Houzez Theme - en to tr translation catalogue (2389 entries)

en:  - All -
tr:  - Herşey -

en:  - For exmaple https://vimeo.com/120596335
tr:  - Daha fazla bilgi için https://vimeo.com/120596335

en:  - Paste page URL from SoundCloud
tr:  - SoundCloud'dan sayfa URL'sini yapıştırın

en:  Featured Payment
tr:  Özellikli Ödeme

en:  The type field is empty.
tr:  Tip alanı boş.

en:  The username field is empty.
tr:  Kullanıcı adı alanı boş.

en:  package on
tr:  paketlemek

en: %1$s at %2$s
tr: % 1 $ s,% 2 $ s

en: %1$s installed and activated successfully.
tr: % 1 $ s başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi.

en: %1$s installed successfully.
tr: % 1 $ s başarıyla yüklendi.

en: %1$s, %2$s
tr: % 1 $ s,% 2 $ s

en: %s
tr: % s

en: %s Email address is not configured!
tr: % s E-posta adresi yapılandırılmamış!

en: %s Select a %s Package
tr: % s% s Paketini Seç

en: %s Target Email address is not properly configured!
tr: % s Hedef E-posta adresi doğru şekilde yapılandırılmamış!

en: %s ago
tr: % s önce

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
tr: Mülk başlığı olarak% submission_title, mülk gönderimi URL'si olarak% submission_url

en: %user_login_register as username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
tr: Kullanıcı adı olarak% user_login_register, kullanıcı şifresi olarak% user_pass_register,% user_email_register yeni kullanıcı e-postası olarak

en: &larr; Older Comments
tr: Ve Larr; Eski Yorumlar

en: ( max 20 )
tr: (en fazla 20)

en: *minimum 270px x 270px
tr: * minimum 270 piksel x 270 piksel

en: 1 to 20
tr: 1 ila 20

en: 2Checkout(Beta)
tr: 2 Ödeme (Beta)

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
tr: İmza şeridinde genellikle 3 veya 4 basamak bulunur.

en: 360° Virtual Tour
tr: 360 ° Sanal Tur

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
tr: <p> Zaten anahtarlarınız yoksa <kbd> adresini ziyaret edin.
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    Bunları oluşturmak için https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ kbd>.
            İlgili anahtarları <kbd> Site Anahtarı </ kbd> 'nda ayarlayın ve
            <kbd> Gizli Anahtar </ kbd> </ p>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-left"></i></span>
tr: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-left"> </ i> </ span>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-right"></i></span>
tr: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-right"> </ i> </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
tr: <span class = "font24"> Gelişmiş Arama Fiyat kaydırıcısı için fiyat aralığı. </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Widget Area Size range.</span>
tr: <span class = "font24"> Gelişmiş Arama Widget Alanı Boyut aralığı. </ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
tr: <span class = "font24"> Onaylanan Liste </ span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
tr: <span class = "font24"> Yatak odaları ve Banyolar </ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
tr: <span class = "font24"> Doğrudan ödeme / Banka Havalesi </ span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
tr: <span class = "font24"> Süresi Dolmuş Liste </ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
tr: <span class = "font24"> Süresi Dolmuş Listeleme Onay İçin Yeniden Gönder. </ span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
tr: <span class = "font24"> Liste Başına Sunulan Gönderme. </ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
tr: <span class = "font24"> Ücretsiz İlan Süresi Doldu </ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
tr: <span class = "font24"> Eşleşen Gönderme. </ span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
tr: <span class = "font24"> Üyelik İptal Edildi </ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
tr: <span class = "font24"> Yeni Kayıtlı Kullanıcı </ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
tr: <span class = "font24"> Yeni Banka Havalesi. </ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
tr: <span class = "font24"> Paket ve Ücretsiz Gönderim Listeleri. </ span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
tr: <span class = "font24"> Giriş Başına Ücretli Gönderim. </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
tr: <span class = "font24"> Etkinleştirilen Paketleri Satın Alın </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
tr: <span class = "font24"> Satın Alınan Etkinleştir </ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
tr: <span class = "font24"> Yinelenen Ödeme </ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
tr: <span class = "font24"> Kira Fiyatları. </ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
tr: <span class = "font24"> Sosyal Bağlantı 1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
tr: <span class = "font24"> Sosyal Bağlantı 2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
tr: <span class = "font24"> Sosyal Bağlantı 3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
tr: <span class = "font24"> Sosyal Bağlantı 4 </ span>

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
tr: <strong> Hata! </ strong> Lütfen aşağıdaki zorunlu alanları doldurun.

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
tr: <strong> Hata! </ strong> En az bir resim yükleyin.

en: <strong>HOUZEZ09:</strong> Only homepage revolution slider will be import, other sliders can be find in download zip file in "houzez09 slider" folder.
tr: <strong> HOUZEZ09: </ strong> Yalnızca ana sayfa kaydırma kaydırıcısı içe aktarılacak, diğer kaydırıcılar "houzez09 kaydırıcı" klasöründeki indirme zip dosyasında bulabilir.

en: <strong>Normal Page:</strong> Create page using "Advanced Search Result" template.<br/><strong>Half Map:</strong> Create page using "Property Listings Half Map" template.
tr: <strong> Normal Sayfa: </ strong> "Gelişmiş Arama Sonucu" şablonunu kullanarak sayfa oluştur. <br/> <strong> Yarım Harita: </ strong> "Mülk Listeleri Yarım Haritası" şablonunu kullanarak sayfa oluştur.

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
tr: İnstagram görüntüleri ile kaymak / başparmak gösteren bir widget

en: A widget that shows latest tweets from twitter profile
tr: Twitter profilinden en yeni tweetleri gösteren bir widget

en: AGENTS
tr: AJANLAR

en: ALL
tr: HERŞEY

en: About Agency
tr: Ajans Hakkında

en: About WP Currencies
tr: WP Para Birimleri Hakkında

en: About me
tr: Benim hakkımda

en: About site widget
tr: Site widget'ı hakkında

en: Account Downgraded,
tr: Hesap indirildi,

en: Account Information
tr: Hesap Bilgileri

en: Account role
tr: Hesap rolü

en: Actions
tr: Eylemler

en: Activate
tr: etkinleştirmek

en: Activate %2$s
tr: % 2 $ s'yi etkinleştir

en: Active
tr: Aktif

en: Active Life
tr: Aktif yaşam

en: Adapt to container width
tr: Kap genişliğine uyar

en: Add More
tr: Daha ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Agent
tr: Yeni Ajan ekle

en: Add New Property form.
tr: Yeni Özellik formu ekle.

en: Add Property Options
tr: Özellik Seçenekleri Ekle

en: Add SoundCloud Audio:
tr: SoundCloud Ses Ekleme:

en: Add a responsive mortgage calculator widget
tr: Duyarlı bir mortgage hesaplayıcısı eklendi

en: Add image banner 300x300 or 300x250
tr: Resim banner 300x300 veya 300x250 ekle

en: Add new property
tr: Yeni mülk ekle

en: Add video page url:
tr: Video sayfası URL'si ekle:

en: Add/Edit Images
tr: Görsel Ekleme / Düzenleme

en: Added
tr: Katma

en: Additional Details
tr: ek detaylar

en: Additional Features
tr: Ek özellikler

en: Additional Info
tr: İlave bilgi

en: Additional Information:
tr: Ek bilgi:

en: Additional details
tr: Ek detaylar

en: Additional message is as follows.
tr: Ek mesaj aşağıdaki gibidir.

en: Additional message is.
tr: Ek mesaj.

en: Address
tr: Adres

en: Address Icon
tr: Adres Simgesi

en: Address(*only street name and building no)
tr: Adres (* sadece sokak adı ve bina no)

en: Address:
tr: Adres:

en: Adds support for Facebook Like Box.
tr: Facebook Like Box için destek ekler.

en: Advanced
tr: ileri

en: Advanced Search
tr: gelişmiş Arama

en: Advanced Search Measurement Unit
tr: Gelişmiş Arama Ölçme Birimi

en: Advanced button color
tr: Gelişmiş düğme rengi

en: Advanced search over headers map, video etc background color
tr: Üstbilgiler haritası, video vb arka plan rengi üzerinde gelişmiş arama

en: Advanced search over headers map, video etc text color
tr: Üstbilgiler haritası, video vb. Metin rengi üzerinde gelişmiş arama

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: After
tr: Sonra

en: After Login Redirect Page
tr: Giriş Yönlendirme Sayfasından Sonra

en: After Price Label
tr: Fiyat Etiketinden Sonra

en: After Price Label (ex: monthly)
tr: Fiyat Etiketinden Sonra (örn .: aylık)

en: Agencies
tr: ajanslar

en: Agencies Options
tr: Ajans Seçenekleri

en: Agency
tr: Ajans

en: Agency Data.
tr: Ajans Verileri.

en: Agency ID
tr: Ajans Kimliği

en: Agency Information
tr: Ajans Bilgileri

en: Agency License
tr: Ajans Ruhsatı

en: Agency Location
tr: Ajans Yeri

en: Agency Location at Google Map*
tr: Google Haritadaki Ajans Konumu *

en: Agency Name
tr: Ajans İsmi

en: Agency Profile Info
tr: Ajans Profili Bilgileri

en: Agency Role
tr: Ajans Rolü

en: Agency Sidebar
tr: Ajans Kenar Çubuğu

en: Agent
tr: ajan

en: Agent Category
tr: Ajan Kategorisi

en: Agent Contact
tr: Ajan Temas

en: Agent Contact Form
tr: Ajan İletişim Formu

en: Agent Contact Form Bottom
tr: Ajan İletişim Formu Alt

en: Agent Contact Form in Sidebar ?
tr: Sidebar'da Ajan İletişim Formu

en: Agent Contact Form in Sidebar for Mobiles ?
tr: Cep Telefonu için Kenar Çubuğunda Ajan İletişim Formu?

en: Agent Data (Choose agent from the list below)
tr: Ajan Verisi (Aşağıdaki listeden aracı seçin)

en: Agent Detail Form
tr: Ajan Detay Formu

en: Agent Forms
tr: Ajan Formları

en: Agent Information
tr: Ajan Bilgileri

en: Agent Name
tr: Ajan adı

en: Agent Profile Info
tr: Ajan Profil Bilgisi

en: Agent Responsible
tr: Ajan Sorumlusu

en: Agent Role
tr: Ajan Rolü

en: Agent Sidebar
tr: Ajan Kenar Çubuğu

en: Agent bottom
tr: Ajan alt

en: Agent contact form on lightbox
tr: Işık kutusundaki ajan iletişim formu

en: Agent data (Choose agent from the list below)
tr: Ajan verileri (Aşağıdaki listeden aracı seçin)

en: Agents
tr: Ajanlar

en: Agents Options
tr: Ajanlar Seçenekleri

en: Agents Search
tr: Aracılar Ara

en: Agents Type:
tr: Aracıları tipi:

en: Agents:
tr: Ajanlar:

en: Aland Islands
tr: Aland adaları

en: Aland Islands
tr: Aland adaları

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Align:
tr: Hizala:

en: All
tr: Herşey

en: All - Button Text:
tr: Tümü - Düğme Metni:

en: All - button url:
tr: Tüm düğme URL'si:

en: All <span class="count">(%s)</span>
tr: Tüm <span class = "count"> (% s) </ span>

en: All Areas
tr: Tüm bölgeler

en: All Categories
tr: Tüm Kategoriler

en: All Cities
tr: Tüm şehirler

en: All Countries
tr: Tüm ülkeler

en: All Labels
tr: Tüm etiketler

en: All Posts Link
tr: Tüm Yazılar Bağlantısı

en: All Posts Text
tr: Tüm Yazılar Metni

en: All States
tr: Tüm devletler

en: All Status
tr: Tüm durum

en: All Types
tr: Her türlü

en: All installations and activations have been completed.
tr: Tüm kurulumlar ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: All installations have been completed.
tr: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr: Tüm eklentiler başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi. % 1 $ s

en: Allow login via Facebook ?
tr: Facebook üzerinden giriş yapalım mı?

en: Allow login via Google ?
tr: Google üzerinden giriş yapmaya izin verilsin mi?

en: Allow login via Yahoo ?
tr: Yahoo üzerinden giriş yapalım mı?

en: Allow user to change area prefix?
tr: Kullanıcının alan önekini değiştirmesine izin verilsin mi?

en: Already have an account?
tr: Zaten hesabınız var mı?

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Amount Financed:
tr: Finansman Tutarı:

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr: % 1 $ s yüklenirken bir hata oluştu: <strong>% 2 $ s </ strong>.

en: Angola
tr: Angora

en: Annual cost of Loan:
tr: Kredi Yıllık maliyeti:

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Any
tr: herhangi

en: Apple iPad Icon
tr: Apple iPad Simgesi

en: Apple iPad Retina Icon
tr: Apple iPad Retina Simgesi

en: Apple iPhone Icon
tr: Apple iPhone Simgesi

en: Apple iPhone Retina Icon
tr: Apple iPhone Retina Simgesi

en: Approved
tr: onaylı

en: Are you sure you want to delete?
tr: Silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure you want to make this a featured listing?
tr: Bunu özellikli bir giriş yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to relist this property?
tr: Bu mülkün güvenliğini sağlamak istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to remove from featured listing?
tr: Öne çıkan listeden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Area
tr: alan

en: Area Range Slider
tr: Alan Aralığı Kaydırıcı

en: Area Size
tr: Alan boyutu

en: Area Size ( Only digits )
tr: Alan Boyutu (Sadece rakam)

en: Area Switcher
tr: Alan değiştirici

en: Areas
tr: alanlar

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Arts & Entertainment
tr: Sanat ve Eğlence

en: Attachments
tr: Ekler

en: Audio Format
tr: Ses formatı

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Author
tr: Yazar

en: Author Archive
tr: Yazar Arşivi

en: Author Data.
tr: Yazar Verileri.

en: Author Profile Info
tr: Yazar Profil Bilgisi

en: Author data
tr: Yazar verileri

en: Auto Complete
tr: Otomatik Tamamla

en: Auto Generate Property ID ?
tr: Otomatik Mülk Kimliği

en: Auto Play
tr: Otomatik oynatma

en: Auto Play Speed:
tr: Otomatik Oynatma Hızı:

en: Auto Play:
tr: Otomatik oynatma:

en: Auto fix
tr: Otomatik düzeltme

en: Automotive
tr: Otomotiv

en: Availability Date
tr: Kullanılabilirlik Tarihi

en: Available from
tr: Mevcut

en: Available version:
tr: Mevcut sürümü:

en: Average
tr: Ortalama

en: Azerbaijan
tr: Azerbeycan

en: Back
tr: Geri

en: Back to Homepage
tr: Ana sayfaya geri dön

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Background Image Options
tr: Arka Plan Görüntüsü Seçenekleri

en: Background Slider Options
tr: Arkaplan Slider Seçenekleri

en: Background Type
tr: Arkaplan Türü

en: Background Video Options
tr: Arkaplan Video Seçenekleri

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahamas the
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Banner color
tr: Afiş rengi

en: Bar Chart
tr: Grafik çubuğu

en: Base Area
tr: Baz alanı

en: Base Currency
tr: Baz Para Birimi

en: Bath
tr: Banyo

en: Bathroom
tr: Banyo

en: Bathrooms
tr: Banyolar

en: Bathrooms List
tr: Banyo Listesi

en: Bathrooms:
tr: Banyolar:

en: Baths
tr: hamam

en: Baths:
tr: Banyolar:

en: Beauty & Spas
tr: Güzellik ve Spalar

en: Bed
tr: Yatak

en: Bedroom
tr: Yatak odası

en: Bedrooms
tr: Yatak odaları

en: Bedrooms List
tr: Yatak odası listesi

en: Bedrooms, Bathrooms
tr: Yatak odaları, Banyolar

en: Bedrooms:
tr: Yatak odası:

en: Beds
tr: Yataklar

en: Before
tr: Önce

en: Before Price Label
tr: Fiyat Etiketinden Önce

en: Begin activating plugin
tr: Etkinleştirici eklentiyi başlat

en: Begin installing plugin
tr: Eklentiyi yüklemeye başla

en: Begin updating plugin
tr: Güncelleme eklentisine başla

en: Belgium
tr: Belçika

en: Best if used on new WordPress install.
tr: Yeni WordPress yüklemesinde kullanılırsa en iyisi.

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bi-Weekly
tr: İki haftada bir

en: Bi-Weekly Payment
tr: Bi-Haftalık Ödeme

en: Billing For
tr: Faturalandırma için

en: Billing For:
tr: İçin Faturalandırma:

en: Billing Frequency
tr: Fatura Sıklığı

en: Billing Period
tr: Fatura donemi

en: Billing Type
tr: Fatura Türü

en: Billing Type:
tr: Fatura Türü:

en: Block Users Admin Access?
tr: Kullanıcıları Yönetici Erişimini Engelle?

en: Blog Posts Carousel
tr: Blog Yazıları Carousel

en: Blog Posts Grid
tr: Blog Yazıları Grid

en: Body
tr: Vücut

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bolivia, Plurinational State of
tr: Bolivya, Çokuluslu Devleti

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
tr: Bonaire, Sint Eustatius ve Saba

en: Border
tr: sınır

en: Border Color
tr: Sınır rengi

en: Border color
tr: Sınır rengi

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom Border
tr: Alt sınır

en: Bottom Border Color
tr: Alt Kenar Rengi

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
tr: Bouvet Adası (Bouvetoya)

en: Boxed
tr: kutulu

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Breadcrumb?
tr: İçerik haritası?

en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanusu Bölgesi

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
tr: Britanya Hint Okyanusu Toprakları (Chagos Takımadaları)

en: British Virgin Islands
tr: İngiliz Virgin Adaları

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Sultanlığı

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Button Border
tr: Düğme Sınırı

en: Button Border Hover Color
tr: Düğme Kenarlığı Vurgulu Rengi

en: Button Color
tr: Düğme rengi

en: Button Hover Color
tr: Düğme Vurgulu Rengi

en: Button Text Hover color
tr: Düğme Metni Vurgulu rengi

en: Button Text color
tr: Düğme Metin rengi

en: Button Text:
tr: Düğme Metni:

en: Buyer
tr: Alıcı

en: Buyer Role
tr: Alıcı rolü

en: By Favethemes
tr: Favethemes tarafından

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
tr: "Tam Üyelik" i tıklayarak <a href="%s"> Şartlar ve Koşullarımızı </a> kabul etmiş olursunuz.

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
tr: "Ödemeyi Tamamla" yı tıkladığınızda <a href="%s"> Şartlar ve Koşullarımız </a>’ı kabul etmiş olursunuz.

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
tr: Varsayılan olarak WordPress ile kırpılmış görüntüler% 90 kalitesinde yeniden boyutlandırılır / kırpılır. Tüm JPEG'leri% 100 kaliteye ayarlamak için bu ayarı etkinleştirin.

en: By default the theme loads a style.css that is not minified. If you wish you can enable this setting to instead load a single style-min.css file with the code minified. If you are using a child theme you will have to change the @import from pointing to style.css to point to style-min.css
tr: Varsayılan olarak tema, küçültülmüş olmayan bir style.css yükler. Dilerseniz, minik kod ile tek bir style-min.css dosyasını yüklemek yerine bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Eğer bir çocuk teması kullanıyorsanız, @import'u style.css ile stile-min.css işaret edecek şekilde değiştirmelisiniz.

en: By who?
tr: Kim tarafından?

en: CONTACT
tr: TEMAS

en: CONTACT AGENCY
tr: İLETİŞİM AJANSI

en: CONTACT AGENT
tr: İLETİŞİM AJANI

en: CONTACT MANAGER
tr: İLETİŞİM MÜDÜRÜ

en: CONTACT OWNER
tr: SAHİBİ İLE İLETİŞİM KURUN

en: CONTACT SELLER
tr: SATICIYLA İLETİŞİME GEÇ

en: CSS Code
tr: CSS Kodu

en: Calculate
tr: Hesaplamak

en: Call Us
tr: Bizi Arayın

en: Call us number in header
tr: Bizi numaradan ara

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
tr: Süresi dolmuş listeleme adı olarak% expired_listing_url ve süresi dolmuş listeleme adı olarak% expired_listing_url kullanabilir

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
tr: % Recurring_package_name öğesini yinelenen paket adı ve satıcı olarak% satıcı olarak kullanabilir

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal etmek

en: Cancel Stripe Subscription
tr: Şerit Aboneliğini İptal Et

en: Card holder’s name
tr: Kart sahibinin adı

en: Card holder’s name required
tr: Kart sahibinin adı gerekli

en: Card security code
tr: Kart Güvenlik Kodu

en: Category filter:
tr: Kategori filtresi:

en: Category:
tr: Kategori:

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Change Membership Plan
tr: Üyelik Planını Değiştir

en: Change Package
tr: Paketi Değiştir

en: Change Payment Status:
tr: Ödeme Durumunu Değiştirin:

en: Change password
tr: Şifre değiştir

en: Child
tr: Çocuk

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Choose Background Color For Menu Area
tr: Menü Alanı için Arka Plan Rengi Seç

en: Choose Background Color For Top Area
tr: En Üst Alan için Arkaplan Rengi Seç

en: Choose Borders Color for Form Fields
tr: Form Alanları için Kenarlık Rengi Seç

en: Choose Grid:
tr: Izgara Seç:

en: Choose Header Type
tr: Başlık Türü Seç

en: Choose body background color
tr: Gövde arka plan rengini seç

en: Choose city for proeprties on map header, you can select multiple cities or keep all un-select to show from all cities
tr: Harita üstbilgisinde proeprties için şehir seçin, birden fazla şehir seçebilir veya tüm şehirler arasından seçim yapmak için tüm seçilmemişleri saklayabilirsiniz.

en: Choose color
tr: Renk seç

en: Choose default radius
tr: Varsayılan yarıçapı seç

en: Choose grid style, default will be version 1
tr: Izgara stilini seç, varsayılan sürüm 1 olacak

en: Choose grid/list style, default will be version 1
tr: Izgara / liste stilini seç, varsayılan sürüm 1 olacak

en: Choose on which header type you want to show advanced search
tr: Gelişmiş aramayı göstermek istediğiniz başlık türünü seçin

en: Choose page Sidebar
tr: Sayfa Kenar çubuğunu seç

en: Choose page background
tr: Sayfa arka planı seç

en: Choose page header type
tr: Sayfa başlığı türü seçin

en: Choose property status for this tab
tr: Bu sekme için mülk durumunu seçin

en: Choose which data you want to hide on property detail page?
tr: Özellik ayrıntı sayfasında gizlemek istediğiniz verileri seçin.

en: Choose which fields you want to hide on add property page?
tr: Özellik sayfası eklemek için hangi alanları gizlemek istediğinizi seçin.

en: Choose which roles you want to be disable?
tr: Devre dışı bırakmak istediğiniz rolleri seçin?

en: Choose which sidebars you want to be sticky?
tr: Hangi kenar çubuklarını yapıştırmak istediğinizi seçin

en: Christmas Island
tr: Noel Adası

en: Cities
tr: Şehirler

en: City
tr: Kent

en: City required
tr: Şehir gerekli

en: City:
tr: Kent:

en: Click here for database update, It is required
tr: Veritabanı güncellemesi için buraya tıklayın.

en: Click here to see message on website dashboard.
tr: Web sitesi kontrol panelinde mesajı görmek için buraya tıklayın.

en: Client ID
tr: Müşteri Kimliği

en: Client Secret
tr: Müşteri sırrı

en: Cluster Zoom Level
tr: Küme Yakınlaştırma Seviyesi

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color
tr: Renk

en: Comments are closed.
tr: Yoruma kapalı.

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Comoros the
tr: Komorlar

en: Company Address
tr: şirket adresi

en: Company Logo
tr: Şirket logosu

en: Company Name
tr: Şirket Adı

en: Company Phone
tr: Şirket Telefonu

en: Compare
tr: Karşılaştırmak

en: Compare Listings
tr: Listeleri Karşılaştır

en: Complete Membership
tr: Komple Üyelik

en: Complete Payment
tr: Ödemeyi tamamla

en: Confirm New Password
tr: Yeni şifreyi onayla

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Confirm Password *
tr: Şifreyi Onayla *

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo the
tr: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
tr: Kongo, Demokratik Cumhuriyeti

en: Connecting to mollie, Please wait...
tr: Mollie'ye bağlanıyor, lütfen bekleyin ...

en: Connecting to paypal, Please wait...
tr: Paypal'a bağlanıyor, lütfen bekleyin ...

en: Contact
tr: Temas

en: Contact Agent
tr: İletişim sorumlusu

en: Contact Form 7
tr: İletişim Formu 7

en: Contact Info
tr: İletişim bilgileri

en: Contact Info + Social Icons
tr: İletişim Bilgileri + Sosyal Simgeler

en: Contact Info Icon
tr: İletişim Bilgisi Simgesi

en: Contact Information
tr: İletişim bilgileri

en: Contact info
tr: İletişim bilgileri

en: Contact us
tr: Bizimle iletişime geçin

en: Contact us widget
tr: Bize ulaşın widget

en: Content for Admin - Expired Listing
tr: Yönetici için İçerik - Süresi Dolmuş Liste

en: Content for Admin - Featured Submission
tr: Yönetici için İçerik - Seçme Gönderme

en: Content for Admin - New wire Transfer
tr: Yönetici için İçerik - Yeni banka havalesi

en: Content for Admin - Paid Submission
tr: Yönetici İçeriği - Ücretli Gönderme

en: Content for Admin - Submission
tr: Yönetici İçeriği - Gönderme

en: Content for Featured Submission
tr: Sunulan Sunum için İçerik

en: Content for Free Listing Expired
tr: Ücretsiz Listeleme için İçerik Süresi Doldu

en: Content for Listing Approved
tr: Onaylanan Giriş için İçerik

en: Content for Listing Expired
tr: Listenin Süresi Doldu

en: Content for Matching Submissions
tr: Eşleşen Gönderimler için İçerik

en: Content for Membership Cancelled
tr: Üyelik için İptal Edilenler

en: Content for New User Admin Notification
tr: Yeni Kullanıcı Yönetici Bildirimi İçeriği

en: Content for New User Notification
tr: Yeni Kullanıcı Bildirimi İçeriği

en: Content for New wire Transfer
tr: Yeni banka havalesi için içerik

en: Content for Paid Submission
tr: Ücretli Gönderim İçeriği

en: Content for Purchase Activated
tr: Satın Alma İçeriği Etkinleştirildi

en: Content for Recurring Payment
tr: Yinelenen Ödeme için İçerik

en: Content for Submission
tr: Gönderim İçeriği

en: Content:
tr: İçerik:

en: Continue reading
tr: okumaya devam et

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Cookie update failed
tr: Çerez güncellemesi başarısız oldu

en: Copyright
tr: telif hakkı

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
tr: Fildişi Sahili

en: Count
tr: saymak

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Country
tr: ülke

en: Country field required
tr: Ülke alanı gerekli

en: Country:
tr: Ülke:

en: County / State
tr: İlçe / Eyalet

en: Create Listing
tr: Liste oluştur

en: Create Listing Button
tr: Liste Düğmesi Oluştur

en: Create Listing Sidebar
tr: Liste Kenar Çubuğu oluştur

en: Create listing Sidebar
tr: Liste kenar çubuğu oluştur

en: Credit Card
tr: Kredi kartı

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
tr: Kredi Kartı bilgileri yanlış, lütfen tekrar deneyin.

en: Credit Card number
tr: Kredi Kartı Numarası

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Curaçao
tr: Curacao

en: Currency For Paid Submission
tr: Ücretli Gönderim İçin Para Birimi

en: Currency Switcher
tr: Para Değiştirici

en: Currency Switcher + Area Switcher
tr: Para Birimi Değiştirici + Alan Değiştirici

en: Currency Symbol
tr: Para birimi sembolü

en: Current Page
tr: Geçerli sayfa

en: Custom
tr: görenek

en: Custom Code
tr: Özel kod

en: Custom JS Code
tr: Özel JS Kodu

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
tr: Özel JavaScript / Analytics Altbilgisi.

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
tr: Özel JavaScript / Analytics Üstbilgisi.

en: Custom Link
tr: Özel bağlantı

en: Custom Settings for this Page
tr: Bu Sayfa için Özel Ayarlar

en: Customer details:
tr: Müşteri detayları:

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DATE
tr: TARİH

en: DOWNLOAD
tr: İNDİR

en: Daily
tr: Günlük

en: Dark gradient overlay ?
tr: Karanlık gradyan yerleşimi?

en: Dashboard Menu
tr: Gösterge Menüsü

en: Data Type:
tr: Veri tipi:

en: Database need to be update for Houzez 1.5.0
tr: Veritabanı Houzez 1.5.0 için güncellenmesi gerekiyor

en: Date
tr: tarih

en: Date :
tr: Tarih

en: Date New to Old
tr: Eski Yeni Tarihi

en: Date Old to New
tr: Tarihi Eskiden Yeniye

en: Date field is empty!
tr: Tarih alanı boş!

en: Day
tr: Gün

en: Decimal Point Separator
tr: Ondalık Nokta Ayırıcı

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default 600px
tr: Varsayılan 600 piksel

en: Default Map Zoom
tr: Varsayılan Harita Yakınlaştırması

en: Default Order
tr: Varsayılan Sipariş

en: Default Radius
tr: Varsayılan Yarıçap

en: Default Sidebar
tr: Varsayılan Kenar Çubuğu

en: Default View
tr: Varsayılan görünüm

en: Default area prefix
tr: Varsayılan alan öneki

en: Default delay is 7000
tr: Varsayılan gecikme 7000

en: Default option for area prefix.
tr: Alan öneki için varsayılan seçenek.

en: Default: Agency
tr: Varsayılan: Ajans

en: Default: Agent
tr: Varsayılan: Ajan

en: Default: Buyer
tr: Varsayılan: Alıcı

en: Default: Manager
tr: Varsayılan: Yönetici

en: Default: Owner
tr: Varsayılan: Sahip

en: Default: Seller
tr: Varsayılan: Satıcı

en: Delay
tr: gecikme

en: Delete
tr: silmek

en: Delete My Account
tr: Hesabımı sil

en: Delete account
tr: Hesabı sil

en: Deleted Successfully
tr: Başarıyla silindi

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Description
tr: Açıklama

en: Description & Details
tr: Tanım ve Ayrıntılar

en: Description & Price
tr: Tanım ve Fiyat

en: Desktop logo (Width/Height) Option
tr: Masaüstü logosu (Genişlik / Yükseklik) Seçeneği

en: Detail
tr: detay

en: Details
tr: ayrıntılar

en: Different Page
tr: Farklı Sayfa

en: Direct Bank Transfer
tr: Doğrudan Banka Havalesi

en: Direct Messages
tr: Doğrudan Mesajlar

en: Direct Payment / Wire Payment
tr: Doğrudan Ödeme / Tel Ödeme

en: Direct Payment Instructions
tr: Doğrudan Ödeme Talimatları

en: Disable
tr: Devre dışı

en: Disabled
tr: engelli

en: Disble "Stripe" if you want to use 2Checkout
tr: 2Checkout'u kullanmak istiyorsanız "Stripe" i devre dışı bırakın

en: Dismiss this notice
tr: Bu bildirimi reddet

en: Display Properties as List
tr: Özellikleri Liste Olarak Göster

en: Display Properties as Slider
tr: Özellikleri Kaydırıcı Olarak Görüntüleme

en: Distance Unit
tr: Mesafe birimi

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do not display
tr: Gösterme

en: Do not display data container
tr: Veri kabını gösterme

en: Do not display the title
tr: Başlığı gösterme

en: Do you have an account?
tr: Hesabın var mı?

en: Do you want to display this property in the slider?
tr: Bu özelliği kaydırıcıda görüntülemek istiyor musunuz?

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
tr: Ajansa gönderilen mesajın kopyasını almak ister misiniz?

en: Documents Download
tr: Belgeler İndirme

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Done
tr: tamam

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
tr: Bitti: Abonelik cari dönem sonunda iptal edilecektir

en: Dots Nav:
tr: Noktalar Nav:

en: Down Payment
tr: Peşinat

en: Draft
tr: taslak

en: Drag and drop images here
tr: Resimleri sürükleyip buraya bırakın

en: Drag and drop marker on map to find exact location or use property add field above.
tr: Tam yerini bulmak için haritadaki işaretçiyi sürükleyip bırakın veya yukarıdaki özellik ekleme alanını kullanın.

en: Drag the google map marker to point your agency location. You can also use the address field above to search for your agency.
tr: Ajans konumunuzu işaret etmek için google harita işaretleyiciyi sürükleyin. Ajansınızı aramak için yukarıdaki adres alanını da kullanabilirsiniz.

en: Dropdown Links Background Color
tr: Açılır bağlantılar arka plan rengi

en: Dropdown Links Color
tr: Açılır Bağlantılar Rengi

en: Duplicate
tr: Çift

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Listings Should be Approved by Admin?
tr: Listeleri Düzenle Yönetici Tarafından Onaylanmalı mı?

en: Edit Property
tr: Mülk Düzenle

en: Education
tr: Eğitim

en: Eg: 1
tr: Örnek: 1

en: Eg: 1500
tr: Ör: 1500

en: Eg: 3
tr: Örnek: 3

en: Eg: 4
tr: Örnek: 4

en: Eg: 557000 or See open request
tr: Örn: 557000 veya Açık talebe bakın

en: Eg: 700
tr: Örn: 700

en: Eg: Equipment
tr: Örnek: Ekipman

en: Eg: Per Month
tr: Örn: Ay Başına

en: Eg: Sq Ft
tr: Örnek: Sq Ft

en: Eg: SqFt
tr: Örnek: SqFt

en: Eg: Start From
tr: Örn: Başlangıç

en: Egypt
tr: Mısır

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: E

en: Email Address *
tr: E *

en: Email Address:
tr: E:

en: Email Footer
tr: E-posta Altbilgisi

en: Email Header
tr: E-posta Başlığı

en: Email Management
tr: E-posta Yönetimi

en: Email Sent Successfully!
tr: E-posta başarıyla gönderildi!

en: Email address to receive message copy.
tr: Mesaj kopyasını almak için e-posta adresi.

en: Email content for New wire Transfer
tr: Yeni banka havalesi için e-posta içeriği

en: Email content for Purchase Activated
tr: Satınalma Etkinleştirilmiş için e-posta içeriği

en: Email content for admin expired listing
tr: Yönetici süresi dolmuş listeleme için e-posta içeriği

en: Email content for featured submission per listing
tr: Listeleme başına özellikli gönderim için e-posta içeriği

en: Email content for free listing expired
tr: Ücretsiz listeleme için e-posta içeriği süresi doldu

en: Email content for listing approved
tr: Giriş için onaylanmış e-posta içeriği

en: Email content for listing expired
tr: Listeleme için e-posta içeriği süresi doldu

en: Email content for matching submissions
tr: Eşleşen gönderimler için e-posta içeriği

en: Email content for membership cancelled
tr: Üyelik için e-posta içeriği iptal edildi

en: Email content for new user admin notification
tr: Yeni kullanıcı yöneticisi bildirimi için e-posta içeriği

en: Email content for new user notification
tr: Yeni kullanıcı bildirimi için e-posta içeriği

en: Email content for package and free listing submission
tr: Paket ve ücretsiz liste gönderimi için e-posta içeriği

en: Email content for paid submission per listing
tr: Giriş başına ücretli gönderim için e-posta içeriği

en: Email content for recurring payment
tr: Yinelenen ödeme için e-posta içeriği

en: Email subject for New wire Transfer
tr: Yeni banka havalesi için e-posta konusu

en: Email subject for admin expired listing
tr: Yönetici süresi dolmuş listeleme için e-posta konusu

en: Email subject for approved listing
tr: Onaylanan liste için e-posta konusu

en: Email subject for expired listing
tr: Süresi dolmuş listeleme için e-posta konusu

en: Email subject for featured submission per listing
tr: İlan başına özellik gönderimi için e-posta konusu

en: Email subject for free listing expired
tr: Ücretsiz listeleme için e-posta konusu süresi doldu

en: Email subject for matching submissions
tr: Eşleşen gönderimler için e-posta konusu

en: Email subject for membership cancelled
tr: Üyelik için e-posta konusu iptal edildi

en: Email subject for new user admin notification
tr: Yeni kullanıcı yöneticisi bildirimi için e-posta konusu

en: Email subject for new user notification
tr: Yeni kullanıcı bildirimi için e-posta konusu

en: Email subject for package and free listing submission
tr: Paket için e-posta konusu ve ücretsiz giriş gönderimi

en: Email subject for paid submission per listing
tr: Giriş başına ücretli gönderim için e-posta konusu

en: Email subject for purchase activated
tr: Satın alma işlemi için e-posta konusu etkin

en: Email subject for recurring payment
tr: Yinelenen ödeme için e-posta konusu

en: Email:
tr: E-posta:

en: Empty Space
tr: Boş alan

en: Enable
tr: etkinleştirme

en: Enable 2Checkout
tr: 2Checkout'u etkinleştir

en: Enable Auto Recurring
tr: Otomatik Yinelenmeyi Etkinleştir

en: Enable Email Footer.
tr: E-posta Altbilgisini Etkinleştir.

en: Enable Email Header.
tr: E-posta Başlığını Etkinleştir.

en: Enable Paid Submission
tr: Ücretli Gönderiyi Etkinleştir

en: Enable Paypal
tr: Paypal etkinleştirme

en: Enable Property Expiration
tr: Mülkün Sona Ermesini Etkinleştir

en: Enable Radius Search on half map.
tr: Yarıçapı yarı harita üzerinde ara.

en: Enable Radius Search.
tr: Yarıçap Arama'yı etkinleştir.

en: Enable Stripe
tr: Stripe'yi Etkinleştir

en: Enable Wire Transfer
tr: Havale İşlemini Etkinleştir

en: Enable auto recurring for paypal & stripe.
tr: Paypal ve şerit için otomatik tekrarlamayı etkinleştir.

en: Enable contact form 7 for agent detail page ?
tr: Ajan detay sayfası için iletişim formu 7'yi etkinleştirin mi?

en: Enable contact form 7 for property detail page forms ?
tr: Özellik ayrıntıları sayfa formları için iletişim formu 7'yi etkinleştirin mi?

en: Enable reCaptcha for contact forms?
tr: İletişim formları için reCaptcha'yı etkinleştirin mi?

en: Enable short price number like 12K, 10M, 10B.
tr: 12K, 10M, 10B gibi kısa fiyat numaralarını etkinleştirin.

en: Enable user roles on profile page
tr: Profil sayfasında kullanıcı rollerini etkinleştir

en: Enable user roles on regsiter form
tr: Regsiter formunda kullanıcı rollerini etkinleştir

en: Enable/Disable
tr: Aktifleştirmek kapatmak

en: Enable/Disable Additional Features
tr: Ek Özellikleri Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable Address
tr: Adresi Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable Contact Info
tr: İletişim Bilgilerini Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
tr: Etkinleştirildiyse, HTML e-postalarını Etkinleştir / Devre Dışı Bırak, sistem e-posta şablonlarına html eklemenize izin verir

en: Enable/Disable Ip info location, only work with chrome withour SSL.
tr: Ip bilgi konumunu Etkinleştir / Devre Dışı Bırak, sadece SSL ile chrome ile çalışır.

en: Enable/Disable Office Timing
tr: Office Zamanlamasını Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable Roles
tr: Rolleri Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable Scroll to top
tr: Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable Search
tr: Aramayı Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable advanced search over header type: map, revolution slider, image, property slider and video.
tr: Üstbilgi türünde gelişmiş aramayı etkinleştir / devre dışı bırak: harita, devrim kaydırıcısı, resim, özellik kaydırıcı ve video.

en: Enable/Disable advanced search radius search
tr: Gelişmiş arama yarıçapında aramayı Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable advanced search radius search on half map
tr: Yarı haritada gelişmiş arama yarıçapı aramayı etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable advnaced search sticky
tr: Eklenen arama yapışkanını Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable advnaced search sticky on mobiles
tr: Cep telefonlarında yapışkanlı aramayı Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable agent contact forms.
tr: Ajan iletişim formlarını etkinleştirin / devre dışı bırakın.

en: Enable/Disable agent name info on grid/list view
tr: Izgara / liste görünümünde ajan adı bilgisini etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable area switcher in top bar
tr: Üst çubuğundaki alan anahtarlayıcısını etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable author box on post detail page
tr: Yayın ayrıntıları sayfasında yazar kutusunu etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable auto complete for keyeord field.
tr: Anahtar alanı için otomatik tamamlamayı etkinleştir / devre dışı bırak.

en: Enable/Disable auto generate property id
tr: Otomatik oluştur özelliği mülkünü etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable blog featured image
tr: Blog özellikli resmi etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable blog posts author
tr: Blog yayınları yazarını etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable blog posts date
tr: Blog gönderileri tarihini Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable breadcrumb
tr: Kırıntıyı etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable call us in header
tr: Üstbilgide bizi etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable create lising button
tr: Enable / Disable lising button oluştur

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
tr: Üst çubuktaki para birimi değiştiriciyi Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable date info on grid/list view
tr: Izgara / liste görünümünde tarih bilgisini etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable direct messages on property detail page, if it enable then logged in user will be able to  send direct messages
tr: Özellik ayrıntıları sayfasında doğrudan iletileri etkinleştir / devre dışı bırak, etkinleştirildiyse, kullanıcı doğrudan iletileri gönderebilir

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
tr: Belgeleri Etkinleştir / Devre Dışı Bırak yalnızca kayıt kullanıcıları için indir.

en: Enable/Disable email footer
tr: E-posta altbilgisini Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable email header
tr: E-posta üstbilgisini Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable favorite property button
tr: Favori özellik düğmesini etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable featured listings on top. Ex: Show first (x) listings featured then non-featured
tr: Üstte özellikli listeleri etkinleştirin / devre dışı bırakın. Örn: Öncelikle öne çıkan, öne çıkan (x) listeyi göster

en: Enable/Disable floor plans
tr: Kat planlarını etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable footer social media
tr: Altbilgiyi sosyal medyayı etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable geo location.
tr: Coğrafi konumu etkinleştir / devre dışı bırak.

en: Enable/Disable header social media
tr: Üstbilgi sosyal medyayı etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable header top bar
tr: Üstbilgi üst çubuğunu etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable icons for property features.
tr: Özellik özellikleri için simgeleri etkinleştir / devre dışı bırak.

en: Enable/Disable listing tabs
tr: Giriş sekmelerini etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable login register in header menu
tr: Üst menüde giriş kaydını etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable map fullscreen button on half map.
tr: Yarım haritada harita tam ekran düğmesini etkinleştirin / devre dışı bırakın.

en: Enable/Disable multi agents
tr: Çoklu aracıları etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable next/prev properties.
tr: Sonraki / önceki özellikleri etkinleştir / devre dışı bırak.

en: Enable/Disable photo count info on grid/list view
tr: Izgara / liste görünümünde fotoğraf sayısı bilgisini etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable print property button
tr: Yazdırma özelliğini etkinleştir / devre dışı bırak düğmesi

en: Enable/Disable property compare
tr: Mülk karşılaştır özelliğini etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable/Disable property favorite
tr: Özellik favori özelliğini etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
tr: Özellik ölçüm birimini global olarak etkinleştir / devre dışı bırak, tek özellik için eklenen ölçü biriminin üzerine yazacaktır.

en: Enable/Disable share property button
tr: Paylaşım özelliğini etkinleştir / devre dışı bırak düğmesi

en: Enable/Disable similar properties on property detail page.
tr: Özellik ayrıntıları sayfasında benzer özellikleri etkinleştir / devre dışı bırak.

en: Enable/Disable social media
tr: Sosyal medyayı etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable splash page navigation
tr: Açılış sayfası gezinmeyi etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable splash page overlay
tr: Açılış sayfası yerleşimini etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable sticky menu
tr: Yapışkan menüyü Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable sticky menu in mobiles
tr: Mobil cihazlarda yapışkan menüyü etkinleştirme / devre dışı bırakma

en: Enable/Disable the display of number of view by day graphic.
tr: Günlük görüntülenme sayısının görüntülenmesini etkinleştirme / devre dışı bırakma.

en: Enable/Disable the display schedule your form.
tr: Ekran zamanlamanızı formunuzu etkinleştirin / devre dışı bırakın.

en: Enable/Disable video audio on splash page and video header
tr: Açılış sayfasındaki video sesini ve video üstbilgisini Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable video loop on splash page and video header
tr: Açılış sayfasında ve video üstbilgisinde video döngüsünü Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable/Disable walkscore on property detail page.
tr: Mülk ayrıntıları sayfasında walkscore'u etkinleştirin / devre dışı bırakın.

en: Enable/Disable yelp on property detail page.
tr: Özellik ayrıntıları sayfasında açmayı etkinleştir / devre dışı bırak.

en: Enabled
tr: Etkin

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Ends On
tr: Bitiyor

en: English, Spanish, French
tr: İngilizce, İspanyolca, Fransızca

en: Enter -1 to show all
tr: Tümünü göstermek için -1 girin

en: Enter Instagram profile url
tr: Instagram profil URL'sini girin

en: Enter Link
tr: Bağlantıya Gir

en: Enter Pinterest profile url
tr: Pinterest profil URL'sini girin

en: Enter Redirect Page Link
tr: Yönlendirme Sayfası Bağlantısını Girin

en: Enter Sale or Rent Price
tr: Satış veya Kira Fiyatını Girin

en: Enter Yelp profile url
tr: Yelp profili URL'sini girin

en: Enter Your Password
tr: Şifrenizi girin

en: Enter Your Username
tr: Kullanıcı adınızı giriniz

en: Enter Youtube profile url
tr: Youtube profili URL'sini girin

en: Enter a Location
tr: Bir yer girin

en: Enter a title for your review
tr: İncelemeniz için bir başlık girin

en: Enter after price label
tr: Fiyat etiketinden sonra girin

en: Enter agent name
tr: Ajan adını girin

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
tr: Bir adres, şehir, sokak, posta kodu veya mülk kimliği girin

en: Enter before price label
tr: Fiyat etiketinden önce girin

en: Enter company full address
tr: Şirketin tam adresini girin

en: Enter company full name
tr: Şirketin tam adını girin

en: Enter contact form 7 shortcode for agent detail page.
tr: Ajan detay sayfası için iletişim formu 7 kısa kodu girin.

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
tr: Görüntü, kenar çubuğu ve özellik galerisi ışık kutusunun üzerindeki ajan formu için iletişim formu 7 kısa kodunu girin.

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form in property detail page bottom.
tr: Özellik ayrıntıları sayfasının alt kısmındaki iletişim formu için iletişim formu 7 kısa kodunu girin.

en: Enter email address
tr: Email adresini gir

en: Enter facebook profile url
tr: Facebook profili URL'sini girin

en: Enter full url
tr: Tam URL’yi girin

en: Enter garage size
tr: Garaj büyüklüğüne girin

en: Enter google maps latitude
tr: Google haritaları enlemesine girin

en: Enter google maps longitude
tr: Google harita boylamı girin

en: Enter google plus profile url
tr: Google plus profili URL'sini girin

en: Enter google reCaptha Secret key.
tr: Google reCaptha Gizli anahtarını girin.

en: Enter google reCaptha site key.
tr: Google reCaptha site anahtarını girin.

en: Enter keyword...
tr: Anahtar kelime girin ...

en: Enter linked in profile url
tr: Profil URL'sine bağlı girin

en: Enter number of bathrooms
tr: Banyo sayısını girin

en: Enter number of bedrooms
tr: Yatak odası sayısını girin

en: Enter number of garages
tr: Garajların sayısını giriniz

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
tr: Özellik kimliği için önek girin, öneki göstermek istemiyorsanız boş bırakın. Örnek HZ-

en: Enter price decimal, IE .99
tr: Fiyat ondalık girin, IE .99

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
tr: Özellikleri virgülle ayrılmış olarak girin. Ex 12,305,34

en: Enter property ID
tr: Mülk kimliğini girin

en: Enter property ID. Ex 305
tr: Mülk kimliğini girin. Ex 305

en: Enter property area size
tr: Mülk alanı boyutunu girin

en: Enter property land area size
tr: Mülk arazi alanı büyüklüğünü girin

en: Enter section sub title
tr: Bölüm alt başlığına gir

en: Enter section title
tr: Bölüm başlığını girin

en: Enter subtitle for splash page
tr: Giriş sayfası için altyazı girin

en: Enter text for square feet
tr: Metrekare için metin girin

en: Enter text for square meters
tr: Metrekare için metin girin

en: Enter title for splash page
tr: Giriş sayfası için başlık girin

en: Enter twitter profile url
tr: Twitter profili URL'sini girin

en: Enter video link/url. Supported format: YouTube, Vimeo, SWF and MOV
tr: Video bağlantısı / URL’si girin. Desteklenen format: YouTube, Vimeo, SWF ve MOV

en: Enter virtual tour embeded code
tr: Sanal tur gömülü kodu girin

en: Enter virtual tour iframe/embeded code
tr: Sanal turu iframe / embed kodu girin

en: Enter website address
tr: Web sitesi adresini girin

en: Enter website slogan
tr: Web sitesi sloganı girin

en: Enter year built
tr: Yerleşik yılı girin

en: Enter your address, it will use for invoices
tr: Adresinizi girin, faturalar için kullanacaktır

en: Enter your email address
tr: Email adresinizi giriniz

en: Enter your google maps api key
tr: Google haritalar api anahtarınızı girin

en: Enter your property address
tr: Mülk adresinizi girin

en: Enter your property city
tr: Mülkünüzü giriniz

en: Enter your property country
tr: Emlak ülkenizi girin

en: Enter your property county/state
tr: Mülk / eyaletinizi girin

en: Enter your property neighborhood
tr: Mülkünüzü girin

en: Enter your property second price
tr: Mülkünüzü ikinci fiyatına girin

en: Enter your property title
tr: Mülkünüzü girin

en: Enter your property zip code
tr: Mülk bilgilerinizi girin

en: Enter your standard logo height. Used for retina logo.
tr: Standart logo yüksekliğinizi girin. Retina logosu için kullanılır.

en: Enter your standard logo width. Used for retina logo.
tr: Standart logo genişliğinizi girin. Retina logosu için kullanılır.

en: Enter your username
tr: Kullanıcı adınızı giriniz

en: Enter your username or email
tr: Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin

en: Enter youtube profile url
tr: Youtube profili URL'sini girin

en: Equal
tr: Eşit

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error 404
tr: Hata 404

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Event Planning & Services
tr: Etkinlik Planlama ve Hizmetleri

en: Ex: Founder & CEO.
tr: Örn: Kurucu ve CEO.

en: Example ID: 23100287@N07
tr: Örnek ID: 23100287 @ N07

en: Exceptional
tr: olağanüstü

en: Exclude Cities:
tr: Şehirleri Hariç Tut:

en: Exclude County/State:
tr: İl / Eyaleti Hariç Tut:

en: Exclude Labels:
tr: Etiketleri Hariç Tut:

en: Exclude Neighborhood:
tr: Komşuları Hariç Tut:

en: Exclude Types:
tr: Türleri Hariç Tut:

en: Expiration date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expiration:
tr: Son:

en: Expire Date:
tr: Son kullanma tarihi:

en: Expire Days
tr: Sona Erme Günleri

en: Expired
tr: Süresi doldu

en: Expired (%s)
tr: Süresi doldu (% s)

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
tr: Süresi dolmuş Liste% website_url onayı için gönderildi

en: Expiry time
tr: Son kullanma tarihi

en: External Source
tr: Dış kaynak

en: FAX:
tr: FAKS:

en: Facebook Api key
tr: Facebook Api anahtarı

en: Facebook Api key for facebook login
tr: Facebook giriş için Facebook Api anahtar

en: Facebook Page URL:
tr: Facebook Sayfası URL'si:

en: Facebook Profile Link
tr: Facebook Profil Bağlantısı

en: Facebook Secret Code
tr: Facebook Gizli Kodu

en: Facebook secret code for facebook login
tr: Facebook giriş için Facebook gizli kod

en: Failed to updated cookie !
tr: Çerez güncellenemedi!

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Favicon
tr: favicon

en: Favorite
tr: Favori

en: Favorite Property
tr: Favori Emlak

en: Favourite properties
tr: Favori özellikleri

en: Fax
tr: Faks

en: Fax Number
tr: Faks numarası

en: Fax:
tr: Faks:

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Featured Fee:
tr: Sunulan Ücret:

en: Featured Included:
tr: Sunulan Dahil:

en: Featured Label
tr: Öne Çıkan Etiket

en: Featured Listing Included:
tr: Sunulan İlan İçeriği:

en: Featured Listings
tr: Seçme Listeleri

en: Featured Listings available
tr: Seçme listeleri mevcut

en: Featured Listings available:
tr: Seçme listeleri mevcut:

en: Featured Properties:
tr: Öne Çıkan Özellikleri:

en: Featured Remaining:
tr: Öne Çıkanlar:

en: Features
tr: Özellikler

en: Features Limit
tr: Özellikler Sınırı

en: Fiji the Fiji Islands
tr: Fiji Fiji Adaları

en: Financial Services
tr: Finansal hizmetler

en: Finland
tr: Finlandiya

en: First Name
tr: İsim

en: Flickr ID
tr: Flickr Kimliği

en: Floor Plan
tr: Kat planı

en: Floor Plans
tr: Kat planları

en: Floor Plans for
tr: Kat Planları

en: Floor plans
tr: Kat planları

en: Follow us
tr: Bizi takip et

en: Follow us on
tr: Bizi takip edin

en: Font Awesome Icon
tr: Yazı Harika Simgesi

en: Food
tr: Gıda

en: Footer
tr: Alt Bilgi

en: Footer Area 1
tr: Alt Alan 1

en: Footer Area 2
tr: Alt Alan Alanı 2

en: Footer Area 3
tr: Alt Alan 3

en: Footer Area 4
tr: Alt Alan 4

en: Footer Border
tr: Altbilgi Sınırı

en: Footer Bottom Background Color
tr: Altbilgi Alt Arkaplan Rengi

en: Footer Content
tr: Altbilgi İçeriği

en: Footer Layout
tr: Altbilgi Düzeni

en: Footer Menu
tr: Altbilgi Menüsü

en: Footer background Color
tr: Altbilgi arka plan Rengi

en: Footer bottom border top
tr: Altbilgi alt sınır üstü

en: Four
tr: Dört

en: France
tr: Fransa

en: Free ( Pay for Featured )
tr: Ücretsiz (Öne Çıkanlar için Öde)

en: Free Listing expired on %website_url
tr: Ücretsiz Giriş,% website_url tarihinde sona ermiştir

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Toprakları

en: From
tr: itibaren

en: Frontend register user as agent or agency
tr: Aracı veya ajans olarak ön kullanıcı kayıt kullanıcısı

en: Full Screen
tr: Tam ekran

en: Full Screen Type
tr: Tam Ekran Türü

en: Full Width
tr: Tam genişlik

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Gallery
tr: galeri

en: Gallery Format
tr: Galeri Biçimi

en: Gallery Images
tr: Galeri Resimleri

en: Gallery Slider
tr: Galeri Kaydırıcı

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gambia the
tr: Gambiya

en: Garage
tr: Garaj

en: Garage Size
tr: Garaj Boyutu

en: Garage Size:
tr: Garaj Boyutu:

en: Garage:
tr: Garaj:

en: Garages
tr: Garajlar

en: Garages Size
tr: Garajlar Boyutu

en: General
tr: Genel

en: Geo Auto Complete Country
tr: Coğrafi Otomatik Tamamlama Ülkesi

en: Geo Location
tr: Coğrafi Konum

en: Geo autocomplete limit to specific country
tr: Belirli bir ülkeye coğrafi otomatik tamamlama sınırı

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Get Membership Plan
tr: Üyelik Planı Alın

en: Get Package
tr: Paketi Al

en: Get Started
tr: Başlamak

en: Get new password
tr: Yeni şifre al

en: Get this detail after you signup here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app</a>
tr: Buraya, <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app"> https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app <adresini yazdıktan sonra buradan ulaşabilirsiniz / a>

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Global
tr: global

en: Global ( As theme options settings )
tr: Global (Tema seçenekleri ayarları olarak)

en: Global Color
tr: Küresel renk

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
tr: Küresel değişkenler:% website_url web sitesi URL'si,% website_name, web sitesi adı,% user_email user_email,% kullanıcı adı olarak kullanıcı adı

en: Go
tr: Gitmek

en: Go back
tr: Geri dön

en: Go to Dashboard
tr: Gösterge Tablosuna Git

en: Google Api key
tr: Google Api anahtarı

en: Google Api key for google login
tr: Google giriş için Google Api anahtarı

en: Google Client Secret
tr: Google Müşteri Sırrı

en: Google Map Search
tr: Google Harita Araması

en: Google Map Settings
tr: Google Harita Ayarları

en: Google Map Street View
tr: Google Harita Sokak Görünümü

en: Google Maps API KEY
tr: Google Haritalar API ANAHTARI

en: Google Maps latitude
tr: Google Haritalar enlemi

en: Google Maps longitude
tr: Google Haritalar boylamı

en: Google OAuth Client ID
tr: Google OAuth İstemci Kimliği

en: Google Plus
tr: Google artı

en: Google Plus Profile Link
tr: Google Plus Profil Bağlantısı

en: Google client secret code for google login
tr: Google giriş için Google müşteri gizli kodu

en: Google oAuth client id for google login
tr: Google giriş için Google oAuth müşteri kimliği

en: Graph Background Color
tr: Grafik Arkaplan Rengi

en: Graph Border Color
tr: Grafik Kenarlığı Rengi

en: Graph Type
tr: Grafik türü

en: Greater
tr: Büyükşehir

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grid Style:
tr: Izgara tarzı:

en: Grid View
tr: Izgara Görünümü

en: Grid View 3 col ( Only for "Property listing full width template" )
tr: Grid View 3 col (Sadece "Tam genişlikte şablon listeleme" için)

en: Grid/List Style:
tr: Izgara / Liste Stili:

en: Grill - Gas
tr: Izgara - Gaz

en: Guernsey
tr: bir tür inek

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: HOUZEZ: About Site
tr: HOUZEZ: Site Hakkında

en: HOUZEZ: Advanced Search
tr: HOUZEZ: Gelişmiş Arama

en: HOUZEZ: Agent Search
tr: HOUZEZ: Ajan Ara

en: HOUZEZ: Code Banner
tr: HOUZEZ: Kod Banner

en: HOUZEZ: Contact Us
tr: HOUZEZ: Bize Ulaşın

en: HOUZEZ: Featured Properties
tr: HOUZEZ: Öne Çıkan Özellikler

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
tr: HOUZEZ: Görüntü Afiş 300x250

en: HOUZEZ: Latest Posts
tr: HOUZEZ: Son Mesajlar

en: HOUZEZ: Login
tr: HOUZEZ: Giriş

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
tr: HOUZEZ: İpotek Hesaplama

en: HOUZEZ: Properties
tr: HOUZEZ: Özellikleri

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
tr: HOUZEZ: Mülkiyet Taksonomileri

en: HOUZEZ: Recent View Properties
tr: HOUZEZ: Son Görünüm Özellikleri

en: HTML Emails?
tr: HTML E-postaları

en: Half Map Template
tr: Yarım Harita Şablonu

en: Header Top Area
tr: Üstbilgi Üst Alanı

en: Header Type
tr: Başlık Türü

en: Header background Color
tr: Üstbilgi arka plan rengi

en: Header banner text color
tr: Başlık banner metni rengi

en: Header create listing button required login or not
tr: Üstbilgi, giriş girişi oluşturmak için gerekli giriş butonunu yaratır veya

en: Headers
tr: Başlıkları

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Health & Medical
tr: Sağlık ve Tıp

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Height of the space(px)
tr: Boşluğun yüksekliği (px)

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Hello, I am interested in
tr: Merhaba, ben ilgileniyorum

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
tr: Merhaba, Aboneliğinizi% s tarihinde düşürdünüz. Giriş numaranız, gerçek paketin sunduğundan daha büyük olduğu için, tüm girişlerinizin durumunu "süresi doldu" olarak ayarladık. Hangi girişlerin canlı olmasını istediğinizi seçmeniz ve onay için tekrar göndermeniz gerekecek. Teşekkür ederim!

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if you could help me
tr: Merhaba% s, profilinizi% s gördüm ve bana yardım edip edemeyeceğinizi görmek istedim

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
tr: Merhaba,
    Seçtiğiniz ölçütlerle eşleşen yeni bir gönderi,% website_url adresinde yayınlandı.
    Bunlar yeni sunumlar:
    % matching_submissions

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
tr: Merhaba,
    Bir kullanıcı% website_url adresindeki yeni bir mülkü tekrar göndermiştir! Gidip kontrol etmelisin.
    Bu özellik title:% submission_title.

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
tr: Merhaba,
    % Website_url adresindeki ücretsiz girişlerinizden birinin "süresi doldu". Giriş% expired_listing_url.
    Teşekkür ederim!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
tr: Merhaba,
    Hesabınızı,% website_url adresinden bir abonelik için% tüccar üzerinden ücretlendirdik! Gidip kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
tr: Merhaba,
    % Website_url adresine hoş geldiniz! Aşağıdaki kimlik bilgilerini kullanarak şimdi giriş yapabilirsiniz:
    Kullanıcı adı:% user_login_register
    Şifre:% user_pass_register
    Herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin.
    Teşekkür ederim!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
tr: Merhaba,
    % Website_url adresinde yeni özellikli bir sunumunuz var!
    Liste Başlığı:% listing_title
    Giriş kimliği:% listing_id
    Fatura numarası şöyledir:% invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
tr: Merhaba,
    % Website_url adresinde yeni bir ödeme gönderiminiz var!
    Liste Başlığı:% listing_title
    Giriş kimliği:% listing_id
    Fatura numarası şöyledir:% invoice_no

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
tr: Merhaba,
    % Website_url adresinde yeni giriş yaptınız!
    Liste Başlığı:% listing_title
    Giriş kimliği:% listing_id
    Fatura numarası şöyledir:% invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
tr: Merhaba,
    % Website_url adresindeki girişiniz onaylandı.
    
    Listins Başlık:% listing_title
    Liste URL'si:% listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
tr: Merhaba,
    % Website_url adresindeki girişinizin süresi doldu.
    
    Listins Başlık:% listing_title
    Liste URL'si:% listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
tr: Merhaba,
    % Website_url üzerindeki satın alma işleminiz etkinleştirildi! Gidip kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
tr: Merhaba,
    Aboneliğinizin% website_url tarihinde süresi dolduğundan veya satıcıdan gelen yinelenen ödemenin işlenmediğinden iptal edildi. Tüm girişleriniz artık ziyaretçilerimiz için görünmez, ancak hesabınızda kalır.
    Teşekkür ederim.

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
tr: Merhaba, ben
    % Website_url adresine hoş geldiniz ve bizimle bir plan satın aldığınız için teşekkür ederiz. % Website_name seçtiniz heyecan duyuyoruz. % website_name, reklam vermek ve arama yapmak için harika bir yerdir. <br>
    
    % Website_url etkinliğini planladınız! Artık özelliklerinizi planınıza göre listeleyebilirsiniz.

en: Hi there,<br>
    You have a new submission on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
tr: Merhaba, ben
    % Website_url adresinde yeni bir gönderi var! <br>
    Liste Başlığı:% listing_title <br>
    Giriş kimliği:% listing_id

en: Hi there,<br>
    You have submitted new listing on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
tr: Merhaba, ben
    % Website_url adresinde yeni giriş yaptınız! <br>
    Liste Başlığı:% listing_title <br>
    Giriş kimliği:% listing_id

en: Hide
tr: Saklamak

en: Hide Advanced Search Fields
tr: Gelişmiş Arama Alanlarını Gizle

en: Hide Child
tr: Çocuğu Gizle

en: Hide Count
tr: Sayımı Gizle

en: Hide Details
tr: Detayları gizle

en: Hide Empty:
tr: Boş Sakla:

en: Hide Half Map Search Fields
tr: Yarım Harita Arama Alanlarını Gizle

en: Hide Top Bar in Mobile?
tr: Mobil'de En İyi Barı Gizle?

en: Hide Widget Title
tr: Widget Başlığını Gizle

en: Hide but show on scroll
tr: Gizle, ancak kaydırmada göster

en: Hide for This Page
tr: Bu Sayfayı Gizle

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Holy See (Vatikan Şehir Devleti)

en: Home
tr: Ev

en: Home Services
tr: Ev Hizmetleri

en: Home plans
tr: Ev planları

en: Homepage + Inner Pages
tr: Anasayfa + İç Sayfalar

en: Hospitals
tr: Hastaneler

en: Hotels & Travel
tr: Oteller ve Seyahat

en: Hour
tr: Saat

en: Houzez Grids
tr: Houzez Izgaraları

en: Houzez: Twitter Feeds
tr: Houzez: Twitter Beslemeleri

en: Hover Color
tr: Vurgulu Rengi

en: How many Featured listings are included?
tr: Kaç Özel Listeler dahil edilir?

en: How many days data will show ? Default: 14
tr: Kaç gün veri gösterilecek? Varsayılan: 14

en: How many images are included per listing?
tr: Giriş başına kaç resim eklendi?

en: How many listings are included?
tr: Kaç tane giriş dahildir?

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Hybrid
tr: melez

en: I agree with your <a href="%s">Terms & Conditions</a>
tr: <a href="%s"> Şartlar ve Koşullar </a> 'a katılıyorum

en: IDX Sidebar
tr: IDX Kenar Çubuğu

en: INVOICE
tr: FATURA

en: IPINFO Location
tr: IPINFO Konumu

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icon
tr: ikon

en: Icons
tr: Simgeler

en: Icons Color
tr: Simgeler renk

en: Icons for luxury home type property detail page
tr: Lüks ev tipi özellik ayrıntı sayfası için simgeler

en: If "Yes" it will fit according to screen size
tr: "Evet" ise ekran boyutuna göre sığar

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
tr: Hayır ise, başlık üzerinde gelişmiş arama varsayılan olarak kapalı konumda görünecektir.

en: If no, it will show price dropdowns
tr: Hayır ise fiyat düşüşlerini gösterir

en: If no, users will get the auto generated password via email
tr: Hayır ise, kullanıcılar otomatik oluşturulan şifreyi e-postayla alırlar.

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
tr: "Evet" e ayarlanırsa, her kullanıcı ön uç rolünden aracı atar. Aracı özel posta türünde otomatik olarak oluşturulur ve Ajans ajansı özel posta türünde otomatik olarak oluşturulacaktır

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
tr: Artık bildirim almak istemiyorsanız, lütfen hesabınızı girin ve kayıtlı aramayı silin. Teşekkürler!

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
tr: Bir hesabınız yoksa, e-posta adresinizi girerek aşağıdan bir tane oluşturabilirsiniz. Hesap bilgileriniz e-posta ile onaylanacaktır. Aksi takdirde yapabilirsiniz

en: Image
tr: görüntü

en: Image Banner Link:
tr: Resim Banner Bağlantısı:

en: Image Banner URL:
tr: Resim Banner URL'si:

en: Image Height
tr: Görüntü yüksekliği

en: Image Url:
tr: Resim URL'si:

en: Image/Gallery
tr: Resim Galerisi

en: Images Layout
tr: Görüntüler Düzeni

en: Images are for demo purpose only.
tr: Görüntüler sadece demo amaçlıdır.

en: Images overlay ?
tr: Görüntüler yerleşimi?

en: Images uploader
tr: Görseller yükleyicisi

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Infinite Scroll:
tr: Sonsuz kaydırma:

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
tr: Bilgi https://dashboard.stripe.com/login adresinden hesabınızdan alınmıştır.

en: Information
tr: Bilgi

en: Inherit from default accent color
tr: Varsayılan vurgu renginden devral

en: Inquire about this property
tr: Bu mülk hakkında bilgi

en: Instagram Image
tr: Instagram Resmi

en: Instagram Profile
tr: Instagram Profili

en: Instagram access token:
tr: Instagram erişim belirteci:

en: Instagram user ID:
tr: Instagram kullanıcı kimliği:

en: Install
tr: kurmak

en: Install %2$s
tr: % 2 $ s uygulamasını yükle

en: Install Plugins
tr: Eklentileri Yükle

en: Install Required Plugins
tr: Gerekli Eklentileri yükleyin

en: Installed But Not Activated
tr: Yüklü Ama Aktif Değil

en: Installed version:
tr: Yüklü sürümü:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti% 1 $ s yükleniyor (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Installing Plugin: %s
tr: Eklentinin Yüklenmesi:% s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklentinin Yüklenmesi ve Etkinleştirilmesi% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Interest Rate
tr: Faiz oranı

en: Invalid Nonce
tr: Geçersiz Nonce

en: Invalid Nonce!
tr: Geçersiz Sigara!

en: Invalid Request !
tr: Geçersiz istek !

en: Invalid email address!
tr: Geçersiz e-posta adresi!

en: Invalid email address.
tr: Geçersiz e-posta adresi.

en: Invalid password reset Key
tr: Geçersiz şifre sıfırlama anahtarı

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
tr: Geçersiz kullanıcı adı (özel karakter veya boşluk kullanmayın)!

en: Invoice Details
tr: Fatura detayları

en: Invoice ID:
tr: Fatura Kimliği:

en: Invoice Options
tr: Fatura Seçenekleri

en: Invoices
tr: Faturalar

en: Iran
tr: İran

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran İslam Cumhuriyeti

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Is Popular/Featured?
tr: Popüler / Öne Çıkanlar mı?

en: Is Visible?
tr: Görünür mü?

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Israel
tr: İsrail

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınızı bulamıyoruz gibi görünüyor. Belki de arama yapmak yardımcı olabilir.

en: Italy
tr: İtalya

en: Item ID (Listing or Package id ):
tr: Öğe Kimliği (Listeleme veya Paket Kimliği):

en: Item Price:
tr: Ürün fiyatı:

en: JPEG 100% Quality
tr: JPEG% 100 Kalite

en: JS or Google AdSense Code
tr: JS veya Google AdSense Kodu

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Join The Discussion
tr: Tartışmaya Katıl

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Keep Advanced Search visible?
tr: Gelişmiş Arama görünür durumda mı?

en: Keyword
tr: Kelimeler

en: Keyword Field
tr: Anahtar Kelime Alanı

en: Korea
tr: Kore

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyz Republic
tr: Kırgız Cumhuriyeti

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Label
tr: Etiket

en: Labels
tr: Etiketler

en: Land Area
tr: Arazi alanı

en: Land Area ( Only digits )
tr: Arazi Alanı (Sadece rakamlar)

en: Land Area Postfix
tr: Arsa Alanı Postfix

en: Land Area Size Postfix
tr: Arsa Alanı Boyutu Postfix

en: Land Area:
tr: Arazi alanı:

en: Land Size
tr: Arazi boyutu

en: Language
tr: Dil

en: Language for datepicker
tr: Datepicker için dil

en: Language:
tr: Dil:

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Halk Demokratik Cumhuriyeti

en: Last Message
tr: Son Mesaj

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Latest Tweets
tr: Son Tweetler

en: Latvia
tr: Letonya

en: Layout
tr: düzen

en: Layout Manager
tr: Yer Yöneticisi

en: Layout Manager Luxury Homes
tr: Layout Manager Lüks Evler

en: Layout Manager Tabs
tr: Düzen Yöneticisi Sekmeleri

en: Layout:
tr: Düzen:

en: Leave it empty if you want to hide map on agency detail page.
tr: Acenta detay sayfasında haritayı gizlemek istiyorsanız onu boş bırakın.

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left Align
tr: Sola Hizala

en: Left Sidebar
tr: Sol Kenar Çubuğu

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya Arap Jamahırışı

en: License
tr: Lisans

en: License:
tr: Lisans:

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lightbox Logo
tr: Işık Kutusu Logosu

en: Limit Geo auto complete to specific country
tr: Coğrafi otomatik tamamlama belirli bir ülkeye tamamlandı

en: Limit post number:
tr: Posta numarasını sınırla:

en: Limit to Country
tr: Ülkeye Sınırı

en: Limit:
tr: limit:

en: Line 1
tr: Satır 1

en: Line 2
tr: Hat 2

en: Line Chart
tr: Çizgi grafik

en: Link
tr: bağlantı

en: Link Images To:
tr: Resimleri Bağla:

en: Link:
tr: Bağlantı:

en: Linked In
tr: Bağlantılı

en: LinkedIn Profile Link
tr: LinkedIn Profil Bağlantısı

en: Linkedin URL
tr: Linkedin URL'si

en: Links Color
tr: Bağlantılar Rengi

en: Links Hover Background Color
tr: Bağlantılar Hover Arkaplan Rengi

en: Links Hover Background color
tr: Bağlantılar Vurgusu Arka plan rengi

en: Links Hover Color
tr: Bağlantılar Vurgulu Rengi

en: Links Hover background color
tr: Bağlantılar Hover arka plan rengi

en: Links Hover color
tr: Bağlantılar Vurgulu rengi

en: Links color
tr: Linkler rengi

en: List View
tr: Liste görünümü

en: Listing
tr: listeleme

en: Listing Included:
tr: Listeleme Dahil:

en: Listing Payment
tr: Giriş Ödeme

en: Listing payment on
tr: Üzerinde ödeme listeleniyor

en: Listing with Featured
tr: Öne Çıkan Listeleme

en: Listing with Featured Payment option
tr: Öne Çıkan Ödeme seçeneği ile listeleme

en: Listings
tr: Listeler

en: Listings Included:
tr: Listelenenler:

en: Listings Layout
tr: Giriş Düzeni

en: Listings Remaining:
tr: Kalan Listeleri:

en: Listings available
tr: Mevcut ilanlar

en: Listings available:
tr: Mevcut ilanlar:

en: Listings found
tr: İlan bulundu

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Load More
tr: Daha fazla yükle

en: Loading Slider...
tr: Slider yükleniyor ...

en: Loan Term (Years)
tr: Kredi Süresi (Yıl)

en: Local Flavor
tr: Yerel Lezzet

en: Local Services
tr: Yerel Hizmetler

en: Location
tr: yer

en: Log in | Register
tr: Giriş yap | Kayıt olmak

en: Log out
tr: Çıkış Yap

en: Login
tr: Oturum aç

en: Login & Register
tr: Giriş Yap & Üye Ol

en: Login for Review
tr: İnceleme için Giriş Yapın

en: Login here
tr: Giriş yapın

en: Logo Link
tr: Logo Bağlantısı

en: Logo Splash & Transparent Header
tr: Logo Sıçrama ve Şeffaf Başlık

en: Logos & Favicon
tr: Logolar ve Favicon

en: Lost your password?
tr: Şifreni mi unuttun?

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Luxury Homes ( Since v1.4.0 )
tr: Lüks Evler (v1.4.0'dan beri)

en: MAP
tr: HARİTA

en: MOBILE:
tr: MOBİL:

en: MP4 File
tr: MP4 Dosyası

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Main Menu
tr: Ana menü

en: Main Menu Transparent ?
tr: Ana Menü Şeffaf?

en: Make Featured
tr: Öne Çık

en: Make add property fields required.
tr: Gerekli özellik alanları ekleyin.

en: Make your payment direct into our bank account. Please use order ID as the payment reference
tr: Ödemenizi doğrudan banka hesabımıza yapın. Lütfen ödeme referansı olarak sipariş kimliğini kullanın

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manager
tr: yönetici

en: Manager Role
tr: Yönetici Rolü

en: Map
tr: Harita

en: Map Address
tr: Harita Adresi

en: Map Cluster
tr: Harita Kümesi

en: Map Fullscreen
tr: Harita Tam Ekran

en: Map View
tr: Harita Görünümü

en: Mark this property as featured?
tr: Bu mülkü öne çıkan olarak işaretle

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mass Media
tr: Kitle İletişim

en: Matching Submissions on %website_url
tr: % Web_url adresinde eşleşen gönderimler

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Max Area
tr: Maksimum alan

en: Max Price
tr: Maksimum Fiyat

en: Maximum Area Size
tr: Maksimum Alan Boyutu

en: Maximum File Size
tr: Maksimum dosya boyutu

en: Maximum Images
tr: Maksimum Görüntüler

en: Maximum Price
tr: Maksimum Fiyat

en: Maximum Price for Rent Only
tr: Sadece Kiralık Maksimum Fiyat

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
tr: Gelişmiş Arama Formu için Maksimum Fiyatlar Listesi

en: Maximum Prices List for Rent Only
tr: Sadece Kiralık Maksimum Fiyatlar Listesi

en: Maximum images allow for single property.
tr: Maksimum görüntüler tek özellik sağlar.

en: Maximum posts to show:
tr: Gösterilecek maksimum yayın sayısı:

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
tr: Maksimum yükleme resmi boyutu. Örneğin 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Maximum zoom level for Cluster to appear. Default 10
tr: Kümenin görünmesi için maksimum yakınlaştırma seviyesi. Varsayılan 10

en: Me
tr: Ben mi

en: Measurement Unit
tr: Ölçü birimi

en: Measurement Unit Globally
tr: Küresel Ölçü Birimi

en: Membership
tr: Üyelik

en: Membership Cancelled on %website_url
tr: Üyelik% website_url tarihinde iptal edildi

en: Membership Package
tr: Üyelik Paketi

en: Membership Payment
tr: Üyelik Ödeme

en: Membership payment on
tr: Üyelik ödemesi

en: Memebership Plan
tr: Memo Planı

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
tr: Menü (Görünüm -> Menüler altında menü oluşturma ve sıralama)

en: Menu Background Color
tr: Menü Arkaplan Rengi

en: Menu Button Color
tr: Menü Düğmesi Rengi

en: Menu Button Color for Splash
tr: Sıçrama için Menü Düğmesi Rengi

en: Message
tr: Mesaj

en: Message Sent Successfully!
tr: Mesaj başarıyla gönderildi!

en: Message sent successfully!
tr: Mesaj başarıyla gönderildi!

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Meta Position:
tr: Meta pozisyonu:

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronezya Federal Devletleri

en: Min Area
tr: Min Alanı

en: Min Price
tr: Min Fiyat

en: Minify CSS
tr: CSS'yi küçültün

en: Minify JS
tr: JS'yi küçültün

en: Minimum 3 characters required
tr: Minimum 3 karakter gerekli

en: Minimum Area Size
tr: Minimum Alan Boyutu

en: Minimum Price
tr: Minimum fiyat

en: Minimum Price for Rent Only
tr: Sadece Kiralık Minimum Fiyat

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
tr: Gelişmiş Arama Formu için Minimum Fiyat Listesi

en: Minimum Prices List for Rent Only
tr: Sadece Kiralık Minimum Fiyat Listesi

en: Minimum required version:
tr: Gerekli minimum sürüm:

en: Minute
tr: Dakika

en: Mobile
tr: seyyar

en: Mobile Logo
tr: Mobil Logo

en: Mobile Logo Splash
tr: Mobil Logo Sıçrama

en: Mobile Menu
tr: Mobil Menü

en: Mobile Number
tr: Cep numarası

en: Mobile Retina Logo
tr: Mobil Retina Logosu

en: Mobile Retina Logo Splash
tr: Mobil Retina Logo Sıçrama

en: Mobile Sticky Menu
tr: Mobil Sabit Menü

en: Mobile navigation border
tr: Mobil gezinme sınırı

en: Mobile:
tr: Mobil:

en: Moldova, Republic of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Month
tr: Ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: Monthly Payment
tr: Aylık ödeme

en: More Options
tr: Daha fazla seçenek

en: Morocco
tr: Fas

en: Mortgage Payments:
tr: Ev kredisi ödemeleri:

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
tr: WordPress tarafından çağrılan çoğu betik ve stil sayfası, sürümü tanımlayan bir sorgu dizesi içerir. Bu, önbellekleme ve buna benzer sorunlara neden olabilir, bu da en uygun yükleme sürelerinden daha azına neden olur. Sorgu dizesini bu dizelerden kaldırmak için bu ayarı açabilirsiniz.

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multi Agents
tr: Çok Ajanlar

en: Multi Step
tr: Çok adım

en: Multi Unit / Sub Listings
tr: Çoklu Birim / Alt Listeler

en: Multi Units / Sub Properties
tr: Çoklu Birimler / Alt Özellikler

en: Multi Units / Sub Properties for
tr: Çoklu Birimler / Alt Özellikler

en: My Properties
tr: Özelliklerim

en: My location
tr: Benim konumum

en: My profile
tr: Benim profilim

en: NEXT PROPERTY
tr: SONRAKİ ÖZELLİK

en: NOT PAID
tr: ÖDENMEYEN

en: Name
tr: isim

en: Name field is empty!
tr: İsim alanı boş!

en: Name for agency role
tr: Ajans rolü için ad

en: Name for agent role
tr: Aracı rolünün adı

en: Name for buyer role
tr: Alıcı rolü için ad

en: Name for manager role
tr: Yönetici rolünün adı

en: Name for owner role
tr: Sahip rolü için isim

en: Name for seller role
tr: Satıcı rolü için isim

en: Name of the client who gave feedback
tr: Geri bildirim veren müşterinin adı

en: Name:
tr: Adı:

en: Namibia
tr: Namibya

en: Navigation
tr: Navigasyon

en: Navigation Align
tr: Gezinme Hizala

en: Near by
tr: Yakınında

en: Near by Places
tr: Yakın yerler

en: Nearby
tr: yakında

en: Neighborhood
tr: Komşuluk

en: Neighborhood:
tr: Komşuluk:

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: Netherlands the
tr: Hollanda

en: Never
tr: Asla

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New User Registration
tr: yeni kullanıcı kaydı

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New featured submission on %website_url
tr: % Website_url adresinde yeni özellikli gönderim

en: New featured upgrade on %website_url
tr: % Website_url adresinde yeni özellikli yeni sürüme geçiş

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
tr: % S tarafından temsilcinin iletişim formunu kullanarak% s tarafından gönderilen yeni mesaj

en: New message sent by %s using contact form at %s
tr: Yeni ileti% s tarafından% s adresinden iletişim formu kullanılarak gönderildi

en: New message sent by %s using schedule contact form at %s
tr: % S tarafından programın iletişim formunu kullanarak% s tarafından gönderilen yeni mesaj

en: New paid submission on %website_url
tr: % Website_url tarihinde yeni ücretli gönderim

en: New password or confirm password is blank
tr: Yeni şifre veya onaylama şifresi boş

en: New submission on %website_url
tr: % Website_url tarihinde yeni gönderi

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
tr: Yeni kullanıcı kaydı% website_url.
    Kullanıcı adı:% user_login_register,
    E-posta:% user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni Yorumlar & rarr;

en: Next
tr: Sonraki

en: Next post
tr: Sonraki gönderi

en: Next/Prev Listings
tr: Sonraki / Önceki Listeleri

en: Next/Prev Navigation:
tr: Sonraki / Önceki Gezinme:

en: Next/Prev properties
tr: Sonraki / Önceki özellikler

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Nightlife
tr: gece hayatı

en: No
tr: Yok hayır

en: No Property ID found
tr: Mülk Kimliği bulunamadı

en: No Review
tr: Yorum Yok

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr: Hiçbir işlem yapılmadı. Eklenti% 1 $ s zaten aktif.

en: No listings available
tr: Mevcut ilan yok

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr: Şu anda etkinleştirilecek hiçbir eklenti mevcut değildir.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr: Şu anda yüklenecek eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr: Şu anda güncellenecek hiçbir eklenti mevcut değildir.

en: No plugins to install, update or activate.
tr: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için eklenti yok.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr: Etkinleştirilecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr: Yüklenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr: Güncellenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No record found
tr: Kayıt Bulunamadı

en: None
tr: Yok

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Not Installed
tr: Yüklü değil

en: Not Paid
tr: Ödenmeyen

en: Note: Google Geo location not work in chrome without SSL (https://), you can enable IPINFO location below for Google chrome if you don not have SSL.
tr: Not: Google Geo konumu, SSL içermeyen Chrome'da (https: //) çalışmaz, SSL'niz yoksa Google Chrome için IPINFO konumunu aşağıda etkinleştirebilirsiniz.

en: Note: will only work when main menu sticky disabled
tr: Not: sadece ana menü yapışkan devre dışı olduğunda çalışacaktır

en: Note: will only work when mobile menu sticky disabled
tr: Not: Sadece mobil menü yapışkan devre dışı olduğunda çalışır

en: Nothing
tr: Hiçbir şey değil

en: Number of Agencies to Display
tr: Görüntülenecek Ajans Sayısı

en: Number of Agents to Display
tr: Görüntülenecek Aracı Sayısı

en: Number of Days
tr: Gün sayısı

en: Number of Expire Days
tr: Sona Erme Günlerinin Sayısı

en: Number of Images to Show:
tr: Gösterilecek Görüntü Sayısı:

en: Number of Items to Show:
tr: Gösterilecek Öğelerin Sayısı:

en: Number of Listings to Show
tr: Gösterilecek İlan Sayısı

en: Number of Posts ( for masonry blog template )
tr: Mesaj Sayısı (duvar örtü şablonu için)

en: Number of decimal points?
tr: Ondalık sayıların sayısı?

en: Number of featured listings to show
tr: Gösterilecek özellikli girişlerin sayısı

en: Number of features to show in advanced search, add -1 for all.
tr: Gelişmiş aramada gösterilecek özelliklerin sayısı, herkes için -1.

en: Number of listings to show
tr: Gösterilecek girişlerin sayısı

en: Number of photos
tr: Fotoğraf sayısı

en: Number of posts to show
tr: Gösterilecek gönderi sayısı

en: OFFICE:
tr: OFİS:

en: OGV File
tr: OGV Dosyası

en: OVERVIEW
tr: GENEL BAKIŞ

en: Off
tr: kapalı

en: Office Number
tr: Ofis telefonu

en: Office Timing
tr: Ofis Zamanlaması

en: Offset
tr: dengelemek

en: Offset posts:
tr: Ofset mesajlar:

en: Old Password
tr: eski şifre

en: Old password is not correct
tr: Eski şifre doğru değil

en: Oman
tr: Umman

en: On
tr: üzerinde

en: One
tr: Bir

en: One Day
tr: Bir gün

en: One Hour
tr: Bir saat

en: One Month
tr: Bir ay

en: One Step
tr: Bir adım

en: One Time
tr: Bir kere

en: One Week
tr: Bir hafta

en: One of the password field is empty!
tr: Şifre alanlarından biri boş!

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr: Bir düşünce & ldquo;% 2 $ s & rdquo;

en: Online
tr: İnternet üzerinden

en: Only Homepage
tr: Sadece Anasayfa

en: Only Inner Pages
tr: Sadece İç Sayfalar

en: Only for Per Listings and Free ( Pay for Featured )
tr: Yalnızca Kayıt Listeleri ve Ücretsiz (Öde Özel için Öde) için

en: Only for header style two, three and top bar
tr: Sadece başlık stili iki, üç ve üst çubuk için

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
tr: Sadece virgülle ayrılmış sayıları sağlayın. Tire, boşluk ve para birimi işaretleri eklemeyin.

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
tr: Sadece virgülle ayrılmış sayıları sağlayın. Ondalık noktaları, tire, boşluk ve para birimi işaretleri eklemeyin.

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
tr: Bir şeyler yanlış gittiğinde, lütfen tekrar deneyin!

en: Oops something went wrong.
tr: Hoop! Birşeyler yanlış gitti.

en: Opacity
tr: opaklık

en: Open on Google Maps
tr: Google Haritalar'da aç

en: Open/Close Button Background Color
tr: Aç / Kapat Düğmesi Arkaplan Rengi

en: Open/Close Button Color
tr: Aç / Kapat Düğme Rengi

en: Opening Days
tr: Açılış Günleri

en: Opening Hours
tr: Açılış saatleri

en: Optimizations
tr: optimizasyonları

en: Optional - Custom Sub Title:
tr: İsteğe bağlı - Özel Alt Başlık:

en: Optional - Custom Title:
tr: İsteğe bağlı - Özel Başlık:

en: Options Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sipariş

en: Order By
tr: Tarafından sipariş

en: Order By:
tr: Tarafından sipariş:

en: Order Number
tr: Sipariş numarası

en: Order Properties By
tr: Sipariş Özellikleri

en: Order:
tr: Sipariş:

en: Other Features
tr: Diğer özellikler

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlay Color
tr: Yerleşimi Renk

en: Overlay Color Opacity
tr: Renk Saydamlığı Yerleşimi

en: Overlay Image
tr: Görüntüyü Yerleştir

en: Overlay Image
tr: Görüntüyü Yerleştir

en: Overlay Opacity
tr: Yerleşimi Saydamlık

en: Owner
tr: Sahip

en: Owner Role
tr: Sahip Rolü

en: PAID
tr: ÜCRETLİ

en: PREVIOUS PROPERTY
tr: ÖNCEKİ MÜLKİYET

en: Package
tr: paket

en: Package Activation
tr: Paket Etkinleştirme

en: Package Activation:
tr: Paket Aktivasyonu:

en: Package Currency:
tr: Paket Para Birimi:

en: Package Decimal:
tr: Paket Ondalık:

en: Package Details
tr: Paket ayrıntıları

en: Package Id
tr: Paket Kimliği

en: Package Info
tr: Paket Bilgisi

en: Package Name
tr: Paket ismi

en: Package Name:
tr: Paket ismi:

en: Package Payment
tr: Paket ödeme

en: Package Price
tr: Paket fiyatı

en: Package Price:
tr: Paket fiyatı:

en: Package Time:
tr: Paket zamanı:

en: Package stripe id (ex: gold_pack)
tr: Paket şerit kimliği (örn: gold_pack)

en: Package:
tr: Paket:

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
tr: Paketler havale ve diğer ödeme ağ geçitleri satın alma etkinleştir

en: Page
tr: Sayfa

en: Page 404
tr: Sayfa 404

en: Page Background
tr: Sayfa arkaplanı

en: Page Breadcrumb
tr: Sayfa Breadcrumb

en: Page Description
tr: Sayfa açıklaması

en: Page Header Options
tr: Sayfa Üstbilgisi Seçenekleri

en: Page Layout
tr: Sayfa düzeni

en: Page Navigation Options
tr: Sayfa Gezinme Seçenekleri

en: Page Sidebar
tr: Sayfa Kenar Çubuğu

en: Page Template Options
tr: Sayfa Şablonu Seçenekleri

en: Page Title
tr: Sayfa başlığı

en: Page Views
tr: Sayfa Görünümleri

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Paid
tr: ödenmiş

en: Paid Submission
tr: Ücretli Gönderi

en: Paid Submission is disabled
tr: Ücretli Gönderme devre dışı

en: Palestinian Territory
tr: Filistin Bölgesi

en: Palestinian Territory, Occupied
tr: Filistin Arazisi, İşgal altında

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Partner Details
tr: İş Ortağı Detayları

en: Partner website address
tr: Ortak web sitesi adresi

en: Partners
tr: Ortaklar

en: Password
tr: Parola

en: Password *
tr: Parola *

en: Password Updated
tr: Şifre güncellendi

en: Password has been changed, you can login now.
tr: Şifre değiştirildi, şimdi giriş yapabilirsiniz.

en: Password reset successfully, you can login now.
tr: Şifre başarıyla sıfırlandı, şimdi giriş yapabilirsiniz.

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Paste your CSS code here.
tr: CSS kodunuzu buraya yapıştırın.

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
tr: Banner JS'nizi veya Google Adsense kodunuzu yapıştırın

en: Pay Listing
tr: Giriş Ücreti

en: Pay Now
tr: Şimdi öde

en: Pay with Credit Card
tr: Kredi kartıyla öde

en: Pay with PayPal
tr: PayPal ile öde

en: Pay with Wire Transfer
tr: Banka Havalesi ile Öde

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment & Membership
tr: Ödeme ve Üyelik

en: Payment Method
tr: Ödeme şekli

en: Payment Method:
tr: Ödeme şekli:

en: Payment Status
tr: Ödeme durumu

en: Payment Status:
tr: Ödeme durumu:

en: Payment details
tr: ödeme detayları

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
tr: Paypal - Ödeme Kimliği Kimliği:

en: Paypal API Password
tr: Paypal API Şifresi

en: Paypal API Signature
tr: Paypal API İmzası

en: Paypal API Username
tr: Paypal API Kullanıcı Adı

en: Paypal Client ID
tr: Paypal Müşteri Kimliği

en: Paypal Client Secret Key
tr: Paypal İstemci Gizli Anahtarı

en: Paypal Receiving Email
tr: Paypal e-posta alma

en: Paypal Recuring Profile
tr: Paypal Güvence Profili

en: Paypal Settings
tr: Paypal Ayarları

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
tr: Paypal, Şerit ve 2Checkout Api

en: Pending
tr: kadar

en: Per Listing
tr: İlan Başına

en: Per listing wire transfer purchase activate
tr: Listeleme banka havalesi alımını etkinleştir

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Pets
tr: Evcil Hayvanlar

en: Pharmacies
tr: Eczaneler

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Number
tr: Telefon numarası

en: Phone Number :
tr: Telefon numarası :

en: Phone Number:
tr: Telefon numarası:

en: Phone field is empty!
tr: Telefon alanı boş!

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Photos Count
tr: Fotoğraflar Sayısı

en: Pick a background color for the advanced search (default: #ffffff).
tr: Gelişmiş arama için bir arka plan rengi seçin (varsayılan: #ffffff).

en: Pick background color for mobile menu
tr: Mobil menü için arka plan rengini seç

en: Pick border for header version 3
tr: Üstbilgi sürüm 3 için sınır seçin

en: Pick button background color
tr: Düğme arka plan rengini seçin

en: Pick button hover background color
tr: Düğme vurgulu arka plan rengini seç

en: Pick color for mobile menu button
tr: Mobil menü düğmesi için renk seç

en: Pick color for mobile menu button for splash page
tr: Açılış sayfası için mobil menü düğmesi için renk seç

en: Pick create listing button style
tr: Liste oluşturma düğmesi stili seç

en: Pick footer background color
tr: Altbilgi arka plan rengini seçin

en: Pick footer bottom background color
tr: Altbilgi alt arka plan rengini al

en: Pick footer color
tr: Altbilgi rengi seçin

en: Pick footer hover color
tr: Altbilgi rengini kaldır

en: Pick header top area background color
tr: Üstbilgi üst alanı arka plan rengini seç

en: Pick header top area icons color
tr: Üstbilgi üst alan simgeleri rengini seç

en: Pick header top area text color
tr: Üstbilgi üst alan metni rengini seç

en: Pick mobile menu dropdown links background color
tr: Mobil menü açılır listelerini arka plan rengini seçin

en: Pick mobile menu dropdown links color
tr: Mobil menü açılır listelerini seç

en: Pick mobile menu links color
tr: Mobil menü bağlantılarını seç

en: Pick mobile menu links hover background color
tr: Mobil menü bağlantılarını seçin vurgulu arka plan rengi

en: Pick mobile menu links hover color
tr: Mobil menü bağlantılarını seçin

en: Pick property details background color.
tr: Özellik ayrıntıları arka plan rengini seçin.

en: Pick style for header top area
tr: Başlık üst alanı için stil seç

en: Pick text color like "other features" etc
tr: "Diğer özellikler" gibi metin rengi seç

en: Pick website primary color.
tr: Web sitesi ana rengini seçin.

en: Pick website primary hover color.
tr: Web sitesi birincil vurgulu rengini seçin.

en: Pick website secondary color.
tr: Web sitesi ikincil rengini seçin.

en: Pick website secondary hover color.
tr: Web sitesi ikincil vurgulu rengi seçin.

en: Picture Url
tr: Resim url

en: Pin Cluster
tr: Pin Kümesi

en: Pinterest
tr: pinterest

en: Pinterest Profile Link
tr: Pinterest Profil Bağlantısı

en: Pitcairn Islands
tr: Pitcairn Adaları

en: Place the pin the address above
tr: Pimi yukarıdaki adrese yerleştirin

en: Plan Bathrooms
tr: Banyoları Planla

en: Plan Bedrooms
tr: Plan Yatak Odası

en: Plan Description
tr: Plan Açıklaması

en: Plan Image
tr: Plan Resmi

en: Plan Postfix
tr: Postfix'i Planla

en: Plan Price
tr: Plan Fiyatı

en: Plan Size
tr: Plan boyutu

en: Plan Title
tr: Plan Başlığı

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr: Yardım için lütfen bu sitenin yöneticisine başvurun.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr: Lütfen eklenti sağlayıcısına başvurun ve eklentilerini WordPress yönergelerine göre paketlemelerini isteyin.

en: Please create page using compare properties template
tr: Lütfen özellikleri karşılaştır şablonunu kullanarak sayfa oluştur

en: Please enter only digits
tr: lütfen sadece rakam giriniz

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
tr: lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir link alacaksınız.

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>wp-currencies plugin is required - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/
tr: Lütfen mevcut para birimlerinin tam listesini <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies"> https://openexchangerates.org/currencies </a> adresinde bulabilirsiniz. <br/> Wp-para birimleri eklentisi gerekli - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
tr: Lütfen Houzez tema işlevselliği eklentisini yükleyin ve etkinleştirin

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
tr: Lütfen wp-para birimleri eklentisini kurun ve etkinleştirin!

en: Please keep in mind currency switcher will not work if short price enabled.
tr: Kısa fiyat etkinleştirilmişse para birimi değiştiricisinin çalışmayacağını lütfen unutmayın.

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
tr: Yelp'nin tüm ülkeler için çalışmadığını lütfen unutmayın. Yelp'in bulunduğu ülkelerin listesini <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> bakın.

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
tr: Lütfen Sermaye Mektuplarında virgülle ayrılmış para birimi kodu sağlayın.

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
tr: Lütfen tüm dönüşümler için temel para birimi olarak kullanılacak temel para birimini seçin.

en: Please set an icon. The entire list of icons can be found at <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'>FontAwesome project page</a>. For example, if an icon is named 'fa-angle-right', the value you have to add inside the field is 'angle-right'.
tr: Lütfen bir simge ayarlayın. Tüm simgeler listesi <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'> FontAwesome proje sayfasında </a> bulunabilir. Örneğin, bir simge 'fa-angle-right' olarak adlandırılırsa, alana eklemek istediğiniz değer 'angle-right' olur.

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugin activated successfully.
tr: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Plugin activation failed.
tr: Eklenti aktivasyonu başarısız oldu.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr: Eklenti aktif değil. Bu tema için% s daha yüksek bir sürüme ihtiyaç vardır. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: Poland
tr: Polonya

en: Poor
tr: fakir

en: Popular?
tr: Popüler?

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portugal, Portuguese Republic
tr: Portekiz, Portekiz Cumhuriyeti

en: Position
tr: pozisyon

en: Postal Code / Zip
tr: Posta Kodu / Zip

en: Pre-Packaged
tr: Ön Paketlenmiş

en: Prev
tr: Önceki

en: Previous post
tr: Önceki yazı

en: Price
tr: Fiyat

en: Price & Currency
tr: Fiyat ve Para Birimi

en: Price (High to Low)
tr: Fiyat pahalıdan ucuza)

en: Price (Low to High)
tr: Fiyat (Düşükten Yüksek)

en: Price Per Submission
tr: Gönderim Başına Fiyat

en: Price Postfix
tr: Fiyat Postfix

en: Price Postfix
tr: Fiyat Postfix

en: Price Prefix (ex: Start From)
tr: Fiyat Öneki (örn. Başlangıç)

en: Price Prefix (ex: Start from)
tr: Fiyat Öneki (örn. Başlangıç)

en: Price Range Slider
tr: Fiyat Aralığı Kaydırıcı

en: Price Range:
tr: Fiyat aralığı:

en: Price Table
tr: Fiyat Tablosu

en: Price To Make Listing Featured
tr: İlan Yapmak İçin Fiyat

en: Price:
tr: Fiyat:

en: Primary Color
tr: Ana renk

en: Primary Hover Color
tr: Birincil Vurgulu Rengi

en: Print
tr: baskı

en: Print Invoice
tr: Fatura yazdır

en: Print Property
tr: Yazdırma özelliği

en: Print Property Logo
tr: Özellik Logosunu Yazdır

en: Private Key
tr: Özel anahtar

en: Private Note
tr: Özel not

en: Processing, Please wait...
tr: İşleniyor .. Lütfen bekleyin...

en: Processing, please wait...
tr: İşleniyor .. Lütfen bekleyin...

en: Professional Services
tr: Profesyonel hizmetler

en: Profile Info
tr: Profil bilgisi

en: Profile updated
tr: Profil güncellendi

en: Properties
tr: Özellikleri

en: Properties Carousel V1
tr: Özellikler Carousel V1

en: Properties Carousel V2
tr: Özellikler Carousel V2

en: Properties Count
tr: Özellikleri sayısı

en: Properties Google Map
tr: Google Harita Özellikleri

en: Properties Grids
tr: Özellikleri Izgaraları

en: Properties IDs:
tr: Özellikleri kimlikleri:

en: Properties Layout
tr: Özellikler Düzeni

en: Properties Map
tr: Özellikleri Harita

en: Properties Slider
tr: Özellikler Kaydırıcı

en: Properties by IDs
tr: Kimliklere göre özellikler

en: Properties listed:
tr: Listelenen özellikler:

en: Property
tr: özellik

en: Property Additional Details
tr: Mülkiyet Ek Detaylar

en: Property Agent
tr: Emlakçı

en: Property Area filter:
tr: Emlak Alanı filtresi:

en: Property City
tr: Emlak şehir

en: Property City filter:
tr: Emlak Şehir filtresi:

en: Property Content Layout
tr: Özellik İçeriği Düzeni

en: Property Deleted
tr: Mülkiyet Silindi

en: Property Description
tr: Emlak Açıklaması

en: Property Detail Data
tr: Emlak Detay Verileri

en: Property Detail Nav
tr: Emlak Detayı Nav

en: Property Detail Page
tr: Özellik Detay Sayfası

en: Property Details
tr: Mülk Detayları

en: Property Details Background Color
tr: Özellik Detayları Arkaplan Rengi

en: Property Documents
tr: Mülkiyet Belgeleri

en: Property Expirator
tr: Emlak Expirator

en: Property Feature
tr: Özellik özelliği

en: Property Features
tr: mülk özellikleri

en: Property Features Icons
tr: Emlak Özellikleri Simgeleri

en: Property Full Address
tr: Mülkiyet Tam Adresi

en: Property Gallery
tr: Emlak Galerisi

en: Property ID
tr: Emlak Kimliği

en: Property ID Prefix
tr: Emlak Kimliği Öneki

en: Property ID will help to search property directly.
tr: Mülkiyet kimliği doğrudan mülk aramak için yardımcı olacaktır.

en: Property ID:
tr: Emlak numarası:

en: Property Label
tr: Mülkiyet Etiketi

en: Property Label filter:
tr: Mülk Etiket filtresi:

en: Property Lightbox
tr: Emlak Işık Kutusu

en: Property Listing Advanced Options
tr: Emlak Listeleme Gelişmiş Seçenekler

en: Property Listings
tr: Emlak Listeleri

en: Property Location
tr: Emlak Konumu

en: Property Map?
tr: Emlak Haritası

en: Property Media
tr: Emlak Medyası

en: Property Neighbourhood
tr: Mülkiyet Mahallesi

en: Property Price
tr: Emlak fiyatı

en: Property Setting
tr: Özellik ayarı

en: Property Size
tr: Özellik boyutu

en: Property Size:
tr: Özellik boyutu:

en: Property State
tr: Emlak durumu

en: Property State filter:
tr: Mülkiyet Durumu filtresi:

en: Property Status
tr: Emlak Durumu

en: Property Status filter:
tr: Emlak Durumu filtresi:

en: Property Status:
tr: Emlak Durumu

en: Property Title
tr: Mülkiyet Başlığı

en: Property Title :
tr: Mülkiyet Başlığı

en: Property Title or Content
tr: Mülkiyet Başlığı veya İçeriği

en: Property Top Area Default Active Tab
tr: Özellik Üst Alanı Varsayılan Aktif Sekmesi

en: Property Top Type
tr: Emlak Üstü Türü

en: Property Type
tr: Emlak Tipi

en: Property Type filter:
tr: Emlak Türü filtresi:

en: Property Type:
tr: Emlak Tipi:

en: Property URL :
tr: Emlak URL'si:

en: Property address, street, zip or property ID
tr: Emlak adresi, sokak, posta kodu veya mülk kimliği

en: Property by ID
tr: Kimliği ile Emlak

en: Property description and price
tr: Emlak açıklaması ve fiyatı

en: Property detail page sticky navigation. only for Default layout
tr: Özellik detay sayfası yapışkan navigasyon. sadece varsayılan düzen için

en: Property features
tr: Mülk özellikleri

en: Property images
tr: Özellik görüntüleri

en: Property label filter:
tr: Özellik etiket filtresi:

en: Property listings
tr: Emlak listeleri

en: Property location
tr: Emlak yeri

en: Property media
tr: Emlak medyası

en: Property top area.
tr: Mülk üst bölgesi.

en: Provide agent email address, Agent related messages from contact form on property details page, will be sent on this email address.
tr: Bu e-posta adresine gönderilecek, ajan e-posta adresi, Emlak ayrıntıları sayfasında iletişim formundan Ajanla ilgili mesajlar gönderilecektir.

en: Provide currency sign. For Example: $.
tr: Para birimi işareti sağlayın. Örneğin: $.

en: Provide the decimal point separator. For Example: .
tr: Ondalık nokta ayırıcıyı sağlayın. Örneğin: .

en: Provide the thousands separator. For Example: ,
tr: Binlerce ayırıcıyı sağlayın. Örneğin: ,

en: Provide website url.
tr: Web sitesi URL'si sağlayın.

en: Provided Email address is invalid!
tr: Sağlanan e-posta adresi geçersiz!

en: Public Services & Government
tr: Kamu Hizmetleri ve Devlet

en: Publishable Key
tr: Yayılabilir Anahtar

en: Published
tr: Yayınlanan

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Purchase Date:
tr: Satınalma tarihi:

en: Qatar
tr: Katar

en: Radius
tr: yarıçap

en: Radius Unit
tr: Yarıçap Birimi

en: Radius:
tr: radius:

en: Rate This Property
tr: Bu Mülkü Değerlendirin

en: Re-List
tr: Tekrar sıralamak

en: Reactivate Listing
tr: Listeyi Yeniden Etkinleştir

en: Reactivated
tr: Yeniden Etkinleştirilen

en: Read More
tr: Daha fazla oku

en: Read More Link:
tr: Devamı Link

en: Read more
tr: Daha fazla oku

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
tr: İlk paylaşımını yapmak için hazır mısın? <a href="%1$s"> Buradan başlayın </a>

en: Real Estate
tr: Emlak

en: Recently used
tr: Son zamanlarda kullanılmış

en: Recommend image size 1170 x 738
tr: Görüntü boyutunu tavsiye etmek 1170 x 738

en: Recommended
tr: Tavsiye edilen

en: Recommended size 85 x 85
tr: Önerilen boyut 85 x 85

en: Recurring
tr: yinelenen

en: Recurring Payment on %website_url
tr: % Website_url üzerinde yinelenen ödeme

en: Register
tr: Kayıt olmak

en: Register here
tr: Buraya kayıt ol

en: Register successful, redirecting...
tr: Kayıt başarılı, yönlendiriliyor ...

en: Related posts
tr: İlgili Mesajlar

en: Religious Organizations
tr: Dini Organizasyonlar

en: Remember me
tr: Beni hatırla

en: Remove From Featured
tr: Öne Çıkar

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
tr: JS ve CSS Dosyalarından Sürüm Parametresini Kaldırma

en: Remove dark gradient overlay over the featured image
tr: Öne çıkan görselin üzerindeki karanlık degrade yer paylaşımını kaldır

en: Remove dark gradient overlay over the images
tr: Görüntüler üzerindeki karanlık degrade kaplamayı kaldırın

en: Removed
tr: Kaldırılan

en: Reply <i class="fa fa-angle-right"></i>
tr: Yanıtla <i class = "fa fa-angle-right"> </ i>

en: Reply Message
tr: Cevap Mesajı

en: Request info
tr: Bilgi istemek

en: Request not valid
tr: İstek geçerli değil

en: Required
tr: gereklidir

en: Required Fields
tr: Zorunlu Alanlar

en: Required Update not Available
tr: Gerekli Güncelleme Mevcut Değil

en: Requires Update
tr: Güncelleme gerektirir

en: Reset Marker
tr: İşaretleyiciyi Sıfırla

en: Reset Password
tr: Şifreyi yenile

en: Reset password Session key expired.
tr: Şifreyi sıfırla Oturum anahtarı zaman aşımına uğradı.

en: Restaurants
tr: Restoranlar

en: Restrict user admin panel access
tr: Kullanıcı yönetici paneli erişimini kısıtla

en: Result Limit
tr: Sonuç Sınırı

en: Retina Logo
tr: Retina logosu

en: Retina Logo Splash  & Transparent Header
tr: Retina Logo Sıçrama ve Şeffaf Başlık

en: Return to Required Plugins Installer
tr: Gerekli Eklentiler Yükleyicisine Geri Dön

en: Return to the Dashboard
tr: Gösterge Tablosuna Dön

en: Retype Password
tr: Şifrenizi yeniden yazın

en: Reunion
tr: birleşme

en: Review
tr: gözden geçirmek

en: Review & Ratings
tr: İnceleme ve Puanlama

en: Review & Ratings Approved by Admin
tr: Yönetici Tarafından Onaylanan Yorum ve Derecelendirmeler

en: Review Title
tr: Yorum Başlığı

en: Reviews
tr: yorumlar

en: Reviews & Rating
tr: Yorumlar ve Oylama

en: Revolution Slider
tr: Devrim kaymak

en: Right Align
tr: Sağa Hizala

en: Right Sidebar
tr: Sağ Kenar Çubuğu

en: Roadmap
tr: Yol Haritası

en: Roles on regsiter form
tr: Regsiter formundaki roller

en: Roles on user profile page which will account user to change his role
tr: Kullanıcının rolünü değiştirmesini hesaba katacak kullanıcı profili sayfasında roller

en: Romania
tr: Romanya

en: Rooms
tr: Odalar

en: Rooms:
tr: Odalar:

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: SEND ME THE INVOICE
tr: FATURA GÖNDERİN

en: SEND MESSAGE
tr: MESAJ GÖNDER

en: Saint Barthelemy
tr: Aziz Barthelemy

en: Saint Barthélemy
tr: Aziz Barthelemy

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin
tr: Aziz Martin

en: Saint Martin (French part)
tr: Saint Martin (Fransız kısmı)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Aziz Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sale or Rent Price
tr: Satış veya Kira Fiyatı

en: Same as defined in Theme Options
tr: Tema Seçeneklerinde tanımlandığı gibi

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
tr: Sandbox = test API'si. LIVE = gerçek ödemeler API'sı

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Satelite
tr: uydu

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: Kayıt etmek

en: Save as draft
tr: Taslak olarak kaydet

en: Save search option on search result page
tr: Arama sonucu sayfasında arama seçeneğini kaydet

en: Save this Search?
tr: Bu Aramayı Kaydet?

en: Saved Searches
tr: Kayıtlı Aramalar

en: Schedule Tour
tr: Program Turu

en: Schedule a Tour
tr: Bir Tur Planla

en: Schools
tr: Okullar

en: Screen fix
tr: Ekran düzeltme

en: Scroll To Top?
tr: Başa Git?

en: Search
tr: Arama

en: Search Agent
tr: Arama Aracısı

en: Search Button Background Color
tr: Arama Düğmesi Arkaplan Rengi

en: Search Button Border Color
tr: Arama Düğmesi Kenarlık Rengi

en: Search Button Text Color
tr: Arama Düğmesi Metin Rengi

en: Search City, State or Area
tr: Şehir, Eyalet veya Bölge Ara

en: Search Fields
tr: Alanları Ara

en: Search Invoices
tr: Faturalarda Ara

en: Search Listing
tr: İlan Arama

en: Search Options
tr: Arama seçenekleri

en: Search Pages
tr: Sayfaları Ara

en: Search Parameters:
tr: Arama Parametreleri:

en: Search Position
tr: Arama Konumu

en: Search Position
tr: Arama Konumu

en: Search Reslt Page
tr: Sayfa Yeniden Arama

en: Search Result Page
tr: Arama Sonuç Sayfası

en: Search Results for "%s" Query
tr: "% S" Sorgusu için Arama Sonuçları

en: Search Sidebar
tr: Kenar çubuğunda ara

en: Search State, City or Area
tr: Eyalet, Şehir veya Bölgede Ara

en: Search Style
tr: Arama Stili

en: Search Width
tr: Arama Genişliği

en: Search criteria for bedrooms and bathrooms
tr: Yatak odası ve banyo için arama kriterleri

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
tr: Arama kaydedildi. Aramanızla eşleşen yeni mülkler yayınlanacağı zaman bir e-posta bildirimi alacaksınız

en: Search listing
tr: Arama girişi

en: Searching...
tr: Aramak...

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
tr: İkinci Fiyat (Kiralama veya metrekare için isteğe bağlı fiyatı göster)

en: Second Price (Optional)
tr: İkinci Fiyat (İsteğe Bağlı)

en: Secondary Color
tr: İkincil renk

en: Secondary Hover Color
tr: İkincil Vurgulu Rengi

en: Secret Key
tr: Gizli anahtar

en: Section Title
tr: Bölüm başlığı

en: Security check failed!
tr: Güvenlik kontrolü başarısız!

en: Select Attachment
tr: Ek'i seçin

en: Select City
tr: Şehir seç

en: Select Header Type
tr: Başlık Türü Seç

en: Select Images
tr: Görüntüler Seç

en: Select Listings layout for half map.
tr: Yarım harita için Liste düzeni seç.

en: Select Listings layout for taxonomy page.
tr: Taksonomi sayfası için Listeleme düzenini seçin.

en: Select Package:
tr: Paket Seçiniz:

en: Select Pages
tr: Sayfa Seç

en: Select Role
tr: Rolü Seç

en: Select Sidebar
tr: Kenar çubuğunu seç

en: Select Term
tr: Dönem Seç

en: Select Type
tr: Türü Seç

en: Select Type *
tr: Türü Seçiniz *

en: Select an Slider
tr: Bir Slider seçin

en: Select city which has this area.
tr: Bu alana sahip şehri seçiniz.

en: Select count for similar properties.
tr: Benzer özellikler için sayı seçin.

en: Select country which has this state.
tr: Bu duruma sahip ülkeyi seçin.

en: Select default country
tr: Varsayılan ülke seç

en: Select default view for listing page( will not work for listing template style 3 )
tr: Liste için varsayılan görünümü seçin (liste stili listeleme 3 için çalışmayacaktır)

en: Select expiry time for selected currency.
tr: Seçilen para birimi için son kullanma saatini seçin.

en: Select graph type
tr: Grafik tipi seç

en: Select header style
tr: Üstbilgi stili seç

en: Select layout for search result page.
tr: Arama sonucu sayfası için düzen seçin.

en: Select navigation align
tr: Gezinme hizalamasını seç

en: Select on which pages you want to show search
tr: Arama yapmak istediğiniz sayfaları seçin

en: Select properties layout for search result page.
tr: Arama sonucu sayfası için mülk düzenini seçin.

en: Select result page properties default display order.
tr: Sonuç sayfası özelliklerinin varsayılan görüntü sırasını seçin.

en: Select search position
tr: Arama pozisyonunu seç

en: Select search style
tr: Arama stilini seç

en: Select search width
tr: Arama genişliğini seç

en: Select state which has this city.
tr: Bu şehre sahip eyaleti seçin.

en: Select taxonomies ( type, status, city, state, features, neighbourhood, labels ) pages layout
tr: Taksonomi seçin (tip, durum, şehir, eyalet, özellikler, mahalle, etiketler) sayfa mizanpajı

en: Select taxonomy page listings default display order.
tr: Taksonomi sayfası listeleri varsayılan görüntü sırasını seçin.

en: Select terms & conditions page
tr: Şartlar ve koşullar sayfasını seçin

en: Select the Appropriate Rent Status
tr: Uygun Kira Durumunu Seçiniz

en: Select the measurement unit for advanced searches
tr: Gelişmiş aramalar için ölçü birimini seçin

en: Select the measurement unit you will use on the website
tr: Web sitesinde kullanacağınız ölçü birimini seçiniz.

en: Select tour date
tr: Tur tarihini seç

en: Select type for similer properties.
tr: Similer özellikleri için türü seçin.

en: Select view for similar properties.
tr: Benzer özellikler için görünümü seçin.

en: Select yelp terms.
tr: Ayrıntı terimlerini seçin.

en: Select your custom font options for headings ( h1, h2, h3, h3 etc ).
tr: Başlıklar için özel yazı tipi seçeneklerinizi seçin (h1, h2, h3, h3 vb.).

en: Select your custom font options for your headers.
tr: Başlıklarınız için özel yazı tipi seçeneklerinizi seçin.

en: Select your custom font options for your main body font.
tr: Ana gövde yazı tipiniz için özel yazı tipi seçeneklerinizi seçin.

en: Select your custom font options for your mobile menu.
tr: Mobil menünüz için özel yazı tipi seçeneklerinizi seçin.

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
tr: Seçilen alan tüm dönüşümler için taban alanı olarak kullanılacaktır.

en: Seller
tr: satıcı

en: Seller ID / Account Number
tr: Satıcı Kimliği / Hesap Numarası

en: Seller Role
tr: Satıcı Rolü

en: Send
tr: göndermek

en: Send Direct Message
tr: Doğrudan Mesaj Gönder

en: Send Emails
tr: Mailleri gönder

en: Send Message
tr: Mesaj gönder

en: Send the new user an email about their account.
tr: Yeni kullanıcıya hesaplarıyla ilgili bir e-posta gönderin.

en: Sending info
tr: Bilgi gönderme

en: Sending user info, please wait...
tr: Kullanıcı bilgisi gönderiliyor, lütfen bekleyin ...

en: Sent for Approval
tr: Onay için gönderildi

en: Sent for approval
tr: Onay için gönderildi

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
tr: Sunucu Hatası: E-posta işlevinin sunucunuzda çalıştığından emin olun!

en: Session key expired.
tr: Oturum anahtarı kullanım süresi doldu.

en: Set as Featured
tr: Öne Çıkan Olarak Belirle

en: Set as recurring payment
tr: Yinelenen ödeme olarak ayarla

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
tr: Boşluğun yüksekliğini ayarlayın. Öğeleri birbirinden ayıracak şekilde beyaz boşluk ekleyebilirsiniz.

en: Set property content area type.
tr: Özellik içeriği alan türünü ayarlayın.

en: Set property top area type.
tr: Mülk üst alan türünü ayarlayın.

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Share Property
tr: Özellik Paylaş

en: Shopping
tr: Alışveriş yapmak

en: Short Description
tr: Kısa Açıklama

en: Short Price
tr: Kısa Fiyat

en: Show
tr: Göstermek

en: Show
tr: Göstermek

en: Show Advanced Search ?.
tr: Gelişmiş Arama Göster?

en: Show Agent Contact Form ?
tr: Ajan İletişim Formu'nu Göster?

en: Show Calender for Year Built Field ?
tr: Yapım Yılı İçin Kalender Göster?

en: Show Child
tr: Çocuğu Göster

en: Show Child:
tr: Çocuğu Göster:

en: Show Count
tr: Sayımı Göster

en: Show Details
tr: Detayları göster

en: Show Friend's faces
tr: Arkadaşınızın yüzlerini göster

en: Show Graph
tr: Grafiği Göster

en: Show Page Posts
tr: Sayfa Mesajlarını Göster

en: Show Search
tr: Aramayı Göster

en: Show Slider for Price?
tr: Fiyat için Kaydırıcıyı Göster?

en: Show Specific Sidebar?
tr: Belirli Kenar Çubuğu'nu Göster

en: Show dropdowns for Property Location ( City, Neighborhood, County/state, country ) ?
tr: Emlak Konumu (Şehir, Mahalle, İlçe / eyalet, ülke) için açılır menüleri göster?

en: Show dropdowns for Property Location ?
tr: Emlak Konumu için açılır menüleri gösterilsin mi?

en: Show featured properties
tr: Öne çıkan özellikleri göster

en: Show for This Page
tr: Bu Sayfa İçin Göster

en: Show latest posts by category
tr: En son gönderileri kategoriye göre göster

en: Show photos from Flickr.
tr: Flickr'deki fotoğrafları göster.

en: Show properties
tr: Özellikleri göster

en: Show properties Recently viewed properties
tr: Özellikleri göster Son görüntülenen özellikler

en: Show properties by IDs
tr: Özellikleri kimliğe göre göster

en: Show property type, status, features, cities, states
tr: Mülk türü, durum, özellikler, şehirler, eyaletleri göster

en: Show single property by id
tr: Tek mülk kimliğine göre göster

en: Show/Hide Data
tr: Verileri Göster / Gizle

en: Show/Hide Fields
tr: Alanları Göster / Gizle

en: Show/Hide Half map advanced search fields
tr: Yarım harita gelişmiş arama alanlarını Göster / Gizle

en: Show/Hide advanced search fields
tr: Gelişmiş arama alanlarını Göster / Gizle

en: Sign In / Register
tr: Giriş Yap / Kayıt Ol

en: Similar Properties
tr: Benzer özellikleri

en: Similar Type
tr: Benzer türü

en: Similar View
tr: Benzer Görünüm

en: Singapore
tr: Singapur

en: Single Property
tr: Tek Mülkiyet

en: Sint Maarten (Dutch part)
tr: Sint Maarten (Hollandalı bölüm)

en: Site Key
tr: Site anahtarı

en: Size
tr: Boyut

en: Size Postfix
tr: Boyut Postfix

en: Size Prefix
tr: Boyut Öneki

en: Size:
tr: Boyut:

en: Slider
tr: kaydırıcı

en: Slider - Overlay Text
tr: Slider - Metin Yerleşimi

en: Slider Image
tr: Slider Görüntüsü

en: Slides To Scroll:
tr: Kaydırmak için Slaytlar:

en: Slides To Show:
tr: Göstermek için Slaytlar:

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovak Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Social
tr: Sosyal

en: Social Icon
tr: Sosyal Simge

en: Social Icons
tr: Sosyal Simgeler

en: Social Info
tr: Sosyal Bilgiler

en: Social Media
tr: Sosyal medya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Somalia, Somali Republic
tr: Somali, Somali Cumhuriyeti

en: Some errors occurred! Please try again.
tr: Bazı hatalar oluştu! Lütfen tekrar deneyin.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
tr: Birileri yeni bir Tel Transferi emrini verdi

en: Something went wrong with the plugin API.
tr: Eklenti API'sında bir sorun oluştu.

en: Sorry No Result Found
tr: Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

en: Sorry No Results Found
tr: Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, ancak arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Sort by:
tr: Göre sırala:

en: Source
tr: Kaynak

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: ispanya

en: Specific Pages
tr: Belirli Sayfalar

en: Splash Page
tr: Sayfa Splash

en: Splash Page Layout
tr: Sayfa Düzeni Sıçrama

en: Splash Page Logo Link
tr: Splash Sayfa Logo Bağlantısı

en: Splash Page Subtitle
tr: Splash Sayfa Altyazısı

en: Splash Page Title
tr: Splash Sayfa Başlığı

en: Splash/Banner Search dropdown
tr: Sıçrama / Banner Arama açılır menüsü

en: Square Feet Text
tr: Kare Ayak Metni

en: Square Meters
tr: Metrekare

en: Square Meters Text
tr: Metrekare Metni

en: Square feet
tr: Kare ayak

en: Standard Logo Height
tr: Standart logo yüksekliği

en: Standard Logo Width
tr: Standart Logo Genişliği

en: Start date
tr: Başlangıç ​​tarihi

en: State
tr: Belirtmek, bildirmek

en: State required
tr: Devlet gerekli

en: State/County
tr: Devlet / İlçe

en: State/county:
tr: Devlet / İlçe:

en: States
tr: Devletler

en: Stats
tr: İstatistikleri

en: Stats Graph
tr: İstatistikler Grafiği

en: Status
tr: durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Step
tr: Adım

en: Sticky Advanced Search
tr: Yapışkan Gelişmiş Arama

en: Sticky Menu
tr: Yapışkan Menü

en: Sticky Mobile
tr: Yapışkan Mobil

en: Sticky Sidebar
tr: Yapışkan Kenar Çubuğu

en: Street View
tr: sokak Görünümü

en: Street address (64 characters max)
tr: Sokak adresi (maksimum 64 karakter)

en: Street address required
tr: Sokak adresi gerekli

en: Stripe
tr: Şerit

en: Stripe Consumer Profile
tr: Şerit Tüketici Profili

en: Stripe Publishable Key
tr: Şerit Yayılabilir Anahtar

en: Stripe Secret Key
tr: Şerit gizli anahtar

en: Stripe Settings
tr: Şerit Ayarları

en: Style
tr: stil

en: Style One
tr: Stil Bir

en: Style Two
tr: Stil İki

en: Style for Google Map
tr: Google Map için Stil

en: Styling
tr: Şekillendirme

en: Sub Listings
tr: Alt Listeler

en: Sub Menu Background
tr: Alt Menü Arkaplan

en: Sub Menu Dropdown
tr: Alt Menü Açılır

en: Sub Title:
tr: Alt yazı:

en: Sub listings
tr: Alt listeleri

en: Subject for Admin - Expired Listing
tr: Yönetici için Konu - Süresi Dolmuş Liste

en: Subject for Admin - Featured Submission
tr: Yönetici için Konu - Konu Gönderme

en: Subject for Admin - New wire Transfer
tr: Yönetici Konusu - Yeni Banka Havalesi

en: Subject for Admin - Paid Submission
tr: Yönetici - Ücretli Gönderme konusu

en: Subject for Admin - Submission
tr: Yönetici Konu - Gönderme

en: Subject for Approved Listing
tr: Onaylanan Liste için Konu

en: Subject for Expired Listing
tr: Süresi Dolmuş Liste için Konu

en: Subject for Featured Submission
tr: Sunulan Sunum için Konu

en: Subject for Free Listing Expired
tr: Ücretsiz İlanın Süresi Doldu

en: Subject for Matching Submissions
tr: Eşleşmeler için Konu

en: Subject for Membership Cancelled
tr: Üyelik için İptal Edilen Konu

en: Subject for New User Admin Notification
tr: Yeni Kullanıcı Yönetici Bildirimi için Konu

en: Subject for New User Notification
tr: Yeni Kullanıcı Bildirimi Konusu

en: Subject for New wire Transfer
tr: Yeni havale için konu

en: Subject for Paid Submission
tr: Ücretli Gönderme Konusu

en: Subject for Purchase Activated
tr: Satınalma Etkinleştirilmiş Konu

en: Subject for Recurring Payment
tr: Yinelenen Ödemeye Konu

en: Subject for Submission
tr: Gönderme konusu

en: Submission & Featured Payment
tr: Gönderme ve Seçme Ödeme

en: Submission Fee:
tr: Gönderim Ücreti:

en: Submission Payment
tr: Gönderi Ödeme

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit Form Fields
tr: Form Alanlarını Gönder

en: Submit Property
tr: Emlak Gönder

en: Submit Review
tr: İnceleme Gönder

en: Submited Listings Should be Approved by Admin?
tr: Gönderilen Listeler Yönetici Tarafından Onaylanmalı mı?

en: Submitting, Please wait...
tr: Gönderiliyor, lütfen bekleyin ...

en: Subtitle
tr: Alt yazı

en: Successfull
tr: başarılı

en: Suggested size 2000px x 700px
tr: Önerilen boyut 2000 piksel x 700 piksel

en: Supermarket
tr: Süpermarket

en: Support
tr: Destek

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Switzerland, Swiss Confederation
tr: İsviçre, İsviçre Konfederasyonu

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: TGMPA v%s
tr: TGMPA% s

en: Tablet & Mobile logo (Width/Height) Option
tr: Tablet ve Mobil logo (Genişlik / Yükseklik) Seçeneği

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tabs One
tr: Sekmeler Bir

en: Tabs Two
tr: Sekmeler İki

en: Tabs Vertical
tr: Sekmeler Dikey

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Taiwan, Province of China
tr: Tayvan, Çin'in bölgesi

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti

en: Tax
tr: Vergi

en: Tax Number
tr: Vergi numarası

en: Tax Number:
tr: Vergi numarası:

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Taxonomies Layout
tr: Taksonomiler Düzeni

en: Taxonomy
tr: Taksonomi

en: Taxonomy:
tr: Taksonomi:

en: Team
tr: Takım

en: Terms & Conditions
tr: şartlar ve koşullar

en: Terrain
tr: Arazi

en: Terrible
tr: Korkunç

en: Testimonial Details
tr: Referans detayları

en: Testimonial Text
tr: Referans Metin

en: Testimonials
tr: Görüşler

en: Testimonials Type:
tr: Görüşler Türü

en: Text
tr: Metin

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text:
tr: Metin:

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank You Page
tr: Teşekkür Sayfa

en: Thank You text
tr: Teşekkür ederim metin

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
tr: Teşekkür ederim. Ödeme talimatları için lütfen e-postanızı kontrol edin.

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
tr: Girdiğiniz e-posta geçerli değil. Lütfen tekrar deneyin.

en: The email field is empty.
tr: E-posta alanı boş.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr: Aşağıdaki eklentinin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor:% 1 $ s.

en: The following plugin was activated successfully:
tr: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
tr: Aşağıdaki önerilen eklenti şu anda etkin değil:% 1 $ s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
tr: Aşağıdaki zorunlu eklenti şu anda etkin değil:% 1 $ s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr: Kurulum ve aktivasyon süreci başlıyor. Bu işlem bazı ana bilgisayarlarda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: The installation of %1$s failed.
tr: % 1 $ s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr: Yükleme işlemi başlıyor. Bu işlem bazı ana bilgisayarlarda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: The message has been sent.
tr: Mesaj gönderildi.

en: The recommended image size in 2000 x 1000.
tr: 2000 x 1000'de önerilen görüntü boyutu.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr: Uzak eklenti paketi birden fazla dosyadan oluşur, ancak dosyalar bir klasörde paketlenmez.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr: Uzak eklenti paketi istenen sümüklü bir klasör içermiyor ve yeniden adlandırma çalışmıyordu.

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
tr: Kira fiyatları seçilen duruma göre görüntülenecektir.

en: The request is invalid or malformed.
tr: İstek geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş.

en: The response parameter is invalid or malformed.
tr: Yanıt parametresi geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş.

en: The response parameter is missing.
tr: Yanıt parametresi eksik.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
tr: Gizli parametre geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş.

en: The secret parameter is missing.
tr: Gizli parametre eksik.

en: Theme Options
tr: tema ayarları

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için bir veya daha fazla gerekli veya önerilen eklenti vardır.

en: There is an update available for: %1$s.
tr: % 1 $ s için bir güncelleme var.

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
tr: Bu e-posta başka bir kullanıcı tarafından zaten kullanılıyor. Lütfen farklı bir tane deneyin.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
tr: Bu, özellikler için kullanılabilen takvim alanı türü için geçerlidir.

en: This email address is already registered
tr: Bu e-posta adresi zaten kayıtlı

en: This email address is already registered.
tr: Bu e-posta adresi zaten kayıtlı.

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
tr: Bu e-posta adresi, mülk ayrıntısı sayfasından aracıya gönderilen iletinin bir kopyasını alır.

en: This is not a valid request
tr: Bu geçerli bir istek değil

en: This must be a URL.
tr: Bu bir URL olmalı.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr: Bu eklentinin, temanızla uyumlu olacak şekilde güncellenmesi gerekiyor.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
tr: Bu tema aşağıdaki eklentiyi önermektedir:% 1 $ s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
tr: Bu tema aşağıdaki eklentiyi gerektirir:% 1 $ s.

en: This username is already registered.
tr: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı.

en: Thousands Separator
tr: Bin Ayırıcı

en: Thread success fully created!
tr: İş parçacığı başarısı tamamen oluşturuldu!

en: Three
tr: Üç

en: Thumbnail
tr: başparmak tırnağı

en: Thumbnail height
tr: Küçük resim yüksekliği

en: Thumbnail width
tr: Küçük resim genişliği

en: Thumbnails
tr: Minyatür

en: Time
tr: Zaman

en: Time :
tr: Zaman:

en: Time Period
tr: Zaman dilimi

en: Time field is empty!
tr: Zaman alanı boş!

en: Title
tr: Başlık

en: Title / Position
tr: Başlık / Pozisyon

en: Title Color Scheme
tr: Başlık Renk Düzeni

en: Title/Position
tr: Başlık / Görev

en: Title:
tr: Başlık:

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr: Etkinleştirmek için <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
tr: Yüklemek için <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To be paid
tr: Ödenecek

en: To:
tr: Kime:

en: Togo
tr: Gitmek

en: Top Bar
tr: Üst Bar

en: Top Bar Left Area
tr: Üst Bar Sol Alan

en: Top Bar Right Area
tr: Üst Bar Sağ Alan

en: Top Menu
tr: Üst Menü

en: Total
tr: Genel Toplam

en: Total Amount
tr: Toplam tutar

en: Total Fee:
tr: Toplam ücret:

en: Total Invoices:
tr: Toplam Faturalar:

en: Total Price:
tr: Toplam fiyat:

en: Transparent Header
tr: Şeffaf Başlık

en: Transparent Links Hover color
tr: Şeffaf Linkler Vurgulu rengi

en: Transparent Links color
tr: Şeffaf Bağlantılar rengi

en: Transportation
tr: taşımacılık

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Twitter
tr: heyecan

en: Twitter Profile Link
tr: Twitter Profil Bağlantısı

en: Two
tr: İki

en: Type
tr: tip

en: Type your message here...
tr: Mesajınızı buraya yazın...

en: Types
tr: Türleri

en: Typography
tr: matbaacılık

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Under Approved
tr: Onaylandı

en: Under Banners ( Sliders, Map, Video etc )
tr: Afişler Altında (Kaydırıcılar, Harita, Video vb.)

en: Under Navigation
tr: Gezinme altında

en: Under banner ( Slider, Map etc )
tr: Afiş altında (Slider, Harita vb.)

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: United States Virgin Islands
tr: Birleşik Devletler Virgin Adaları

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unlimited Images
tr: Sınırsız Görüntüler

en: Unlimited Listings
tr: Sınırsız Listeleme

en: Unlimited listings
tr: Sınırsız girişler

en: Unlimited listings ?
tr: Sınırsız girişler?

en: Unverified Nonce!
tr: Doğrulanmamış Nonce!

en: Update
tr: Güncelleştirme

en: Update %2$s
tr: % 2 $ s güncellemesi

en: Update Agent
tr: Güncelleme Aracısı

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr: Kullanılabilir Güncelleme <span class = "count"> (% s) </ span>

en: Update Password
tr: Şifreyi güncelle

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
tr: API tipi seçimine göre PayPal, Şerit ve 2Katma ayarlarını güncelleyin

en: Update Profile
tr: Profili Güncelle

en: Update Profile Picture
tr: Profil Resmi Güncelle

en: Update Property
tr: Emlak Güncelleme

en: Update Required
tr: Güncelleştirme gerekli

en: Update Review
tr: İnceleme Güncellemesi

en: Update recommended
tr: Tavsiye edilen güncelleme

en: Updated Date
tr: Güncelleme Tarihi

en: Updated on
tr: Tarihinde güncellendi

en: Updating Currency, Please wait...
tr: Para Birimi Güncelleniyor, Lütfen Bekleyiniz ...

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti% 1 $ s güncelleniyor (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Updating Plugin: %s
tr: Eklenti Güncelleniyor:% s

en: Updating, Please wait...
tr: Güncelleniyor, lütfen bekleyin ...

en: Upgrade Package
tr: Yükseltme Paketi

en: Upgrade message from the plugin author:
tr: Eklenti yazarından mesajı yükseltin:

en: Upgrade to Featured
tr: Öne Çıkanlara Yükseltme

en: Upgrade to Featured Listing
tr: Öne Çıkan Listelere Yükseltme

en: Upgrade to featured listing on
tr: Öne çıkan listelemeye geçme

en: Upload
tr: Yükleme

en: Upload Gallery Images:
tr: Galeri Resimleri Yükle:

en: Upload an image below if you selected yes.
tr: Evet'i seçtiyseniz, aşağıdan bir resim yükleyin.

en: Upload an image that will be used as cover for the video. Image size have to be at least 810px x 430px.
tr: Video için kapak olarak kullanılacak bir resim yükleyin. Görüntü boyutu en az 810 piksel x 430 piksel olmalıdır.

en: Upload company logo for invoices.
tr: Faturalar için şirket logosunu yükleyin.

en: Upload icon for Rooms.
tr: Odalar için yükle simgesi.

en: Upload icon for bathrooms.
tr: Banyolar için simge yükle.

en: Upload icon for bedrooms.
tr: Yatak odası için simge yükle.

en: Upload icon for garage size.
tr: Garaj boyutu için simge yükle.

en: Upload icon for garage.
tr: Garaj için simge yükle.

en: Upload icon for property ID.
tr: Mülk kimliği için simge yükle.

en: Upload icon for property land size.
tr: Mülk arazi büyüklüğü için simge yükle.

en: Upload icon for property size.
tr: Mülk boyutu için simge yükle.

en: Upload icon for year built.
tr: Oluşturulan yıl için simge yükle.

en: Upload image
tr: Fotoğraf yükleniyor

en: Upload logo for lightbox.
tr: Işık kutusu için logo yükle.

en: Upload map cluster icon.
tr: Harita küme simgesini yükle.

en: Upload video image
tr: Video görüntüsü yükle

en: Upload your custom iPad icon (72px by 72px).
tr: Özel iPad simgenizi yükleyin (72px by 72px).

en: Upload your custom iPad retina icon (144px by 144px).
tr: Özel iPad retina simgenizi (144 piksel x 144 piksel) yükleyin.

en: Upload your custom iPhone icon (57px by 57px).
tr: Özel iPhone simgenizi yükleyin (57 piksel x 57 piksel).

en: Upload your custom iPhone retina icon (114px by 114px).
tr: Özel iPhone retina simgenizi (114 piksel x 114 piksel) yükleyin.

en: Upload your custom logo for email header.
tr: E-posta başlığı için özel logonuzu yükleyin.

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
tr: Mobil başlangıç ​​sayfası için özel logonuzu yükleyin.

en: Upload your custom logo for splash page and transparent header.
tr: Splash sayfası ve şeffaf başlık için özel logonuzu yükleyin.

en: Upload your custom site favicon.
tr: Özel site favicon'unuzu yükleyin.

en: Upload your custom site logo for mobiles.
tr: Mobil cihazlar için özel site logonuzu yükleyin.

en: Upload your custom site logo for print property.
tr: Yazdırma mülkü için özel site logonuzu yükleyin.

en: Upload your custom site logo.
tr: Özel site logonuzu yükleyin.

en: Upload your retina logo (optional).
tr: Retina logonuzu yükleyin (isteğe bağlı).

en: Upload your retina logo for mobile splash page(optional).
tr: Mobil açılış sayfası için retina logonuzu yükleyin (isteğe bağlı).

en: Upload your retina logo for mobiles (optional).
tr: Mobil cihazlar için retina logonuzu yükleyin (isteğe bağlı).

en: Upload your retina logo for splash page and transparent header (optional).
tr: Retina logonuzu açılış sayfası ve şeffaf başlık (isteğe bağlı) için yükleyin.

en: Uruguay, Eastern Republic of
tr: Uruguay, Doğu Cumhuriyeti

en: Use %matching_submissions as matching submissions list
tr: Eşleşen gönderim listesi olarak% matching_submissions kullanın

en: Use Save Search Feature.
tr: Arama Özelliğini Kaydet'i kullanın.

en: Use Small Header
tr: Küçük Başlık Kullan

en: Use google maps with ssl
tr: Ssl ile google haritalarını kullan

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
tr: Stil oluşturmak için https://snazzymaps.com/ adresini kullanın

en: Use minify version of js files
tr: Js dosyalarının küçültme sürümünü kullan

en: Use pin cluster on google map
tr: Google haritasındaki pin kümesini kullan

en: User Account Menu
tr: Kullanıcı Hesabı Menüsü

en: User Agent ID
tr: Kullanıcı Aracısı Kimliği

en: User ID ( Buyer ):
tr: Kullanıcı Kimliği (Alıcı):

en: User Role:
tr: Kullanıcı rolü:

en: User Roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: User dropdown menu after logged In
tr: Giriş yaptıktan sonra Kullanıcı açılır menüsü

en: User dropdown sub menu after logged In
tr: Giriş yaptıktan sonra Kullanıcı açılır menüsü

en: User registration is disabled in this demo.
tr: Bu demoda kullanıcı kaydı devre dışı bırakıldı.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username ( Buyer Name ):
tr: Kullanıcı adı (Alıcı adı):

en: Username *
tr: Kullanıcı adı *

en: Username or Email
tr: Kullanıcı adı ya da email

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users can type the password on registration form
tr: Kullanıcılar kayıt formunda şifreyi yazabilirler

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Valid email address required
tr: Geçerli e-posta adresi gerekli

en: Valid file formats
tr: Geçerli dosya formatları

en: Value
tr: değer

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
tr: Venezuela, Bolivarcı Cumhuriyeti

en: Version
tr: versiyon

en: Version 1
tr: Versiyon 1

en: Version 2
tr: Versiyon 2

en: Version 3
tr: Sürüm 3

en: Version 4
tr: 4. Sürüm

en: Very Good
tr: Çok iyi

en: Video Audio
tr: Video Sesi

en: Video Format
tr: Video formatı

en: Video Image
tr: Video Görüntüsü

en: Video Loop
tr: Video Döngüsü

en: Video Overlay
tr: Video Yerleşimi

en: Video URL
tr: Video linki

en: Video Url
tr: Video linki

en: View
tr: Görünüm

en: View All Results
tr: Tüm Sonuçları Görüntüle

en: View Details
tr: Detayları göster

en: View Listing
tr: Girişi Görüntüle

en: View My Properties
tr: Özelliklerim Görüntüle

en: View Photos
tr: Fotoğrafları görüntüle

en: View Profile
tr: Profili Görüntüle

en: View Public Profile
tr: Açık Profil Görüntüle

en: View listings
tr: İlanları görüntüle

en: View my listing
tr: Girişimi görüntüle

en: View my listings
tr: İlanlarımı görüntüle

en: Views
tr: Görünümler

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, İngiliz

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, ABD

en: Virtual Tour
tr: Sanal Tur

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
tr: Ziyaretçiler, kira fiyatlarının daha düşük değer beklediğinden, lütfen asgari ve maksimum kira fiyatlarının listesini aşağıda belirtin.

en: WEBM File
tr: WEBM Dosyası

en: Waiting for approval.
tr: Onay bekleniyor.

en: Walk Score
tr: Yürüme puanı

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
tr: API'yi eklemezseniz Walkscore bilgisi gösterilmez.

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Want to set single listing expire days?
tr: Tek listelemenin süresinin geçerlilik süresini uzatmak ister misiniz?

en: We didn't find any results
tr: Hiçbir sonuç bulamadık

en: We didn’t find any results
tr: Hiçbir sonuç bulamadık

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
tr: Banka Havalesi ödeme isteğinizi% website_url adresinden aldık!
    Mülklerinizi mümkün olan en kısa zamanda göndermeye başlamak için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin.
    Fatura numarası:% invoice_no, Tutar:% total_price.
    Talimatlar:% payment_details.

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
tr: API’lar Konsolu anahtarı almanızı ve kodu Tema Seçenekleri’nde yayınlamanızı şiddetle öneririz. Bunu <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key"> buradan </a> alabilirsiniz.

en: Website
tr: Web sitesi

en: Website URL
tr: Web Sitesi URL'si

en: Website Url
tr: Web Sitesi URL'si

en: Website:
tr: Web sitesi:

en: Week
tr: Hafta

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weekly Payment
tr: Haftalık Ödeme

en: Welcome Title
tr: Hoşgeldin Başlığı

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: What information do you want to display in agent data container?
tr: Aracı veri kapsayıcısında hangi bilgileri görüntülemek istiyorsunuz?

en: What keyword field should search from ?
tr: Hangi anahtar kelime alanı aramalı?

en: What would you like to show on top bar left area.
tr: En üstteki çubuk sol alanda ne göstermek istersiniz.

en: What would you like to show on top bar right area.
tr: Üst çubuk sağ alanda ne göstermek istersiniz.

en: What you want to show Splash/Banner Search type 1 first field dropdown data ?
tr: Sıçrama / Banner Arama türü 1 ilk alan açılır menüsünü göstermek istediğiniz nedir?

en: What's Nearby?
tr: Yakınlarda Neler Var?

en: What's my Flickr ID?
tr: Flickr kimliğim nedir?

en: When add/edit property feature set font awesome icon class
tr: Özellik özelliği ekle / düzenle yazı tipi harika simge sınıfı ayarla

en: Where to Show the currency?
tr: Para birimini nerede gösterir?

en: Which city has this area?
tr: Bu bölgeye hangi şehir var?

en: Which country has this state?
tr: Hangi ülkede bu devlet var?

en: Which state has this city?
tr: Hangi eyalet bu şehre sahip?

en: Widgets in this area will be show in footer column four
tr: Bu alandaki widgetlar dördüncü alt sütunda gösterilecek

en: Widgets in this area will be show in footer column one
tr: Bu alandaki widget'lar alt sütununda gösterilecek

en: Widgets in this area will be show in footer column three
tr: Bu alandaki widgetlar, alt sütun sütununda gösterilecek

en: Widgets in this area will be show in footer column two
tr: Bu alandaki widgetlar, alt sütun sütununda gösterilecek

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
tr: Bu alandaki widgetlar ajanslar şablonunda ve ajans detay sayfasında gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
tr: Bu alandaki araçlar, aracılar şablonunda ve antant ayrıntı sayfasında gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in create listing sidebar.
tr: Bu alandaki widgetlar, liste oluşturma kenar çubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in idx template sidebar.
tr: Bu alandaki widgetlar idx şablon kenar çubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
tr: Bu alandaki widgetlar, sayfa kenar çubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
tr: Bu alandaki widget'lar emlak girişleri kenar çubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
tr: Bu alandaki widget'lar arama sonucu sayfasında gösterilecek.

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
tr: Bu alandaki widget'lar, tek özellikli kenar çubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
tr: Bu alandaki widgetlar blog kenar çubuğunda gösterilecek.

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Will effect on all searches
tr: Tüm aramalarda etkisi olacak

en: Will only work with header 4, you can choose header 4 from theme options
tr: Sadece başlık 4 ile çalışacak, tema seçeneklerinden başlık 4'ü seçebilirsiniz

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
tr: Alınan Tel Ödeme - Satın almayı etkinleştirin

en: Wire instructions for direct payment
tr: Doğrudan ödeme için tel talimatları

en: WordPress Repository
tr: WordPress Deposu

en: Write a Review
tr: Bir değerlendirme yazın

en: Write a testimonial into the textarea.
tr: Textarea'ya bir referans yaz.

en: Write private note for this property, it will not display for public
tr: Bu mülk için özel not yaz, herkese gösterilmez

en: Write private note for this property, it will not display for public.
tr: Bu mülk için özel not yazın, herkese gösterilmez.

en: Year
tr: Yıl

en: Year Built
tr: Kuruluş yılı

en: Year Built:
tr: Kuruluş yılı:

en: Yelp
tr: Havlama

en: Yelp Distance Unit.
tr: Yelp Uzaklık Birimi.

en: Yelp Nearby Places
tr: Yelp Yakın Yerler

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client ID.
tr: İstemci kimliğini eklemezseniz Yelp bilgisi gösterilmez.

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client Secret Key.
tr: İstemci Gizli Anahtarını eklemezseniz Yelp bilgisi gösterilmez.

en: Yelp result limit
tr: Yelp sonuç sınırı

en: Yes
tr: Evet

en: Yes
tr: Evet

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
tr: Giriş yapmadınız veya Bu özellik giriş yapmış olduğunuz kullanıcıya ait değil.

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents to provide further details related to property.
tr: Mülkle ilgili daha ayrıntılı bilgi vermek için PDF dosyalarını, Harita resimlerini veya diğer belgeleri ekleyebilirsiniz.

en: You can contact %s via email %s
tr: % S ile% s e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

en: You can find overlay images in images -> overlay directory
tr: Görüntülerde bindirme resimleri bulabilirsiniz -> bindirme dizini

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
tr: Mesaj eklerken / düzenlerken özellikli özellikler kutusunu tıklayarak bir yayın özelliği oluşturabilirsiniz.

en: You can select multiple pages
tr: Birden çok sayfa seçebilirsiniz

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
tr: % Listing_title giriş başlık,% listing_url giriş listesi olarak kullanabilirsiniz.

en: You don't have any favorite properties yet!
tr: Henüz favori bir mülkünüz yok!

en: You don't have any package! You need to buy your package.
tr: Paketin yok! Paketini almalısın.

en: You don't have any properties yet!
tr: Henüz bir mülkünüz yok!

en: You don't have any saved search
tr: Kaydedilmiş aramanız yok

en: You have a new message on
tr: Yeni mesajınız var

en: You have already used your free package, please choose different package.
tr: Ücretsiz paketinizi zaten kullandınız, lütfen farklı bir paket seçin.

en: You have new message!
tr: Yeni mesajınız var!

en: You have received a message from:
tr: Şundan bir mesaj aldınız:

en: You have received a message from:
tr: Şundan bir mesaj aldınız:

en: You have received new message from:
tr: Şu adresten yeni mesaj aldınız:

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
tr: Paketinizdeki tüm "Öne Çıkan" listeleri kullandınız.

en: You ordered a new Wire Transfer
tr: Yeni bir Banka Havalesi siparişi verdiniz

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
tr: YouTube, Vimeo, SWF Dosyası ve MOV Dosyası destekleniyor

en: Your Current Package
tr: Mevcut Paketiniz

en: Your Email
tr: E-posta adresiniz

en: Your Name
tr: Adınız

en: Your Supported Currencies.
tr: Desteklenen Para Birimleri.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz onay bekliyor.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
tr: Mevcut paketiniz daha fazla mülk yayınlamanıza izin vermiyor! Üyeliğinizi yükseltmeniz gerekiyor.

en: Your information
tr: Bilgin

en: Your listing approved
tr: Girişiniz onaylandı

en: Your listing expired
tr: Girişinizin süresi doldu

en: Your message empty!
tr: Mesajınız boş!

en: Your message is empty!
tr: Mesajın boş!

en: Your new listing on %website_url
tr: Yeni girişiniz% website_url

en: Your purchase was activated
tr: Satın alma işleminiz etkinleştirildi

en: Your review
tr: Yorumun

en: Your username and password on %website_url
tr: % Website_url üzerindeki kullanıcı adınız ve şifreniz

en: Youtube Url
tr: Youtube URL'si

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zip/Post Code
tr: Posta Kodu

en: Zip/Postal Code:
tr: Posta Kodu: Posta Kodu

en: Zipcode required
tr: Posta kodu gerekli

en: [%s] Account Downgraded
tr: [% s] Hesap İndirildi

en: and
tr: ve

en: at
tr: en

en: bath
tr: banyo

en: baths
tr: hamam

en: bed
tr: yatak

en: beds
tr: yataklar

en: by
tr: tarafından

en: day
tr: gün

en: days
tr: günler

en: fax:
tr: faks:

en: from
tr: itibaren

en: houzez login widget
tr: houzez giriş widget'ı

en: ie: english, spanish, french
tr: ie: ingilizce, ispanyolca, fransız

en: if donnot add address then map will not show on property detail page.
tr: Adres eklemezseniz, harita mülk detay sayfasında görünmez.

en: in
tr: içinde

en: kosovo
tr: kosova

en: login with facebook
tr: Facebook ile giriş

en: login with google
tr: google ile giriş yap

en: login with yahoo
tr: yahoo ile giriş yap

en: mobile:
tr: mobil:

en: month
tr: ay

en: months
tr: ay

en: more details here
tr: daha fazla detay burada

en: office:
tr: ofis:

en: out of
tr: dışında

en: powered by
tr: tarafından desteklenmektedir

en: reCAPTCHA Failed:
tr: reCAPTCHA Başarısız:

en: reviews
tr: yorumlar

en: share
tr: pay

en: status
tr: durum

en: success
tr: başarı

en: to
tr: için

en: unknown
tr: Bilinmeyen

en: unlimited listings
tr: sınırsız listeleri

en: week
tr: hafta

en: weekly
tr: haftalık

en: weeks
tr: haftalar

en: year
tr: yıl

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
tr: fatura numarası olarak% invoice_no, giriş başlığı olarak% listing_title ve giriş kimliği olarak% listing_id kullanabilirsiniz

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
tr: fatura numarası olarak% invoice_no, toplam fiyat olarak% total_price ve ödeme ayrıntıları olarak% payment_details kullanabilirsiniz.

en: you can use %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
tr: giriş listeleme adı olarak% listing_title ve giriş kimliği olarak% listing_id kullanabilirsiniz

en: you don't have the right to delete this
tr: bunu silme hakkın yok

en: yy-mm-dd
tr: yy-aa-

en: zipCode
tr: posta kodu
