแพคเกจของคุณ

en: You don't have any properties yet!
th: คุณยังไม่มีคุณสมบัติใด ๆ !

en: You don't have any saved search
th: คุณไม่มีการค้นหาที่บันทึกไว้

en: You have a new message on
th: คุณมีข้อความใหม่แล้ว

en: You have already used your free package, please choose different package.
th: คุณได้ใช้แพ็คเกจฟรีแล้วเลือกแพคเกจอื่น

en: You have new message!
th: คุณมีข้อความใหม่!

en: You have received a message from:
th: คุณได้รับข้อความจาก:

en: You have received a message from:
th: คุณได้รับข้อความจาก:

en: You have received new message from:
th: คุณได้รับข้อความใหม่จาก:

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
th: คุณใช้รายการ "Featured" ทั้งหมดในแพ็กเกจของคุณแล้ว

en: You ordered a new Wire Transfer
th: คุณได้รับคำสั่งโอนสายใหม่แล้ว

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
th: รองรับไฟล์ YouTube, Vimeo, SWF และ MOV

en: Your Current Package
th: แพคเกจปัจจุบันของคุณ

en: Your Email
th: อีเมลของคุณ

en: Your Name
th: ชื่อของคุณ

en: Your Supported Currencies.
th: สกุลเงินที่คุณสนับสนุน

en: Your comment is awaiting moderation.
th: ความคิดเห็นของคุณกำลังรอการกลั่นกรอง

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
th: แพคเกจปัจจุบันของคุณไม่อนุญาตให้คุณเผยแพร่คุณสมบัติเพิ่มเติม! คุณต้องอัปเกรดสมาชิกภาพของคุณ

en: Your information
th: ข้อมูลของคุณ

en: Your listing approved
th: รายชื่อของคุณได้รับการอนุมัติแล้ว

en: Your listing expired
th: รายชื่อของคุณหมดอายุแล้ว

en: Your message empty!
th: ข้อความของคุณว่างเปล่า!

en: Your message is empty!
th: ข้อความของคุณว่างเปล่า!

en: Your new listing on %website_url
th: รายชื่อใหม่ของคุณบน% web_url

en: Your purchase was activated
th: การสั่งซื้อของคุณถูกเปิดใช้งานแล้ว

en: Your review
th: รีวิวของคุณ

en: Your username and password on %website_url
th: ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณบน% web_url

en: Youtube Url
th: URL ของ Youtube

en: Zambia
th: แซมเบีย

en: Zimbabwe
th: ประเทศซิมบับเว

en: Zip
th: ซิป

en: Zip/Post Code
th: รหัสไปรษณีย์ / ไปรษณีย์

en: Zip/Postal Code:
th: รหัสไปรษณีย์:

en: Zipcode required
th: จำเป็นต้องใช้รหัสไปรษณีย์

en: [%s] Account Downgraded
th: [% s] ปรับลดระดับบัญชีแล้ว

en: and
th: และ

en: at
th: ที่

en: ba
th: บริติชแอร์เวย์

en: bath
th: การอาบน้ำ

en: baths
th: ห้องอาบน้ำ

en: bd
th: BD

en: bed
th: เตียง

en: beds
th: เตียง

en: by
th: โดย

en: day
th: วัน

en: days
th: วัน

en: fax:
th: แฟกซ์:

en: from
th: จาก

en: houzez login widget
th: เครื่องมือเข้าสู่ระบบ houzez

en: ie: english, spanish, french
th: คือ: อังกฤษ, สเปน, ฝรั่งเศส

en: if donnot add address then map will not show on property detail page.
th: ถ้า donnot add address แล้วแผนที่จะไม่แสดงในหน้ารายละเอียดคุณสมบัติ

en: in
th: ใน

en: kosovo
th: โคโซโว

en: login with facebook
th: เข้าสู่ระบบด้วย facebook

en: login with google
th: เข้าสู่ระบบด้วย google

en: login with yahoo
th: เข้าสู่ระบบด้วย yahoo

en: mobile:
th: มือถือ:

en: month
th: เดือน

en: months
th: เดือน

en: more details here
th: รายละเอียดเพิ่มเติมได้ที่นี่

en: office:
th: สำนักงาน:

en: out of
th: ออกจาก

en: powered by
th: สนับสนุนโดย

en: reCAPTCHA Failed:
th: reCAPTCHA ล้มเหลว:

en: reviews
th: ความคิดเห็น

en: share
th: หุ้น

en: status
th: สถานะ

en: success
th: ความสำเร็จ

en: to
th: ไปยัง

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: unlimited listings
th: รายชื่อที่ไม่ จำกัด

en: week
th: สัปดาห์

en: weekly
th: รายสัปดาห์

en: weeks
th: สัปดาห์ที่ผ่านมา

en: year
th: ปี

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
th: คุณสามารถใช้% invoice_no เป็นหมายเลขใบแจ้งหนี้% listing_title เป็นชื่อรายชื่อและ% listing_id เป็น id รายชื่อ

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
th: คุณสามารถใช้% invoice_no เป็นหมายเลขใบแจ้งหนี้% total_price เป็นราคารวมและ% payment_details เป็นรายละเอียดการชำระเงิน

en: you can use %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
th: คุณสามารถใช้% list_title เป็นชื่อรายชื่อและ% listing_id เป็น id รายชื่อ

en: you don't have the right to delete this
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบข้อมูลนี้

en: yy-mm-dd
th: yy-MM-DD

en: zipCode
th: รหัสไปรษณีย์
